MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Opuchnięte nogi w ciąży – 10 porad, aby poczuć ulgę!

5
5/5 4 opinie

Z problemem opuchniętych nóg w ciąży zmaga się wiele przyszłych mam. Spuchnięte stopy, kostki i obrzmienia kończyn dolnych często powodują złe samopoczucie. Zdarza się, że buty, które kobieta nosiła przed ciążą, nagle stają się za małe. Podpowiadamy, jak przynieść ulgę opuchniętym nogom i w jaki sposób od zwykłego opuchnięcia odróżnić groźne w ciąży obrzęki.  

6min. czytania Sty 15, 2024

Opuchlizna nóg w ciąży potrafi dokuczyć szczególnie latem, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka. Problem nasila się również wieczorami lub po wzmożonym wysiłku w ciągu dnia. Spuchnięte stopy, kostki oraz łydki to także efekt spowodowany wieloma innymi czynnikami, które związane są z ciążą. Sprawdź, dlaczego Twoje nogi puchną i poznaj aż 10 porad, aby poczuć ulgę. 

Przyczyny puchnięcia nóg w ciąży

Ciężkie i opuchnięte nogi to najczęściej objaw fizjologicznego zatrzymywania wody w organizmie przyszłej mamy. To zupełnie normalne, że przed porodem w tkankach gromadzą się zapasy wody. Jest to skutek zmian hormonalnych, krążeniowych i metabolicznych, które zachodzą w organizmie w czasie ciąży. Są to zmiany adaptacyjne, warunkujące prawidłowy przebieg ciąży. Po porodzie, w trakcie 6 tygodni trwania połogu – kiedy normalizuje się stężenie hormonów i metabolizm, obrzęki powinny ustąpić. 

Ważne

Obrzęki na ciele kobiety w ciąży nie zawsze są widoczne gołym okiem. Zdarza się, że nadmiar nagromadzonej wody bardzo równomiernie rozkłada się w tkance pod skórą i nie jest tak jednoznaczny do rozpoznania jak np. opuchlizna nóg. W takim przypadku stwierdza się obrzęki ukryte. Jednym z objawów obrzęków ukrytych jest nagłe zwiększanie masy ciążowej o więcej niż 0,5 kg na tydzień. To dlatego ważne jest, aby stale kontrolować przyrost wagi w ciąży. Aby stwierdzić obrzęk, należy ucisnąć tkankę palcem. Jeśli po ucisku utrzymuje się „dołek” – tkanka jest obrzęknięta.

W ciąży zwiększa się także objętość krwi krążącej w organizmie kobiety. Krew ma nieco utrudniony odpływ z nóg, ponieważ żyłę główną dolną uciska powiększająca się macica. Jest to także główny powód żylaków w ciąży. Dodatkowo część wody z krwi przenika przez ściany naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe. Nie bez znaczenia jest również waga. Bolące, nabrzmiałe i opuchnięte stopy mogą być wynikiem tego, że ciążowy brzuszek, który w III trymestrze już sporo waży, zmienia środek ciężkości ciała. Ciężar rozkłada się zupełnie inaczej niż przed ciążą, a nogi są przeforsowane dźwiganiem dodatkowych kilogramów.

 

foot message

 

Sposoby na opuchnięte nogi w ciąży

Jeżeli do terminu porodu zostało jeszcze dużo czasu, jak najwcześniej poznaj sposoby radzenia sobie z obrzękami! Być może uda Ci się zminimalizować dolegliwości związane z opuchlizną nóg. Oto sprawdzone metody na opuchnięte stopy, łydki i kostki. 

ikonka fotelOdpoczywaj z nogami uniesionymi ku górze
W ciąży zadbaj o siebie w szczególny sposób. Gdy tylko nadarzy się okazja, podnoś nogi do góry i odpoczywaj w takiej pozycji jak najdłużej. To ważne, aby usprawnić przepływ zastanej w żyłach krwi, a jednocześnie zapobiec żylakom. Pod nogi podłóż zwinięty koc lub poduszkę. Gdy taka pozycja Ci się znudzi, połóż się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej. 


ikonka rajstopyKup kompresyjne rajstopy medyczne dla kobiet w ciąży
Rajstopy kompresyjne świetnie przylegają do nóg i jednocześnie delikatnie je uciskają. Wybierz produkty z miękkiego, elastycznego i oddychającego włókna. Dopasuj rajstopy do rozmiaru, który nosisz. Postaw na modele, które mają 3 strefy ucisku: na udzie, na wysokości łydki i przy kostce. Rajstopy dla kobiet w ciąży pomogą sprawniej odprowadzić krew z dolnych partii ciała ku górze. 


ikonka mycie stopStosuj kojące preparaty do stóp 
W aptece poproś farmaceutę o sprawdzony preparat dla kobiet w ciąży, który ma działanie chłodzące. Żele, kremy lub maści z dodatkiem mentolu przyjemnie schłodzą nabrzmiałą skórę na nogach. Poczujesz odprężenie i ulgę w bólu – szczególnie po całym dniu, gdy nogi będą bardzo zmęczone. Wybierz preparaty, które dodatkowo mają w składzie kojące składniki – np. alantoinę lub naturalne ekstrakty roślinne. 


ikonka lotosZanurz nogi w zimnej wodzie
Przed zastosowaniem produktów chłodzących możesz zanurzyć nogi w zimnej wodzie. Pomoże również chłodzący kompres na łydki. Po całym dniu podczas kąpieli możesz zaserwować nogom zimny prysznic, kierując strumień wody na bolące łydki i stopy. Zimna woda pobudzi krążenie w kończynach dolnych i obkurczy naczynia krwionośne. 


ikonka cwiczeniaPostaw na aktywność fizyczną 
Aktywność fizyczna w ciąży pomoże Ci zapobiec powstawaniu obrzęków i opuchnięć na nogach. Dopasuj częstotliwość ruchu i jego rodzaj do swoich możliwości oraz stanu zdrowia. Ruch na świeżym powietrzu lub ćwiczenia na basenie bądź w domu usprawnią krążenie, poprawią Twój humor (wzmagają wydzielanie endorfin) i zapobiegną ciążowym opuchnięciom. 


ikonka masaz stop

Pojedź do SPA i zrelaksuj się
Pomyśl również o relaksie w SPA. Wykup pobyt z relaksującym pakietem masażu stóp. Jeżeli wolisz zaoszczędzić pieniądze, poproś partnera, aby wymasował Ci zmęczone i nabrzmiałe stopy oraz łydki.

 
ikonka skarpetkaDbaj o nogi podczas podróży
Jeśli wybierasz się w podróż (autem, samolotem, pociągiem), wykonuj ćwiczenia krążeniowe (kręć kółka stopami, poruszaj nimi w górę i w dół) i jak najczęściej próbuj się rozprostować i przejść podczas postoju lub po pokładzie czy przedziale. 


ikonka siedzenie

Unikaj długiego przebywania w jednej pozycji
Gdy tylko masz możliwość, szukaj miejsca, aby usiąść i odpocząć. Kiedy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę, aby nie utrudniać krwi swobodnego cyrkulowania.


ikonka butNie noś butów na bardzo wysokim obcasie
Wybieraj obuwie wygodne i przewiewne z szerokimi noskami, które nie będą uciskać stóp. Gdy zauważysz, że puchną Ci nogi w ciąży, zainwestuj w nowe obuwie. Nie chodź w ciasnych butach, bo tylko nabawisz się otarć i bolesnych pęcherzy. 


ikonka butelka

Będąc w ciąży, zadbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu
Jest to szczególnie ważne w trakcie upałów. Kobieta w ciąży powinna przyjmować około 3 litry płynów dziennie w II i III trymestrze. Ważna jest także zbilansowana dieta i kontrola przybierania na wadze. 

 

Kiedy obrzęki w ciąży mogą być groźne?

Obrzęki nie mijają nawet po odpoczynku? Pojawiły się nagle na nogach, dłoniach, twarzy, udach lub podbrzuszu? Jak najszybciej udaj się do lekarza, który zmierzy Ci ciśnienie (powinno być niższe niż 140/90 mmHg) oraz zleci badanie moczu, aby sprawdzić, czy nie ma w nim białka. Białkomocz i nadciśnienie tętnicze są objawami stanu przedrzucawkowego. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet, które rodzą pierwszy raz lub spodziewają się wieloraczków. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta, gdy przyszła mama ma rozpoznane nadciśnienie lub cukrzycę. Stwierdzenie nadciśnienia tętniczego w ciąży wymaga nadzoru i leczenia, ponieważ jest związane z podwyższonym ryzykiem powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka. 

W ciąży zadbaj o swoje nogi. Dużo odpoczywaj, nie forsuj się i nie przebywaj długo w jednej pozycji. Na bieżąco kontroluj ciśnienie i wykonuj badania moczu, aby mieć pewność, że nie występuje białkomocz. Mamy nadzieję, że z pomocą naszych porad usprawnisz przepływ krwi w kończynach dolnych i poczujesz nareszcie ulgę lub w ogóle unikniesz opuchnięć w ciąży.

 question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Co na opuchnięte kostki nóg w ciąży?  
Sprawdzonymi sposobami na opuchnięte kostki są: odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry, aktywność fizyczna (dopasowana do Twojego stanu i możliwości) i wykonywanie ćwiczeń na krążenie, nawadnianie organizmu (w ciąży zaleca się przyjmowanie nawet 3 litrów płynów na dobę), zimne prysznice oraz częste zmiany pozycji. Pomóc mogą także specjalne kompresyjne rajstopy i kojące preparaty do stóp dostępne w aptece. 

2. Jaka maść na opuchnięte nogi w ciąży wybrać? 
W aptece poproś farmaceutę o sprawdzony preparat dla kobiet w ciąży, który ma działanie chłodzące. Żele, kremy lub maści z dodatkiem mentolu przyjemnie schłodzą nabrzmiałą skórę na nogach. Poczujesz odprężenie i ulgę w bólu – szczególnie po całym dniu, gdy nogi będą bardzo zmęczone. Wybierz preparaty, które dodatkowo mają w składzie kojące składniki – np. alantoinę lub naturalne ekstrakty roślinne.  

3. Jaki krem na opuchnięte nogi w ciąży? 
Krem na opuchnięte nogi – podobnie jak maść – powinna zawierać mentol, który odpowiada za działanie chłodzące. Warto też, aby w jego skład wchodziła alantoina, ekstrakty roślinne lub inne składniki kojące. 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
4 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    4
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Anna Paź 15, 2023

W prosty sposób przedstawione zostały rozwiązania problemu

5
Anna Paź 15, 2023
5
Anna Paź 15, 2023

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.