Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
mama-karmiaca-piersia-w-miejscu-publicznym

Karmienie piersią w miejscach publicznych

Karmienie piersią w miejscach publicznych nie zawsze spotyka się z aprobatą. Dlaczego karmienie piersią publicznie budzi kontrowersji i czy powinno tak być?

środa, 02.11.2016

Karmienie piersią w miejscach publicznych

 

Wydawać by się mogło, że w czasach powszechnej tolerancji i promowania życia zgodnego z naturą, widok kobiety karmiącej dziecko piersią w miejscu publicznym nie powinien nikogo szokować...

Karmienie piersią publicznie: Dlaczego?

Karmienie piersią jest niewątpliwie najlepszym sposobem karmienia niemowląt i małych dzieci. Kobiece mleko to bowiem pokarm idealny, który w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka. Karmienie piersią wymaga od kobiety bycia w stałej gotowości do wykarmienia dziecka. Dziecko karmione na żądanie może się upomnieć o jedzenie w najmniej oczekiwanych momentach i w różnych miejscach, także publicznych – w sklepie, w autobusie, w parku, w galerii handlowej, w kościele itp. Widok kobiety karmiącej piersią w miejscu publicznym wywołuje mieszane uczucia - jednych szokuje, innym zupełnie nie przeszkadza. Zgodnie z raportem Brand Fibres społeczeństwo polskie ma bardzo zróżnicowane podejście do widoku karmiącej publicznie piersią matki. 

Publiczne karmienie piersią a kontrowersje

Temat karmienia piersią w miejscach publicznych jest przedmiotem dyskusji z wielu powodów. Dlaczego? Oto najczęstsze powody:

  • Większość osób twierdzi, że karmienie piersią, owszem, jest czynnością naturalną, ale mimo to powinno być wykonywane dyskretnie, najlepiej w specjalnie wydzielonym ku temu miejscu lub przynajmniej z pomocą chusty/pieluszki zakrywającej nagą pierś. 

  • Są i tacy, którzy uważają, że karmienie piersią jest na tyle intymną czynnością, że powinno się odbywać wyłącznie w domu lub odosobnieniu, aby nie zaburzać komfortu nie tylko mamy i dziecka, ale i otoczenia. 

  • Spora grupa karmiących mam zetknęła się z negatywną reakcją ze strony środowiska. Niektóre przyznają wręcz, że spotkały ich niemiłe sytuacje związane z publicznym karmieniem swoich pociech, np. oceniające spojrzenia przechodniów, uwagi ochroniarzy w centrach handlowych, wypraszanie ze sklepów i restauracji, komentarze postronnych ludzi o tym jakie to nieprzyzwoite, niemoralne, bezwstydne czy gorszące. 

Potrzeby dziecka a kontrowersje związane z publicznym karmieniem piersią

Dla matki najważniejsze są potrzeby dziecka i jeśli dziecko daje sygnał, że jest głodne, matka instynktownie je nakarmi. Nie zawsze istnieje możliwość znalezienia ustronnego miejsca odpowiedniego dla karmiącej matki. Kobiety narzekają na brak wydzielonych miejsc do karmienia lub też ich stan (zaniedbany, mało higieniczny). Postarajmy się zatem okazać szacunek kobietom karmiącym i ich chęci zaspokojenia podstawowej potrzeby dziecka, jaką jest głód. Karmienie piersią to intymny moment bliskości mamy i dziecka, ale nie musi oznaczać, że kobieta ma się zamknąć z dzieckiem w domu. To absolutnie naturalna czynność. Owszem, widok odsłoniętej piersi karmiącej matki może krępować przechodniów, ale przy zachowaniu odrobiny dyskrecji karmienie publiczne nie powinno stanowić problemu ani dla mamy, ani dla otoczenia. 
Zachowaniu dyskrecji podczas publicznego karmienia piersią sprzyjać będą chusta i pieluszka oraz dobór odpowiedniego biustonosza (przeznaczonego do karmienia) oraz bluzki do karmienia piersią (na guziki). Odpowiednie ubranie umożliwi szybkie przystawienie malucha do piersi bez epatowania nagością.

Prawo do godnego karmienia piersią w miejscu publicznym

Z problemem braku akceptacji widoku karmiącej matki w miejscu publicznym walczą autorzy kampanii, których celem jest zapewnienie godnych warunków wszystkim karmiącym, np. podczas zakupów w centrum handlowym. Tego typu akcje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Za sprawą tych kampanii karmiące mamy wychodzą z ukrycia i bez skrępowania karmią piersią publicznie

Nie sposób nie powiedzieć też o tym, że wedle najnowszych statystyk najpopularniejszym miejscem dyskusji o publicznym karmieniu piersią wśród mam jest portal społecznościowy Facebook oraz fora internetowe. Zainteresowanie tematem wzrasta podczas akcji promujących karmienie piersią (np. Tydzień Karmienia Piersią). Nie bójmy się mówić o tym otwarcie, na co dzień, nie tylko anonimowo i „od święta”. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.