MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

23. tydzień ciąży

W 23. tygodniu możesz usłyszeć wiele komplementów na temat tego, jak ciąża Ci służy! Wszystko przez zmiany hormonalne, które sprawiają, że włosy są wzmocnione i odżywione. Jednak te same hormony odpowiadają także za Twój zmienny nastrój. Warto poprawić sobie humor, dowiadując się, jak w tym czasie czuje się rosnące w brzuchu maleństwo. 

4 min. czytania Sty 15, 2024

Tydzień 23. ciąży to moment, w którym organy dziecka wciąż intensywnie się rozwijają. Jego małe płuca ćwiczą już ruchy oddechowe. Dzięki płucom maluszek po urodzeniu wyda pierwsze tchnienie, połączone z głośnym płaczem, który z pewnością wyzwoli w rodzicach falę radości.

Rozwój dziecka – 23. tydzień ciąży

Dziecko ma już wyraźny tryb dnia – na tym etapie ciąży nabywa umiejętności czuwania i snu. Potrafi spać nawet przez 20 godzin w ciągu doby! Jeśli nie wyczuwasz przez jakiś czas ruchów dziecka, nie powinnaś traktować tego jako negatywny sygnał. Twoje maleństwo po prostu odpoczywa.

Dziecko w 23 tygodniu ciąży

Nie daje jednak odpocząć Tobie, ponieważ aktywizuje się najczęściej wtedy, kiedy zjesz i się położysz, by chwilę odetchnąć.

Ruchy dziecka mogą świadczyć także o jego nastroju. Dzięki rozwiniętym zmysłom maluszek słyszy i czuje, co dzieje się w jego otoczeniu. Dlatego, jeśli jest czymś zaniepokojony, jego ruchy mogą być szybkie, zaś kiedy wszystko jest w porządku, ruchy będą płynne i delikatne.

Ponieważ 23. tydzień ciąży to czas, kiedy dojrzewa układ przedsionkowy w mózgu, warto stymulować dziecko poprzez mówienie do niego i głaskanie brzucha. Układ przedsionkowy jest odpowiedzialny za wyczuwanie ruchu i równowagi. To dzięki jego właściwemu rozwojowi dziecko będzie mogło w przyszłości chodzić, biegać i skakać. Układ ten wpływa także na odpowiednie utrzymanie gałek ocznych i pomoże dziecku w przyszłości w nauce czytania. Każdy ruch w Twoim łonie pomaga stymulować rozwój tego układu, dzięki czemu mózg maluszka rozwija się szybciej i sprawniej.

Dziecko w 23. tygodniu ciąży wciąż jest zwinięte w kłębek i mierzy 28,9 cm. Jego waga osiągnęła 501 g.

Płód w 23 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 23. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Te kilka kilogramów, które przybrałaś do 23. tygodnia ciąży, to niewiele w porównaniu z tym, co nastąpi teraz. Dziecko będzie rosło coraz szybciej, a Twoja masa ciała wyraźnie podskoczy. Od tego momentu będziesz przybierać około 0,5 kilograma na tydzień.

W 23. tygodniu bardzo dobrze wyczuwalne są już ruchy dziecka. Na brzuchu będziesz mogła rozpoznać  konkretne kształty kończyn i poczuć np. kolanko lub stopę maluszka. Od 23. tygodnia możesz zaobserwować także czkawkę u dziecka – to  całkowicie normalne.

23. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Zwiększony apetyt, większy brzuszek i wzmożone ruchy dziecka mogą dać Ci się we znaki. Co czeka Cię w tym czasie?

Przemęczenie – w 23. tygodniu ciąży może nasilić się osłabienie. Wszystko przez to, że Twój organizm stale wykorzystuje teraz tyle energii, co podczas intensywnych ćwiczeń. W związku z tym częściej zaczniesz odczuwać głód. Może nawet zdarzyć Ci się nagły spadek poziomu cukru we krwi, który spowoduje nagłą utratę sił.

 radaZnajdź czas na odpoczynek. Staraj się jak najwięcej leżeć, najlepiej z uniesionymi do góry nogami. Zawsze miej też przy sobie zdrowe przekąski. Dobrze sprawdzą się np. suszone owoce, które szybko poprawią Twoje samopoczucie.

Nietrzymanie moczu – częściej możesz zacząć odwiedzać toaletę. To dlatego, że macica znajduje się 4 centymetry nad pępkiem i uciska bezpośrednio na pęcherz. Możesz mieć z tego powodu problemy z utrzymaniem moczu.

 radaNoś wkładki higieniczne, które pomogą Ci w tej mało komfortowej sytuacji.

Ważne

Od 23. tygodnia ciąży skóra Twojego dziecka, dotąd przezroczysta, staje się różowa. To zasługa pigmentu, który zaczyna się w niej gromadzić. Dzięki temu z każdym kolejnym tygodniem maleństwo będzie coraz bardziej przypominać noworodka.

23. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Zajmij się swoim samopoczuciem
Częste zmiany nastroju w 23. tygodniu ciąży to naturalna rzecz. Hormony mogą bardzo szybko zmieniać Twoje emocje, co jest dużym obciążeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich. Zadbaj o siebie. Aby dać upust swoim nerwom, wyjdź na spacer lub obejrzyj zabawny program w tv. Staraj się także unikać stresujących sytuacji. 

Pozwól sobie na seks
II trymestr to dla przyszłych rodziców prawdziwe Eldorado w sypialni. W tym czasie kobieta ma większą ochotę na seks. Pozwala on nie tylko rozładować nagromadzone emocje, ale również pełni ważną rolę, przygotowując do porodu mięśnie miednicy przyszłej mamy. Bliski kontakt z partnerem wpływa dodatkowo na samopoczucie, wprawiając w dobry nastrój.

Ważne

Po porodzie, ze względu na zmiany hormonalne, często występuje tzw. depresja poporodowa. Rzadko jednak mówi się o tym, że w 23. tygodniu wahania nastroju również mogą wywołać depresję ciążową. Jeśli czujesz przez długi czas przygnębienie i smutek, skonsultuj się z lekarzem. Z pewnością szybko przezwyciężysz te objawy, jeśli w odpowiednim czasie sięgniesz po fachową pomoc.

23. tydzień ciąży – jakie badania?

W 23. tygodniu ciąży kończy się kilkutygodniowy okres badań. Możesz teraz odpocząć od lekarza, ale nie zapomnij zaplanować wizyty u ginekologa na przyszły tydzień.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.