Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
16. tydzień ciąży

16. Tydzień ciąży

Jeśli mogłabyś zajrzeć do środka swojego brzucha i zobaczyć Twoje rozwijające się dziecko, zobaczyłabyś, że właśnie ssie ono kciuk! Udało się! Co jeszcze zmienia się w 16. tygodniu ciąży? Przeczytaj artykuł.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 16. tydzień ciąży

Szesnasty tydzień ciąży oznacza, że w oczach Twojego dziecka zaczyna funkcjonować siatkówka. Niemniej jednak nie staraj się wystawiać swojego brzucha na mocne światło, żeby to sprawdzić. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, a narządy zmysłów są zbyt delikatne na taką stymulację. 16. Tygodzień, w którym czuć ruchy dziecka. Jeśli jeszcze nie poczułaś, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie w tym tygodniu to nastąpi (lub w kolejnych). Te ruchy są naprawdę bardzo delikatne, tak więc nie nastawiaj się na wielkie doznania. Poczujesz raczej motylki w brzuchu lub drobne pęcherzyki powietrza. To ekscytujące i cudowne doznanie. Jeśli jednak jeszcze tego nie poczułaś, nie martw się. Każde dziecko rośnie w swoim tempie.  Twoje dziecko jest w takim momencie rozwoju, w jakim właśnie powinno być! Zobacz, jak na USG wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży.

 

Twoje ciało

Być może zastanawiałaś się na tym, czy zachcianki są związane z brakiem substancji odżywczych. Nie, to po prostu skutek uboczny ciąży związany z dynamicznymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym okresie. Prawdopodobnie zauważyłaś, że niektóre pokarmy smakują inaczej lub są mniej smaczne. Za to inne smakują po prostu nieziemsko! To właśnie jest ciąża. Możesz odnosić wrażenie, że brak w tym jakiejkolwiek logiki. Postaraj się jeść z umiarem i  zachować odpowiednią równowagę, dbając o siebie i Twoje rozwijające się dziecko.

 

Żywienie

Witamina A jest ważną substancją odżywczą w ciąży, ale w odpowiednich ilościach - nie powinno być jej za dużo ani za mało. Brzmi trochę tajemniczo, prawda? Prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczyć Ci odpowiednią ilość tej witaminy, tak więc przyjmowanie suplementów nie będzie konieczne. Pamiętaj o tym, że niektóre terapie skórne zawierające witaminę A są przeciwwskazane u kobiet w ciąży. Zapotrzebowanie na witaminę A można pokryć, spożywając następujące pokarmy: sery żółte, masło, jajka (w szczególności żółtka), kolorowe warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki, lub marchewki) oraz żółte i pomarańczowe owoce (morele, melon, mango itd.). 

Wskazówki

Około szóstego miesiąca ciąży powinnaś razem z partnerem rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia, szczególnie jeśli to Wasze pierwsze dziecko lub jeśli od urodzenia pierwszego dziecka minęło już sporo czasu.  Na zajęciach dowiesz się wielu istotnych rzeczy o porodzie, łagodzeniu bólu, technikach oddychania i relaksacji. W programie zajęć mogą znaleźć się również: wizyta w sali porodowej, ćwiczenia ciążowe i wiele innych przydatnych rzeczy. To także idealne miejsce, żeby poznać inne mamy lub pary. Czyż nie jest to doskonała okazja na wymianę doświadczeń?

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.