0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Odbijanie po karmieniu u noworodka? Obowiązkowo!

0
0 opinie

Odbijanie noworodka po jedzeniu jest czymś normalnym, a nawet niezbędnym! Tę czynność należy wykonywać po zakończonym karmieniu. Odbijanie zaleca się też wtedy, gdy dziecko ja bardzo łapczywie. Poznaj sposoby na skuteczne odbijanie swojego maluszka, które powinno trwać od 10 do 15 minut. Przeczytaj również, jad długo odbijać dziecko po jedzeniu.

4min. czytania Wrz 26, 2023

Odbijanie się dziecku po jedzeniu pozwala uwolnić powietrze, którego nadmiar maluszek połknął podczas karmienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, gdyż wypływ mleka z butelki jest znacznie szybszy niż z piersi, co zwiększa ilość połykanego powietrza. Zobacz, jak odbić niemowlę, by uniknąć później brzuszkowych dolegliwości.

Kiedy jest najlepszy moment na odbijanie noworodka? 

Początki najczęściej bywają trudne. Za pierwszym razem możesz mieć wrażenie, że robisz to troszkę niezręcznie i odbijanie może przysporzyć Ci nieco kłopotów. Jednak bez obaw, szybko nabierzesz wprawy, a dzięki temu przyniesiesz ulgę swojemu maluszkowi.

Odbijanie u noworodka – najlepszy moment:

 • w trakcie karmienia piersią lub butelką,
 • bezpośrednio po zakończeniu karmienia.

 

Co zrobić, żeby noworodkowi się odbiło?

 • Podczas karmienia zwykle potrzebna jest krótka przerwa, by dziecku mogło się odbić. Niektóre maluszki to uwielbiają, podczas gdy inne nie zgadzają się na jakąkolwiek przerwę w trakcie jedzenia, zwłaszcza jeśli odbijasz niemowlę w trakcie karmienia piersią. Bez obaw, Twoje dziecko wypracuje sobie własny rytm jedzenia i odbijania, do którego szybko przywykniesz.
 • Odbijanie noworodka po jedzeniu jest niezwykle ważne. Jak nosić dziecko do odbicia? Aby pomóc maluszkowi usunąć nadmiar powietrza z brzuszka, połóż pieluszkę na swoim ramieniu na wypadek, gdyby szkrabowi się ulało. Oprzyj go tak, aby obie jego rączki były przewieszone przez Twoje ramię, a główka leżała na nim. Następnie delikatnie masuj lub poklepuj go po pleckach. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dziecku może się odbić nawet po kilkunastu minutach. Drugi sposób to trzymanie maluszka tak jak do karmienia z butelki, gdzie głowa znajduje się w zgięciu łokciowym i jest wyżej niż żołądek.

 

belching baby after feeding

 

Jak długo odbijać dziecko po jedzeniu?

Odbijania zwykle  potrzebują dzieci w wieku od 4. do 6. miesiąca, czyli tak długo, jak karmione są wyłącznie mlekiem matki. W miarę rozwoju układu trawiennego Twojego maluszka i rozszerzania diety oraz nabywania umiejętności samodzielnego siedzenia, a także jedzenia, potrzeba odbicia zmniejsza się, a z czasem zupełnie zanika. Możesz zastanawiać się, czy po każdym karmieniu dziecku musi się odbić. W zasadzie powinno, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od Twojego maluszka, ilości zjedzonego pokarmu i połkniętego powietrza, a także funkcjonowania wspomnianego układu pokarmowego.

Odbijanie po karmieniu butelką

Aby Twój maluszek nie połykał powietrza podczas karmienia, warto zastosować kilka trików:

 • sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za duża,
 • trzymaj butelkę w taki sposób, by smoczek zawsze był wypełniony mlekiem,
 • dobierz butelkę tak, aby mleko płynęło z niej bez przeszkód  i zmniejszało połykanie powietrza przez maluszka, 
 • zastosuj odpowiednie pozycje i techniki podczas karmienia.

Czy wiesz, że...

Dziecko powinno odbić od jednego do nawet sześciu razy w ciągu dnia, aż pozbędzie się nadmiaru powietrza, którego maluszek nałykał się w trakcie jedzenia.

ikon question
Pytania i odpowiedzi

 

1. Jak odbijać noworodka?
Po każdym karmieniu należy położyć pieluszkę na ramieniu i ułożyć na niej dziecko w pozycji pionowej. Brzuszek szkraba powinien przylegać do barku rodzica, a rączki muszą być przewieszone przez ramię mamy lub taty i swobodnie zwisać. Dodatkowo można lekko poklepywać lub masować plecki maluszka. Inny sposób to trzymanie dziecka tak jak podczas karmienia z butelki – główka powinna być w linii prostej nieco wyżej niż żołądek. 

2. Czy noworodka trzeba odbijać?
Odbijanie noworodka jest obowiązkowe. Dzięki niemu nadmiar powietrza, które podczas karmienia połknęło dziecko, zostaje uwolniony. Zapobiega to powstawaniu m.in. bolesnych wzdęć.

3. Czy noworodek zawsze odbija po jedzeniu?
Dziecko może odbić niemalże natychmiast po jedzeniu, dopiero po kilkunastu minutach lub wcale. Ta kwestia zależy od maluszka. 

4. Do kiedy odbijać niemowlaka?
Niemowlaka należy odbijać minimum do 6. miesiąca życia. Wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka i rozszerzaniem jego diety potrzeba odbicia zmniejsza się, a potem zupełnie zanika. 

5. Po co odbijać dziecko?
Odbijanie po karmieniu pozwala usunąć z brzuszka nadmiar powietrza, które dziecko połknęło w trakcie jedzenia. Odbijanie jest szczególnie ważne, kiedy maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym. Mleko z butelki wypływa bowiem znacznie szybciej niż z piersi, co może zwiększać u niemowlaka ilość łapczywie połkniętego powietrza. Odbijanie to także jeden ze sposobów, by uniknąć lub złagodzić brzuszkowe dolegliwości, np. ulewania, wzdęcia czy kolki. 

help to your partner

 

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię