MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Szkoła rodzenia – jak ją wybrać?

Dowiedziałaś się, że niedługo będziesz mamą? Zacznij przygotowywać się do porodu oraz nowej roli w swoim życiu. Zapisz się do szkoły rodzenia! Podpowiemy Ci, jak znaleźć tę najlepszą. Sprawdź, kiedy możesz zacząć uczęszczać na pierwsze zajęcia, a także poznaj główne zagadnienia, które najczęściej są poruszane podczas takich spotkań. 

4 min. czytania Czer 13, 2024

Chcesz zapisać się do szkoły rodzenia w Twojej okolicy, ale nie wiesz, czego spodziewać się po takich zajęciach? Spotkania, które prowadzone są w szpitalach, domach narodzin lub centrach medycznych, mogą pomóc Tobie i Twojemu partnerowi przejść przez okres ciąży, a także przygotować się do porodu i połogu. To także szansa na zdobycie wiedzy związanej z karmieniem noworodka i opieką nad maluszkiem.

Ile trwają zajęcia w szkole rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia prowadzone są najczęściej przez wykwalifikowany personel medyczny. W zależności od tematyki spotkań może to być np. ginekolog-położnik, neonatolog, położna, doula lub doradca laktacyjny. Ilość spotkań i ich długość zależy od szkoły rodzenia, do której się zapiszesz. Mogą to być np. 4 intensywne lekcje raz w tygodniu, trwające po 2,5 lub 3 godziny bądź kilka krótszych spotkań, ale rozłożonych w nieco dłuższym czasie.

Ważne

Zanim pójdziesz na pierwsze zajęcia, sprawdź, czy Twoja szkoła rodzenia przed rozpoczęciem lekcji dla przyszłych mam wymaga zaświadczenia od lekarza, że ciąża nie jest zagrożona i możesz bezpiecznie brać udział np. w ćwiczeniach dla ciężarnych.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Najlepiej zapisać się na pierwsze zajęcia w II trymestrze (wtedy zazwyczaj już mijają mdłości czy wymioty). Najczęściej przyszłe mamy zapisują się do szkoły po 20. tygodniu ciąży, czyli po tzw. „półmetku”. Pamiętaj, by najpóźniej rozpocząć zajęcia minimum miesiąc przed porodem, aby spokojnie dokończyć kurs, zanim dziecko pojawi się na świecie. Ostatnie tygodnie oczekiwania na maluszka najlepiej spędzić w spokoju, odpoczywając i relaksując się w domu, mając dopięte wszystko na przysłowiowy ostatni guzik.

 

rodzice zajecia w szkole rodzenia

 

Szkoła rodzenia – plan zajęć dla przyszłych rodziców

Podczas zajęć Ty i Twój partner będziecie mogli dowiedzieć się więcej o przebiegu ciąży i poznacie wszystkie fazy porodu, a także jego pierwsze symptomy, które będą znakiem, że wkrótce należy udać się do szpitala. Doświadczona położna na pewno odpowie na Wasze pytania związane z łagodzeniem bólu porodowego, wyjaśni różnice między porodem naturalnym a cesarskim cięciem i przygotuje Was do tego ważnego wydarzenia. Na spotkaniach poruszane są także kwestie związane z połogiem, który czeka świeżo upieczoną mamę po rozwiązaniu, z karmieniem piersią i okresami laktacji czy pielęgnacją kikuta pępowinowego.

Lekcje w szkole rodzenia to nie tylko teoria, ale też praktyka. Być może Ty i Twój partner będziecie mogli przećwiczyć przewijanie, kąpiel i udzielanie maluszkowi pierwszej pomocy. Oczywiście wszystko na fantomie, który łudząco przypomina noworodka. W niektórych szkołach prowadzone są też zajęcia z technik oddechowych czy relaksacyjnego masażu, a pary mogą nawet liczyć na wsparcie psychologa, który pomaga odnaleźć się w nowej sytuacji i podpowiada, jak dbać o relacje w związku nie tylko w trakcie ciąży, ale też po narodzinach potomka. Po ukończeniu kursu przyszli rodzice bardzo często otrzymują certyfikat i dodatkowe materiały informacyjne, do których w każdej chwili mogą sięgnąć i przypomnieć sobie wiedzę omawianą na zajęciach.

Ważne

W szkołach rodzenia zajęcia podzielone są na sekcje tematyczne, które dotyczą zagadnień związanych z:

  • przebiegiem ciąży,
  • przygotowaniem ciała i psychiki przyszłej mamy do porodu,
  • połogiem,
  • opieką nad noworodkiem,
  • laktacją i karmieniem piersią,
  • pierwszą pomocą w stanach nagłych.

Darmowa szkoła rodzenia czy płatna?

Udział w zajęciach dla Ciebie i osoby towarzyszącej (np. taty maluszka lub innej bliskiej osoby, z którą zamierzasz rodzić) jest nieodpłatny, ale musisz spełnić określone warunki. Na darmowe zajęcia możesz zapisać się wtedy, gdy jesteś zameldowana na terenie danej gminy lub miasta, gdzie organizowany jest kurs. Gdy nie masz meldunku, nic straconego! Możesz przedstawić pierwszą stronę PIT-u za ubiegły rok, potwierdzającą, że płacisz podatki na danym terenie. W innym przypadku zajęcia będą dla Ciebie płatne.

Alternatywą do zajęć stacjonarnych jest szkoła rodzenia online. Tego typu kursy dostępne są w formie podcastów czy instruktażowych filmików z merytorycznymi pogadankami specjalistów. W sieci znajdziesz zarówno płatne, jaki i darmowe kursy. Wybierając taką opcję, nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy znaleźć chwilę, by obejrzeć internetowy odcinek na laptopie czy smartfonie.

 

przyszli rodzice a szkola rodzenia online

 

Dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Pamiętaj, że wybierając się na zajęcia w szkole rodzenia, możesz liczyć nie tylko na wsparcie ze strony doświadczonego personelu medycznego i specjalistów z różnych dziedzin, ale także innych mam! Możecie wspólnie wymieniać się nie tylko swoimi spostrzeżeniami i pytaniami, ale też sprawdzonymi metodami na poradzenie sobie z różnymi dolegliwościami ciążowymi. Jako przyszłe mamy razem dopingujecie się w ten sposób do zbliżającego się wyzwania, jakim dla każdej jest poród, a później szczęśliwe macierzyństwo. Szkoła rodzenia to również dobry sposób, aby Twój partner przygotował się do roli taty i brał czynny udział w przygotowaniach do narodzin Waszego maluszka!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.