Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
mama-karmiaca-niemowle-piersia

Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne

Karmienie piersią noworodka przynosi wiele korzyści dziecku i mamie. Karmienie naturalne przez pierwszy okres życia jest niezwykle ważne. Sprawdź dlaczego

piątek, 18.03.2016

Natura wymyśliła to doskonale! Wraz z urodzeniem dziecka daje Ci instynkt, za sprawą którego wiesz, jak postępować z nowo narodzonym organizmem, żeby zapewnić mu najlepszą ochronę oraz harmonijny rozwój. Aby pozwolić zadziałać naturze potrzeba tylko jednej, bardzo ważnej rzeczy - niczym nieopóźnionego, nieograniczonego i bliskiego kontaktu z Twoim maleństwem po porodzie.

Pierwsze karmienie po porodzie

Tuż po porodzie jesteś zmęczona, ale szczęśliwa. Masz ogromną moc - przytulony przez Ciebie, nieubrany jeszcze maluch stykając się z Twoją skórą uspokaja się i przestaje krzyczeć.

Wraz z narodzinami dziecka dostajesz też w prezencie niesamowity dar - tak zwyczajny i cudowny zarazem. Jest nim możliwość karmienia piersią i zapewnienia dziecku najlepszego z możliwych pokarmów w pierwszych miesiącach jego życia.

Karmienie naturalne a więź emocjonalna

Karmienie niemowlaka piersią pozwala stworzyć Wam obojgu silną więź emocjonalną, mającą ogromne znaczenie dla rozwoju Twojego malucha. Jeśli nie będziesz się czuła na siłach, nie martw się – pielęgniarka przewinie, ubierze i poda Ci dziecko do karmienia. Jeśli poród odbył się przez cesarskie cięcie, Twoje dziecko zaczeka, aż wybudzisz się z narkozy. Położna przyniesie je wtedy i pomoże Ci w pierwszym karmieniu.

Pozycje do karmienia piersią

Pamiętaj, że podczas karmienia powinno być Wam wygodnie. Postaraj się przyjąć taką pozycję i ułożyć dziecko tak, abyś czuła się komfortowo i aby pierś swobodnie mogła spływać w kierunku buzi dziecka. Poznaj możliwe pozycje karmienia piersią. Jest ich wiele, więc na pewno znajdziesz takie ułożenie, które pozwoli na Twój komfort i bezpieczeństwo dziecka. Zdarza się, że pierwsze dni karmienia związane są z obolałymi, a nawet czasem lekko krwawiącymi sutkami. To normalna sytuacja, gdyż skóra musi przyzwyczaić się do takiego kontaktu i się uodpornić. Dlatego też ważna jest zmiana pozycji do karmienia. Bardzo często ulgę przynosi karmienie spod pachy, gdyż noworodek inaczej chwyta sutek, co zmniejsza ból. Jeśli w szpitalu lub już w domu będziesz potrzebowała pomocy odnośnie zmiany pozycji do karmienia, z pewnością pomoże Ci położna lub pielęgniarka środowiskowa. Nie bój się zapytać o pomoc.

Karmienie piersią noworodka przez pierwsze 6 miesięcy

Twój maluch karmiony piersią do ukończenia 6. miesiąca nie musi dostawać żadnych dodatkowych pokarmów i napojów. Wszystko, czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć, rozwijać się i aktywnie poznawać świat, dostaje w Twoim mleku. Cóż może być doskonalszego, niż na bieżąco produkowany przez Ciebie pokarm, różniący się w zależności od pory dnia, a nawet zmieniający się w czasie tego samego karmienia? Mleko jest doskonale dostosowane do potrzeb i możliwości trawiennych Twojego dziecka, zmienia się wraz z jego wzrostem i jego nowymi potrzebami. Co więcej, pokarm jest dostępny w każdej chwili, ma właściwą temperaturę, nie wymaga żadnego przygotowania oraz pomaga chronić dziecko przed infekcjami i alergiami.

Na temat zalet naturalnego karmienia można mówić wiele, aby w pełni zgłębić temat i wiedzieć wszystko o karmieniu piersią, jak również dowiedzieć się, do kiedy karmić piersią. Wiedzy w tym temacie nigdy zbyt wiele :)

<<Poznaj wszystkie zalety karmienia piersią!>>

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.