MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

34. tydzień ciąży

0
0 opinie

34. tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca. Twoje ciało przygotowuje się do porodu. W szkole rodzenia dowiesz się, jak przebiega ten proces i jakie są jego symptomy. Poznasz też odpowiednie techniki łagodzenia bólu podczas porodu. Jeśli już wybrałaś szpital, warto porozmawiać z lekarzem i położną. Przedyskutuj z nimi temat znieczulenia i wyjaśnij wszystkie obawy. 

6min. czytania Sty 15, 2024

Do 9. miesiąca większość dzieci obraca się główką w dół, aby przyjąć pozycję do porodu. Jeśli w 34. tygodniu okaże się, że Twój maluszek nadal tego nie zrobił, ma na to jeszcze 2 tygodnie – lekarz będzie monitorować jego ułożenie. Jest to też czas, kiedy Twoje zmęczenie będzie narastać. Mogą Ci dokuczać spadek koncentracji i drażliwość. Dlatego zadbaj o relaks, ćwicz mięśnie Kegla i masuj okolice krocza – możesz użyć do tego oleju kokosowego.

Rozwój dziecka – 34. tydzień ciąży

W 34. tygodniu ciąży większość dzieci kończy swój rozwój fizyczny (nadal rozwijają się jedynie układ oddechowy i płciowy). Od tego momentu maluszek będzie już tylko przybierał na wadze i rósł.

Organy wewnętrzne dziecka są już w pełni wykształcone i działają prawie tak jak u noworodka. Kości jego czaszki jednak jeszcze się nie zrosły – ten stan utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas po porodzie (ciemiączko duże zarasta dopiero w okolicach 2. roku życia).

Dziecko w 34 tygodniu ciąży

Dzięki temu, że kości czaszki nie są trwale połączone, główka dziecka może się dostosować do kształtu miednicy matki i przecisnąć przez kanał rodny.

W 34. tygodniu ciąży dziecko nieustannie ćwiczy funkcje wydalnicze: kiedy połyka płyn owodniowy, przygotowuje swój układ moczowy do funkcjonowania poza brzuchem mamy. Cały czas dojrzewają jego układ oddechowy i organy płciowe. U dziewczynek na tym etapie wykształcają się jajniki. U chłopców jądra powinny być już w mosznie – niezstąpienie ich do czasu porodu, czyli zatrzymanie się np. w pachwinie lub w jamie brzusznej, określa się mianem wnętrostwa. U większości chłopców wada ustępuje samoistnie do 1. roku życia. W przeciwnym razie może być konieczna interwencja chirurgiczna.

W ostatnich tygodniach ciąży, dzięki przyrostowi tkanki tłuszczowej, ciało dziecka zaokrągla się. Jego skóra ulega wygładzeniu i nabiera różowego koloru. Zanika też meszek na twarzy. Dziecko w 34. tygodniu ciąży mierzy około 45 cm i waży 2146 g.
 

Płód w 34 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 34. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 34. tygodniu ciąży Twój brzuch wyraźnie się powiększa. Wszystko dlatego, że teraz szybciej niż w poprzednich tygodniach przybierasz na wadze. Z jednej strony Twój maluszek bardzo intensywnie rośnie, z drugiej – zmiany hormonalne i zatrzymywanie się wody w organizmie dodatkowo wpływają na szybki przyrost Twojej masy ciała. Następstwem tego może być rozciągnięcie się lub zerwanie włókien kolagenowych, a w rezultacie zauważalne u niektórych mam rozstępy. Mogą także pojawić się problemy z obrzękami nóg i rąk.

Macica przygotowuje się do porodu, czego objawem są niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa. Dziecko, które cały czas rośnie, napiera na kanał rodny, dlatego w kolejnych tygodniach skurcze nieco się nasilą – wywołają dolegliwości podobne do miesiączkowych.

Ważne

Na tym etapie ciąży Twoje dziecko wykazuje już zachowania typowe dla noworodka – obraca główkę, wyciąga przez siebie rączki i nóżki. Każdy jego ruch możesz teraz odczuwać intensywniej. U bardzo szczupłych kobiet może się zdarzyć, że maluszek odkształci skórę brzucha swoim łokciem, pupką czy stopą.

34. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

34. tydzień ciąży to doskonały czas, aby przygotować siebie i swoich bliskich do porodu oraz do pierwszych chwil po nim. Dobrym pomysłem będzie udział w szkoleniu z karmienia piersią, pielęgnacji noworodków, a także udzielania im pierwszej pomocy.

Rozpoznaj oznaki porodu – do rozwiązania pozostało Ci tylko kilka tygodni. Czy jesteś przygotowana na moment, w którym zaczniesz rodzić?
rada

Warto zapoznać się z tym, jakie są pierwsze objawy porodu i jak on przebiega, z uwzględnieniem trzech jego najważniejszych etapów. Możesz je także omówić z lekarzem lub położną.

 

 

Poród nie musi boleć – najpopularniejszą formą łagodzenia bólu porodowego jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Lekarz może też zaproponować zastrzyk z leków rozkurczowych, który może okazać się wystarczający.
rada

Kiedy rozpocznie się poród, podczas kwalifikacji do znieczulenia zapytaj lekarza anestezjologa, czy możesz skorzystać z takiej metody.

 

 

Stres w ciąży – pamiętaj, że długotrwały stres i silne napięcie związane z ciążą i samym porodem mogą niekorzystnie wpływać na dziecko.
rada

Zapisz się na zajęcia z jogi, praktykuj różne techniki oddychania, wybierz się na masaż – zadbaj o dobre samopoczucie, aby nadmiernie nie przeżywać spraw, na które nie masz wpływu.

 

 

Hemoroidy – to dolegliwość, która często daje o sobie znać w III trymestrze. Zlokalizowane w okolicy odbytu guzki krwawnicze poszerzają się pod wpływem ucisku wywieranego przez rosnącą macicę. To utrudnia odpływ krwi z żył z dolnych partii ciała i staje przyczyną wzrostu jej ciśnienia w okolicach odbytu.
rada

Jedz dużo pokarmów zawierających błonnik i koniecznie przyjmuj co najmniej 3 litry płynów na dobę. Unikaj wysokich temperatur, a jeśli dokuczają Ci żylaki kończyn dolnych, noś pończochy uciskowe. W razie wystąpienia dolegliwości stosuj okłady z naparu z kory dębowej. Pomocne mogą być także czopki dostępne bez recepty w aptece – ich stosowanie warto skonsultować z farmaceutą.

 

34. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Cały czas zapobiegaj rozstępom 
Przez cały okres ciąży dbaj o skórę. Nawet jeśli rozstępy wyglądem przypominają różowo-fioletowe prążki, nie przestawaj stosować specjalistycznych kremów i masuj ciało.

Dbaj o stopy
Mogą doskwierać Ci obrzęki spowodowane zatrzymywaniem się płynów w organizmie. Pomocne będą delikatne masaże z użyciem chłodzących żeli lub balsamów do nóg dla kobiet w ciąży. Rób krótkie przerwy w ciągu dnia – pozwól nogom odpocząć, unosząc je do góry.

Złap dystans!
W chwilach, w których masz już dość bycia w ciąży, postaw na relaks. Odwiedź kosmetyczkę, pójdź na spacer, włącz muzykę, której dawno nie słuchałaś. Rozluźnij się.

Ważne

Jeśli Twoje dziecko urodziłoby się w 34. tygodniu ciąży, byłoby wcześniakiem. Mogłoby potrzebować wsparcia inkubatora, ale ryzyko powikłań byłoby już znacznie mniejsze niż na wcześniejszym etapie ciąży.

34. tydzień ciąży – jakie badania?

Do 34. tygodnia ciąży badania kontrolne wykonuje się co 4 tygodnie. Od tej pory zwiększy się ich częstotliwość – będą się odbywały co drugi tydzień. Nawet jeśli nie ma żadnych powodów do obaw, dobrze, żebyś pilnowała tych terminów. W tym czasie lekarz może zalecić dodatkowe badania kontrolne, takie jak:

  • badanie moczu
  • morfologia krwi
  • pomiar ciśnienia krwi
  • pomiar masy ciała
  • badania położnicze
  • badanie piersi
  • badania płodu z oceną jego ruchliwości i tętna oraz czynności serca (osłuchiwanie)
  • oznaczenie antygenu HBs, badania w kierunku HIV, HCV oraz badanie zakażenia WR w grupie kobiet z podwyższonym ryzykiem (odczyn Wassermana w kierunku kiły) 
  • badanie cytologiczne, jeśli nie zostało wykonane na którymś z poprzednich etapów ciąży 
  • kontrola stanu jamy ustnej
  • ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.