0-4 miesiące
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Karmienie piersią dla początkujących CZĘŚĆ 1: Ile je niemowlę?

0
0 opinie

W Twoim życiu pojawił się nowy człowiek, całkowicie od Ciebie zależny. Chciałabyś dowiedzieć się jak najwięcej o tym, ile je niemowlę, jak je karmić, po czym poznać czy dziecko się najada? Pamiętaj, że karmienie piersią – jak każda nowa umiejętność – wymaga praktyki i cierpliwości. Oto kilka prostych kroków, które mogą pomóc Ci poukładać sobie w głowie kilka spraw i gładko rozpocząć przygodę z karmieniem piersią.

5min. czytania Lut 23, 2023

Karmienie dziecka mlekiem mamy to najlepszy sposób na to, by zapewnić mu pożywienie, jakiego potrzebuje. Niektórym kobietom i maluszkom przychodzi ono naturalnie, podczas gdy inni potrzebują nieco więcej czasu, żeby się z nim oswoić. Bądź cierpliwa i nie bój się prosić o pomoc, gdy tego potrzebujesz – starasz się dla swojego szkraba o to, co najlepsze.

Oto kilka prostych rad, które mogą pomóc Ci zacząć:

Jak często karmić noworodka?

Pozwól maluszkowi decydować o porze karmienia. Na pewno rozpoznasz, kiedy noworodek jest najedzony lub głodny. Wysyła Ci sygnały, które Ty wkrótce nauczysz się odczytywać. „Karmienie na żądanie” to element „karmienia responsywnego” – takie podejście pomaga dziecku kontrolować to, ile kalorii przyjmuje w pokarmie.

Nie istnieje określony harmonogram tego, ile mleka wypija noworodek podczas karmienia. Każdy z nas ma wrodzoną umiejętność rozpoznawania uczucia głodu i sytości. Karmiąc na żądanie i obserwując zachowania dziecka, pomożesz mu zachować tę naturalną zdolność, która wspiera zdrowy rozwój teraz i w kolejnych latach.

Ciągle głodny noworodek – czy to normalne?

Karmienie dziecka od ośmiu do dwunastu razy na dobę jest całkowicie normalne. Większość noworodków będzie domagać się piersi w odstępach dwu- lub trzygodzinnych, ponieważ ich malutkie brzuszki mogą przyjąć na raz mleko wystarczające na tylko taki czas. Żołądek jednodniowego maluszka ma rozmiar winogrona (tj. pomieści 5-7 mililitrów pokarmu), a u tygodniowego – wielkość piłeczki do ping-ponga (co odpowiada pojemności 45-60 mililitrów). Nic dziwnego, że trzeba go często napełniać!

Jeśli maleństwo chce jeść, możesz śmiało karmić je więcej niż dwanaście razy w ciągu doby. Z kolei w przypadku, gdy zwykle karmisz mniej niż osiem razy dziennie (albo dziecko nie wydaje się zainteresowane jedzeniem), warto zgłosić się do lekarza.

Kontakt skóra do skóry po porodzie

Kontakt skóra do skóry, czyli przytulanie maluszka ubranego tylko w pieluszkę do nagiej piersi, okazuje się mieć szereg korzyści. To idealny moment na budowanie wyjątkowej więzi pomiędzy Wami, ale także sposób na regulowanie temperatury ciała dziecka, zachęta do jedzenia zaraz po wybudzeniu oraz wsparcie produkcji mleka.

Czy budzić noworodka na karmienie?

W pierwszych tygodniach życia maleństwo może nie odróżniać pory dziennej od nocy i być gotowe do jedzenia co około dwie godziny. Częste karmienie noworodka – w nocy i w ciągu dnia – ma istotne znaczenie, ponieważ dostarcza mu odpowiednich ilości kalorii, składników odżywczych i płynów, które wspierają jego prawidłowy rozwój.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybudzać noworodka do karmienia co około trzy godziny, odpowiedź brzmi: tak. Aby zrobić to delikatnie, możesz spróbować zmienić mu pieluszkę, przytulić skóra do skóry lub pomasować brzuszek, plecki czy nóżki. Gdy maleństwo skończy miesiąc, a pediatra potwierdzi, że prawidłowo się rozwija, pobudki nie będą już potrzebne!

Ile powinno trwać karmienie piersią w trakcie jednej sesji?

Nie istnieją ściśle określone wytyczne dotyczące ani harmonogramu karmień, ani też idealnej długości pojedynczej sesji karmienia. Twoje dziecko może pić z każdej piersi przez 15-20 minut, ale ten czas może być też nieco bardziej zróżnicowany. Już po kilku karmieniach będziesz mogła poznać, czy dziecko się najada szybko, czy potrzebuje więcej czasu. Jeśli maluszek zaspokoił swój głód już po krótkim posiłku, nie warto zmuszać go do dalszego jedzenia.

Z drugiej strony, jeśli karmienie trwa nieco dłużej, ale dziecko aktywnie pije z piersi, nie zatrzymuj go. Pozwól mu całkiem opróżnić jedną pierś, zanim zaproponujesz drugą. Dzięki temu masz pewność, że wypije tłustsze mleko II fazy, które pojawia się pod koniec karmienia. Warto zanotować, z której piersi ssało dziecko podczas ostatniej sesji karmienia, aby bez problemów rozpocząć następne karmienie od podania drugiej.

Czy dziecko się najada samym mlekiem?

Kobiece mleko zawiera składniki, których potrzebuje Twoje dziecko. O ile nie dostałaś innych rekomendacji od swojego lekarza, w pierwszych miesiącach życia maleństwu podawaj wyłącznie mleko mamy. Jest ono produkowane na zasadzie popytu i podaży. Jeśli więc podasz dziecku inne pożywienie, dla Twojego organizmu jest to sygnał, że karmienie piersią nie jest potrzebne.

Produkcja pokarmu zależy od tego, jak dużo i jak często Twój skarb ssie pierś. Skonsultuj z lekarzem kwestie podawania smoczka. Warto odczekać co najmniej trzy do czterech tygodni z podaniem go noworodkowi lub proponowaniem butelki z odciągniętym mlekiem. Dzięki temu możesz zapobiec sytuacji, w której maluszek przyzwyczaja się do smoczka, mniej chętnie pije z piersi, a poprawne chwycenie sutka przychodzi mu z większym trudem (przypadłość zwana „zaburzeniem mechanizmu ssania”).

Jak długo karmić piersią?

Twoje ciało jest niesamowite: to ono stworzyło istotkę, którą trzymasz w ramionach, a teraz produkuje dla niej idealny pokarm wspierający jej zdrowy rozwój i wzrost. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pytana, jak długo karmić piersią, rekomenduje karmienie wyłącznie kobiecym mlekiem przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie zalecane jest rozpoczęcie wprowadzania żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. To zalecenie wskazuje na sytuację idealną, ale pamiętaj, że każda ilość mleka kobiecego wpływa korzystnie na stan zdrowia szkraba. Jeśli stosujesz się do podstawowych zaleceń, nie zrobisz krzywdy swojemu maleństwu. Karmienie piersią już wkrótce stanie się czymś absolutnie naturalnym dla Ciebie i Twojego dziecka. Bądź dumna z tego, że tak świetnie sobie radzisz i wspierasz zdrowy rozwój swojego maluszka na całe życie!

Źródła

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię