Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
21.tydzień ciąży

21. Tydzień ciąży

Spotkacie się już za 18 tygodni! A tymczasem maluch bawi się cząsteczkami substancji aromatycznych, które znajdują się w Twoim płynie owodniowym. Wpłynie to na rozwój zmysłu węchu po urodzeniu. Co jesz-cze dzieje się na tym etapie ciąży? Sprawdź.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 21. tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży nadal ma miejsce rozwój zmysłu, smaku i węchu. Na razie nie musi ich wykorzystywać w swoim obecnym domu - to Ty wykonujesz za niego tę pracę! Zmysły Twojego dziecka są pobudzane nieco przez płyn owodniowy. W płynie owodniowym zawieszone są cząsteczki substancji aromatycznych, pochodzących ze zjedzonych przez Ciebie pokarmów, oraz zapach otoczenia. W ten sposób po urodzeniu dziecko rozpoznawało zapach Twojej skóry, mleka oraz słodki smak (ponieważ płyn owodniowy jest lekko słodki), a także będzie kojarzyło produkty, które regularnie jadłaś w późnej ciąży. Wkrótce jego mózg będzie już na tyle dojrzały, żeby zapamiętać te doświadczenia zmysłowe. Twoje nawyki żywieniowe, np. dania kuchni śródziemnomorskiej z czosnkiem lub przyprawami, mogą już w życiu płodowym wprowadzić dziecko w Twój świat kulinarny. Zobacz zdjęcie 21. tygodnia ciąży.

 

Twoje ciało

Czy masz wrażenie, że Twój kołnierzyk jest obecnie dla Ciebie za ciasny? No cóż, to normalne w ciąży, to już 21 TC. W ciąży zwiększa się objętość tarczycy, tak jak obwód brzucha czy wielkość piersi. Może to niekiedy utrudniać zapięcie ostatniego guzika bluzki pod szyją. Ale oczywiście, jak ze wszystkim, nie musi wcale tak być. Poza tym niedługo ten problem się skończy. Dokładnie za około 18 tygodni!

 

Żywienie

Do zapewnienia dobrostanu w ciąży konieczne mogą się okazać pewne modyfikacje Twojej diety.  Czy Twoje nogi są ociężałe? Lato, mocne ogrzewanie mieszkania czy też biura mogą negatywnie wpływać na organizm. Aby temu zapobiec, zacznij od wypijania odpowiedniej ilości wody (1,5 do 2 litrów na dobę). Każdego dnia rób sobie półgodzinny spacer, w butach na niewielkim obcasie, żeby utrzymać napięcie mięśni nóg. Staraj się również spać z uniesionymi nogami lub na lewym boku, żeby zmniejszyć nacisk, który dziecko wywiera na duże naczynia krwionośne w Twoim brzuchu. Możesz również polewać swoje łydki zimną wodą pod prysznicem. Może to niezbyt przyjemne, ale skuteczne!

Wskazówki

Czy ostatnio pojawiła się u Ciebie niestrawność? To niestety nieprzyjemny i dość częsty skutek uboczny ciąży wynikający ze zmian hormonalnych, które osłabiają wpust żołądka. To z kolei ułatwia przedostawanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co jest właśnie przyczyną tego nieprzyjemnego uczucia. Im dziecko jest większe, tym w większym stopniu uciska żołądek, co nasila objawy. W tej sytuacji pomocna może się okazać zmiana nawyków żywieniowych, jedzenie pięciu małych posiłków dziennie, zamiast trzech dużych. Należy również dokładnie przeżuwać kęsy pokarmu. Jeśli niestrawność dokucza Ci w nocy, możesz unieść głowę (dodać poduszkę). Wtedy kwas żołądkowy nie będzie się tak łatwo przedostawał do góry.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.