MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

9. tydzień ciąży

0
0 opinie

9. tydzień to początek 3 miesiąca ciąży. Właśnie w tym czasie zaczynają się wykształcać narządy charakterystyczne dla każdej z płci – u chłopców rozwijają się jądra, zaś u dziewczynek – jajniki. W mózgu bardzo intensywnie namnażają się komórki nerwowe. U Ciebie coraz bardziej widoczny staje się brzuszek. 

5min. czytania Sty 15, 2024

Jesteś w 9. tygodniu ciąży – nadal więc mogą Ci towarzyszyć objawy charakterystyczne dla pierwszego trymestru, takie jak nudności czy zaparcia. Z czasem mogą zacząć się też pojawiać kolejne, np. obolałe i krwawiące dziąsła. Nie zapominaj, by cały czas zdrowo się odżywiać i pielęgnować swoją cerę.

Rozwój dziecka – 9. tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko ma już ukształtowane ręce i nogi. Ramiona zginają się w łokciach.

Dziecko w 9 tygodniu ciąży

Wyraźnie wydłuża się szyja, jednak głowa nadal przylega do klatki piersiowej, na której widoczne są już brodawki sutkowe. Wciąż trwa proces kostnienia kręgów i żeber.

9. tydzień ciąży to okres bardzo dynamicznego rozwoju mózgu. Z powstałych kilka tygodni wcześniej pęcherzyków mózgowych cały czas kształtują się półkule mózgowe, międzymózgowie, w którym znajduje się produkująca hormony przysadka mózgowa, a także tyłomózgowie. Z tego powodu głowa stanowi w tym momencie aż połowę długości ciała dziecka. Na swoje miejsce powoli przesuwają się gałki oczne, które stopniowo są pokrywane powiekami.

Na początku trzeciego miesiąca coraz bardziej wyspecjalizowane w pełnieniu swoich funkcji stają się struktury, z których za jakiś czas powstaną śledziona, nadnercza, wątroba i pęcherzyk żółciowy. Trwa rozwój układu trawiennego, u dziecka wykształca się również odbyt.

Właśnie w dziewiątym tygodniu ciąży zaczynają się kształtować narządy płciowe. Co prawda na zewnątrz płód, bez względu na płeć, wygląda tak samo, jednak u dziewczynek już zaczynają się rozwijać jajniki, a u chłopców – jądra.

Dziecko w 9 tygodniu ciąży mierzy około 2,3 cm i waży około 2 g.

Płód w 9 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 9. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W dziewiątym tygodniu ciąży macica wciąż dostosowuje się do rosnącego płodu i przypomina rozmiarem niewielkiego melona. Jeśli założysz luźne ubrania, Twoja ciąża nie będzie jeszcze widoczna dla otoczenia.

Trzeci miesiąc ciąży to czas, kiedy konieczna może okazać się wymiana garderoby – w sklepach znajdziesz mnóstwo przeznaczonej dla kobiet w ciąży odzieży, która będzie służyć Ci aż do rozwiązania.

9. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Niewielkie grudki na otoczce brodawki – to nic innego, jak tzw. guzki Montgomery’ego, czyli ujścia gruczołów łojowych, których zadaniem jest uelastycznianie oraz nawilżanie brodawki. Same brodawki mogą stać się większe oraz ciemniejsze niż do tej pory.
rada

Guzki Montgomery’ego nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju. Ich pojawienie się jest zupełnie normalnym objawem ciąży. W tym momencie powinnaś szczególnie zadbać o swoje piersi, możesz pielęgnować je przy użyciu odpowiednich kosmetyków.

Zmiany emocjonalne – mogą pojawiać się już na tym etapie i nasilać się z każdym kolejnym tygodniem. Zaczynasz inaczej odczuwać emocje, miewasz zmienne nastroje, mogą pojawiać się u Ciebie lęki o zdrowie dziecka czy strach przed porodem. To również efekt zwiększania się stężenia hormonów w Twoim organizmie.
rada

Szukaj wsparcia u partnera, rodziców czy przyjaciółek. To normalne, że nadchodzące w Twoim życiu zmiany budzą lęk. Rozmawiaj o nich, mów o tym, co Cię niepokoi. Jeśli zmiany emocjonalne są bardzo nasilone i uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, potrzebne może się okazać wsparcie psychologiczne.

Opuchnięte krwawiące dziąsła – to również efekt działania hormonów ciążowych oraz rozszerzania się naczyń krwionośnych. Dziąsła mogą być spuchnięte, obolałe i krwawić podczas szczotkowania czy gryzienia twardych produktów.
rada

Nie zapominaj o regularnej higienie jamy ustnej. Myj zęby co najmniej dwa-trzy razy dziennie przez dwie-trzy minuty przy pomocy szczoteczki z miękkim włosiem oraz odpowiedniej pasty. Ulgę może przynieść również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających np. olejek laurynowy. Pomocna jest także dieta bogata w produkty zawierające witaminę C. Uszczelnia ona naczynia krwionośne i zapobiega krwawieniom.

Ważne

Kobietom w ciąży w naszym kraju przysługują dodatkowe świadczenia stomatologiczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to m.in. usuwanie złogów nazębnych, leczenie kanałowe oraz badania kontrolne.

9. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji cery
Dziewiąty tydzień ciąży to czas, w którym niektóre kobiety cieszą się piękną, gładką cerą, innym zaczynają dokuczać wypryski, u jeszcze innych skóra staje się bardzo wrażliwa albo szybko się rumieni. To zarówno efekt działania hormonów, jak i zwiększonej objętości krwi. Pamiętaj, by pielęgnować cerę wedle jej potrzeb. Jeśli ma niedoskonałości, stosuj lekko ściągające i wysuszające żele do mycia twarzy i toniki, przy podrażnieniach używaj kosmetyków do cery wrażliwej. Nie zapominaj o nawilżaniu skóry – zarówno poprzez stosowanie kremów, jak i picie odpowiednich ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Ćwicz w wodzie
Ćwiczenia w wodzie to nie tylko doskonałe przygotowanie do porodu, ale także skuteczny sposób na pozbycie się ciążowych dolegliwości. Ciało w wodzie waży nawet o połowę mniej, więc w trakcie gimnastyki na basenie będziesz się czuła rozluźniona i odprężona, mniej będą ci dokuczać bóle stawów czy kręgosłupa. Oczywiście najlepiej wybrać się na zorganizowane zajęcia prowadzone pod okiem specjalisty.

Ważne

Jeśli chcesz iść na basen, wybierz ten z wodą ozonowaną – w ten sposób uchronisz się przed infekcjami intymnymi.

9. tydzień ciąży – jakie badania?

Jeśli nie zauważasz żadnych niepokojących objawów, nie musisz się zgłaszać na specjalistyczne badania. Kontrolnie możesz zmierzyć sobie ciśnienie (zwłaszcza jeżeli wcześniej miałaś z nim problemy – przewlekłe nadciśnienie w ciąży może być wyjątkowo niebezpieczne) i sprawdzić poziom cukru we krwi. Warto też zacząć myśleć o kolejnym badaniu USG, na które powinnaś się zgłosić między 11. a 14. tygodniem ciąży. Porozmawiaj o nim z partnerem, zastanów się, do której przychodni chcesz się udać. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.