Przygotowanie do karmienia piersią – co warto wiedzieć?
Kiedy z niecierpliwością odliczasz tygodnie i dni do momentu, gdy wreszcie poznasz swojego maluszka, możesz mieć wrażenie, że czekanie jest Twoim jedynym zajęciem. To idealna okazja, by dowiedzieć się więcej o karmieniu piersią i odpowiednio przygotować się na dzień, kiedy po raz pierwszy nakarmisz maleństwo, a Wasza wyjątkowa przygoda rozpocznie się na dobre.
Jak przygotować się do karmienia piersią i o czym warto wiedzieć?
Karmienie piersią daje mnóstwo korzyści zarówno dziecku, jak i mamie. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że mleko mamy wspiera zdrowy rozwój maluszka, chroni dziecko przed chorobami w okresie niemowlęcym i w późniejszych etapach życia. Wyjątkowe składniki mleka matki są również nieocenionym wsparciem, kiedy u maluszka pojawią się różne dolegliwości np.:
- biegunki,
- infekcje uszu,
- infekcje dróg oddechowych,
- alergie pokarmowe.
Karmienie piersią zmniejsza również na późniejszych etapach życia ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, takich jak:
- otyłość,
- cukrzyca,
- choroby serca,
- nadciśnienie.
Źródła:
American Academy of Pediatrics Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use of human milk. Pediatrics 2012; 129:e827-41.
Horta BL, Bahl R, Martines JC et al. Evidence on the long-term effects of breastfeeding: systematic reviews and meta- analyses. Geneva: World Health Organization, 2007.
Meyers D. Breastfeeding and health outcomes. Breastfeed Med 2009; 4:S13-5.
Rozpocznij przygotowania do karmienia piersią. Odkryj skarby w mleku mamy i moc oligosacharydów, czyli HMO!
Pytania i odpowiedzi
1. Jakie są bezwzględne przeciwwskazania do karmienia piersią?
Czasami z różnych przyczyn – występujących po stronie mamy lub maluszka – konieczna jest rezygnacja z karmienia piersią. Ze względu na stan zdrowia mamy przeciwwskazaniem są: nieleczona gruźlica, zakażenie wirusem HIV, zakażenie HTLV-1 lub HTLV-2 oraz wirusem Ebola, alkoholizm i narkomania. Czasowo karmienie piersią wyklucza też konieczność wykonania badań obrazowych z użyciem związków radioaktywnych. W przypadku dzieci przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego jest galaktozemia oraz wrodzony niedobór laktozy. Na szczęście wymienione wyżej przeciwskazania pojawiają się bardzo rzadko, a mama i dziecko mogą czerpać korzyści płynące z karmienia naturalnego.
2. Przed czym chroni karmienie piersią?
Karmienie piersią ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie dzieci, jak i ich mam. U maluszka zmniejsza się m.in. ryzyko infekcji przewodu pokarmowego, układu oddechowego i zapalenia ucha środkowego. Mniejsze jest także prawdopodobieństwo wady zgryzu oraz, według niektórych danych, otyłości i cukrzycy typu 2. W kobiet karmiących piersią rzadziej występuje krwawienie poporodowe, szybciej obkurcza się macica i krócej trwa powrót do masy ciała sprzed ciąży. Korzystnie wpływa to także na mineralizację kości, a także ograniczenie ryzyka zachorowania na raka jajników i piersi w okresie pomenopauzalnym.
3. Czy można karmić piersią przy diecie bez nabiału?
Tak, w takiej sytuacji nie trzeba rezygnować z karmienia piersią. Jeżeli mama lub maluszek mają stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem należy wycofać ten składnik z jadłospisu mamy. Ważne jednak, by zastąpić go innymi pokarmami, które dostarczą potrzebnych składników odżywczych w postaci m.in. wapnia. Pamiętaj, że nie jest zalecane profilaktyczne wykluczanie jakichkolwiek produktów z diety mamy karmiącej piersią na własną rękę – nie zmniejsza to ryzyka alergii u dziecka, a może powodować niedobory pokarmowe.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.