MyFeed Personalized Content
Ciąża
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Przygotowanie do karmienia piersią – co warto wiedzieć?

Czy wiesz, że mleko mamy ma niezwykłe właściwości, a karmienie piersią niesie określone korzyści nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie? Ciąża to idealny moment, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, dlatego podpowiadamy, jak się przygotować do karmienia piersią zanim na świecie pojawi się Twój maluszek!

3min. czytania Kwie 3, 2024

Kiedy z niecierpliwością odliczasz tygodnie i dni do momentu, gdy wreszcie poznasz swojego maluszka, możesz mieć wrażenie, że czekanie jest Twoim jedynym zajęciem. To idealna okazja, by dowiedzieć się więcej o karmieniu piersią i odpowiednio przygotować się na dzień, kiedy po raz pierwszy nakarmisz maleństwo, a Wasza wyjątkowa przygoda rozpocznie się na dobre.

Jak przygotować się do karmienia piersią i o czym warto wiedzieć?

Karmienie piersią daje mnóstwo korzyści zarówno dziecku, jak i mamie. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że mleko mamy wspiera zdrowy rozwój maluszka, chroni dziecko przed chorobami w okresie niemowlęcym i w późniejszych etapach życia. Wyjątkowe składniki mleka matki są również nieocenionym wsparciem, kiedy u maluszka pojawią się różne dolegliwości np.:

Karmienie piersią zmniejsza również na późniejszych etapach życia ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, takich jak:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie.

 

Źródła:

American Academy of Pediatrics Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics 2012; 129:e827-41.

Horta BL, Bahl R, Martines JC et al. Evidence on the long-term effects of breastfeeding: systematic reviews and meta- analyses. Geneva: World Health Organization, 2007.

Meyers D. Breastfeeding and health outcomes. Breastfeed Med 2009; 4:S13-5.

Poradnik dla mam karmiących piersią
Poradnik dla mam karmiących piersią

Rozpocznij przygotowania do karmienia piersią. Odkryj skarby w mleku mamy i moc oligosacharydów, czyli HMO!

question mark  Pytania i odpowiedzi

1.  Jakie są bezwzględne przeciwwskazania do karmienia piersią?

Czasami z różnych przyczyn – występujących po stronie mamy lub maluszka – konieczna jest rezygnacja z karmienia piersią. Ze względu na stan zdrowia mamy przeciwwskazaniem są: nieleczona gruźlica, zakażenie wirusem HIV,  zakażenie HTLV-1 lub HTLV-2 oraz wirusem Ebola, alkoholizm i narkomania. Czasowo karmienie piersią wyklucza też konieczność wykonania badań obrazowych z użyciem związków radioaktywnych. W przypadku dzieci przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego  jest galaktozemia oraz wrodzony niedobór laktozy. Na szczęście wymienione wyżej przeciwskazania pojawiają się bardzo rzadko, a mama i dziecko mogą czerpać korzyści płynące z karmienia naturalnego. 

2. Przed czym chroni karmienie piersią? 

Karmienie piersią ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie dzieci, jak i ich mam. U maluszka zmniejsza się m.in. ryzyko infekcji przewodu pokarmowego, układu oddechowego i zapalenia ucha środkowego. Mniejsze jest także prawdopodobieństwo wady zgryzu oraz, według niektórych danych, otyłości i cukrzycy typu 2.  W kobiet karmiących piersią rzadziej występuje krwawienie poporodowe, szybciej obkurcza się macica i krócej trwa powrót do masy ciała sprzed ciąży. Korzystnie wpływa to także na mineralizację kości, a także ograniczenie ryzyka zachorowania na raka jajników i piersi w okresie pomenopauzalnym. 

3. Czy można karmić piersią przy diecie bez nabiału?

Tak, w takiej sytuacji nie trzeba rezygnować z karmienia piersią. Jeżeli mama lub maluszek mają stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem należy wycofać ten składnik z jadłospisu mamy. Ważne jednak, by zastąpić go innymi pokarmami, które dostarczą potrzebnych składników odżywczych w postaci m.in. wapnia. Pamiętaj, że nie jest zalecane profilaktyczne wykluczanie jakichkolwiek produktów z diety mamy karmiącej piersią na własną rękę – nie zmniejsza to ryzyka alergii u dziecka, a może powodować niedobory pokarmowe.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.