Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
18.tydzień ciąży

18. Tydzień ciąży

W 18. tygodniu ciąży dzieje się mnóstwo rzeczy, począwszy od dzielenia się komórek nerwowych, przez rozwój mięsni, po tworzenie się linii papilarnych. Poznaj rozwój ciąży tydzień po tygodniu.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 18. tydzień ciąży

Osiemnasty tydzień ciąży to moment, w którym liczba komórek nerwowych w organizmie Twojego dziecka osiągnie oszałamiający poziom 12-14 miliardów. To naprawdę sporo! Jego serce jest już wystarczająco dobrze wykształcone, by można było je usłyszeć po przyłożeniu słuchawki stetoskopu do brzucha. Mięśnie Twojego dziecka stają się również coraz silniejsze, a jego ruchy bardziej intensywne. Jeśli jeszcze nie poczułaś, jak Twoje dziecko „tańczy“, to z pewnością wkrótce się o tym przekonasz. Oczywiście to wszystko zależy od temperamentu Twojego maluszka. Trwa dalszy rozwój palców - pojawiają się paznokcie i linie papilarne.

 

Twoje ciało

To naprawdę niewiarygodne! Głaszczesz się po brzuchu i wiesz, że w środku rozwija się mały człowiek. A kiedy wyobrazisz sobie zabawy z nim lub z nią - jak będzie się uśmiechać, wyglądać - to wszystko robi się jeszcze bardziej fascynujące, nieprawdaż? Być może znasz już płeć swojego dziecka, albo czekasz do porodu, żeby się o tym dowiedzieć. Tak czy inaczej, 18. tydzień ciąży to już prawie czas na drugie badanie USG. Nie martw się, jeśli tym razem lekarz nie stwierdzi jeszcze płci Twojego maluszka. Żeby było to możliwe, dziecko musi być w odpowiedni sposób ułożone w momencie badania. Czasem nawet najbardziej doświadczony ginekolog nic nie może dostrzec. 

 

Żywienie

Niestety, ciąża może zaburzać prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. W tej sytuacji może pomóc dieta bogata w błonnik pokarmowy np. błonnik z otrębów pszennych, przyczynia się do przyspieszenia pasażu jelitowego. Świeże lub ugotowane zielone warzywa, owoce i mnóstwo produktów z pełnego ziarna mogą zdziałać cuda. Nie przesadzaj z ilością otrąb czy chleba pełnoziarnistego. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do takiej diety, może to podrażnić Twoje jelita. Wypijaj wystarczającą ilość płynów dziennie (2 litry), żeby nawodnić organizm. Zacznij dzień od szklanki wody lub świeżo wyciskanego soku pomarańczowego czy grejpfrutowego z miąższem. Namocz suszone śliwki i pozostaw je przez całą noc, żeby zmiękły, a rano połącz je z jogurtem i delektuj się pysznym śniadaniem. Suszone śliwki pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Jeśli pomimo stosowania wspomnianych wskazówek, Twoje dolegliwości utrzymują się, porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym. Bardzo ważne jest, żebyś samodzielnie nie przyjmowała żadnych środków przeczyszczających dostępnych bez recepty.

Wskazówki

Słyszałaś, że musisz spożywać mnóstwo pokarmów bogatych w wapń, żeby utrzymać  w zdrowiu Twoje kości i kości Twojego dziecka. A co zrobić w przypadku nietolerancji laktozy? Musisz wykazać się kreatywnością, żeby pokryć zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Wiele osób z nietolerancją laktozy może nadal jeść ser czy jogurt (duża część laktozy jest usuwana z produktu w czasie procesu produkcji, metabolizowana przez „dobre“ bakterie kwasu mlekowego). W sprzedaży dostępne są też mleka o obniżonej zawartości laktozy. Poza produktami mlecznymi bogatymi w wapń, źródłem tego pierwiastka są również ciemne i liściaste warzywa (np. jarmuż, natka pietruszki w tym „warzywa morskie“ - wodorosty) i wysuszona fasola czy soja. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.