MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrana muzyka może wywoływać w organizmie człowieka fizjologiczne i psychiczne reakcje. Nie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży – badania potwierdziły, że muzyka słuchana przez przyszłą mamę wpływa na jej samopoczucie, a także na rozwój dziecka. Jaka zatem jest najlepsza muzyka dla dziecka w brzuchu? 

6min. czytania Lut 23, 2024

Nie ma wątpliwości, że muzyka wpływa na funkcjonowanie organizmu. Słuchanie dźwięków o określonym rytmie, tempie, melodii czy częstotliwości drgań sprzyja zmniejszeniu napięcia mięśniowego, przez co ułatwia przepływ krwi, usprawnia przemianę materii, korzystnie wpływa na rytm oddychania oraz wrażliwość zmysłów.

Nie można zapominać o zbawiennym wpływie muzyki na sferę psychiczną. Odpowiednio dobrana – pomaga się rozluźnić i uspokoić, poprawia nastrój i zmniejsza stres. Muzyka ma nawet wpływ na produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Związki te są odpowiedzialne m.in. za dobre samopoczucie człowieka oraz łagodzenie odczuwanego bólu. 

Muzyka dla dziecka w brzuchu

Choć w pierwszej chwili może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak muzyka, której słuchasz w ciąży, może mieć wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na rozwój dziecka. Na pewno dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że przez cały okres ciąży Twój nastrój udziela się maluszkowi. Słuchanie muzyki to sposób na relaks w ciąży – jeśli jesteś wtedy zadowolona i odprężona, warunki do rozwoju dziecka są idealne.

 

a pregnant woman listening to music

 

Jaki konkretnie gatunek muzyczny jest szczególnie polecany kobietom w ciąży? Cóż, to sprawa bardzo indywidualna – zależna od Twojej wrażliwości muzycznej oraz indywidualnych preferencji. Z pewnością odprężająca i relaksująca jest muzyka klasyczna, ale jeśli masz inny gust, możesz oczywiście słuchać popu, rocka czy muzyki folkowej. Czynność ta ma Ci po prostu sprawiać przyjemność!

Ważne

Do relaksujących i wprawiających w dobre samopoczucie utworów muzyki klasycznej zalicza się m.in. dzieła Mozarta („Eine kleine Nachtmusik”, „Marsz Turecki”), „Cztery pory roku” Vivaldiego, „Sonatę księżycową” Beethovena czy „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego.

Muzyka w ciąży – jak wpływa na Ciebie i dziecko?

Jak konkretnie muzyka w ciąży wpływa na rozwój dziecka? Otóż badania wykazały, że dzieci mam, które w ciąży słuchały dużo muzyki, są po narodzinach spokojniejsze i lepiej śpią. Na późniejszym etapie rozwoju obserwuje się u nich szybszy rozwój mowy, wyższy poziom uczuciowości i wrażliwości, większą sprawność ogólnorozwojową (szybciej wstają i uczą się chodzić), a nawet lepszy rozwój funkcji intelektualnych.

Niektórzy psychologowie twierdzą, że na rozwój psychiczny oraz intelektualny dziecka pozytywnie może wpływać także Twój śpiew. Czynność ta pomoże Ci się zrelaksować i nawiązywać więź z dzieckiem, ale śpiewać powinnaś również z innego powodu. Podczas śpiewu na zmianę napinasz i rozluźniasz mięśnie dolnej części brzucha i miednicy, które angażujesz również podczas porodu. Ich elastyczność oraz wytrenowanie są bardzo ważne dla jego przebiegu. Dodatkowo podczas śpiewu angażowana jest przepona, której praca jest kluczowa dla prawidłowego oddychania podczas porodu.

Ważne

Według badań kobiety, które słuchały podczas porodu wybranej przez siebie muzyki, wykazują mniejszy poziom lęku oraz odczuwanego bólu. Dodatkowo rzadziej występuje u nich obniżenie nastroju w czasie połogu.

Rozwój słuchu dziecka w łonie matki

Rozwój narządu słuchu u dziecka to proces, który zaczyna się mniej więcej w 3. tygodniu ciąży i trwa przez kolejne miesiące. Dziecko w 16. tygodniu ciąży słyszy już na tyle dobrze, że odróżnia odgłosy płynące z organizmu mamy (np. rytm Twojego oddychania) od tych z zewnątrz, takich jak głosy otaczających ją ludzi, szum odkurzacza czy śpiew. Między 18. a 20. tygodniem ciąży zaczyna już słyszeć bardzo wyraźnie, chętnie słucha bicia Twojego serca czy spokojnej muzyki.

Badania naukowe dowiodły, że dziecko już na etapie prenatalnym zapamiętuje muzykę, której słuchasz, a po narodzinach pozytywnie reaguje na słyszane wcześniej utwory. Z drugiej strony, w 6. miesiącu ciąży dziecko jest już w stanie różnicować wysokość i głośność dźwięków, jest też wrażliwe na hałas – z tego względu niewskazane jest chodzenie w miejsca, w których narażone będzie na kontakt z bardzo głośną muzyką, np. na koncerty.

 

music for the tummy

 

Muzyka – zarówno w formie słuchania utworów, jak i śpiewania – to czynnik, który może pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie w ciąży, przebieg porodu, a także rozwój dziecka. W ciąży bez obaw sięgaj po płyty ulubionych wykonawców, pamiętając jednak, by nie narazić dziecka na zbyt duży hałas.
 

Z myślą o Tobie i Twoim dziecku przygotowaliśmy coś wyjątkowego! Dołącz do programu Nestlé Baby&me i posłuchaj naszych uspokajających i kojących kołysanek dla kobiet w ciąży.

Zrelaksuj się i odpocznij przy muzyce, która została skomponowana z wykorzystaniem handpana, pianina i smyczków. W niektórych utworach pojawia się również wokal, przewijają się motywy ludowe i elementy, które możesz sama nucić swojemu nienarodzonemu dziecku.

question mark  Pytania i odpowiedzi

  1. Kiedy płód zaczyna słyszeć?
    Rozwój słuchu u maluszka to proces stopniowy. Zaczyna się już ok. 3 tygodnia ciąży. Szacuje się, że mniej więcej w 16. tygodniu słuch dziecka jest już na tyle rozwinięty, że potrafi ono odróżnić dźwięki płynące z wnętrza Twojego organizmu (np. bicie serca) od tych pochodzących z zewnątrz – m.in. muzyki czy głosów innych ludzi. Na półmetku ciąży (mniej więcej w 20. tygodniu) słyszy już bardzo wyraźnie, a z czasem (około 6. miesiąca) zaczyna być też wrażliwe na hałas.
     
  2. Czy w ciąży można iść na koncert?
    Trudno na takie pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Zasadniczo bowiem w ciąży powinnaś robić to, co dobre dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli marzysz o udziale w koncercie ulubionych artystów i wiesz, że sprawi Ci to ogromną radość – spróbuj! Zadbaj jedynie o to, aby mieć gdzie usiąść i odpocząć, gdyby okazało się to potrzebne. Pamiętaj też, że od ok. 6. miesiąca maluszek potrafi już różnicować wysokość i głośność dźwięku, przez co może źle reagować na zbytni hałas. Z tego względu nie zaleca się przebywania w głośnych miejscach na późniejszym etapie ciąży. Jeśli masz jakieś wątpliwości w tym zakresie, najlepiej poradź się swojego lekarza.
     
  3. Jak puszczać muzykę dziecku w brzuchu?
    Początkowo, gdy dziecko w Twoim łonie nie ma jeszcze zbyt dobrze rozwiniętego słuchu, dobrym pomysłem może się okazać puszczane muzyki przez tzw. muzyczny pas na brzuch. Możesz wygodnie założyć go na siebie i sama cieszyć się ciszą, podczas gdy do maluszka będą płynąć kojące dźwięki melodii. Znacznie tańszą alternatywą jest też przyłożenie słuchawek do brzucha. Na późniejszym etapie rozwoju ciąży, gdy dziecko już dobrze słyszy odgłosy z otoczenia, będzie też bez problemu cieszyć się muzyką płynącą po prostu z głośnika urządzenia, na którym odtwarzasz ulubioną muzykę.
     
  4. Czy głośna muzyka szkodzi ciąży?
    Nie ma danych, które mówiłyby jednoznacznie, że głośna muzyka szkodzi ciąży. Na pewno jednak wraz z rozwojem słuchu u Twojego dziecka staje się ono coraz bardziej wrażliwe na zbytnie hałasy. Głośne dźwięki mogą więc je przestraszyć – tego zaś z pewnością nie chcesz dla swojego maleństwa! Dlatego jeśli wyczujesz, że przy zbyt „podkręconej” muzyce staje się niespokojne, postaraj się ją ściszyć i unikać sytuacji, które mogą narazić dziecko na taki dyskomfort.
     
  5. Jak głośno puszczać muzykę dziecku w brzuchu?
    Nie ma tu jednej odpowiedzi. Zasadniczo powinna to być po prostu muzyka nie za głośna, spokojna, działająca kojąco i relaksująco. Najlepiej, jeśli sama będziesz obserwować, jaki poziom dźwięków jest już irytujący dla Twojego maluszka (może dać o tym znać energicznym kopniakiem!). W takim wypadku ścisz głośność i staraj się nie przekraczać tej bariery, tak aby wspólne słuchanie muzyki było dla Was obojga miłym i komfortowym zajęciem.
     
  6. Czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę przez słuchawki?
    To nie do końca precyzyjne pytanie, odpowiemy więc na nie na dwa sposoby. Jeśli chodzi o słuchawki przyłożone do brzucha mamy, to tak – jak najbardziej. Maluszek od pewnego etapu rozwoju w Twoim łonie potrafi już bowiem słyszeć dźwięki przez powłoki brzuszne. Jeżeli jednak to mama ma na uszach słuchawki i puszcza sobie przez nie muzykę, wówczas dziecko nie będzie jej już odbierać. Jest to więc dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie chcesz maluszka niepokoić np. zbyt energiczną piosenką, a sama masz wyjątkową ochotę, by jej posłuchać!

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.