Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Budżet domowy - wskazówki oszczędzania dla przyszłych rodziców

0
0 opinie

Zachęcamy do przeczytania naszych prostych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy przez przyszłych rodziców – od tworzenia domowego budżetu po kupowanie tylko podstawowych artykułów dziecięcych. Sprawdź, jak zaplanować wszystko, co niezbędne dla Twojego dziecka, mając ograniczony budżet domowy.

5min. czytania Lip 24, 2023

Zastanawiacie się, jak planować budżet domowy, które wydatki ograniczyć i co zrobić, żeby więcej zaoszczędzić? Na pewno przed narodzinami Waszego dziecka kwestia pieniędzy i wydatków to jedna z najczęściej poruszanych kwestii. Podpowiadamy Wam, jak postępować, aby nie zbankrutować!

1. Wniosek o zasiłek, aby podreperować budżet domowy

Zanim jeszcze maluszek pojawi się na świecie, możecie sprawdzić, czy będzie przysługiwał Wam tzw. zasiłek rodzinny. Musicie jednak spełniać określone kryteria dochodowe. Wasz przeciętny miesięczny przychód na jednego członka rodzinny nie może przekroczyć 674 zł. Po porodzie warto też ubiegać się o dodatek w wysokości 1000 zł z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe).

O dodatkowe pieniądze może się starać mama, tata lub prawny opiekun dziecka, pod warunkiem, że dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł. Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Inne świadczenie to rządowy program „Rodzina 500+”. Aby otrzymać pieniądze w wysokości 500 zł miesięcznie, wystarczy wypełnić formularz przez Internet albo w siedzibie swojej gminy. Z pewnością tego typu wsparcie pomoże Wam poradzić sobie z pierwszymi wydatkami i nieco zasili budżet na początku rodzicielskiej drogi. Jeśli potrzebujecie więcej informacji na ten temat, znajdziecie je na stronach rządowych.

2. Miesięczny budżet domowy w zeszycie albo aplikacji – oszczędzanie metodą 50/30/20

Jeśli chcecie kontrolować to, ile wydajecie, zastanówcie się wspólnie, ile możecie zaoszczędzić w ciągu miesiąca, a także które nieistotne wydatki uda się Wam znacznie ograniczyć. Dobrym sposobem na ustalenie budżetu domowego jest więc przestrzeganie zasady 50/30/20:

 • 50% pieniędzy powinno być przeznaczone na wydatki podstawowe – na przykład na czynsz lub kredyt hipoteczny, a także na rachunki i jedzenie;
 • 30% kwoty to pieniądze na inne wydatki, np. na nieoczekiwaną naprawę samochodu, wizytę u lekarza, ubrania, pieluszki i zabawki dla dziecka;
 • 20% powinny stanowić Wasze oszczędności.

Aplikacje do zarządzania pieniędzmi świetnie nadają się do śledzenia pieniędzy wpływających i wypływających z Waszego konta. Możecie też posiłkować się zwykłym zeszytem, w którym będziecie skrzętnie notować wszystkie wydatki.

3. Oszczędzanie metodą kopertową

Metoda kopertowa polega – jak sama nazwa wskazuje – na trzymaniu gotówki w kopertach odpowiadających konkretnym grupom wydatków, na przykład:

 • rachunki, 
 • czynsz,
 • paliwo, 
 • zakupy spożywcze, 
 • przyjemności. 

Do każdej wkłada się określoną kwotę przeznaczoną na daną pozycję w budżecie. Przez kolejny miesiąc pieniądze konieczne do zrealizowania konkretnych potrzeb wyciąga się z odpowiedniej koperty. W ten sposób lepiej będziesz kontrolować wydatki i unikniesz przekroczenia budżetu. 

4. Konto bankowe dla dziecka

Jeśli możecie sobie na to pozwolić, rozważcie otwarcie konta oszczędnościowego dla dziecka i ustalcie regularne przelewy bankowe na ten rachunek. W ten sposób będziecie mieć pewność, że pieniądze na koncie będą rosły tak samo, jak rośnie Wasze dziecko. Spróbujcie poszukać dobrej oferty z korzystną stopą procentową, aby odkładana suma na rachunku bankowym mogła pracować na przyszłość szkraba.

5. Zakupy dla dziecka? Tylko te niezbędne!

Kiedy maluszek ma wkrótce pojawić się na świecie, zazwyczaj lista zakupów z wyprawką pęka w szwach. Na szczęście można sobie z tym poradzić. Jeśli Wasz domowy budżet nie jest zbyt pokaźny, możecie zacząć od wypisania tylko niezbędnych rzeczy dla dziecka. Dzięki temu kupicie w pierwszej kolejności te rzeczy, których najbardziej potrzebujecie, może to być np. łóżeczko, wózek czy kilka par śpioszków.

Zapytajcie również znajomych, którzy są już rodzicami, co im przydało się na samym początku, a które rzeczy były dla nich zbędne. Być może znacie też rodziców, którzy niedawno odchowali niemowlaka i będą oddawać lub sprzedawać wykorzystane już raz ubranka czy akcesoria w korzystnej cenie.

Innym pomysłem będzie zorganizowanie baby shower. Goście, którzy przychodzą odwiedzić nowo narodzone dziecko i świeżo upieczonych rodziców, zazwyczaj przynoszą jakieś drobiazgi. To dobry moment, aby poprosić ich np. o paczkę pieluszek, dodatkowy kocyk albo niezbędne akcesoria do kąpieli. Pamiętajcie też, aby od razu nie kupować na zapas np. akcesoriów do karmienia butelką. Być może maluszek w ogólne nie będzie takowych potrzebował.

6. Wniosek na darmową wyprawkę dla noworodka

Zorientujcie się, czy macie możliwość otrzymania bezpłatnej wyprawki dla noworodka. W niektórych miastach (np. Wrocław czy Warszawa) wystarczy w ciągu miesiąca od porodu złożyć wniosek w USC, aby dostać powitalny pakiet dla maluszka. Jedynym kryterium bywa zazwyczaj rozliczanie podatków na danym terenie przez jednego z rodziców dziecka. Najlepiej skontaktujcie się ze swoim urzędem i dopytajcie, czy możecie liczyć na tego typu wsparcie.

 

future parents plan their home budget

 

7. Biblioteka zabawek dla dziecka

Spróbujcie dowiedzieć się, czy w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania działa tzw. biblioteka zabawek. Cała akcja polega na tym, że za niewielką opłatą członkowską możecie uzyskać dostęp do używanych zabawek dziecięcych, które wymienia się na tej samej zasadzie co książki. Możecie też sami przynieść misie czy lalki, z których dziecko już wyrosło, i zostawić je na wymianę.

Dzięki temu oszczędzacie pieniądze, a z drugiej strony dajecie drugie życie zabawkom, które są w dobrym stanie i z powodzeniem mogą jeszcze posłużyć innym szkrabom. Tego typu inicjatywy najczęściej organizują proaktywni rodzice, a informacje o zbiórkach można znaleźć na grupach parentingowych na Facebooku.

8. Artykuły dla niemowląt z drugiej ręki

Jesteście aktywni na lokalnych grupach na Facebooku lub na forach dla rodziców? Jeśli tak, spróbujcie przeszukać strony z używanymi produktami, aby znaleźć na nich artykuły dla niemowląt i małych dzieci. Być może uda się Wam kupić np. używany bujak czy wózek dla maluszka w bardzo dobrym stanie i w całkiem przyzwoitej cenie.

9. Pieluchy wielorazowe dla niemowląt

Jesteście eko i chcecie dbać nie tylko o maluszka, ale także o losy naszej planety? Nawet jeśli nie taki jest główny powód Waszej motywacji, możecie zacząć stosować wielorazowe pieluchy dla niemowląt. Szacuje się, że pieluszki, które można prać w wysokich temperaturach, pozwolą Wam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście najpierw trzeba zainwestować w kilka par na wymianę, ale w ogólnym rozrachunku cała kwota szybko się zwraca.

10. Produkty dla niemowląt kupowane w hurtowych ilościach

Tworzenie budżetu domowego nie jest łatwe, ale możecie sobie z tym sprytnie poradzić. Niektóre produkty dla niemowląt (np. pieluszki albo gotowe dania z długą datą przydatności) spróbujcie kupować w hurtowych ilościach. Przemyślcie dobrze, co na pewno wykorzystacie. To pozwoli Wam zaoszczędzić więcej pieniędzy, skorzystać z dodatkowych zniżek i zaplanować zakupy na kilka lub kilkanaście najbliższych dni.

11. Kontynuujcie karmienie piersią tak długo, jak tylko jest to możliwe

Nie od dzisiaj wiadomo, że karmienie piersią to bardzo ekonomiczny sposób żywienia małego dziecka, dlatego kontynuujcie karmienie naturalne tak długo, jak tylko jest to możliwe. Więcej pieniędzy w budżecie gwarantowane!

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię