Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Jak odbijać noworodka po karmieniu?
Jak masować brzuszek noworodka? Masaż antykolkowy

Odbijanie po karmieniu u noworodka? Obowiązkowo!

Odbijanie noworodka po jedzeniu jest czymś normalnym, a nawet niezbędnym! Tę czynność należy wykonywać po zakończonym karmieniu. Odbijanie zaleca się też wtedy, gdy dziecko ja bardzo łapczywie. Poznaj sposoby na skuteczne odbijanie swojego maluszka, które powinno trwać od 10 do 15 minut. Przeczytaj również, jad długo odbijać dziecko po jedzeniu.

piątek, 18.03.2016

Jak masować brzuszek noworodka? Masaż antykolkowy

Odbijanie się dziecku po jedzeniu pozwala uwolnić powietrze, którego nadmiar maluszek połknął podczas karmienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, gdyż wypływ mleka z butelki jest znacznie szybszy niż z piersi, co zwiększa ilość połykanego powietrza. Zobacz, jak odbić niemowlę, by uniknąć później brzuszkowych dolegliwości.

Kiedy jest najlepszy moment na odbijanie noworodka? 

Początki najczęściej bywają trudne. Za pierwszym razem możesz mieć wrażenie, że robisz to troszkę niezręcznie i odbijanie może przysporzyć Ci nieco kłopotów. Jednak bez obaw, szybko nabierzesz wprawy, a dzięki temu przyniesiesz ulgę swojemu maluszkowi.

Odbijanie u noworodka – najlepszy moment:

 • w trakcie karmienia piersią lub butelką,
 • bezpośrednio po zakończeniu karmienia.

 

Co zrobić, żeby noworodkowi się odbiło?

 • Podczas karmienia zwykle potrzebna jest krótka przerwa, by dziecku mogło się odbić. Niektóre maluszki to uwielbiają, podczas gdy inne nie zgadzają się na jakąkolwiek przerwę w trakcie jedzenia, zwłaszcza jeśli odbijasz niemowlę w trakcie karmienia piersią. Bez obaw, Twoje dziecko wypracuje sobie własny rytm jedzenia i odbijania, do którego szybko przywykniesz.
 • Odbijanie noworodka po jedzeniu jest niezwykle ważne. Jak nosić dziecko do odbicia? Aby pomóc maluszkowi usunąć nadmiar powietrza z brzuszka, połóż pieluszkę na swoim ramieniu na wypadek, gdyby szkrabowi się ulało. Oprzyj go tak, aby obie jego rączki były przewieszone przez Twoje ramię, a główka leżała na nim. Następnie delikatnie masuj lub poklepuj go po pleckach. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dziecku może się odbić nawet po kilkunastu minutach. Drugi sposób to trzymanie maluszka tak jak do karmienia z butelki, gdzie głowa znajduje się w zgięciu łokciowym i jest wyżej niż żołądek.

Karmienie noworodka – odbijanie

 

Jak długo odbijać dziecko po jedzeniu?

Odbijania zwykle  potrzebują dzieci w wieku od 4. do 6. miesiąca, czyli tak długo, jak karmione są wyłącznie mlekiem matki. W miarę rozwoju układu trawiennego Twojego maluszka i rozszerzania diety oraz nabywania umiejętności samodzielnego siedzenia, a także jedzenia, potrzeba odbicia zmniejsza się, a z czasem zupełnie zanika. Możesz zastanawiać się, czy po każdym karmieniu dziecku musi się odbić. W zasadzie powinno, ale wcale nie musi. Wszystko zależy od Twojego maluszka, ilości zjedzonego pokarmu i połkniętego powietrza, a także funkcjonowania wspomnianego układu pokarmowego.

Odbijanie po karmieniu butelką

Aby Twój maluszek nie połykał powietrza podczas karmienia, warto zastosować kilka trików:

 • sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za duża,
 • trzymaj butelkę w taki sposób, by smoczek zawsze był wypełniony mlekiem,
 • dobierz taką butelkę, by mleko płynęło z niej bez przeszkód i zmniejszało połykanie powietrza przez maluszka, 
 • zastosuj odpowiednie pozycje i techniki podczas karmienia.


Czy wiesz, że...

Dziecko powinno odbić od jednego do nawet sześciu razy w ciągu dnia, aż pozbędzie się nadmiaru powietrza, którego maluszek nałykał się w trakcie jedzenia.

 


Pytania i odpowiedzi

 

1. Jak odbijać noworodka?
Po każdym karmieniu należy położyć pieluszkę na ramieniu i ułożyć na niej dziecko w pozycji pionowej. Brzuszek szkraba powinien przylegać do barku rodzica, a rączki muszą być przewieszone przez ramię mamy lub taty i swobodnie zwisać. Dodatkowo można lekko poklepywać lub masować plecki maluszka. Inny sposób to trzymanie dziecka tak jak podczas karmienia z butelki – główka powinna być w linii prostej nieco wyżej niż żołądek. 

2. Czy noworodka trzeba odbijać?
Odbijanie noworodka jest obowiązkowe. Dzięki niemu nadmiar powietrza, które podczas karmienia połknęło dziecko, zostaje uwolniony. Zapobiega to powstawaniu m.in. bolesnych wzdęć.

3. Czy noworodek zawsze odbija po jedzeniu?
Dziecko może odbić niemalże natychmiast po jedzeniu, dopiero po kilkunastu minutach lub wcale. Ta kwestia zależy od maluszka. 

4. Do kiedy odbijać niemowlaka?
Niemowlaka należy odbijać minimum do 6. miesiąca życia. Wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka i rozszerzaniem jego diety potrzeba odbicia zmniejsza się, a potem zupełnie zanika. 

5. Po co odbijać dziecko?
Odbijanie po karmieniu pozwala usunąć z brzuszka nadmiar powietrza, które dziecko połknęło w trakcie jedzenia. Odbijanie jest szczególnie ważne, kiedy maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym. Mleko z butelki wypływa bowiem znacznie szybciej niż z piersi, co może zwiększać u niemowlaka ilość łapczywie połkniętego powietrza. Odbijanie to także jeden ze sposobów, by uniknąć lub złagodzić brzuszkowe dolegliwości, np. ulewania, wzdęcia czy kolki. 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 4.7/5
avatar
avatar

Mleko NAN optipro HA 1 teraz expert pro HA 1

Takie mleko było podane mojemu synkowi zapobiegawczo już w szpitalu pomimo braku alergii pokarmowej u kogokolwiek w rodzinie. Dziecko przyjęło to mleko bardzo dobrze, dlatego też takie kupiłam po wyjściu. Jednak po dwóch tygodniach stosowania pojawił się ból brzuszka u maluszka. Nie były to ani kolki, bo mały za słabo krzyczał, ani zaparcia, bo kupka była luźna, ale synek bardzo się prężył przy jedzeniu tego mleka, dlatego zmieniliśmy na inne HIPP combiotik pre. Ma mniejszą zawartość żelaza przede wszystkim, bo tak wszyscy zachwalają NAN a ma on jego najwięcej co powoduje zaparcia i kolki. Niestety przy zmianie mleka zauważyłam, że skład zwykłego NAN opripro plus także nie jest za bogaty, więc raczej płacimy za markę niż jakość.

avatar

Mleko Nan Optipro Plus 2

Mleko smakuje mojemu dziecku, nie powoduje problemów z brzuszkiem. Podawane raz na jakiś czas, ponieważ syn nie zamieni cycusia na żadne mleko. Opakowanie okej, dodałabym jedynie cypelek, o który można zebrać nadmiar proszku z miarki.

avatar

Mleko NAN OPTIPRO Plus 2 - najlepsze mleko dla maluszka

To mleko jest świetne, polecam je mamom które po karmieniu piersią zaczynają podawać mleko modyfikowane. Ma bardzo dobry skład, i nie zawiera oleju palmowego. Bardzo smakuje mojej córeczce, chętnie je pije i widać że jej smakuje. Ma też bardzo dobrą konsystencję a opakowanie jest szczelne, ładne i podręczne. Moim zdaniem to świetny wybór.

avatar

Mleko NAN OPTIPRO Plus 2 polecam serdecznie!

NAN OPTIPRO Plus 2 jest moim zdaniem doskonałym mlekiem modyfikowanym pozwalającym na łagodne przejście po karmieniu piersią. Mleko NAN OPTIPRO Plus 2 od trzech tygodni gości w diecie mojej córeczki. Jest to pierwsze mleko modyfikowane jakie poznała moja Zuzia, wcześniej była karmiona wyłącznie pokarmem naturalnym. U mojej córeczki po wprowadzeniu NAN OPTIPRO Plus 2 nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego. Smak NAN OPTIPRO Plus 2 jest delikatny, bardzo przyjemny. Skład moim zdaniem jest rewelacyjny. To pierwsze mleko następne zawierające oligosacharyd mleka kobiecego 2’FL, z technologią białka OPTIPRO®, kulturami bakterii L. reuteri (takie jak w mleku mamy) oraz immunoskładnikami. Dla mnie ogromnym plusem jest również wysoka zawartość DHA oraz brak dodanego oleju palmowego. Dodam jeszcze, ze przygotowanie NAN OPTIPRO Plus 2 jest bardzo łatwe. Mleko doskonale rozpuszcza się w wodzie, nie pieni się ani nie tworzą się grudki. Mleko NAN OPTIPRO Plus 2 polecam serdecznie!

avatar

Mleko następne Nan 2

Przy wyborze mleka następnego dla mojej córki przede wszystkim patrzyłam na skład, mleko Nan 2 nie zawiera oleju palmowego  i jest wzorowany na mleku matki to mnie w szczególności przekonało. Po pierwszych próbach podania mleczka Lillka opróżniła butelkę w parę sekund a więc i smak przeszedł pozytywny u nas egzamin. Mleko robi się szybko i sprawnie jednak po zrobieniu mleczka jest niewielka zawartość piany ale da się to zaakceptować w porównaniu np. do mleka Bebilon bo tam wychodzi pół na pół piana z mlekiem. Mleczko jest fajnie zapakowane bo puszka, w której się znajduje może służyć odrazu jako pojemnik na mleko. W naszym przypadku mleczko się sprawdza i szczerze mogę polecić innym mamom.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.