Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
9. tydzień ciąży

9. Tydzień ciąży

Zgodnie ze słowami znanej piosenki można powiedzieć, że teraz dwa serca biją w jednym rytmie. Tak na-prawdę serce Twojego dziecka bije we własnym rytmie. Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 9. tydzień ciąży

Właśnie teraz, podczas dziewiątego tygodnia ciąży w organizmie Twojego dziecka rozwija się zmysł smaku i kształtują się narządy. Sposób, w jaki obecnie rozwija się Twoje dziecko, pozwala na pomiar długości jego ciała w badaniu USG dwiema metodami: od czubka głowy do kości ogonowej i od czubka głowy do pięt. Twoje dziecko ma powieki pokrywające oczy, a w jego klatce piersiowej pojawiła się przepona oddzielająca serce i płuca od przewodu pokarmowego. Serduszko Twojego maluszka bije teraz własnym rytmem – od 110 do 160 uderzeń na minutę, czyli znacznie szybciej niż Twoje. A w sytuacjach stresowych, pod wpływem adrenaliny, może jeszcze bardziej przyspieszyć! Tak więc staraj się unikać stresu. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale warto spróbować!

 

Twoje ciało

Patrząc z boku, prawdopodobnie nadal większość ludzi nie zgadnie, że w Twoim brzuchu rozwija się dziecko. Jednak w Twoim or-ganizmie dzieje się o wiele więcej rzeczy, niż może Ci się wydawać. W organizmie Twojego dziecka rozwinęło się już wiele narządów, a wiele pozostałych jest jeszcze w trakcie tworzenia. Zauważasz, że jesteś obecnie bardziej zmęczona, ale to normalne. Przecież w Twoim brzuchu powstaje mały człowiek!

 

Żywienie

W tym 9. tygodniu ciąży, a tak naprawdę w trakcie całej ciąży, słowem-kluczem jest woda. Pamiętaj, żeby każdego dnia wypijać odpowiednią ilość wody. Objętość płynu owodniowego, w zależno-ści od okresu ciąży, tworzy woda – podobnie jak 80% organizmu Twojego dziecka! Tak więc Twoje dziecko potrzebuje wody do utrzymania masy swojego ciała. Ty zresztą też. Wypijanie odpo-wiedniej ilości wody ułatwia Twoim nerkom usuwanie produktów przemiany materii pochodzących zarówno z Twojego organizmu, jak i z organizmu Twojego dziecka. Ponadto, jeśli wymiotujesz lub na zewnątrz panuje upał, musisz pić, żeby uniknąć odwodnienia. Ile litrów dziennie? Około 1,5 litra wody dziennie, a w upalne dni trochę więcej. Pamiętaj o tym, że w ciąży nie wolno pić alkoholu. Ogranicz również herbatę i kawę, ponieważ mogą wpływać na or-ganizm Twojego dziecka.

Wskazówki

„Wypiłam piwo, ale wtedy nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Czy naraziłam w jakikolwiek sposób zdrowie mojego dziecka?“ To czę-sto zadawane pytanie. Alkohol zawsze należy pić z umiarem. Jeśli wypiłaś piwo lub kieliszek wina w trakcie grilla, zanim zorientowa-łaś się, że jesteś w ciąży, to prawdopodobnie Twojemu dziecku nie stała się żadna krzywda. Niemniej jednak przez pozostały okres ciąży nie powinnaś pić alkoholu. Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z alkoholowym zespołem płodowym, po-ronienia, porodu przedwczesnego, jak również niskiej masy uro-dzeniowej.

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.