Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
34.tydzień ciązy

34. Tydzień ciąży

Wszystkie procesy zachodzące w Twoim brzuchu nieco spowalniają tempo. To wszystko w związku ze zbliżającym się rozwiązaniem. Twoje dziecko mierzy już około 45 cm i waży ok. 2,2 kilograma. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży Twoje dziecko zaczyna w naturalnych sposób poruszać się w miejscu, Twoja miednica natomiast zaczyna się rozszerzać, dostosowując się do nowej sytuacji. Czy uważasz, że dziecko jest teraz szczególnie ciężkie? W tym okresie możesz odczuwać napięcie lub rozlany ból w podbrzuszu. To całkowicie normalne: stawy miednicy rozluźniają się, napinając więzadła. Może to być dosyć nieprzyjemne. Dziecko może teraz próbować wchodzić główką do miednicy, jednak jest to chwilowe, ponieważ ostateczne położenie do porodu przyjmie na kilka dni lub nawet godzin przed rozpoczęciem skurczów porodowych.

 

Twoje ciało

Na kilka ostatnich tygodni przed porodem powinnaś być gotowa na podróż do szpitala. Nigdy nie wiesz, kiedy maluszek nagle straci cierpliwość i postanowi pokazać się na świecie! Pracujące mamy również muszą w końcu odpocząć, w większości miejsc pracy od tego tygodnia rozpoczyna się urlop macierzyński. Przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego pracodawca wymaga przedstawienia zaświadczenia od lekarza lub położonej.

 

Żywienie

Pamiętaj o węglowodanach. Rozpocznij dzień od pożywnego śniadania złożonego z pieczywa z dżemem lub płatków zbożowych z owocami i świeżo wyciśniętego soku owocowego oraz produktów mlecznych. Pamiętaj o produktach skrobiowych w trakcie obiadu i kolacji, stanowią one źródło węglowodanów złożonych. Makaron, ryż, ziemniaki czy rośliny strączkowe to teraz Twoi sprzymierzeńcy. Słodycze (ciasta, czekolada, cukierki) natomiast staraj się jeść w niewielkich ilościach i tylko okazjonalnie. Zawarty w nich cukier może negatywnie oddziaływać na trzustkę, powodując wyrzut insuliny i w następstwie spadek stężenia cukru we krwi (hipoglikemia).

Wskazówki

Czasami masz wrażenie, że nie możesz złapać tchu? Spokojnie, to normalne! Dziecko jest coraz większe, tak więc zajmuje dużo miejsca w Twoim brzuchu, naciska na przeponę i płuca, co prowadzi do powstania uczucia braku tchu, a nawet duszności. To uczucie ustąpi na krótko przed porodem, kiedy Twoje dziecko przemieści się nieco w dół, przygotowując się do wyjścia na zewnątrz. Tymczasem jeśli nie możesz złapać tchu, postaraj się znaleźć takie ułożenie ciała, które pozwoli Twoim płucom prawidłowo się rozprężyć. Ważne jest, żeby dziecko otrzymywało odpowiednią ilość tlenu.g

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.