MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

18. tydzień ciąży

5
5/5 2 opinie

Właśnie rozpoczęłaś 18. tydzień ciąży. To początek 5. miesiąca, a więc jesteś już niemal w połowie drogi do celu. Jeśli dotychczas nie poczułaś ruchów maluszka, zapewne wydarzy się to już niebawem. Wyczuwalna aktywność dziecka z całą pewnością przyniesie Ci dużo radości. 

7min. czytania Sty 15, 2024

W 18. tygodniu ciąży Twoje dziecko nadal intensywnie rośnie. Maluszek staje się też coraz bardziej aktywny: zaczyna trenować kopnięcia i fikać koziołki. Dziecko stopniowo wypełnia całą macicę i ma coraz mniej miejsca, dlatego większość kobiet w tym okresie odczuwa już jego ruchy.

Coraz bardziej rozwinięte zmysły umożliwiają maluszkowi odbieranie większej liczby bodźców. Staje się więc bardziej wrażliwy na dźwięki, a także na nacisk wód płodowych. Gdy więc założysz bardziej ciasne ubranie, może się zdarzyć, że maluszek okaże swoje niezadowolenie nagłym obrotem lub nawet kopnięciem.

Rozwój dziecka – 18. tydzień ciąży

W 18. tygodniu ciąży ciało maluszka jest już całkiem dobrze rozwinięte. Pokrywa je maź płodowa i meszek zwany lanugo, a pod skórą cały czas odkłada się tłuszcz. Skóra dziecka jest wprawdzie jeszcze przezroczysta, ale to się zmieni z czasem, gdy już wykształcą się kolejne jej warstwy.

Dziecko w 18 tygodniu ciąży

Rączki i stópki dziecka są już uformowane, a na powierzchni palców widoczny jest wzór linii papilarnych. Dostrzegalna jest także mimika.

Cały czas rozwija się mózg. Istotną zmianą w tym czasie jest powstanie osłonki tłuszczowej (mielinowej) wokół włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Proces ten potrwa przez resztę ciąży i zakończy się po 1. roku życia dziecka. Mielina umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych (szybszy przepływ informacji) i wpływa na inteligencję.

Serduszko Twojego dziecka dzieli się na 2 komory i jest już ukształtowane w takim stopniu, że podczas USG lekarz może stwierdzić ewentualne wady wrodzone. To bardzo istotne, ponieważ współczesna medycyna jest w stanie poradzić sobie z częścią z nich jeszcze w czasie ciąży. Prenatalne zabiegi kardiologiczne wykonuje się obecnie, np. w przypadku zwężenia zastawki aortalnej. Po takiej wewnątrzmacicznej korekcji dalsze leczenie kardiochirurgiczne może już nie być konieczne.

W dalszym ciągu rozwija się układ pokarmowy. Na tym etapie zaczynają działać trzustka i wątroba. Jelita, które powoli wypełnia smółka – pierwsza kupka – stopniowo zaczynają pracować. Podczas badania USG u niemal wszystkich dzieci można zobaczyć wypełniony moczem pęcherz moczowy. Mocz powstaje z płynu owodniowego, który maluszek połyka. Cały czas kształtują się zewnętrzne oraz wewnętrzne narządy płciowe. Na tym etapie u dziewczynek dalej rozwija się macica, a u chłopców – gruczoł krokowy (prostata).

Zastanawiasz się, ile waży Twoje dziecko w 18. tygodniu ciąży? Jego masa wynosi około 190 g przy długości około 14,2 cm.

Płód w 18 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 18. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Brzuch w 5. miesiącu ciąży robi się większy i cięższy. Możesz już nawet zaobserwować, że Twój pępek zaczyna wychodzić na zewnątrz. Macica osiąga wielkość piłki do koszykówki, a ilość wód płodowych ciągle wzrasta. Do tego czasu masa Twojego ciała podskoczy o około 3-5 kilogramów w stosunku do tej sprzed ciąży. Luźne dresy mogą przestać Ci już wystarczać – dla większego komfortu zaopatrz się w ubrania ciążowe.

Ważne

W II. i III. trymestrze możesz zauważyć problemy z pamięcią i z koncentracją. Jest to spowodowane zmniejszeniem się ilości istoty szarej w mózgu. To właśnie z tej przyczyny zmienia się postrzeganie rzeczywistości przez matkę, dla której najważniejsze stają się teraz dziecko i jego potrzeby. Jest to zupełnie naturalne i ustępuje tuż po narodzinach dziecka. Spróbuj zapisywać ważniejsze sprawy w kalendarzu.

18. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Bóle pleców – ponieważ cały czas powiększa się Twój brzuch, a środek ciężkości wciąż przesuwa się do góry i do przodu, odczuwalne w poprzednim tygodniu bóle pleców teraz mogą się nasilić. Zmiany hormonalne sprawiają, że dochodzi do rozluźnienia stawów, a mięśnie, które są dodatkowo obciążone, szybciej się męczą.

 rada

Staraj się odpoczywać i spędzać jak najwięcej czasu w pozycji leżącej lub półleżącej, aby wypoczywały także nogi. Mimo wszystko nie rezygnuj z umiarkowanej gimnastyki i spacerów. Ciąża wiąże się z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy, zwłaszcza u pań z dodatkowymi obciążeniami np. otyłych, które zazwyczaj dużo mniej się ruszają, dlatego tak ważny jest ruch w ciąży.

 

Zgaga – powiększająca się w 18. tygodniu ciąży macica podnosi się coraz wyżej, znacznie uciskając żołądek, co może skutkować zgagą i częstym odbijaniem się. Dużą rolę w powstawaniu tych dolegliwości odgrywa także niezbędny w czasie ciąży progesteron, który rozluźnia zwieracz przełyku. Ponadto w II i III trymestrze wzrasta zapotrzebowanie na kalorie – o odpowiednio 360 kcal i 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży. Przyjmowanie większej ilości pokarmów również może być przyczyną zgagi.

 radaAby zminimalizować nieprzyjemne objawy, zadbaj o dietę i wyeliminuj z niej tłuste, pikantne i ciężkostrawne potrawy oraz używki, takie jak kawa i herbata (mocniejsze używki, czyli alkohol i nikotyna, zostały rzecz jasna wyeliminowane wcześniej, bo są szkodliwe dla dziecka). Zrezygnuj też ze słodyczy i napojów gazowanych. Posiłki jadaj w mniejszych porcjach rozłożonych w czasie i unikaj przejadania się przed snem. Jeśli mimo wszystko dokucza Ci zgaga, możesz stosować bezpieczne dla kobiet w ciąży leki, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Czasem wystarczą metody naturalne, takie jak wypicie szklanki mleka czy zjedzenie kilku migdałów.

Zwiększona ilość wydzieliny pochwowej – niestety podczas ciąży mogą pojawiać się upławy o różnym zabarwieniu. Jeśli będzie towarzyszyć im nieprzyjemny zapach, skonsultuj się z lekarzem.

 radaDbaj o właściwą higienę okolic intymnych oraz higienę ciała – często bierz prysznic, co zmniejszy ryzyko infekcji i podrażnień oraz poprawi samopoczucie. Warto pamiętać o tym, że w ciąży pH pochwy może być nieprawidłowe, co wynika ze zmian hormonalnych. Zatroszcz się więc o „dobre” bakterie, które kolonizują okolicę zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwę, ponieważ to one stanowią barierę przeciw infekcjom. Warto pomyśleć o zastosowaniu probiotyku dopochwowego. Jeśli pojawi się wydzielina podbarwiona krwią, należy skonsultować się z lekarzem.

Ważne

Płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, które trafiają do receptorów w skórze maleństwa. W 18. tygodniu ciąży płód reaguje już na bodźce akustyczne: głos, bicie serca, a także zapamiętuje je i się ich uczy. Różne natężenie dźwięków może powodować zmiany w aktywności maluszka: zwiększać jego ruchliwość, budzić ze snu, przyspieszać akcję serca. Dlatego możesz dziecku puszczać spokojną muzykę.

18. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Dieta w ciąży – kontroluj masę ciała
Większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i większy apetyt powodują, że być może czas na konsultację z dietetykiem. Określi on Twoje zapotrzebowanie energetyczne i skomponuje dietę także pod kątem potrzeb dziecka. W ciąży rośnie Twoje zapotrzebowanie na żelazo, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, cynk i wapń. Warto pamiętać, że w 5. miesiącu ciąży przyrost masy ciała wciąż nie powinien przekroczyć kilku kilogramów. Ważna więc będzie jakość posiłków oraz ich częstotliwość – jedz niewielkie porcje 4-5 razy dziennie.

Ćwiczenia w ciąży, pływanie, masaż – cały czas dbaj o kręgosłup!
Pomimo tego, że to 18. tydzień ciąży, nie rezygnuj z lekkiej gimnastyki. Przeciwdziała ona bólom kręgosłupa, szczególnie odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Zmiana krzywizn kręgosłupa może powodować ucisk na nerwy oraz kości miednicy. W dalszym ciągu dobrze więc jest uprawiać jogę lub pilates. Wybierz się też na kojący masaż, a jeśli lubisz pływać, możesz zacząć chodzić na basen. Pływanie nie tylko świetnie odpręża, ale również przygotowuje Twoje ciało do porodu.

Profilaktyka obrzęków – nogi w górę!
W 18. tygodniu ciąży mogą pojawiać się obrzęki kostek i stóp. To dlatego, że Twój organizm gromadzi wodę, która jest niezbędna do regulowania zachodzących w nim przemian metabolicznych. Buty mogą więc okazać się za małe. Rób przerwy tak często, jak tylko potrzebujesz, i unoś nogi do góry. To usprawni przepływ płynów w organizmie. Taka codzienna praktyka zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w tkankach. Masaż endermologiczny lub drenaż limfatyczny mogą pobudzić metabolizm tkanek.

Ważne

W 18. tygodniu ciąży wciąż możesz swobodnie podróżować. W czasie wakacyjnych wojaży warto jednak szczególnie unikać mocnego słońca i chronić skórę za pomocą odpowiednich kremów z filtrem SPF 30-50 oraz lekkiej odzieży. W ciąży skóra jest wrażliwsza niż zwykle, szczególnie na promieniowanie UV. Pamiętaj, że zmiany hormonalne mogą powodować większą podatność na powstawianie znamion i przebarwień.

18. tydzień ciąży – jakie badania?

Między 18. a 22. tygodniem ciąży przychodzi czas na drugie badanie USG, tzw. połówkowe, o czym poinformuje Cię lekarz. To przesiewowe (nieinwazyjne) badanie prenatalne, które powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Celem tego badania jest ocena anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Lekarz określa także przybliżoną masę płodu, płeć płodu oraz wiek ciąży. Ponieważ dziecko jest już większe, można dokładnie obejrzeć jego kończyny i paluszki u rąk i stóp, kręgosłup, a także narządy wewnętrzne. Lekarz ocenia też kondycję pępowiny i łożyska. Może ponadto stwierdzić, czy szyjka macicy nie rozwiera się przedwcześnie. Dodatkowe badania ultrasonograficzne wykonywane w tym czasie to:

  • echo serca płodu – jako poszerzenie diagnostyki w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w budowie serca płodu lub np. w przypadku rodzinnego obciążenia wadami serca
  • USG dopplerowskie – w przypadkach szczególnych, np. ciąży powikłanej

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
2 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    2
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Anka Gru 7, 2023
5
Julia Siekierska Sty 22, 2023

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.