stres

Stres w ciąży. jakie ma znaczenie, gdy starasz się o zajście w ciążę?

Ciąża
Artykuł
Maj 31, 2024
5 min.

Problemy z zajściem w ciążę to dla wielu par w dużej mierze skutek stresu. W negatywny sposób odbija się on na funkcjonowaniu organizmu, w tym układu rozrodczego, powoduje także napięcia emocjonalne, które utrudniają bliskość z partnerem. Stres niekorzystny jest również dla kobiet, które już zaszły w ciążę. 
 

Współcześnie stres jest obecny w życiu każdego człowieka. Bywa on skutkiem nadmiaru zawodowych obowiązków, konieczności nadążenia za zmianami społecznymi i cywilizacyjnymi, szybkiego tempa życia, problemów w pracy czy w domu. Sprawdź, co powoduje stres i jak sobie z nim radzić, zanim jeszcze zaczniesz się starać o dziecko.  

Stres a zajście w ciążę

Wiele osób sądzi, że stres odbija się jedynie na samopoczuciu emocjonalnym. Badania naukowe dowiodły jednak, że długotrwały stres ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to także tych jego części, które związane są z owulacją i płodnością, a stąd już prosta droga do problemów z zajściem w ciążę, a nawet niepłodności u kobiet i mężczyzn.

Ważne

Według badań TNS OBOP 10% osób pod wpływem stresu pali papierosy, 7% pije alkohol, kolejne 7% nadmiernie się objada1. Tymczasem palenie, spożywanie alkoholu oraz nadwaga również mogą negatywnie wpływać na płodność.

Prolaktyna a stres – jak stres wpływa na płodność kobiet?

Stres w negatywny sposób odbija się na płodności kobiet. W sytuacjach stresowych w ich organizmie wydziela się kortyzol, czyli tzw. hormon stresu. Wpływa on na przysadkę mózgową, która zwiększa produkcję prolaktyny. Kortyzol jest obecny w kobiecym organizmie głównie w  okresie laktacji i może utrudniać zapłodnienie.
Dodatkowo stres może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego i owulacji, zagęszczać śluz, przez co plemnikom jest trudniej dotrzeć do komórki jajowej, a także obniżać stężenie progesteronu, koniecznego do zagnieżdżenia się w macicy już zapłodnionego jajeczka.
To tylko fizjologiczne skutki stresu. Nie można jednak zapominać, że nadmierne napięcie może również powodować emocjonalną niechęć do kontaktów intymnych z partnerem, a jeśli kochacie się rzadko, Wasze szanse na zajście w ciążę spadają.

Męski stres a płodność

Badania naukowe dowiodły, że długotrwały stres bardzo negatywnie wpływa także na płodność mężczyzny. W sytuacjach stresowych u panów również uwalniane są określone hormony. Wpływają one niekorzystnie na poziom testosteronu, związku w dużej mierze odpowiedzialnego za płodność, a także jakość samego nasienia. Naukowcy potwierdzili, że u mężczyzn, którzy stresują się np. w pracy, spermy jest mniej i jest ona gorszej jakości. Ich plemniki są także mniej żywotne i mniej ruchliwe.

 

Zestresowany mężczyzna

 

U panów, podobnie jak u kobiet, stres negatywnie wpływa na emocje. Mogą oni odczuwać mniejszy popęd seksualny, pojawiają się u nich problemy z erekcją czy brak satysfakcji z seksu. Obawiają się zbliżeń i tego, że nie zadowalają partnerki, unikają seksu i… koło się zamyka.

Ważne

Stresu nie da się wyeliminować, ale można sobie z nim radzić! Zapewnijcie sobie czas na relaks i odpoczynek, starajcie się oddzielać życie zawodowe od prywatnego. Pomocna jest regularna aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, bogata m.in. w witaminy z grupy B oraz magnez.

Stres w I trymestrze ciąży – niekorzystny dla mamy i dziecka

Stres może nie tylko negatywnie wpływać na Waszą płodność, ale również być niekorzystny dla Ciebie i dziecka, kiedy już zajdziesz w ciążę. Jeśli stres jest krótkotrwały i występuje od czasu do czasu, nie powinien być dla Was groźny. Jeśli jednak, np. z powodu obowiązków zawodowych, w I trymestrze ciąży towarzyszy Ci silny, długotrwały stres, jego skutki mogą być naprawdę poważne! Negatywne emocje w zbyt dużym nagromadzeniu nie służą Ci także na dalszych etapach ciąży. Stres w II i III trymestrze może również źle wpłynąć zarówno na Twój stan, jak i na Twoje dziecko. 

Czym może objawiać się nadmierny stres w ciąży? Bólami głowy, wzmożoną potliwością, szybszą akcją serca, czasami nawet nudnościami i wymiotami. Hormony stresu, w tym kortyzol czy katecholaminy, nie pozostają bez wpływu na rozwój dziecka. Obkurczają one naczynia krwionośne i sprawiają, że do łożyska może docierać mniej tlenu oraz substancji odżywczych. Istnieją doniesienia, że dzieci, których mamy w trakcie ciąży narażone były na długotrwały stres, miały niższą masę urodzeniową niż noworodki, które miały zapewniony spokój.

Stres w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Oczywiście ze stresem w ciąży możesz, a nawet musisz sobie radzić! Pomoże Ci w tym kilka wskazówek. Oto one!

Wypoczywaj tyle, ile potrzebujesz Jeśli jesteś poddenerwowana, dobrze zrobi Ci krótka drzemka. Jeśli nie ma takiej możliwości, spróbuj chociaż usiąść na chwilę, głęboko pooddychać i uspokoić nerwy.

Pamiętaj o prawidłowej diecie Powinna być bogata we wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. Jedz regularnie, najlepiej 4-5 niewielkich posiłków w ciągu dnia.

Pij odpowiednie ilości wody W ciągu dnia powinnaś przyjmować minimum 2 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Jeśli jest gorąco – odpowiednio więcej.

Sięgnij po melisę w ciąży Ukoi ona Twoje nerwy, może też np. złagodzić mdłości. Zadbaj jednak o to, by nie nadużywać tego napoju. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, w jakich ilościach możesz pić melisę w ciąży. 

Zadbaj o regularną aktywność fizyczną Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, spaceruj, ćwicz jogę, wybierz się na basen. Nie ma lepszej metody na skołatane nerwy niż ruch!

Rób to, co sprawia Ci przyjemność Posłuchaj ulubionej muzyki, weź ciepły, odprężający prysznic, włącz lekki, zabawny film. Znajdź codziennie czas na swoje drobne przyjemności!

 

Słuchanie muzyki

 

Pamiętaj, że stres nie służy Ci ani podczas starań o dziecko, ani już podczas ciąży. Dlatego dla swojego dobra i zdrowia Twojego dziecka postaraj się, aby nie towarzyszył Ci na co dzień.

1"Jak Polacy dbają o serce" – raport TNS OBOP wykonany na w dniach 16-19 czerwca 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku co najmniej 18 lat.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

question mark  Pytania i odpowiedzi

  1. Jak stres wpływa na ciążę i płód?
    Długotrwały, nadmierny stres w ciąży może powodować u kobiety bóle głowy, nudności, a nawet wymioty. Bywa, że wywołuje też szybszą akcję serca. W organizmie kobiety pojawiają się zwiększone ilości kortyzolu czy katecholaminy, co wpływa także na płód. Stres w ciąży sprawia, że do łożyska może dotrzeć mniej tlenu oraz substancji odżywczych – co oddziałuje na rozwój dziecka. 
     
  2. Jak uspokoić nerwy w ciąży?
    Aby wyciszyć emocje i zapanować nad nerwami w ciąży, kobieta powinna spróbować zapewnić sobie dużo odpoczynku. Dobrze jest dbać o dietę zawierającą odpowiednie wartości odżywcze, a także pić dużo wody. Na nerwy w ciąży można też sięgnąć po melisę. Ponadto warto „zaopiekować się sobą” – starać się zapewniać sobie jak najwięcej miłych chwil i pozytywnych wrażeń. 
     
  3. Jak wpływa stres na kobietę w ciąży?
    Przez stres kobieta w ciąży staje się poddenerwowana i niespokojna – a te emocje są odbierane także przez płód. Gdy dzieje się tak często i długo, może to oddziaływać zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i na rozwój maluszka. 
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Seks w ciąży
Artykuł
brzuch-ciężarnej

Seks w ciąży

 Zapewne słyszałaś już o wielu powodach, dla których seks w ciąży może wydawać się niebezpieczny? Czas obalić kilka mitów!

 

3 min. czytania

View details 31. tydzień ciąży
Artykuł
31 tydzień ciąży - samopoczucie mamy

31. tydzień ciąży

W 31. tygodniu ciąży czasem trudno może być Ci kontrolować emocje: raz płaczesz, raz się śmiejesz, bywasz nieco drażliwa i często wybuchasz. Nic dziwnego!

5 min. czytania

View details Cholestaza ciążowa
Artykuł
Cholestaza w ciąży

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa może pojawić się w ostatnich miesiącach ciąży. Choć dla Ciebie jest niegroźna, dla maleństwa w brzuchu stanowi duże niebezpieczeństwo.

4 min. czytania

View details Skurcze Braxtona Hicksa
Artykuł
Skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa nie są to jeszcze prawdziwe skurcze porodowe. Bywają odczuwalne, ale nie musi towarzyszyć im ból.

3 min. czytania

View details Cukrzyca ciążowa – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań
Artykuł
Kobieta w ciąży z łyżką w dłoni

Cukrzyca ciążowa – odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań

Cukrzyca ciążowa to częsty problem wśród kobiet. Czy można jej uniknąć, a jeśli tak - to jak to zrobić? Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

8 min. czytania

View details 7. tydzień ciąży
Artykuł
Para spodziewająca się dziecka

7. tydzień ciąży

7. tydzień to koniec drugiego miesiąca ciąży. Choć możesz jeszcze nie zauważać zmian w swoim wyglądzie, Twoja macica się powiększa, by stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju dziecka.

5 min. czytania

View details 40. tydzień ciąży
Artykuł
Poród w 40 tygodniu ciąży

40. tydzień ciąży

Gratulacje! Dotrwałaś do 40. tygodnia ciąży. W ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu dni powinien rozpocząć się poród.

6 min. czytania

View details Nadmierne pocenie się w ciąży
Artykuł
Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży

Nadmierne pocenie się w ciąży może u niektórych kobiet budzić obawy lub zawstydzenie.

4 min. czytania

View details Kim jest doula?
Artykuł
Kim jest doula

Kim jest doula?

Doula to doświadczona kobieta, która towarzyszy przyszłej mamie podczas ciąży, w trakcie porodu, a potem w trudnym okresie połogu.

4 min. czytania

View details 20. tydzień ciąży
Artykuł
20. tydzień ciąży

20. tydzień ciąży

W 20. tygodniu przekraczasz półmetek ciąży. Warto upamiętnić ten moment zdjęciem potomka wykonanym podczas badania USG 3D i 4D.

5 min. czytania

View details Jak przygotować się do porodu?
Artykuł
Jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

Poród to zwieńczenie dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko. Dla wielu kobiet jest to jeden z najważniejszych momentów w życiu.

4 min. czytania

View details Zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży
Artykuł
zabiegi kosmetyczne bezpieczne w ciąży

Zabiegi kosmetyczne bezpieczne dla kobiet w ciąży

Dość często słyszy się, że w okresie ciąży kobieta powinna omijać zarówno salony fryzjerskie, jak i gabinety kosmetyczne czy medycyny estetycznej.

6 min. czytania

View details Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista
Artykuł
Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jak przygotować dom na przybycie maluszka? Checklista

Jeśli dzień porodu zbliża się już wielkimi krokami, pewnie zastanawiacie się, jak przemeblować dom i przystosować go do potrzeb rodziny z małym dzieckiem.

3 min. czytania

View details Kalendarz badań w ciąży
Artykuł
Kalendarz badań w ciąży

Kalendarz badań w ciąży

Badania w ciąży są niezbędne – i to na każdym jej etapie!

7 min. czytania

View details 13. tydzień ciąży
Artykuł
Zdrowa dieta w ciąży

13. tydzień ciąży

13. tydzień to koniec trzeciego miesiąca, a tym samym koniec 1 trymestru ciąży. Dolegliwości w postaci nudności czy złego samopoczucia powinny więc powoli odchodzić w zapomnienie.

5 min. czytania

View details Mija termin porodu i nic – co dalej?
Artykuł
Kobieta w ciąży trzyma swój brzuch

Mija termin porodu i nic – co dalej?

Termin porodu, który orientacyjnie ustalił lekarz na początku ciąży, wcale nie musi oznaczać, że maluszek pojawi się na świecie dokładnie w tym dniu. Czasami zdarza się, że mija już 40.

6 min. czytania

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details 1. trymestr ciąży
Artykuł
Zadowolona kobieta w 1. trymestrze z pozytywnym testem ciążowym

1. trymestr ciąży

Jesteś w I trymestrze albo dopiero planujesz zostać mamą i chcesz dowiedzieć się, co Cię czeka w poszczególnych tygodniach?

9 min. czytania

View details 16. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży szczotkująca włosy

16. tydzień ciąży

16. tydzień to 4. miesiąc ciąży, a jednocześnie początek drugiego trymestru. Twoje dziecko jest coraz bardziej wyprostowane, cały czas zwiększa się też zakres jego ruchów.

5 min. czytania