Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
23.tydzień ciąży

23. Tydzień ciąży

Twoje dziecko mierzy już 29 cm, od głowy po końce palców u stóp, i waży znacznie powyżej 550 g. Zostało Ci jeszcze około 16 tygodni do porodu! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka

Teraz można rozpoznać już płeć Twojego dziecka. Jeśli będzie to dziewczynka, to wykształciły się u niej już jajniki, a pochwa stanowi małe zagłębienie. Jeśli jest to chłopiec, to posiada już członek i gruczoł krokowy. Chociaż jego jądra uformowały się w 2. miesiącu ciąży, to jednak nadal znajdują się w jamie brzusznej. Nie panikuj! Jądra zstępują do worka mosznowego w odpowiednim momencie, tuż przed porodem lub w okresie kilku pierwszych miesięcy życia. Inną ekscytującą zmianą jest fakt, że komórki nerwowe mózgu Twojego dziecka tworzą obecnie strukturę nazywaną istotą szarą.

 
Twoje ciało

W ciąży długie kąpiele mogą być cudowne i relaksujące, jednak mogą również wywoływać skurcze. Tak więc lepiej z tym nie przesadzaj! Woda w wannie nie powinna być również zbyt gorąca. Dodatkowo Twoje ciśnienie może być w ciąży nieco niestabilne. Tak więc lepiej brać kąpiel, kiedy w domu jest ktoś jeszcze. 

 
Żywienie

Nie dosalaj potraw. To prawda, że w mięsie, konserwach, ciastach, przekąskach, chipsach i w trakcie przyprawiania potraw spożywamy średnio dwa do trzech razy więcej soli, niż potrzebujemy. Chociaż zapewne zwrócono Ci uwagę na kontrolowanie podaży soli, to jej całkowite usunięcie z diety nie jest dobrym pomysłem. Sód jest niezbędny dla utrzymania równowagi wodnej organizmu. Hormony ciążowe mogą ją zaburzać, tak więc w tym okresie konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości sodu umożliwiającej jej utrzymanie i zapewnienie właściwego nawodnienia. Pamiętaj o tym, że odpowiednia ilość to szczypta i niekoniecznie codziennie (w przeciwnym razie mogą pojawić się obrzęki lub nadciśnienie tętnicze). W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań porozmawiają z lekarzem prowadzącym. 

Wskazówki

Bardzo ważne jest, żeby partner również zaangażował się w Twoją ciążę. Szczególnie teraz, kiedy powoli zbliżasz się do trzeciego trymestru. Idźcie razem na zajęcia ze szkoły rodzenia lub porozmawiajcie z położną. Razem zaprojektujcie pokoik dla dziecka. No i w miarę możliwości razem uczęszczajcie na zajęcia szkoły rodzenia. Dzięki temu spędzicie razem więcej czasu przed przyjściem dziecka na świat. Przecież nie musicie pilnować dziecka, kiedy jest ono jeszcze w brzuchu! Pomyślcie o wspólnych randkach, wyjściach do kina, nowej restauracji, czy nawet o wspólnym gotowaniu. Czyli o wszystkim, co może Was zbliżyć do siebie.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.