MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

1. tydzień ciąży

0
0 opinie

Z medycznego punktu widzenia ciąża zaczyna się na początku cyklu, a więc dwa tygodnie przed zapłodnieniem. Oznacza to, że pierwszy tydzień ciąży jest uznawany przez lekarza jako biologicznie trzeci w ciążowym kalendarzu. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Ciąża umownie trwa 9 miesięcy – w praktyce jest to jednak okres od 38 do 42 tygodni. W pierwszych tygodniach możesz nawet nie wiedzieć, że już spodziewasz się dziecka. Potwierdzisz to dopiero na początku 4.5. tygodnia, a dokładny wiek ciąży lekarz oszacuje podczas badania USG między 5. a 6. tygodniem.

Rozwój dziecka – 1. tydzień ciąży


Ponieważ znacznie łatwiej niż moment zapłodnienia określić można datę ostatniej menstruacji, za umowny początek ciąży przyjmuje się jej pierwszy dzień. Na tej podstawie lekarz będzie mógł określić czas trwania ciąży i ustalić termin rozwiązania. Jest to niezmiernie ważne dla późniejszej oceny stanu płodu.

Już teraz możecie się jednak przygotowywać do ciąży, by zwiększyć szansę na poczęcie zdrowego dziecka.

Ważne

Korzystając z reguły Naegelego, można ustalić prawdopodobny termin porodu, uwzględniając regularny 28-dniowy cykl:
pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

Przykład dla kobiet z 28-dniowym cyklem – dzień ostatniej miesiączki 29.11.2018:
29.11.2018 + 7 dni = 6.12.2018
6.12.2018 – 3 miesiące = 6.09.2018
6.09.2018 + 1 rok = 6.09.2019 – termin porodu

W przypadku dłuższego cyklu – nie 28, a 30-dniowego – dodajemy nie 7, a 9 dni.

1. tydzień ciąży – co dzieje się z Twoim ciałem?


Każdy cykl miesiączkowy to czas, w którym Twój organizm przygotowuje się na potencjalną ciążę. Cykl rozpoczyna faza folikularna, która przy regularnych cyklach 28-dniowych trwa około 14 dni. Jej początkiem jest pojawienie się krwawienia, wraz z którym przysadka mózgowa rozpoczyna wydzielanie hormonu FSH (folikulotropowego). Po niej nastąpi faza owulacyjna, a następnie faza lutealna.

Rolą hormonu FSH jest pobudzenie jajników, a w szczególności pobudzenie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Wraz z rozpoczęciem pierwszej fazy spada stężenie progesteronu, wzrasta natomiast wydzielanie estrogenów. Ich poziom odpowiada za wzrost błony śluzowej jamy macicy, przygotowując ją do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej, czyli rozpoczęcia ewentualnej ciąży. To właśnie obecność tych hormonów decydować będzie o zmianie konsystencji śluzu, który w drugim tygodniu stanie się mniej lepki i bardziej rozciągliwy, zapowiadając pojawienie się owulacji.

Między 13. a 17. dniem cyklu dochodzi do owulacji, podczas której może nastąpić zapłodnienie. O tym, że do niego doszło, dowiesz się nie wcześniej niż dopiero w 5. tygodniu, z chwilą spóźnienia się kolejnej miesiączki, kiedy zapewne sięgniesz po test ciążowy.

Cykl dni płodnych i bezpłodnych

 

1. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?


Suplementacja kwasu foliowego – kwas foliowy ma ogromne znaczenie. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, a jego niedobór może prowadzić do zaburzeń rozwoju cewy nerwowej dziecka.

rada

Przyjmowanie kwasu foliowego rozpocznij 3 miesiące przed planowaną ciążą i kontynuuj do zakończenia I trymestru – wystarczy jedna tabletka dziennie – standardowa dawka to 400 mikrogramów (0,4 mg).

Ważne

Komórki jajowe są wytwarzane przez żeński płód już w 9. tygodniu od poczęcia i w okresie płodowym dziewczynka ma ich nawet 7 mln. Do czasu osiągnięcia przez nią dojrzałości płciowej i pojawienia się pierwszej miesiączki ich liczba spadnie do 700 tys. W ciągu całego życia kobieta uwalnia tylko określoną liczbę komórek jajowych – 400-500. To bardzo mało w porównaniu do mężczyzny, który w tym czasie produkuje nawet 525 miliardów plemników.

1. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?


Niezdrowy styl życia obniża płodność. Jeśli więc chcesz zwiększyć szanse na zdrową ciążę, nie czekaj ze zmianą nawyków. Postępuj tak, jakbyś już spodziewała się dziecka.

Zadbaj o dietę!
W ciąży będziesz potrzebować witamin i mikroelementów – najlepiej w ich naturalnej postaci. Na rynku jest ogromna ilość suplementów dla kobiet w ciąży, ale to składniki pochodzące z dobrze zbilansowanej diety są najbardziej wartościowe. Jedz zatem pełnowartościowe posiłki. Zrezygnuj z przetworzonej żywności i niezdrowych tłuszczów. Nadwagę spróbuj skorygować nie tylko dietą, ale także odpowiednią aktywnością fizyczną.

Unikaj używek!
Planując zajście w ciążę, odstaw alkohol i papierosy, ogranicz także spożycie herbaty i kawy. Ponieważ podczas ciąży będziesz kontrolować ich spożycie, już teraz możesz zadbać o trening silnej woli.

Odwiedź gabinet dentystyczny!
Stan jamy ustnej ma ogromny wpływ na zdrowie Twojego maluszka. Dlatego ubytki w zębach czy choroby dziąseł należy na bieżąco leczyć. O zdrowe zęby najlepiej zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę.

1. tydzień ciąży – jakie badania?


Wizytę u lekarza zaplanuj, kiedy tylko test pokaże ciążę – najlepiej na 6.-7. tydzień. Wtedy lekarz będzie mógł ją potwierdzić. To również ten moment, kiedy założy kartę ciąży i zleci badania. Jeśli w gabinecie lekarskim pojawisz się wcześniej, w 4. tygodniu ginekolog potwierdzi, czy ciąża rozwija się w macicy.

Gdyby pomimo dodatniego testu pojawiło się u Ciebie plamienie, warto skonsultować się z ginekologiem. Może to być objaw nieprawidłowo zlokalizowanej ciąży (np. w jajowodzie) lub nieprawidłowego rozwoju jaja płodowego. Otrzymasz wtedy dokładne informacje na temat dalszych badań.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.