MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Linea negra – ciemna linia na brzuchu w ciąży

Brzuch w ciąży ulega wielu zmianom. U dużej części kobiet pojawia się na nim tzw. linea negra. Jest to ciemna linia na brzuchu, która staje się coraz bardziej widoczna wraz z zaawansowaniem ciąży. Jest konsekwencją naturalnych zmian w organizmie ciężarnej kobiety, które ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. 

4min. czytania Sty 15, 2024

W czasie ciąży w skórze kobiety zachodzą różne zmiany pigmentacyjne. Są one widoczne w postaci bardzo charakterystycznych dla stanu błogosławionego objawów – takich jak np. ostuda ciążowa (czyli ciemne przebarwienia na twarzy) czy ciemnienie brodawek i otoczek sutkowych czy okolic narządów rodnych. Do tego rodzaju zmian należy też linea negra (linea nigra), zwana też po polsku kresą czarną. Jest to pręga na brzuchu w ciąży o ciemnym zabarwieniu, biegnąca zazwyczaj od pępka do spojenia łonowego.

Kresa czarna – jak powstaje?

Mechanizm powstawania kresy czarnej wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży. Dochodzi do na nasilonego wytwarzania melaniny – brunatnego barwnika odpowiadającego za kolor skóry (a także włosów oraz tęczówek). Podczas ciąży odkłada się on w większej ilości na linii od pępka do spojenia łonowego. Jest to dolna część tzw. kresy białej, czyli splotu kolagenowych włókien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Występuje ona u każdego człowieka, jednak zazwyczaj nie jest widoczna, ponieważ ma taką samą barwę jak reszta skóry. U kobiet w ciąży, w wyniku zwiększonej pigmentacji w tym miejscu, kresa biała ciemnieje – i dlatego jest nazywana kresą czarną. Jest to więc naturalna zmiana koloru kresy białej.

Ważne

W miarę rozwoju ciąży i powiększania się macicy powłoki brzuszne ulegają rozciąganiu. Poszerza się również przestrzeń między brzegami mięśni prostych. Zdarza się, że po porodzie mięśnie te nie schodzą się na powrót do fizjologicznego położenia i nie współpracują ze sobą. Stan taki nazywa się rozejściem kresy białej lub rozstępem mięśni prostych brzucha – i wymaga on interwencji lekarza fizjoterapeuty.

Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?

Pojawienie się linea negra jest sprawą bardzo indywidualną – zależy od tego, jakie ilości melaniny są produkowane w organizmie danej ciężarnej. Niektóre kobiety zaczynają dostrzegać tę linię już w 12. tygodniu. Częściej jednak zarysowuje się ona nieco później – najbardziej wyraźna staje się w trzecim trymestrze ciąży. Wraz z rozwojem ciąży kresa czarna staje się zwykle coraz bardziej widoczna. Ma to związek z rozciąganiem powłok skórnych na rosnącym brzuszku.

 

linea-negra-na-brzuchu

 

Bywa też jednak, że linea negra przez cały okres ciąży pozostaje prawie niewidoczna lub nie pojawia się wcale. Wiele zależy tu od podatności na przebarwienia i od indywidualnych cech urody kobiety. Ciężarne o ciemnej karnacji oraz te, u których występuje na skórze dużo pieprzyków, częściej mają wyraźną kresę czarną. Z kolei blondynki o bladej cerze mogą przez całą ciążę nie dostrzec żadnych przebarwień na brzuchu.

Kiedy znika linea negra?

Ponieważ pojawianie się kresy czarnej to zupełnie naturalny, fizjologiczny stan związany ze zmianami hormonalnymi, to jakiś czas po porodzie zauważysz, że zaczyna ona blednąć i zamieniać się z powrotem w kresę białą. Dzieje się tak zwykle około kilkunastu tygodni po porodzie, a rzadziej – do roku od rozwiązania. Procesu tego nie da się przyspieszyć. Uznaje się natomiast, że moment zniknięcia linea negra to symboliczna oznaka tego, iż gospodarka hormonalna w organizmie kobiety wróciła już po ciąży do naturalnego rytmu.

Kresa czarna a promienie UV

Jeśli nie chcesz nasilać procesu ciemnienia kresy, powinnaś unikać wystawiania brzuszka na słońce. Promienie UV bowiem dodatkowo nasilają wytwarzanie melaniny i potęgują oddziaływanie hormonów na produkcję tego barwnika. Staraj się więc osłaniać brzuch przed słońcem. Jeśli nie chcesz rezygnować z korzystania z uroków plaży, możesz go zakryć np. zwiewnym pareo czy tuniką plażową. Pamiętaj też o smarowaniu skóry kremem z wysokim filtrem – o wartości co najmniej 30 SPF, a najlepiej 50 SPF. Rób to niezależnie od pory dnia i roku, ponieważ promienie UVA mają stałe natężenie!

 

linea-negra-opalanie

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.