MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Poród rodzinny – wady i zalety

Wielu przyszłych rodziców rozważa kwestię obecności ojca przy porodzie. Kobiety często pragną wspólnego przeżywania narodzin, ale obawiają się reakcji partnera. Mężczyźni z kolei mogą czuć lęk przed obserwowaniem bólu ukochanej i własną niemocą podczas porodu rodzinnego. Jeśli i Wam towarzyszą podobne rozterki, przeczytaj, jak rozważyć wszystkie za i przeciw. 

5min. czytania Sty 15, 2024

Poród z mężem czy partnerem to coraz częstsza praktyka. Wsparcie osoby bliskiej dla kobiety rodzącej dziecko jest też zalecane w nowych standardach opieki okołoporodowej. Jednak kwestia porodu rodzinnego wciąż może budzić wątpliwości, i to u obojga przyszłych rodziców. Jeśli właśnie tak wygląda sytuacja w Waszym przypadku, warto, abyście jeszcze w czasie ciąży szczerze ze sobą porozmawiali i podjęli wspólną decyzję.

Dostępność porodów rodzinnych w Polsce

Wspomniane nowe standardy dotyczące porodów, ustalone przez Ministerstwo Zdrowia, wymuszają na szpitalach, aby zapewniały możliwość skorzystania przez rodzącą z opieki osoby bliskiej. W toku wielu badań uznano bowiem, iż porody z udziałem ojca dziecka odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu więzi rodzinnych oraz wzmacniają poczucie bezpieczeństwa u rodzącej kobiety. Jeśli zastanawiacie się nad udziałem przyszłego taty w porodzie, dowiedzcie się, na jakich warunkach odbywa się to w rozważanych przez Was szpitalach. Niektóre z nich oferują możliwość porodu rodzinnego zupełnie bezpłatnie, w innych zaś wiąże się to z pewnymi kosztami. Cenniki są bardzo zróżnicowane, więc najlepiej po prostu zasięgnąć informacji bezpośrednio w danym szpitalu.

Poród rodzinny – możliwe zalety

Istnieją badania, które dowodzą tego, że poród rodzinny może przynieść wiele korzyści – zarówno dla mamy, jak i dla ojca. Mówi się o tym, że kobieta rodząca ze wsparciem partnera ma silniejsze poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania. Obecny przy niej mężczyzna – jeśli tylko jest odpowiednio do tego przygotowany – może też w istotny sposób jej pomóc. Do zadań ojców w czasie porodu należy często robienie masażu ukochanej i uśmierzanie jej bólu, dodawanie jej otuchy, podawanie napojów. Czynnie uczestniczy on też w rozmowie z personelem medycznym w celu określenia aktualnego i dalszego przebiegu porodu. Pamiętajcie o tym, że lekarze i położne są zobowiązani przekazywać Wam obojgu pełną, szczegółową informację na temat trwającej akcji porodowej.

 

zdj 1 14

 

Do nieprzecenionych zalet porodu razem z tatą dziecka należy też to, że od razu po narodzinach maluszka Twój partner ma szansę nawiązać silną więź emocjonalną z maluszkiem. Ojcowie często są pytani o to, czy chcą przeciąć pępowinę – co bywa dla nich niesłychanie wzruszającym i niesamowitym momentem, którym mogą w namacalny sposób zaakcentować swój udział w przebiegu porodu. Bywa też, że personel wręcza najpierw noworodka świeżo upieczonemu tacie, który podaje go po raz pierwszy wymęczonej, ale szczęśliwej mamie. Może się okazać, że będzie to moment wyjątkowej bliskości i intymności dla Was jako całej rodziny – wzbogaconej o nowego członka.

Jak mężczyzna może pomóc rodzącej kobiecie?

  • robienie masażu i wspólne wykonywanie ćwiczeń oddechowych
  • przytrzymywanie w trakcie skurczów, jeśli jest konieczna np. zmiana pozycji
  • podawanie picia i przekąsek
  • wspieranie psychiczne, dodawanie otuchy
  • zaprowadzenie do łazienki czy np. na piłkę dla rodzących (szczególnie po znieczuleniu zewnątrzoponowym, gdy poruszanie się jest utrudnione)
  • pośredniczenie w rozmowach między rodzącą partnerką a personelem medycznym
  • ocieranie potu z czoła, podanie ręcznika
  • notowanie częstości skurczów, dopełnianie formalności

Poród rodzinny – możliwe wady

W przypadku porodów rodzinnych trudno może jest mówić o ich wadach – niemniej z pewnością można powiedzieć, że bywają z nimi związane pewne trudności czy niedogodności. Z pewnością należy je wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w tej kwestii. Przede wszystkim partnerzy mogą czuć duży dyskomfort z powodu pewnej bezradności mężczyzny w tej sytuacji. Przyszły tata ma bowiem poczucie, że będzie musiał obserwować ból i wysiłek ukochanej, a jednocześnie nie będzie w stanie jej pomóc w takim zakresie, w jakim by chciał. Kobietom też czasem jest szkoda partnerów, że będą zmuszeni cierpieć wraz z nimi.

 

zdj2 59

 

Poród oczami mężczyzny

Wiele par martwi się o to, że mężczyzna zmieni postrzeganie swojej ukochanej, co wpłynie na ich poczucie bliskości m.in. w sypialni. Trudno jest im się zdecydować na to, aby partner widział kobietę rodzącą – w krwi, pocie, bólu, być może łzach. Jest to aspekt, który stoi na drugim biegunie wyobrażenia o cudzie narodzin i może silnie wpływać na psychikę obojga przyszłych rodziców – nie należy więc go lekceważyć. Zdarza się też tak, że mężczyźni nie okazują się na tyle silni emocjonalnie, by być świadkiem procedur medycznych wykonywanych na ukochanej.

Niektórzy z nich mają też fobię związaną np. z zastrzykami – i zdarza im się mdleć podczas narodzin dziecka. Warto pamiętać, że poród dla mężczyzny będzie tak samo wielkim przeżyciem, dlatego nie należy na siłę namawiać partnera, by w nim uczestniczył. Dlatego przed podjęciem decyzji o porodzie rodzinnym porozmawiajcie o tym, czy przyszły tata czuje się na tyle silny i gotowy, by być przy partnerce na sali porodowej.

Ważne

Pamiętaj, że jeśli nawet Twój partner nie będzie uczestniczył w porodzie, możesz poprosić o pomoc inną osobę bliską. Może to być siostra, mama czy przyjaciółka – zależnie od tego, z którą z nich czujesz się najlepiej. Jeśli chcesz, skorzystaj też z pomocy douli. Jest to osoba specjalnie wyszkolona do opieki nad kobietą rodzącą i do łagodzenia przebiegu porodu.

Poród z partnerem czy bez – jak zdecydować?

Decyzja na temat porodu rodzinnego to bardzo indywidualna kwestia. Nie ma jednej recepty, która sprawdzi się w przypadku każdego związku. Główna zasada brzmi jednak, że decyzja ta powinna być Wasza wspólna. Postarajcie się szczerze porozmawiać o swoich pragnieniach i odczuciach – po czym dojdźcie do porozumienia. W podjęciu decyzji może też Wam pomóc odpowiednie przygotowanie się do porodu i zdobycie jak najwięcej informacji na temat tego, co dzieje się w poszczególnych jego fazach. Dobrym pomysłem jest pójście do szkoły rodzenia oraz wypełnienie tzw. planu porodu. Osoby, które mają większe wyobrażenie na temat tego, jak przebiega poród, zwykle czują też mniejszy lęk przed tym zdarzeniem. Pamiętajcie jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję wspólnie wypracujecie – ma to być wyłącznie Wasz wybór. Podejdźcie do swoich pragnień i lęków z szacunkiem oraz zrozumieniem – to dobry początek nowej drogi życia z maluszkiem.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.