Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Dziecko pijące mleko matki

Okłady z kapusty - czy naprawdę działają na problemy z laktacją?

Problemy z karmieniem piersią w tym zastój pokarmu dotyczą większości mam. Gdy się pojawią, możesz czuć się zestresowana, ale postaraj się nie martwić. Podpowiemy Ci, jak można ograniczyć dolegliwości związane z bólem piersi i spróbować nie dopuścić do pojawienia się zastoju.

piątek, 18.03.2016

W czasie laktacji naturalne są momenty, gdy powstaje za mało mleka (tzw. kryzys laktacyjny). Z drugiej jednak strony może pojawić się też nawał pokarmu, a nawet zastój mleka. Być może słyszałaś o naturalnym sposobie na poradzenie sobie z tym problemem okładach z kapusty i zastanawiasz się, czy to naprawdę działa. Odpowiadamy więc: jak najbardziej!

Nawał pokarmu, czyli klęska urodzaju

Pierwsze problemy z karmieniem piersią występują zwykle przez kilka pierwszych dni po porodzie. Mleka jest wtedy zwykle trochę za mało, jeśli jednak mama regularnie przystawia dziecko do piersi, jego produkcja stopniowo się zwiększa.

Około 5–6 dni po porodzie ilość wytwarzanego pokarmu zaczyna przewyższać zapotrzebowanie dziecka. Noworodek po prostu nie jest w stanie zjeść wszystkiego, co mama dla niego wyprodukuje. Wynikające z tego przepełnienie piersi powoduje, że są one ciężkie, twarde, napięte i obolałe, a nawet mogą się wydawać gorące. To właśnie nawał mleczny.

Kobieta trzymająca się za obolałą pierś

Jak sobie poradzić z nawałem pokarmu?

Nawał pokarmu to dla mamy zwykle źródło stresu, ale spokojnie jest to zjawisko zupełnie naturalne, które w pierwszym tygodniu po porodzie dotyczy większości kobiet. Nawał mleczny trwa krótko, około 2 dni. Po tym czasie zazwyczaj ustępuje, a produkcja mleka stabilizuje się na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu dziecka. W trakcie tych kilku uciążliwych dni mama może jednak wypróbować kilka poniższych rad. Pomogą one przyspieszyć dojście laktacji do właściwego poziomu i ulżyć obolałym piersiom.

rada
Sposoby na nawał pokarmu

 1. Aby ułatwić wypływ mleka z kanalików mlecznych, weź ciepły prysznic, ciepłą kąpiel lub zanurz pierś, którą za chwilę będziesz karmić, w misce lub umywalce z ciepłą wodą.
 2. Następnie delikatnie wymasuj pierś w kierunku brodawki i przystaw do niej dziecko.
 3. Po karmieniu przyłóż do piersi kompres z rozgniecionych liści kapusty. Zimne liście przynoszą ulgę, wykazują też dzianie przeciwzapalnie i ściągające oraz łagodnie hamują laktację. Poczujesz wielką ulgę! Poniżej podpowiadamy, jak wykonać takie okłady.
 4. Jeśli z jakichś względów nie karmisz mlekiem bezpośrednio z piersi, tylko odciągasz pokarm do butelki, postępuj tak samo, jak w powyżej opisanych krokach, ale zamiast karmić bezpośrednio, po prostu odciągnij mleko laktatorem.

rada
Okłady z kapusty jak prawidłowo je wykonać?

 1. Liście kapusty dokładnie umyj.
 2. Włóż je do lodówki lub zamrażarki i poczekaj, aż staną się zimne.
 3. Podziuraw liście widelcem lub rozbij tłuczkiem.
 4. Włóż okłady z kapusty w biustonosz. Ważne jednak, aby nie zawiązać go zbyt mocno i nie uciskać piersi. Taki kompres należy przyłożyć na mniej więcej 20–30 minut. Przez ten czas liście ogrzeją się i puszczą sok.
 5. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, przyłóż kolejny kapuściany okład. Zabieg zakończ pół godziny przed kolejnym karmieniem, a przed przystawieniem dziecka do piersi zmyj resztki soku.

Kobieta z okładem z kapusty na piersiach

Zastój pokarmu

Innym częstym problemem karmiących mam jest zastój mleka w piersiach. Jedna z nich staje się wtedy bolesna zwykle tylko w określonych miejscach, w których doszło do zastoju. Skóra jest tam zaczerwieniona, a pod palcami wyczuwalne są bolesne zgrubienia. Powstają one na skutek niewłaściwego opróżniania piersi.

Zastój pokarmu w piersiach – co robić?

Każde karmienie zaczynaj od piersi, w której pojawił się zastój. Pozwól dziecku ssać ją tak długo, aż poczujesz, że została całkowicie opróżniona, a bolesne zgrubienie się zmniejszyło lub zniknęło. W czasie karmienia możesz delikatnie masować obolałe miejsce, aby ułatwić wypływ mleka z kanalików. Dopiero gdy niemowlę opróżni obolałą pierś, przystaw je do drugiej, jeśli nadal będzie głodne.

Pamiętaj, że aby uporać się z zastojem, należy koniecznie często przystawiać dziecko do piersi.


Zastojowi mogą towarzyszyć gorączka, „łamanie w kościach” i ogólne złe samopoczucie, jak w przeziębieniu czy grypie. Nie lekceważ tego stanu. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, doradcą laktacyjnym, ewentualnie z pediatrą, który jeśli uzna to za stosowne przepisze odpowiednie leki.

Zastój pokarmu: profilaktyka

Chcesz wiedzieć, jak ograniczyć możliwość pojawienia się u Ciebie zastoju pokarmu? Już go doświadczyłaś i obawiasz się, że sytuacja może się powtórzyć? Jak mówi dawne przysłowie, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dowiedz się więc, jakie środki podjąć, aby unikać wystąpienia zastoju pokarmu.

rada
 

 1. Unikaj długich przerw pomiędzy karmieniami. Jeśli spodziewasz się np. wyjazdu na 1 dzień bez dziecka, weź ze sobą laktator i odciągaj pokarm w porach karmienia.
 2. Noś specjalne biustonosze do karmienia, najlepiej bez fiszbin. Ucisk piersi może sprzyjać zastojom.
 3. Karm w różnych pozycjach opanuj przynajmniej dwie, np. klasyczną siedzącą oraz leżącą. To zapobiega powstawaniom zastojów w różnych partiach piersi.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.