MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

USG połówkowe – dlaczego takie ważne?

5
5/5 3 opinie

USG połówkowe wykonuje się u kobiet w II trymestrze ciąży, najlepiej między 18. a 22. tygodniem ciąży. W wielu przypadkach pozwala ono określić płeć dziecka, ale przede wszystkim umożliwia lekarzowi szczegółową ocenę rozwoju płodu oraz jego budowy anatomicznej. Co jeszcze trzeba wiedzieć o USG połówkowym? 

4min. czytania Sty 15, 2024

Głównym celem każdego badania USG w ciąży jest ocena rozwoju dziecka oraz określenie ryzyka występowania jego niedojrzałości, wad wrodzonych, chorób genetycznych, a także ewentualnych zaburzeń wewnątrzmacicznych. Należy mieć świadomość, że badanie USG  jest nieinwazyjne, zupełnie bezbolesne oraz bezpieczne dla Ciebie oraz Twojego dziecka. Nie musisz się do niego szczególnie przygotowywać.

Na każdym etapie ciąży badanie USG ma inną specyfikę oraz cele. Pierwsze badanie, nieobowiązkowe, ale bardzo rozpowszechnione, wykonuje się u kobiety przed 10. tygodniem, kiedy zgłasza się do lekarza w celu potwierdzenia ciąży. Kolejne badania USG przeprowadza się już w konkretnych okresach poszczególnych trymestrów ciąży.

Ważne

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, u kobiety w ciąży obowiązkowe są trzy badania USG. Pierwsze z nich wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie – między 18. a 22. tygodniem, zaś trzecie – między 28. a 32. tygodniem ciąży.

USG połówkowe – kiedy?

USG połówkowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się mniej więcej w połowie ciąży w jej II trymestrze, między 18. a 22. tygodniem. Na tym etapie w zdecydowanej większości przypadków można już określić płeć dziecka, a także ocenić jego rozwój oraz budowę anatomiczną, co pozwala m.in. oznaczyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych czy chorób genetycznych.

 

usg ciaza

 

Istnieją wytyczne, wedle których USG połówkowe powinno być wykonywane jak najszybciej, już w 18.-19. tygodniu ciąży. Na tym etapie dokładna wizualizacja dziecka, pozwalająca na ocenę jego rozwoju, bywa jednak niemożliwa. Dzieje się tak zwłaszcza u kobiet ze sporym nadmiarem kilogramów albo jeśli dziecko jest ułożone niekorzystnie w stosunku do potrzeb badania, dlatego z reguły USG połówkowe zaleca się wykonywać od 20. tygodnia ciąży.

Badanie połówkowe w ciąży – po co?

USG połówkowe wykonuje się w okresie, kiedy dziecko waży już ponad 250 gramów i mierzy ponad 15-16 centymetrów daje to lekarzowi możliwość jego dokładnej oceny anatomicznej.

Podczas USG lekarz ocenia szereg parametrów dziecka: obwód jego główki i brzucha, długość kości udowej, rozmiar, kształt i ciągłość czaszki, stan twarzy, szyi i klatki piersiowej, pracę serca, wygląd narządów.

Na podstawie wyników uzyskanych podczas USG połówkowego lekarz jest w stanie rozpoznać także różnego rodzaju nieprawidłowości wady rozwojowe czy choroby genetyczne, takie jak zespół Edwardsa czy zespół Downa. Dodatkowo, może ocenić łożysko oraz długość szyjki macicy. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów dostaniesz skierowanie na dodatkowe badania.

Ważne

Standardowe USG połówkowe umożliwia uzyskanie obrazu dwuwymiarowego. W wielu nowoczesnych gabinetach, przede wszystkim prywatnych, istnieje możliwość wykonania USG połówkowego w technologii 3D, a nawet 4D.

USG połówkowe – jak się przygotować?

Badanie połówkowe nie jest wykonywane przezpochwowo, ale przez powłoki brzuszne. Wykorzystuje się do tego aparat ultrasonograficzny ze specjalną głowicą. Badanie nie wymaga od Ciebie żadnych szczególnych przygotowań. Lekarz poprosi Cię o położenie się na kozetce i odsłonięcie brzucha. Następnie posmaruje skórę specjalnym żelem (ułatwia on poruszanie się sondy po ciele) i przeprowadzi badanie. Uzyskiwane przez głowicę obrazy są przetwarzane przez oprogramowanie aparatu i widoczne na monitorze.

 

usg polowkowe w ciazy

 

Na USG połówkowe weź ze sobą wyniki dotychczasowych badań. Przyjdź do przychodni lub gabinetu kilka minut wcześniej, tak byś spokojnie zdążyła załatwić wszystkie formalności w recepcji. Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż trzydzieści minut.

Ważne

USG połówkowe jest badaniem obowiązkowym dla kobiet w ciąży i w związku z tym w publicznych przychodniach refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia (jest bezpłatne). Jeśli natomiast zdecydujesz się na badanie w prywatnym gabinecie, dodatkowo w technologii 3D lub 4D, zapłacisz za nie około 200-300 złotych.

USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań obrazowych w całej ciąży, pozwalające na precyzyjną ocenę rozwoju Twojego dziecka. Dlatego jak najszybciej zaplanuj termin badania i umów się na wizytę, by nie przegapić najlepszego czasu na jego wykonanie. Kiedy już poznasz płeć maluszka, będziesz mogła wybrać nie tylko imię, a także ubranka czy wózek, łóżeczko oraz przewijak pasujący do chłopca lub dziewczynki.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
3 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    3
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Piotr Czer 19, 2023
5
Jan Czer 19, 2023
5
Wojtek Czer 16, 2023

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.