Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
ojciec trzymający dziecko na ramieniu

Odbijanie po karmieniu u noworodka? Obowiązkowo!

Odbijanie u noworodka po karmieniu piersią lub butelką jest czymś normalnym, a nawet niezbędnym!  Poznaj sposoby na skuteczne odbijanie po karmieniu.

piątek, 18.03.2016

Czemu służy odbijanie po posiłku i jak pomóc dziecku?

Odbijanie u dziecka po jedzeniu jest czymś normalnym, a nawet niezbędnym! Dzięki odbijaniu niemowlę uwalniania  powietrze, którego nadmiar połknął podczas karmienia. Dla dobra malucha należy się go pozbyć, bo jest to dla niego bardzo uciążliwe. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt karmionych mlekiem w proszku, gdyż przepływ mleka przez smoczek jest znacznie szybszy niż przez pierś, co zwiększa ilość połykanego powietrza. 

Kiedy jest najlepszy moment na odbijanie?

Odbijanie u noworodka powinno nastąpić: 

  • w trakcie karmienia piersią lub butelką
  • bezpośrednio po ich zakończeniu

ABC odbijania – wszystko o odbijaniu po karmieniu

Za pierwszym razem możesz mieć wrażenie, że robisz to troszkę niezręcznie i odbijanie może przysporzyć trochę kłopotów, ale szybko opanujesz to do perfekcji. Nie bój się, odbijanie nie spowoduje u malucha żadnego bólu. Wprost przeciwnie - przyniesie mu ulgę.

Sposoby na odbijanie się po karmieniu: jak pomóc niemowlęciu w odbijaniu?

„Jak odbijać noworodka?”- to  częste pytanie zadawane położnym. Tymczasem odbijanie noworodka to nic trudnego, po pewnym czasie wejdzie w nawyk i stanie się naturalną czynnością po każdym karmieniu dziecka. Odbijanie po jedzeniu jest niezwykle ważne, aby pomóc dziecku połóż pieluszkę na swoim ramieniu na wypadek, gdyby maluchowi się ulało. Oprzyj go na swoim ramieniu (tak, aby obie jego rączki były „przewieszone” przez Twoje ramię, a głowa na nim spoczywała) i delikatnie masuj lub poklepuj go po pleckach. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dziecku może się odbić dopiero po kilkunastu minutach.

Podczas karmienia zwykle potrzebna jest krótka przerwa, by dziecku mogło się odbić. Niektóre maluchy to uwielbiają, podczas gdy inne łakomczuchy nie znoszą tego i nie zgadzają się na jakąkolwiek przerwę w trakcie jedzenia, tym bardziej jeśli odbijasz niemowlę w trakcie karmienia piersią. Bez obaw, Twój maluch wypracuje sobie własny rytm jedzenia i odbijania, do którego szybko przywykniesz. 

Dziecko połyka powietrze w trakcie karmienia butelką - co zrobić? 

Aby Twój maluch nie połykał powietrza podczas karmienia, zastosuj się do poniższych wskazówek: 

  • Sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za duża.
  • Trzymaj butelkę w taki sposób, by smoczek zawsze był wypełniony mlekiem.
  • Dobierz taką butelkę, by mleko płynęło bez przeszkód i zmniejszało połykanie powietrza przez malucha.

Ile razy dziecku powinno się odbić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z reguły odbijanie powietrzem powinno występować od jednego nawet do sześciu razy, aż pozbędziemy się nadmiaru powietrza z żołądka malucha.

Jak długo pomagać się dziecku w odbijaniu?

Odbijanie zwykle utrzymuje się od 4. do 6. miesiąca, czyli tak długo, jak maluch karmiony jest wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem w proszku. W miarę rozwoju jego układu trawiennego i rozszerzania jego diety oraz nabywania umiejętności samodzielnego siedzenia, potrzeba odbicia zmniejsza się, a z czasem zupełnie zanika. Odbijanie po posiłku jest zatem czynnością, która mija wraz z wiekiem dziecka.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.