Artykuł
Add this post to favorites

Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana muzyka może wywoływać w organizmie człowieka fizjologiczne i psychiczne reakcje. Nie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży – badania potwierdziły, że muzyka słuchana przez przyszłą mamę wpływa na jej samopoczucie, a także na rozwój dziecka. Jaka zatem jest najlepsza muzyka dla dziecka w brzuchu? 

4min. czytania Lut 11, 2020

Nie ma wątpliwości, że muzyka wpływa na funkcjonowanie organizmu. Słuchanie dźwięków o określonym rytmie, tempie, melodii czy częstotliwości drgań sprzyja zmniejszeniu napięcia mięśniowego, przez co ułatwia przepływ krwi, usprawnia przemianę materii, korzystnie wpływa na rytm oddychania oraz wrażliwość zmysłów.

Nie można zapominać o zbawiennym wpływie muzyki na sferę psychiczną. Odpowiednio dobrana – pomaga się rozluźnić i uspokoić, poprawia nastrój i zmniejsza stres. Muzyka ma nawet wpływ na produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Związki te są odpowiedzialne m.in. za dobre samopoczucie człowieka oraz łagodzenie odczuwanego bólu. 

Muzyka dla dziecka w brzuchu

Choć w pierwszej chwili może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak muzyka, której słuchasz w ciąży, może mieć wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na rozwój dziecka. Na pewno dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że przez cały okres ciąży Twój nastrój udziela się maluszkowi. Słuchanie muzyki to sposób na relaks w ciąży – jeśli jesteś wtedy zadowolona i odprężona, warunki do rozwoju dziecka są idealne.

a pregnant woman listening to music


Jaki konkretnie gatunek muzyczny jest szczególnie polecany kobietom w ciąży? Cóż, to sprawa bardzo indywidualna – zależna od Twojej wrażliwości muzycznej oraz indywidualnych preferencji. Z pewnością odprężająca i relaksująca jest muzyka klasyczna, ale jeśli masz inny gust, możesz oczywiście słuchać popu, rocka czy muzyki folkowej. Czynność ta ma Ci po prostu sprawiać przyjemność!

Ważne

Do relaksujących i wprawiających w dobre samopoczucie utworów muzyki klasycznej zalicza się m.in. dzieła Mozarta („Eine kleine Nachtmusik”, „Marsz Turecki”), „Cztery pory roku” Vivaldiego, „Sonatę księżycową” Beethovena czy „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego.

Muzyka w ciąży – jak wpływa na Ciebie i dziecko?

Jak konkretnie muzyka w ciąży wpływa na rozwój dziecka? Otóż badania wykazały, że dzieci mam, które w ciąży słuchały dużo muzyki, są po narodzinach spokojniejsze i lepiej śpią. Na późniejszym etapie rozwoju obserwuje się u nich szybszy rozwój mowy, wyższy poziom uczuciowości i wrażliwości, większą sprawność ogólnorozwojową (szybciej wstają i uczą się chodzić), a nawet lepszy rozwój funkcji intelektualnych.

Niektórzy psychologowie twierdzą, że na rozwój psychiczny oraz intelektualny dziecka pozytywnie może wpływać także Twój śpiew. Czynność ta pomoże Ci się zrelaksować i nawiązywać więź z dzieckiem, ale śpiewać powinnaś również z innego powodu. Podczas śpiewu na zmianę napinasz i rozluźniasz mięśnie dolnej części brzucha i miednicy, które angażujesz również podczas porodu. Ich elastyczność oraz wytrenowanie są bardzo ważne dla jego przebiegu. Dodatkowo podczas śpiewu angażowana jest przepona, której praca jest kluczowa dla prawidłowego oddychania podczas porodu.

Ważne

Według badań kobiety, które słuchały podczas porodu wybranej przez siebie muzyki, wykazują mniejszy poziom lęku oraz odczuwanego bólu. Dodatkowo rzadziej występuje u nich obniżenie nastroju w czasie połogu.

Rozwój słuchu dziecka w łonie matki

Rozwój narządu słuchu u dziecka to proces, który zaczyna się mniej więcej w 3. tygodniu ciąży i trwa przez kolejne miesiące. Dziecko w 16. tygodniu ciąży słyszy już na tyle dobrze, że odróżnia odgłosy płynące z organizmu mamy (np. rytm Twojego oddychania) od tych z zewnątrz, takich jak głosy otaczających ją ludzi, szum odkurzacza czy śpiew. Między 18. a 20. tygodniem ciąży zaczyna już słyszeć bardzo wyraźnie, chętnie słucha bicia Twojego serca czy spokojnej muzyki.

Badania naukowe dowiodły, że dziecko już na etapie prenatalnym zapamiętuje muzykę, której słuchasz, a po narodzinach pozytywnie reaguje na słyszane wcześniej utwory. Z drugiej strony, w 6. miesiącu ciąży dziecko jest już w stanie różnicować wysokość i głośność dźwięków, jest też wrażliwe na hałas – z tego względu niewskazane jest chodzenie w miejsca, w których narażone będzie na kontakt z bardzo głośną muzyką, np. na koncerty.

music for the tummy


Muzyka – zarówno w formie słuchania utworów, jak i śpiewania – to czynnik, który może pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie w ciąży, przebieg porodu, a także rozwój dziecka. W ciąży bez obaw sięgaj po płyty ulubionych wykonawców, pamiętając jednak, by nie narazić dziecka na zbyt duży hałas.
 

Z myślą o Tobie i Twoim dziecku przygotowaliśmy coś wyjątkowego! Dołącz do programu Nestlé Baby&me i posłuchaj naszych uspokajających i kojących kołysanek dla kobiet w ciąży.

Zrelaksuj się i odpocznij przy muzyce, która została skomponowana z wykorzystaniem handpana, pianina i smyczków. W niektórych utworach pojawia się również wokal, przewijają się motywy ludowe i elementy, które możesz sama nucić swojemu nienarodzonemu dziecku.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.