Ciąża to trudny okres dla Twoich piersi. Z jednej strony większość kobiet jest dumna z ich rosnącej objętości, z drugiej jednak – mogą z tym być związane różne dolegliwości. Na piersiach pojawia się rysunek naczyń krwionośnych, ciemnieją brodawki, mogą też pojawić się rozstępy. Co więcej, biust bywa wtedy obrzmiały i bolesny, a sutki tkliwe i bardzo wrażliwe.
Ból piersi na początku ciąży
Kłucie w piersiach, ich bolesność i szczególna wrażliwość na dotyk pojawiają się jako jedne z pierwszych objawów ciąży – już około 4. tygodnia. Wpływ na to ma fakt, że w tym okresie biust zaczyna się szybko powiększać. Jest to skutkiem zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety ciężarnej. Piersi zaczynają się wówczas przekształcać, tak aby po porodzie mogły wytwarzać mleko dla noworodka. Zwiększa się w nich znacząco przepływ krwi oraz rozrasta się tkanka gruczołowa.
Ważne
Jeżeli dotychczas cierpiałaś na bolesność biustu przed miesiączką, to w czasie ciąży będziesz bardziej narażona na odczuwanie tej dolegliwości.
Zapewne około 8. tygodnia ciąży wyraźnie już dostrzeżesz, że Twoje piersi się powiększyły. Co więcej, będą one rosnąć także przez następne miesiące! Biust może się zwiększyć nawet o jeden lub kilka rozmiarów. Szczególnie duże „skoki” w wielkości piersi występują u kobiet, które pierwszy raz zaszły w ciążę, a także u tych, które znacznie przybierają na wadze. Warto więc zadbać o prawidłową dietę w tym okresie, aby nie narażać organizmu na tak gwałtowne zmiany. Co więcej, należy też udzielić piersiom odpowiedniego wsparcia – w postaci dobrego biustonosza. Powinien on dobrze podtrzymywać biust, być miękki i wygodny oraz mieć szerokie ramiączka. Już na tym etapie możesz kupić ładny i przystosowany do karmienia stanik, który przyda Ci się także po porodzie. Aby po zakończeniu karmienia nadal cieszyć się pięknym biustem, możesz zakładać stanik również do spania. Piersi w okresie ciąży potrafią być bardzo ciężkie i potrzebują stałego wsparcia.
Rozstępy i żyłki na piersiach w ciąży
Również jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży na piersiach pojawiają się zazwyczaj niebieskie żyłki. Ma to związek z działaniem estrogenów, które wpływają na powiększenie sieci naczyń krwionośnych. Krew zaczyna intensywniej krążyć w biuście, ponieważ ma za zadanie pobudzić do pracy funkcjonowanie gruczołów mlecznych. Skóra, która rozciąga się pod wpływem powiększania piersi, jest też podatna na pojawienie się rozstępów. Może również swędzieć i być podrażniona, szczególnie jeśli masz suchą cerę. Dobrze jest wtedy sięgnąć po specjalny krem do biustu w ciąży. Ma on zazwyczaj działanie nawilżające oraz uelastyczniające. Pomaga też zapobiegać powstawaniu rozstępów – a to bardzo ważne, ponieważ gdy już się one pojawią, znacznie trudniej jest z nimi walczyć. Dlatego warto dbać o odpowiednią pielęgnację biustu w ciąży i natłuszczać skórę – dzięki temu staje się bardziej elastyczna i ma mniejszą tendencję do tworzenia rozstępów.
Sutki w ciąży
Kobieta ciężarna może zaobserwować, że zmianom ulegają jej sutki. Już około 4. tygodnia stają się drażliwe i tkliwe, w 6. tygodniu zaś zwykle robią się większe i bardziej wypukłe. Jest to także czas, kiedy ciemnieją brodawki w ciąży. Ściemnieniu ulegają też otoczki wokół sutków. Jest to naturalne zjawisko, związane z działaniem hormonów. Po porodzie barwa brodawek zazwyczaj powraca do normalnego stanu. Mniej więcej w 9. tygodniu powiększają się też ujścia gruczołów łojowych na otoczce sutków. Mogą wówczas przybrać postać charakterystycznych różowych grudek. Przygotowują one piersi do nowej roli – karmienia maluszka.
Ważne
Guzki na otoczce sutków to tzw. gruczoły Montgomery’ego – określane tak od nazwiska ich odkrywcy, irlandzkiego ginekologa Williama Montgomery’ego. Ich obecność jest naturalna – otaczają brodawki kobiet przez całe życie. Jednak w okresie ciąży ulegają zwykle znacznemu powiększeniu i pozostają takie jeszcze przez pewien czas po porodzie. Później zaś naturalnie się zmniejszają i powracają do normalnych rozmiarów.
Kiedy pojawia się mleko w piersiach w ciąży?
Pęcherzyki mlekowe zaczynają wytwarzać pokarm zazwyczaj między 16. a 20. tygodniem ciąży. Proces ten może też się rozpocząć znacznie później – to bardzo indywidualna kwestia, na którą wpływ mają m.in. hormony. Na pierwszym etapie produkowana jest tzw. siara, która zawiera wiele cennych dla maluszka składników, w tym oligosacharydy mleka kobiecego. W trzecim trymestrze – mniej więcej w okolicy 30. tygodnia ciąży – możesz zauważyć, że zaczyna ona wypływać z piersi. Nie jest to jednak objaw, który powinien budzić niepokój – to zupełnie naturalne! Jeśli zaobserwujesz u siebie niewielkie ilości tej żółtej wydzieliny na sutkach, po prostu zadbaj o swój komfort z tym związany. Jeżeli obawiasz się, że mleko będzie przeciekać przez stanik, możesz włożyć do miseczek biustonosza specjalne wkładki laktacyjne.
Niektóre zmiany zachodzące w piersiach w czasie ciąży mogą budzić Twój entuzjazm i zadowolenie, inne mogą Cię czasem martwić. Pamiętaj jednak, że całe Twoje ciało zmienia się w tym okresie. Zaakceptuj to i nie przejmuj się, jak będzie wyglądał Twój biust po porodzie. Postaraj się zadbać o niego w czasie ciąży i przygotuj się do karmienia piersią Twojego maluszka – to jest teraz najważniejsze. Twój biust czeka jeszcze sporo zmian z tym związanych, a nie warto martwić się na zapas!
Badanie piersi w ciąży
Na koniec najważniejsze – piersi w ciąży trzeba badać. Po pierwsze pamiętaj o standardowym badaniu palpacyjnym (dotykowym), które w każdej chwili możesz wykonać samodzielnie. W pierwszym trymestrze ciąży takie badanie powinien przeprowadzić również Twój ginekolog. Ponadto zadbaj o obowiązkowe badanie USG piersi. Poniżej znajdziesz krótką ściągawkę z zaleceniami ekspertów.
Kiedy wybrać się na USG piersi w ciąży?
- Wykonaj USG w pierwszym lub drugim trymestrze, jeżeli masz do 35 lat.
- Wykonaj USG w pierwszym trymestrze, jeżeli masz powyżej 35 lat
- Wykonaj USG niezwłocznie, jeżeli zauważysz w obrębie piersi jakiekolwiek zmiany, które wzbudzają Twój niepokój (guz, zaczerwienienie, obrzęk skóry, powiększenie węzłów chłonnych itp.).
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.