MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

12. tydzień ciąży

5
4.7/5 3 opinie

W tym okresie większość przyszłych mam odetchnie z ulgą – dolegliwości ciążowe powoli zaczną ustępować. U innych nudności i wymioty mogą się utrzymać do około 16., a nawet 18. tygodnia. Z pewnością poczujesz się spokojniejsza po USG genetycznym, które warto wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży

5min. czytania Sty 15, 2024

To już 12 tydzień ciąży, czyli 3. miesiąc i prawie koniec 1 trymestru ciąży. Możesz spokojnie oddawać się codziennej aktywności – brzuszek nadal jest mały, więc nie będzie Cię ograniczać. Jeszcze nie odczuwasz ruchów dziecka; maluszek wciąż Cię nie słyszy, jednak staje się wrażliwy na dotyk. W 3. miesiącu ciąży jego mózg rozpoczyna produkcję hormonów. Wykazuje ponadto aktywność, która wyraża jego cechy indywidualne.

Rozwój dziecka – 12. tydzień ciąży

W 12. tygodniu życia płodowego twarz Twojego dziecka nabiera proporcji, a główne struktury jego mózgu są już ukształtowane. 

Rozwinął się także układ pokarmowy. Jelita ćwiczą ruchy perystaltyczne, a dziecko cały czas połyka płyn owodniowy.

Dziecko w 12 tygodniu ciąży

Rozwinięta jest też pępowina, która dostarcza mu składników odżywczych. Dobiega końca kształtowanie się trzustki i tarczycy. Płuca są już rozdzielone – w kolejnych tygodniach będzie można zauważyć na USG spontaniczne próby oddychania oraz towarzyszący im skurcz klatki piersiowej. Trwa także proces kostnienia struktur szkieletu. Rozwijają się paznokcie u rąk i stóp.

Swoją pracę rozpoczynają teraz mięśnie odpowiadające za chwytanie, oddychanie, fonację i ssanie. Na tym etapie są jeszcze bardzo słabe, ale to w tym czasie dziecko staje się bardziej ruchliwe i zaczyna swój trening. Umożliwiają mu to wody płodowe, których w worku owodniowym jest coraz więcej. Maluszek może kopać nogami, zginać kolana, obracać stopy i odbijać się od ścian macicy, kręcić głową, kołysać biodrami, otwierać i zamykać usta. Jest również wrażliwy na dotyk. Nie poczujesz jeszcze jego ruchów – w jamie macicy ma na tym etapie sporo miejsca, aby mógł rosnąć i się rozwijać. Dopiero między 17. a 20. tygodniem maluch zacznie wyraźniej dawać o sobie znać.

Dziecko w 12 tygodniu ciąży szybko zwiększa swoją masę ciała – teraz Twoje maleństwo waży 14 g i mierzy 5,4 cm.

Płód w 12 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 12. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W Twoim organizmie trwają zmiany hormonalne. Wykształca się łożysko, rośnie macica, która zaczyna przekraczać granicę spojenia łonowego. W 12. tygodniu możesz dostrzec zmiany w swoim wyglądzie, jednak nie na tyle duże, by zaczęli zauważać je inni. W tym czasie może pojawić się także ciemna linia biegnąca od pępka w dół – tzw. linea negra.

Choć brzuszek zacznie się zaokrąglać dopiero w ciągu najbliższego miesiąca, już teraz możesz podzielić się wiadomością o ciąży z bliskimi.

Nawet jeśli doskwierają Ci nudności i zmęczenie, nie musisz rezygnować z seksu.

Pamiętaj, że od 12. tygodnia ciąży nie wolno Ci pracować:

  • w godzinach nadliczbowych oraz nocnych
  • w niskich, wysokich lub zmiennych temperaturach
  • w hałasie
  • w miejscu oddziaływania pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego.

12. tydzień ciąży - na co zwrócić uwagę?

Plamienia – w 12. tygodniu ciąży może dojść do samoistnego plamienia, które zwykle nie jest powodem do niepokoju. Takie plamienie może pojawić się np. po stosunku. Zwiększa podatność na infekcje pochwy, za którymi stoją głównie zmiany hormonalne. Wzrasta zarazem skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych.

 radaJeśli zaobserwujesz, że plamieniu towarzyszą inne objawy, np. ból brzucha, skurcze bądź krwawienie, skonsultuj się z lekarzem.

Upławy – przezroczysty, bezwonny śluz nie jest powodem do niepokoju, jednak jeśli pojawiają się upławy (serowate i grudkowate, zielonkawe, różowe bądź brązowożółte), mogą być one objawem grzybicy lub zmian bakteryjnych.

radaJeśli zauważysz upławy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. 

Nagłe wahania poziomu cukru – mogą one powodować napady głodu, prowadzące do spożywania niezbyt zdrowych posiłków i w konsekwencji często także do zgagi.

radaKontroluj poziom glukozy we krwi. Skuteczną metodą jest spożywanie kilku posiłków w ciągu dnia o stałych porach, unikanie słodyczy i innych produktów zawierających cukry proste. Pozwoli to również zapobiec nadmiernemu wzrostowi masy ciała. 

Zmiany skórne – na Twojej skórze mogą zacząć pojawiać się teraz typowe ciążowe przebarwienia, zwane ostudą lub maską ciążową. Odpowiada za nie wzrost produkcji melaniny w organizmie. Ze względu na wysoki poziom progesteronu może pojawić się także trądzik.

radaAby zmniejszyć przebarwienia, przed wyjściem nakładaj na twarz (i odsłonięte części ciała) krem z filtrem UV. Wypryski warto skonsultować z dermatologiem – stosowanie preparatów doustnych powinno się odbywać tylko po konsultacji ze specjalistą.

12. tydzień ciąży jak dbać o siebie?

Zacznij przygotowywać się do porodu!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, możesz już wybrać położną środowiskową. Nie musi ona praktykować w placówce Twojego lekarza – możesz wybrać tę położną, którą rekomendują Twoi bliscy, znajome mamy lub taką, którą znasz. Wiąże się to z koniecznością złożenia u niej odpowiedniej deklaracji.

Rozluźnij ciało!
Ciepły prysznic, muzyka relaksacyjna, gimnastyka – naucz się rozluźniać ciało. Relaks w ciąży jest tak samo ważny jak dieta. Regularne ćwiczenia wzmocnią Twoje mięśnie i zwiększą wytrzymałość organizmu. W ten sposób przygotujesz ciało do porodu. Jeśli będziesz dbać o kondycję w czasie ciąży, łatwiej będzie Ci również wrócić po narodzinach dziecka do dawnej figury. 

Poinformuj pracodawcę!
12. tydzień ciąży to dobry czas, by poinformować o swoim stanie pracodawcę i dowiedzieć się, jakie przysługują Ci przywileje. Załatwianie wszelkich formalności wymaga zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ciążę. To ochroni Cię przed zwolnieniem i będzie podstawą do regulacji warunków oraz godzin pracy w okresie ciąży. 

12. tydzień ciąży – jakie badania?

Między 11. a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży zgodnie z rekomendacjami PTG powinno zostać wykonane przesiewowe USG genetyczne. Jeśli więc jeszcze nie wykonywałaś tego badania, 12. tydzień będzie na to dobrym momentem. To nieinwazyjne badanie prenatalne, zwane badaniem I trymestru, które pozwala na ocenę:

  • ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu (zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Pataua)
  • wad rozwojowych (m. in. serca, układu pokarmowego, układu nerwowego, układu moczowo-płciowego)
  • wieku ciążowego

Rekomenduje się wykonanie tego badania łącznie z oznaczeniem białka PAPPA, co podnosi jego czułość. W Polsce niestety test PAPPA jest nadal odpłatny.

Pozostałe obowiązkowe badania dodatkowe w tym okresie to:

  • badanie ogólne i ginekologiczne
  • badanie cytologiczne

ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji

Ważne

Zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, ma prawo do przesiewowych (nieinwazyjnych) badań prenatalnych w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i chorób genetycznych.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

4.7
5
3 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    2
  • 4 star
    1
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Onia Lut 11, 2024

Lepszej strony niewidziałam, a te informacje jakie warunki czy miejsca szkodzą dziecku, świetna informacjami polecam

5
Marika Zboch Czer 23, 2023
4
paulina godlewska Lut 15, 2023

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.