Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
niemowlę-karmione-piersią

Okłady z kapusty - czy naprawdę działają na problemy z laktacją?

Okłady z kapusty to sprawdzony i prosty sposób radzenia sobie z problemami laktacyjnymi. Zimne liście przynoszą ulgę oraz mają działanie przeciwzapalne.

piątek, 18.03.2016

Problemy z karmieniem piersią dotyczą większości matek noworodków. Mamy długo karmiące piersią wiedzą, że w czasie laktacji pojawiają się momenty zarówno niewystarczającej produkcji mleka (tzw. kryzys laktacyjny), jak i okresy nawału pokarmu, które mogą nawet prowadzić do zastojów.  

Nawał pokarmu, czyli „klęska urodzaju”

Pierwsze problemy z kamieniem piersią są zauważalne przez kilka pierwszych dni po porodzie. Jeśli mama regularnie przystawia dziecko do piersi, produkcja mleka stopniowo zwiększa się. Około 5-6 dni po porodzie ilość mleka, która wytwarzana jest w piersiach mamy karmiącej, przewyższa zapotrzebowanie malucha. Mówiąc dosłownie, noworodek nie jest w stanie zjeść wszystkiego, co mama dla niego wyprodukuje. Karmiąca mama odczuwa wtedy przepełnienie piersi; są one ciężkie, twarde, napięte i obolałe, mogą się nawet wydawać gorące. To właśnie jest nawał mleczny.

Wszystko o karmieniu piersią - co jest normalne?

Nawał pokarmu to jeden z pierwszych problemów, który pojawia się, gdy kobieta zaczyna karmić piersią. Spokojnie - nawał pokarmu jest stanem normalny, pojawiającym się u większości kobiet w pierwszym tygodniu po porodzie. Nawał mleczny trwa krótko, około 2 dni. Po tym czasie sytuacja wraca do normy, a produkcja mleka stabilizuje się na poziomie zapotrzebowania malucha na jedzenie. W trakcie tych 2-3 uciążliwych dni mama może zastosować kilka sposobów, aby szybciej wyregulować laktację do normalnego poziomu i ulżyć obolałym piersiom. Jeśli obecnie zmagasz się z problemem nawału pokarmu, wprowadź w życie poniższe wskazówki:

  • Aby pozbyć się nadmiaru nagromadzonego mleka, przystawiaj malucha jak najczęściej do piersi.
  • Aby ułatwić wypływ mleka z kanalików mlecznych, weź ciepły prysznic, ciepłą kąpiel lub chociażby zanurz pierś, z której za chwilę będziesz karmić, w misce lub umywalce z ciepłą wodą. To działa!
  • Następnie delikatnie wymasuj piersi w kierunku brodawek i przystaw dziecko do piersi.
  •  Po karmieniu na piersi przyłóż kompres z rozgniecionych liści kapusty. Mają działanie przeciwzapalne.
  •  Jeśli z jakichś względów nie karmisz malucha swoim mlekiem bezpośrednio z piersi, ale odciągasz pokarm do butelki i w ten sposób karmisz malucha, postępuj tak samo, jak w powyżej opisanych krokach, ale zamiast nakarmić malucha z piersi, po prostu odciągnij mleko laktatorem. 

Zastój pokarmu

Częstym problemem, z którym zmagają się karmiące mamy jest zastój mleka w piersiach. Zastój pokarmu to stan, w którym jedna z piersi staje się bolesna w niektórych partiach, skóra w tych miejscach ulega zaczerwienieniu, a pod palcami wyczuwasz bolesne zgrubienia. Powstają one na skutek niewłaściwego opróżniania piersi. Zazwyczaj zastojowi towarzyszy gorączka, „łamanie w kościach” i ogólne złe samopoczucie jak w przeziębieniu czy grypie. Nie lekceważ tego stanu, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, doradcą laktacyjnym ewentualnie z pediatrą, który - jeśli uzna to za stosowne - przepisze odpowiednie leki. Pamiętaj jednak, że warunkiem koniecznym do tego, by uporać się z zastojem, jest częste przystawianie dziecka do piersi.

Zastój pokarmu w piersiach – co robić?

Każde karmienie zaczynaj od piersi, w której pojawił się zastój. Pozwól maluchowi ssać ją tak długo, aż poczujesz, że pierś została opróżniona, a bolesne zgrubienie się zmniejszyło/zniknęło. W czasie karmienia możesz delikatnie masować obolałe miejsce, aby ułatwić opróżnianie się kanalików mlecznych. Dopiero gdy maluch opróżni obolałą pierś, przystaw go do drugiej, jeśli nadal będzie głodny.

Zastój pokarmu i zgrubienie w piersi oraz gorączka i złe samopoczucie mijają zazwyczaj po 1-2 dniach, o ile maluszek ssie efektywnie i prawidłowo opróżnia pierś. Pamiętaj, aby przed każdym karmieniem rozgrzać obolałą pierś w ciepłej wodzie (zanurz ją w zlewie lub misce  z ciepłą wodą), aby ułatwić wypływ mleka i „odetkać kanaliki”, a po karmieniu przyłożyć na nią kompres z rozgniecionych liści kapusty, który kobiety od wielu pokoleń z powodzeniem stosują jako remedium w przypadku zastoju.

W tym trudnym, ale przejściowym okresie staraj się dużo odpoczywać. Jeśli ten stan będzie trwał dłużej niż 2 dni, koniecznie zgłoś się do lekarza po pomoc. 

Zastój pokarmu: profilaktyka

Masz za sobą pierwsze doświadczenia związane z zastojem pokarmu. Co zrobić, aby w przyszłości uniknąć zastoju pokarmu? Zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Nie rób dłuższych przerw pomiędzy karmieniami. Jeśli spodziewasz się dłuższej przerwy, bo np.: wyjeżdżasz na 1 dzień bez maluszka, weź ze sobą laktator i odciągnij nieco pokarmu w porach karmienia.
  • Noś specjalne biustonosze do karmienia, najlepiej bez fiszbin. Ucisk piersi może prowadzić do zastojów.
  • Karm malucha w różnych pozycjach, opanuj przynajmniej dwie, np. klasyczną siedzącą oraz leżącą. To zapobiega powstawaniom zastojów w różnych partiach piersi.

Okłady z kapusty - czy naprawdę działają?

Tak! Zimne liście nie tylko przynoszą ulgę obolałym piersiom, ale też mają działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają zapobiegać niebezpiecznym infekcjom. Okłady z kapusty działają ściągająco i  delikatnie hamują wypływ mleka. Dlatego należy je stosować po zakończonym karmieniu. Jak je przygotować? Liście kapusty dokładnie umyj, aby pozbyć się zanieczyszczeń, drobnoustrojów i pestycydów. Włóż je do lodówki i poczekaj, aż staną się zimne. Zanim obłożysz nimi biust (pamiętaj, aby nie przykładać liści na brodawki!) - podziuraw je widelcem lub rozbij tłuczkiem, aż puszczą sok. Najprościej jest włożyć okłady z kapusty w biustonosz. Ważne, aby nie zawiązać go zbyt mocno i nie uciskać piersi. Taki kompres należy przyłożyć na ok. 20-30 minut. Przez ten czas liście ogrzeją się i puszczą sok. Jeśli dolegliwości nie ustąpią - przyłóż kolejny kapuściany okład. Zabieg zakończ pół godziny przed kolejnym karmieniem, a przed przystawieniem dziecka do piersi zmyj resztki soku, ponieważ mogą wywołać u maluszka wzdęcia i ból brzuszka. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.