Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Stres w ciąży

Jak działa stres w ciąży i gdy starasz się o dziecko?

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu. W negatywny sposób odbija się on na funkcjonowaniu organizmu, w tym układu rozrodczego, powoduje także napięcia emocjonalne, które utrudniają bliskość z partnerem. Stres niekorzystny jest również dla kobiet, które już zaszły w ciążę. 
 

poniedziałek, 02.12.2019

Współcześnie stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Bywa on skutkiem nadmiaru zawodowych obowiązków, konieczności nadążenia za zmianami społecznymi i cywilizacyjnymi, szybkiego tempa życia, problemów w pracy czy w domu. Sprawdź, co powoduje stres i jak sobie z nim radzić, zanim jeszcze zaczniesz się starać o dziecko. 

Stres a zajście w ciążę

Wiele osób sądzi, że stres odbija się jedynie na samopoczuciu emocjonalnym. Badania naukowe dowiodły jednak, że długotrwały stres ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to także tych jego części, które związane są z płodnością, a stąd już prosta droga do problemów z zajściem w ciążę, a nawet niepłodności u kobiet i mężczyzn.

Według badań TNS OBOP 10% osób pod wpływem stresu pali papierosy, 7% pije alkohol, kolejne 7% nadmiernie się objada1. Tymczasem palenie, spożywanie alkoholu oraz nadwaga również mogą negatywnie wpływać na płodność.

Prolaktyna a stres – jak stres wpływa na płodność kobiet?

Stres w negatywny sposób odbija się na płodności kobiet. W sytuacjach stresowych w ich organizmie wydziela się kortyzol, czyli tzw. hormon stresu. Wpływa on na przysadkę mózgową, która zwiększa produkcję prolaktyny. Hormon ten jest obecny w kobiecym organizmie głównie w okresie laktacji i może utrudniać zapłodnienie.
Dodatkowo stres może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego, zagęszczać śluz, przez co plemnikom jest trudniej dotrzeć do komórki jajowej, a także obniżać stężenie progesteronu, koniecznego do zagnieżdżenia się w macicy już zapłodnionego jajeczka.
To tylko fizjologiczne skutki stresu. Nie można jednak zapominać, że nadmierne napięcie może również powodować emocjonalną niechęć do kontaktów intymnych z partnerem, a jeśli kochacie się rzadko, Wasze szanse na zajście w ciążę spadają.

Męski stres a płodność

Badania naukowe dowiodły, że długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa także na płodność mężczyzny. W sytuacjach stresowych u panów również uwalniane są określone hormony. Wpływają one niekorzystnie na poziom testosteronu, związku w dużej mierze odpowiedzialnego za płodność, a także jakość samego nasienia. Naukowcy potwierdzili, że u mężczyzn, którzy stresują się np. w pracy, spermy jest mniej i jest ona gorszej jakości. Ich plemniki są także mniej żywotne i mniej ruchliwe.

Stres a męska płodność

U panów, podobnie jak u kobiet, stres negatywnie wpływa na emocje. Mogą oni odczuwać mniejszy popęd seksualny, pojawiają się u nich problemy z erekcją czy brak satysfakcji z seksu. Obawiają się zbliżeń i tego, że nie zadowalają partnerki, unikają seksu i… koło się zamyka.

Stresu nie da się wyeliminować, ale można sobie z nim radzić! Zapewnijcie sobie czas na relaks i odpoczynek, starajcie się oddzielać życie zawodowe od prywatnego. Pomocna jest regularna aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, bogata m.in. w witaminy z grupy B oraz magnez. 

Stres w I trymestrze ciąży – niekorzystny dla mamy i dziecka

Stres może nie tylko negatywnie wpływać na Waszą płodność, ale również być niekorzystny dla Ciebie i dziecka, kiedy już zajdziesz w ciążę. Jeśli stres jest krótkotrwały i występuje od czasu do czasu, nie powinien być dla Was groźny. Jeśli jednak, np. z powodu obowiązków zawodowych, w I trymestrze ciąży albo na jej dalszych etapach towarzyszy Ci silny, długotrwały stres, jego skutki mogą być poważne!
Czym może objawiać się nadmierny stres w ciąży? Bólami głowy, wzmożoną potliwością, szybszą akcją serca, czasami nawet nudnościami i wymiotami. Hormony stresu, w tym kortyzol czy katecholaminy, nie pozostają bez wpływu na rozwój dziecka. Obkurczają one naczynia krwionośne i sprawiają, że do łożyska może docierać mniej tlenu oraz substancji odżywczych. Istnieją doniesienia, że dzieci, których mamy w trakcie ciąży narażone były na długotrwały stres, miały niższą masę urodzeniową niż noworodki, które miały zapewniony spokój. 

Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Oczywiście ze stresem w ciąży możesz, a nawet musisz sobie radzić! Pomoże Ci w tym kilka wskazówek. Oto one!

Wypoczywaj tyle, ile potrzebujesz
Jeśli jesteś poddenerwowana, dobrze zrobi Ci krótka drzemka. Jeśli nie ma takiej możliwości, spróbuj chociaż usiąść na chwilę, głęboko pooddychać i uspokoić nerwy. 

Pamiętaj o prawidłowej diecie 
Powinna być bogata we wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. Jedz regularnie, najlepiej 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia.

Pij odpowiednie ilości wody
W ciągu dnia powinnaś przyjmować minimum 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Jeśli jest gorąco – odpowiednio więcej.

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną
Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, spaceruj, ćwicz jogę, wybierz się na basen. Nie ma lepszej metody na skołatane nerwy niż ruch!

Rób to, co sprawia Ci przyjemność
Posłuchaj ulubionej muzyki, weź ciepły, odprężający prysznic, włącz lekki, zabawny film. Znajdź codziennie czas na swoje drobne przyjemności!

Sposoby na stres w ciąży

Pamiętaj, że stres nie służy Ci ani podczas starań o dziecko, ani już podczas ciąży. Dlatego dla swojego dobra i zdrowia Twojego dziecka postaraj się, aby nie towarzyszył Ci na co dzień.

 

1"Jak Polacy dbają o serce" –  raport TNS OBOP wykonany na w dniach 16-19 czerwca 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku co najmniej 18 lat.

 

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.