Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X

Okresy laktacji

(1 opinia)

Skład mleka kobiecego zmienia się w czasie, by zaspokoić zmieniające się potrzeby rosnącego niemowlęcia. 

sobota, 01.10.2016

Mleko kobiece zawiera m.in. takie składniki jak: białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, których Twoje dziecko potrzebuje by rosnąć zdrowo, w ilościach wymaganych dla wieku. Skład mleka kobiecego zmienia się, dostosowując się do zmieniających się potrzeb maluszka w czasie jego wzrostu:

Siara (pierwsze 5 dni po urodzeniu) jest specjalną żółtą wydzieliną produkowaną w małych ilościach przez gruczoły piersiowe przed właściwym rozpoczęciem laktacji. Ma niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka, pomagając twojemu dziecku rosnąć. Jako, że ma wysoką zawartość czynników immunologicznych, jest też nazywane „mlekiem odpornościowym”.

Mleko przejściowe (od 6. do 14. dnia po porodzie), jak sama nazwa wskazuje, jest to etap przejściowy. Wartość odżywcza produkowanego mleka stopniowo staje się bardziej podobna do mleka dojrzałego.

Mleko dojrzałe (ok. 2 tygodnie po porodzie) zawiera o połowę mniej białka w stosunku do siary oraz więcej tłuszczu. Ze zmniejszeniem tempa wzrostu dziecka w pierwszych miesiącach życia, zawartość białka w mleku kobiecym, do 6 miesiąca życia dziecka, ciągle spada.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Zdobywaj wiedzę
  • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
  • Testuj produkty
  • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

1 opinia