Jak komponować dietę po ciąży, by odpowiednio zadbać o siebie i dziecko? Czy można już myśleć o restrykcjach kalorycznych, aby odzyskać poprzednią sylwetkę? Czy metoda karmienia maluszka wpływa na Twoją dietę? Czy Twój jadłospis może mieć związek z przebiegiem laktacji i jej jakością? W jaki sposób samopoczucie maluszka zależy od Twojego menu? Co można jeść, gdy karmi się piersią? Te i wiele podobnych pytań na temat diety po porodzie zadaje sobie chyba większość mam.
Dieta po ciąży dla karmiących mam
Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, dlatego jeśli to możliwe, karm naturalnie. Pamiętaj jednak, że to, jakich wyborów żywieniowych dokonasz, może wpływać na przebieg laktacji, Twoje zdrowie i samopoczucie.
Czas karmienia piersią to absolutne przeciwwskazanie dla diety niskokalorycznej, choć może kusi Cię, by tuż po porodzie zacząć się odchudzać. Takie postępowanie sprawi, że będziesz miała mniej energii, a nawet może zubożyć pokarm w składniki odżywcze. W rezultacie będzie to niekorzystne i dla Ciebie, i dla dziecka. Nie martw się na razie o sylwetkę. Koszt energetyczny związany z wytwarzaniem mleka kobiecego jest dość wysoki, stosując się do zasad racjonalnej diety dla mam karmiących, powinnaś być więc w stanie schudnąć bez dużego wysiłku.
Czy wiesz, że...
Karmienie piersią to dla Twojego ciała duży wysiłek i koszt energetyczny. Dieta mamy karmiącej piersią powinna więc dostarczać dodatkowe 500 kcal dziennie w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży – odpowiada to 1 posiłkowi więcej. To nawet więcej niż w trzecim trymestrze, w którym zwiększałaś kaloryczność o 400 kcal.
Okres karmienia piersią z pewnością nie wymaga wprowadzania specjalnych restrykcji żywieniowych. Menu kobiety karmiącej piersią powinno być różnorodne. Nie można dopuścić do niedoborów żywieniowych, bo mogłoby mieć to wpływ na przebieg laktacji.
Menu kobiety karmiącej piersią – 3 kluczowe zasady
- Stawiaj na różnorodność pokarmów. Składniki pożywienia zmieniają smak mleka, dlatego w ten sposób już od pierwszych dni zwiększasz wrażliwość smakową Twojego dziecka. Na smak mleka silnie wpływają także wszelkie przyprawy.
- Nie eliminuj produktów na wszelki wypadek, bo może pojawi się kolka niemowlęca i ból brzuszka lub wystąpi reakcja alergiczna na białko mleka krowiego. Działaj interwencyjnie, wtedy kiedy problem już występuje. Wiele kobiet mocno ogranicza dietę w czasie karmienia, tym samym doprowadzając do niedoborów pokarmowych, czego skutkiem może być np. niedokrwistość czy spadek odporności.
- Pij dużo wody. Pokarm kobiecy jest płynny, dlatego karmiąc dziecko, potrzebujesz dużo płynów. Spożycie płynów w okresie karmienia piersią powinno wynosić przynajmniej 2 litry na dobę.
Zapamiętaj!
Jeśli jesteś mamą karmiącą piersią:
- dostarczaj organizmowi o 500 kcal dziennie więcej niż przed ciążą,
- pij minimum 2 litry wody na dobę,
- utrzymuj urozmaiconą dietę, nie eliminuj pochopnie wybranych pokarmów,
- unikaj alkoholu i napojów energetyzujących, kontroluj spożycie kofeiny,
- podejmuj aktywność fizyczną.
Kolka a karmienie piersią
W celu zapobiegania kolce często zaleca się karmiącym mamom wykluczenie z diety wielu pokarmów takich jak kapusta, brokuły, czosnek, cebula, suszone śliwki, por, warzywa strączkowe czy jabłka – lista jest bardzo długa. Kolka jest jednak reakcją wynikającą z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka – to, czy się pojawi czy nie, nie zależy od tego, co je karmiąca mama.
Alergia pokarmowa a karmienie piersią
Zdarza się, że karmiące mamy wykluczają ze swojej diety określone produkty w obawie, że u dziecka wystąpi alergia. Chociaż prawdą jest, że np. mleko i produkty mleczne, białko jaja, pszenica, ryby i owoce morza czy orzechy są dość częstymi alergenami, to wyeliminowanie ich z diety nie zapobiegnie alergii u maluszka. Jeśli u niemowlęcia pojawiły się objawy, które mogą świadczyć o alergii i podejrzewasz, że konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej z wykluczeniem dużej grupy produktów np. mlecznych, zawsze skonsultuj tę decyzję z lekarzem.
Czy wiesz, że...
Związki pobudzające zawarte w napojach typu kawa, cola, mocna herbata, yerba mate przechodzą do pokarmu mamy i spożywane w nadmiarze mogą pobudzać także noworodka. Spożycie kofeiny należy ograniczyć do 300 mg na dzień (np. 3 filiżanki kawy). Alkohol również przenika do mleka mamy, dlatego nie jest zalecany w okresie karmienia piersią.
Dieta dla mam karmiących mlekiem modyfikowanym
Jeśli zdecydowałaś się karmić mlekiem modyfikowanym, po okresie połogu możesz rozpocząć dietę odchudzająca, jeśli taka jest Ci potrzeba. Pamiętaj jednak, że tylko dzięki zbilansowanej diecie będziesz miała energię do aktywności fizycznej i opieki nad maluszkiem! Najlepiej skonsultuj się z doświadczonym dietetykiem, który oceni Twoje BMI i skład ciała, pomoże dobrać po ciąży właściwą kurację odchudzającą oraz prawidłowo skomponuje Twój jadłospis.
Warto jeść zdrowo, bo od teraz Twój maluszek będzie uczył się od Ciebie nawyków żywieniowych. To duża odpowiedzialność! A zdrowa i zbilansowana dieta będzie dobra dla całej Twojej rodziny.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.