Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

PWC 2 - Back to trimester

2675221

2675226

2675231

Article - udostępnij
X
17 tydzień ciąży – kobieta w ciąży uprawiająca jogę

17. tydzień ciąży

17. tydzień to koniec 4. miesiąca ciąży. Twój brzuch prawdopodobnie znacznie się powiększył i to, że spodziewasz się dziecka, jest coraz bardziej widoczne. Możesz też zacząć wyczuwać pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jeszcze nie znasz jego płci, możesz podejrzeć ją podczas badania USG. 

czwartek, 20.09.2018

W 17. tygodniu ciąży Twoje dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy, rozwijają się także jego zmysły – maluszek zaczyna słyszeć. To idealny moment, by zacząć pogłębiać z nim więź, ponieważ może już słuchać tego, co do niego mówisz, i uczyć się rozpoznawać Twój głos. Możesz również oswajać go z muzyką, której będziecie słuchać razem.

Rozwój dziecka – 17. tydzień ciąży

W 17. tygodniu ciąży Twoje dziecko wciąż jest bardzo drobne. Już wkrótce się to zmieni, ponieważ powoli zaczyna ono magazynować tkankę  tłuszczową. Wszystkie narządy wewnętrzne, łącznie z mózgiem, są już rozwinięte.

brzuch 17 tydzień ciąży – waga i rozmiar dziecka
Wzmacniają się też stawy i utwardza się struktura kostna. Proces ten będzie postępować w kolejnych tygodniach, aż dziecko będzie gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza Twoim ciałem.

Cały czas kształtują się też jego narządy rozrodcze. Lekarz podczas badania USG prawdopodobnie będzie już w stanie rozpoznać jego płeć. Proces rozwoju w tym czasie obejmuje zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne organy płciowe: u dziewczynek kształtują się macica, wargi sromowe i jajowody, a u chłopców – penis i prostata. Dodatkowo wykształcają się cechy indywidualne maluszka – kształtują się rysy twarzy, a na wewnętrznej stronie jego dłoni i na palcach tworzą się linie papilarne.

Intensywny rozwój sprawia, że serce dziecka bije teraz nawet dwa razy szybciej niż Twoje (ok. 160 uderzeń na minutę). Jeśli ułożysz się w odpowiedniej pozycji, możesz je nawet usłyszeć podczas badania dopplerowskiego. Dziecko ma już w tym czasie rozwinięty zmysł dotyku i umie zaciskać piąstki. Z czasem maluszek zacznie trenować chwyt, łapiąc pępowinę. Teraz zaczyna ssać kciuk, machać rączkami i nóżkami.

Dziecko w 17 tygodniu ciąży waży 140 g, ma 13 cm i stale rośnie.

17 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Brzuch w 17. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Do 17. tygodnia ciąży zapewne przytyłaś już od 2 do 4 kilogramów. Bądź gotowa na to, że przyrost masy ciała znacznie teraz przyspieszy. Twój brzuch będzie coraz bardziej widoczny i trochę się podniesie, dlatego możesz zacząć już potrzebować luźniejszych ubrań. To dlatego, że macica przestaje mieścić się w miednicy. Narząd powiększa się wraz z przyrostem masy dziecka i wzrostem ilości płynu owodniowego, który tworzy dla rozwijającego się maluszka sprzyjające warunki. Rośnie też łożysko, które dostarcza dziecku tlenu oraz niezbędnych do rozwoju białek, tłuszczy, witamin i składników mineralnych.


 

W okolicach 4.-5. miesiąca na skórze dziecka zaczyna tworzyć się meszek płodowy zwany lanugo. Pokrywa on całą powierzchnię ciała maluszka z wyjątkiem dłoni, warg i podeszew stóp. Jego zadaniem jest ochrona delikatnej skóry dziecka przed nadmierną maceracją (uszkodzeniem skóry pod wpływem długotrwałego działania płynu owodniowego). Lanugo znika tuż przed porodem lub zaraz po narodzinach maluszka.


17. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Bóle pleców – przyrost masy ciała powoduje przesunięcie się środka ciężkości do przodu. Może to spowodować lekkie zaburzenia równowagi i bóle pleców.

rada
Staraj się chodzić ostrożnie, unikaj obcasów: pomyśl o zmianie obuwia na płaskie, które będzie Ci służyć aż do porodu. Jeśli szczególnie dokuczają Ci bóle kręgosłupa, warto rozważyć poproszenie o pomoc fizjoterapeuty zabiegi fizjoterapeutyczne w ciąży są bardzo pomocne, zwłaszcza wtedy, gdy zaczniemy wcześnie je stosować.

 

Zadyszka i skurcze – coraz szybciej powiększający się brzuch i wzrost wagi mogą być przyczyną pojawiającej się zadyszki. Odczuwalne skurcze i bóle podbrzusza to efekt rozciągania się więzadeł macicznych lub kolizji powiększającej się macicy z sąsiadującymi z nią narządami.

rada
Czas zwolnić i odpocząć zadyszka nie zagraża dziecku, jednak skurczów nie należy ignorować.

 

 

Pękające naczynka i krwawiące dziąsła – zmiany hormonalne i naczyniowe, które pojawiają się w tym czasie, mogą przyczyniać się do pękania naczynek i krwawienia dziąseł. Mocno ukrwione dziąsła pęcznieją, przez co łatwo je uszkodzić. Powstający w miejscach uszkodzeń stan zapalny może spowodować infekcję płodu.

rada
Przez cały okres ciąży wskazane są systematyczne wizyty u stomatologa. Jeśli zauważysz, że krwawienie pojawia się nie tylko podczas mycia zębów, wykonaj badanie krzepliwości krwi. Istotne jest też, by w ciągu dnia dbać o prawidłowe krążenie krwi i gdy to tylko możliwe, kłaść się chociaż na chwilę z uniesionymi nogami.

 

Ruchy dziecka – w tym czasie możesz już zacząć odczuwać pierwsze ruchy płodu. Nie będą to regularne kopnięcia na te musisz poczekać jeszcze około 2 tygodni, do czasu, kiedy Twój maluszek nabierze sił. Możesz za to poczuć charakterystyczne przelewanie się w brzuchu i mrowienie to pierwsze ruchy dziecka.

rada
Jeśli nie zaobserwujesz w tym czasie niczego szczególnego, nie martw się. Prędzej czy później maluszek da o sobie znać. Takie reakcje nasilą się około 20. tygodnia ciąży.

 

 

Ochota na seks – na początku II trymestru możesz zaobserwować u siebie wzrost libido. Brzuch jeszcze nie przeszkadza, a przekrwione narządy płciowe lepiej przewodzą bodźce, co zwiększa intensywność doznań.

rada
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo maluszka w trakcie stosunku chroni go czop śluzowy, który zamyka wejście do macicy.
 


W 17. tygodniu organizm dziecka rozpoczyna magazynowanie brunatnej tkanki tłuszczowej. Ułatwia ona utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała maluszka. Po porodzie tkanka tłuszczowa tego typu będzie stanowiła około 2/3 jego masy ciała.

 

17. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Kontroluj wagę!
Jesteś już w 17. tygodniu ciąży, dlatego najwyższy czas zapamiętać, że jesz dla dwojga, a nie za dwoje! Jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś komponować swój jadłospis ze szczególną starannością. Twoja dieta powinna składać się z 4-5 posiłków i dostarczać Tobie oraz maleństwu niezbędnych składników odżywczych. Skonsultuj się ze specjalistą i upewnij się, że wiesz, czego unikać w ciąży, abyś po porodzie nie musiała walczyć z nadwagą lub alergią dziecka.

Dbaj o formę!
Ćwiczenia rozciągające, pilates i joga mogą złagodzić bóle pleców, a zwłaszcza krzyża. Znakomite efekty dają również regularne masaże, np. masaż prenatalny z terapią powięziową, który może być wykonywany po zakończeniu I trymestru ciąży. Aby zapobiec bólowi pleców, można skorzystać także z kinesiotapingu – popularnej metody terapeutycznej z zastosowaniem plastrów, która zwiększa zakres ruchów i skutecznie łagodzi bolesne dolegliwości. W 17. tygodniu ciąży warto zadbać również o odpowiednią pozycję w trakcie snu. Spanie na lewym boku nie obciąża kręgosłupa i jest korzystne dla dziecka.

Pielęgnuj ciało i twarz!
Nie zapominaj o sobie! Niechcianą pamiątką po ciąży są rozstępy. Możesz zmniejszyć ich liczebność, dlatego codziennie wcieraj w ciało odpowiednie preparaty, które skutecznie poprawią elastyczność skóry. Istotna jest także dieta uboga w sól, bogata w witaminę C i kolagen oraz regularne nawadnianie organizmu. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia kobiety spodziewające się dziecka powinny pić min. 2 litry wody dziennie. W ciąży warto sięgać po naturalną wodę źródlaną lub mineralną niskozmineralizowaną z małą ilością jonów sodu. U kobiet spodziewających się dziecka z powodu nadmiaru soli w diecie często można zaobserwować wyższy poziom sodu, który sprzyja nadciśnieniu.

Rosnący brzuch, który jest przyczyną dyskomfortu oraz ucisk na naczynia krwionośne mogą sprzyjać zatrzymywaniu się wody w organizmie i powodować uczucie ciężkich nóg. Doskonałe rezultaty w rozwiązywaniu tego problemu przynosi stosowanie zabiegów endermologii i drenażu limfatycznego.


17. tydzień ciąży – jakie badania?

Ciąża to czas oczekiwania na narodziny dziecka. Przez 40 tygodni musisz dbać o swoje zdrowie i stale kontrolować swoją kondycję. W tym okresie powinnaś wykonać wiele badań. Pomiędzy 15. a 20. tygodniem lekarz przeprowadzi badanie ogólne, jeśli wcześniej nie było wykonywane i zleci Ci pozostałe:

  • pomiar masy ciała
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • badanie morfologiczne
  • badanie ogólne moczu 
  • badanie cytologiczne 
  • badanie przeciwciał odpornościowych (anty-Rh)

 Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.