Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
17.tydzień ciąży

17. Tydzień ciąży

Na tym etapie ciąży u niektórych mam już widać brzuszek. Maluch rośnie z każdym dniem coraz bardziej. Waży już ok 150 gram, a to dopiero początek. Sprawdź, co jeszcze dzieje się z 17. tygodniu ciąży.

piątek, 18.11.2016

Rozwój dziecka - 17. tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dużo się dzieje. Nadal trwa rozwój i dojrzewanie układu nerwowego Twojego dziecka. Jego skóra w dalszym ciągu jest bardzo cienka i przezroczysta - prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Przed 20. tygodniem ciąży w skórze całego ciała pojawiają się struktury nazywane ciałkami blaszkowatymi - są to receptory dotyku i nacisku. Włókna nerwowe rdzenia kręgowego są otoczone przez mielinę - osłonkę izolacyjną zbudowaną z bogatej w tłuszcze substancji, która umożliwia dobre przewodzenie impulsów nerwowych. Jelita Twojego dziecka nadal się rozwijają i od tego momentu już na stałe znajdują się w jamie brzusznej, czyli dokładnie tam, gdzie powinny być.

 

Twoje ciało

U niektórych kobiet widać brzusz w 17. tygodniu ciąży. Jeśli jesteś bardzo szczupła lub to Twoje kolejne dziecko, istnieje większe prawdopodobieństwo, że brzuszek ciążowy może być już widoczny. To ten czas, w którym trudniej będzie Ci dopiąć spodnie czy spódnicę. Oczywiście nie wszystkie kobiety tryskają wtedy radością. Najlepszym sposobem, żeby poradzić sobie z tą sytuacją jest utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej (oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego). Ponadto, odpowiednie ćwiczenia pomogą Ci szybko powrócić do formy po porodzie.  

 

Żywienie

Tłuszcze i niezbędne kwasy tłuszczowe są obowiązkowym składnikiem Twojej diety. Niestety, nie wszystkie kobiety dostarczają sobie ich odpowiednią ilość z dietą. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących spożycia tłuszczy. Po pierwsze: do gotowania/smażenia używaj niewielkiej ilości tłuszczu - tylko tyle, żeby wystarczyło do posmarowania patelni. Odkryj nowe sposoby gotowania (tj. gotowanie na parze, pieczenie). W obydwu przypadkach pozwoli Ci to lepiej kontrolować podaż tłuszczu.  Staraj się dodawać dobre, surowe oleje do dresingów. Niektóre z nich to niezastąpione źródła niezbędnych kwasów tłuszczowych potrzebnych Tobie i Twojemu dziecku (np. olej rzepakowy). Dobrą zasadą jest stosowanie następującej miarki: jedna łyżka stołowa na osobę.  

Wskazówki

Sztuczne słodziki mają bardzo złą reputację. Wyniki niedawno opublikowanego, włoskiego badania wprowadziły wiele kontrowersji nt. aspartamu. Jednak nie ma dowodów naukowych na to, że sztuczne słodziki, oczywiście stosowane z umiarem,  szkodzą zdrowiu kobiet ciężarnych czy ich płodów. Na podstawie ostatnich danych opublikowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA), aspartam wydaje się stosunkowo bezpieczny.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.