Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Mama karmiąca piersią swoje dziecko
Jak karmić piersią? Pozycje i techniki karmienia

Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne

Mleko mamy powstaje specjalnie dla jej maluszka... Zapewnia mu ono zdrowy rozwój i cenne składniki odżywcze. Sprawdź, dlaczego karmienie piersią jest tak ważne!

piątek, 18.03.2016

Jak karmić piersią? Pozycje i techniki karmienia

Szukanie piersi mamy jest, zaraz po pierwszym oddechu, jednym z ważniejszych instynktownych odruchów dziecka po jego przyjściu na świat. Przyglądaj się temu cudowi natury! Możliwość karmienia piersią może być wspaniałym darem i szczęściem! Przynosi wiele korzyści dziecku i mamie.

Pierwsze karmienie po porodzie

Tuż po porodzie jesteś zmęczona, ale szczęśliwa. Masz ogromną moc − przytulone przez Ciebie maleństwo, czując Twoją bliskość, uspokaja się i przestaje płakać. W pierwszych chwilach Waszego bycia razem ważne jest, by dziecko jak najszybciej spróbowało uchwycić Twoją pierś i zaczęło ją ssać.

 


 

Czy wiesz, że...

Nowo narodzone dziecko ma bardzo silny odruch ssania, który rozwijał się u niego już w życiu płodowym. Właśnie dlatego praktycznie od urodzenia będzie szukało piersi.

Na karmienie piersią nie wpływa ani wielkość biustu, ani kształt brodawek. Maleństwo sobie poradzi! Zdarza się, że w pierwszych dniach karmienia sutki są obolałe, a nawet czasem lekko krwawią. Ich delikatna skóra musi przyzwyczaić się do takiego rodzaju kontaktu. W razie potrzeby możesz korzystać z miękkich, silikonowych, dopasowanych do wielkości brodawki nakładek ochraniających sutek przed uszkodzeniem.

Przez pierwsze dwie, trzy doby po porodzie pokarmu w piersiach jest jeszcze mało, ale to zupełnie naturalne. Z piersi wypływa siara – bogata w składniki odżywcze, niezwykle cenna dla zdrowia dziecka. Dopiero w kolejnych dobach pojawia się nawał pokarmu. Później ilość pokarmu zależy od tego, jak często dziecko jest przystawiane do piersi i jak długo ssie. Im częściej maleństwo opróżnia pierś, tym więcej mleka powstaje. Laktację zaburzyć może natomiast niepotrzebne dokarmianie, dopajanie, podawanie niemowlęciu smoczka czy stres mamy.


Rodzaje mleka mamy:

Siara - pierwsze mleko, którym karmisz noworodka tuż po porodzie. Wyróżnia je gęsta konsystencja oraz żółtawy kolor. Z uwagi na wysoką zawartość czynników immunologicznych, np. oligosacharydów mleka kobiecego (HMO), jest też nazywane "mlekiem odpornościowym".

Mleko przejściowe - występuje między 6. a 14. dniem po porodzie. Jest lekko pomarańczowe i mniej gęste od siary.

Mleko dojrzałe - zaczyna pojawiać się w drugim tygodniu po porodzie. Jest bogate w składniki odżywcze i bardziej kaloryczne. Zawiera o połowe mniej białka, ale więcej tłuszczu w porównaniu do siary. Rozpoznajesz je po wodnistej konsystencji oraz niebieskim lub żółtawym kolorze.

Karmienie naturalne a więź emocjonalna

Karmiąc swoje maleństwo piersią, tworzysz z nim silną więź emocjonalną, która ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Pierwsze wzruszające chwile po porodzie, kiedy dziecko szuka instynktownie Twojej piersi, będziesz wspominać po latach z rozrzewnieniem. Od tego momentu przez wiele miesięcy będziesz dla swojego dziecka najważniejszą osobą, niezbędną i niezastąpioną… Sama laktacja stymulowana jest zresztą przez bliski fizyczny kontakt mamy z dzieckiem i karmienie na żądanie.

Pozycje do karmienia piersią

Przez najbliższe miesiące będziesz karmić piersią, zarówno w dzień, jak w nocy. Ważne jest, aby w tych chwilach było Wam wygodnie i abyście oboje, i Ty i maluszek, czuli się komfortowo.

 

Wybierz najlepszą dla Was obojga pozycję do karmienia piersią. Jest ich kilka, na pewno znajdziecie swoją ulubioną.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Karmienie piersią − korzyści dla maluszka

Twój maluszek karmiony piersią do ukończenia szóstego miesiąca nie musi dostawać żadnych dodatkowych pokarmów i napojów. Wszystko, czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć, rozwijać się i aktywnie poznawać świat, znajdzie w Twoim mleku. Cóż może być doskonalszego niż pokarm, który:

  • jest wytwarzany przez Ciebie na bieżąco
  • zmienia swój skład w zależności od pory dnia – w nocy zawiera więcej tłuszczu, więc zaspokaja głód na dłużej
  • zmienia się w czasie tego samego karmienia – z płynnego, służącego do zaspokojenia pragnienia, na gęstszy, bardziej sycący
  • jest dostosowany do potrzeb i możliwości trawiennych dziecka, zmienia się wraz z jego rozwojem i potrzebami
  • jest dostępny wszędzie i w każdej chwili
  • ma zawsze właściwą temperaturę
  • nie wymaga żadnego przygotowania
  • jest całkowicie za darmo
  • pomaga chronić dziecko przed infekcjami i alergiami

Karmienie piersią – korzyści dla Ciebie

Korzyści z karmienia piersią czerpie nie tylko dziecko. Karmienie naturalne jest wygodne dla mamy – pokarm jest zawsze gotowy do podania. To jednak nie jedyna korzyść. Kiedy po porodzie noworodek ssie pierś, rozpoczyna się laktacja i uruchamia proces obkurczania się macicy. Im intensywniejsze karmienie, tym proces ten przebiega sprawniej. Zobaczysz, jak szybko w związku z tym zacznie znikać brzuszek po ciąży, dość wydatny jeszcze w trakcie połogu. Ponadto wydatek energetyczny związany z karmieniem piersią w połączeniu z racjonalną, różnorodną dietą, pozwoli Ci systematycznie zmniejszać masę ciała i powrócić do komfortowej dla Ciebie sylwetki. A nawet jeśli nie w pełni się to uda, pamiętaj – nie tylko Twoje dziecko to prawdziwy cud. Ty sama, jako karmiąca mama, też nim jesteś!

 

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.
 

Pobierz plan karmienia

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.