Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
12.tydzień ciąży

12. Tydzień ciąży

Pierwszy trymestr ciąży właśnie się kończy. Gratulacje! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

Wmiarę jak pierwszy trymestr ciąży zbliża się do końca, możesz zobaczyć już śliczną twarz swojego dziecka. Jego szpik kostny jest już wystarczająco dojrzały, żeby rozpocząć produkcję własnych czerwonych krwinek. Od tego momentu szpik kostny przejmie tę funkcję od wątroby i będzie kontynuował tę wyjątkową pracę przez całe życie Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest chłopcem, jego członek jest już wyraźnie zaznaczony i widoczny w badaniu USG. Jeśli chcesz poznać płeć dziecka dopiero przy porodzie, upewnij się, czy wszystkim o tym powiedziałaś, żeby nie zepsuli Ci niespodzianki.

 
Twoje ciało

Mamy dla Ciebie dwie dobre wiadomości! Pierwsza jest taka, że pierwszy trymestr ciąży kończy się z reguły wtedy, kiedy większość przyszłych mam oświadcza po wstaniu rano, że wszystkie mdłości ustąpiły. Druga natomiast jest taka, że to właśnie teraz, w 4. miesiącu ciąży, zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka, na które tak długo czekałaś. Nie martw się, kiedy nie poczujesz ich od razu, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Na początku możesz po prostu nie wiedzieć, czy to, co czujesz, to są właśnie ruchy Twojego dziecka. Poza tym ruchy nie są intensywne jak trzęsienie ziemi, ale przypominają raczej delikatne muśnięcia, trzepot skrzydeł motyla tyle, że w brzuchu. Kiedy to poczujesz, możesz pogłaskać  brzuch i przywitać się ze swoim maluszkiem!

 
Żywienie

Jest wiele pokarmów, które mogą Ci pomóc jak najlepiej odżywić rozwijające się Twoje dziecko. Witaminy z grupy B można znaleźć w drożdżach, zarodkach pszenicy, rybach i jajkach. Kwas foliowy, niezbędny w okresie całej ciąży, znajduje się głównie w zielonych warzywach liściastych. Niezbędne kwasy tłuszczowe można odnaleźć np. w oleju rzepakowym, oleju lnianym oraz tłustych rybach (tj. łosoś, sardynki, halibut). Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, żeby upewnić się, czy wszystkie rodzaje pokarmów znajdujące się w Twojej diecie są odpowiednie.

Wskazówki

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, co się stanie, gdy zachorują w ciąży. Przeziębienie lub rozstrój żołądka nie mają negatywnego wpływu na płód. Ważne jest, żebyś poinformowała swojego ginekologa o chorobie, ponieważ będzie on wiedział dokładnie, jaki lek zastosować, by pomóc przyszłej mamie i nie zaszkodzić dziecku. Nie stosuj leków na własną rękę. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.