MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Poród naturalny a cesarskie cięcie — co je różni?

5
5/5 1 opinie

Cesarskie cięcie i poród siłami natury – wyjaśniamy, jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami porodu i następstwa dla mamy oraz nowo narodzonego dziecka. W artykule znajdziesz także informacje dotyczące wskazań medycznych do przeprowadzenia planowanego cesarskiego cięcia. Podpowiemy Ci również, na czym polega zjawisko tokofobii i w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

6min. czytania Sty 15, 2024

Czego dowiesz się z artykułu?

Jeżeli ciąża jest donoszona (po 37. tygodniu) i nie ma wskazań medycznych do cesarskiego cięcia, najlepszym rozwiązaniem dla mamy oraz dziecka będzie poród siłami natury. Zdarza się jednak, że przyszłe mamy decydują się na cesarskie cięcie w prywatnych klinikach bez określonych do tego wskazań lekarskich. Czy zakończenie ciąży na życzenie jest dobrym rozwiązaniem? Sprawdź to w naszym artykule!

 

Elektywne cesarskie cięcie, czyli planowana cesarka – dlaczego kobiety decydują się na taki poród?


Cesarskie cięcie, jest procedurą medyczną mającą na celu ratowanie życia i zdrowia maluszka oraz mamy. Niestety, jest to operacja, która może spowodować powikłania. Mamy, które wybierają cesarkę bez określonych wskazań medycznych, powinny wziąć to pod uwagę. Gdy kobiety decydują się na zakończenie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia, najczęściej wiąże się to z ich strachem przed bólem porodowym. Wtedy mówimy o tzw. tokofobii, czyli lęku przed bólem związanym z porodem naturalnym.

Zdarza się też, że przyszłe mamy mają już za sobą trudny poród siłami natury i nie chcą powielać tego doświadczenia. Może to wynikać również z braku świadomości o faktycznym przebiegu porodu naturalnego. Strach przed rozwiązaniem może się pojawić w wyniku usłyszanych od rodziny czy koleżanek historii porodowych, które nie zawsze są pozytywne. Dlatego warto, abyś wiedziała, że każdy poród jest inny i nie należy się sugerować takimi opowieściami. 

Do najczęstszych obaw przed porodem naturalnym, które sprawiają, że przyszłe mamy myślą o cesarce, możemy zaliczyć:

  • strach przed bólem porodowym, pęknięciem krocza, szyciem i gojeniem się rany,
  •  kwestie związane z usuwaniem resztek łożyska,
  • niespodziewane rozpoczęcie się akcji porodowej,
  • dyskomfort związany z defekacją i mikcją w trakcie i po porodzie.

Cesarskie cięcie – wskazania medyczne do tego typu porodu

Warto podkreślić, że przyszłe mamy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że cesarskie cięcie jest operacją. Należy pamiętać, że nawet jeśli jest ono zaplanowane, niesie za sobą ryzyko powikłań dla mamy i maluszka. Pomimo tego część kobiet docenia kilka kwestii związanych z cięciem cesarskim.

  • Ciężarna, która ma zaplanowaną tego typu operację, dokładnie zna termin, w którym jej maluszek pojawi się na świecie.
  • Czas trwania niepowikłanego cięcia cesarskiego jest zazwyczaj krótszy niż porodu naturalnego.
  • Przebieg cesarki jest praktycznie bezbolesny, ponieważ ciężarna jest znieczulona. Najczęściej jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, które sprawia, że rodząca czuje dotyk, ale nie odczuwa bólu.

Ważne

Istnieją tzw. pilne wskazania do wykonania cięcia cesarskiego – np. brak postępu porodu lub zagrażająca zamartwica płodu. Statystycznie są to najczęstsze przyczyny cięć cesarskich. Wskazaniami medycznymi do planowego cesarskiego cięcia może być też: zwężona miednica u ciężarnej, położenie miednicowe dziecka (w przypadku kobiet, które rodzą pierwszy raz), nieprawidłowe położenie łożyska w macicy (tzw. łożysko przodujące), ciąża mnoga lub duża masa noworodka. Co ciekawe, cesarskie cięcie w pierwszej ciąży nie wyklucza porodu naturalnego przy kolejnym dziecku. Jednak kobieta, która już przeszła taką operację, ma prawo odmówić próby porodu siłami natury.

Planowane cięcie cesarskie – w którym tygodniu ma sens i kiedy robić badania?

Jeśli już wiesz, że będziesz miała planowe cięcie cesarskie, jego termin uzgodnisz na konsultacji z lekarzem anestezjologiem. Wtedy też dowiesz się czy należy się do szpitala stawić w dniu planowanej operacji czy dzień przed. Jeśli przed terminem cięcia poczujesz jakiekolwiek niepokojące dolegliwości lub np. regularne skurcze, nie zwlekaj i udaj się do szpitala, w którym masz zaplanowany pobyt.


Wśród przyszłych mam często pojawiają się pytania o to, jakie badania przed planowaną cesarką należy przygotować. Kobiety w ciąży dopytują np. o tzw. GBS (przesiewowy test mikrobiologiczny na obecność paciorkowców grupy B), który jest obowiązkowy przed porodem siłami natury. Akurat w przypadku cięcia cesarskiego nie musisz się nim przejmować. Nawet kiedy wynik jest dodatni, nie ma ryzyka konsekwencji, ponieważ dziecko nie przechodzi przez kanał rodny. Również infekcje u mam nie są przeciwwskazaniem do planowej operacji.

 

Poród naturalny czy cesarka – kobieta w ciąży przed wyborem rodzaju porodu

 

Zalety porodu naturalnego


Poród naturalny (czyli fizjologiczny proces zakończenia ciąży) jest aktem urodzenia dziecka, a następnie łożyska. Lekarze rekomendują go jako najlepsze zakończenie ciąży, które ma mnóstwo dobroczynnych skutków. Zalety porodu siłami natury są niezwykle ważne zarówno dla mamy, jak i noworodka.

  • Poród naturalny to większa szansa na urodzenie maluszka w obecności bliskiej osoby.
  • Świeżo upieczona mama po porodzie siłami natury może wstać z łóżka i zaopiekować się maleństwem.
  • Niemalże zaraz po przyjściu na świat dziecka może je przytulić, kangurować i rozpocząć karmienie naturalne.
  • Maluszek, który przechodzi przez kanał rodny mamy, ma także szansę na skolonizowanie przewodu pokarmowego prawidłową florą bakteryjną, co zmniejsza ryzyko wielu chorób w przyszłości (m.in. alergii, astmy, otyłości, cukrzycy typu II).

Ważne

W przygotowaniu do porodu (poza kompletowaniem wyprawki) istotna jest nauka oddechu oraz technik relaksu wspomagających odpoczynek pomiędzy skurczami. Nie należy również zapominać o ruchu (kołysaniu bioder, spacerowaniu po sali porodowej oraz m.in. korzystaniu z piłki), który wspomaga grawitację i ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny. Zgodnie z ustawą dot. opieki okołoporodowej pacjentka na salę porodową powinna stawić się z przygotowanym wcześniej planem porodu. Nie zawsze jednak sytuacja pozwala na jego pełne przestrzeganie, dlatego najważniejsza jest odpowiednia komunikacja z personelem medycznym i zaufanie do osób sprawujących nad nami opiekę.

Poród naturalny – jakie są metody walki z bólem porodowym?


Poród naturalny to dla wielu kobiet cudowne przeżycie mimo pojawiających się trudności i dolegliwości bólowych. Pamiętaj jednak, że istnieje wiele sposobów, aby je uśmierzyć. Możemy podzielić je na farmakologiczne (leki) i niefarmakologiczne (techniki łagodzenia bólu porodowego bez wykorzystania leków, tj. masaż, immersja wodna, czyli spędzenie w wodzie pierwszego okresu porodu, TENS – przezskórna stymulacja elektryczna hamująca docieranie bodźców bólowych do mózgu czy hipnoporód). Przed porodem porozmawiaj z lekarzem prowadzącym lub położną i wspólnie wybierzcie najlepszą dla Ciebie metodę.

Ważne

Rozwijająca się ostatnio teoria hipnoporodu, czyli porodu w głębokim relaksie, skupia się na pięknie i sile, którymi dysponują przyszłe mamy. Dzięki zastosowanym technikom relaksacyjnym hipnoporód pomaga zapamiętać rozwiązanie ciąży jako wyjątkowe doświadczenie.

A może najbardziej boisz się pęknięcia i szycia krocza? Już w trakcie ciąży możesz je masować, aby bardziej uelastycznić skórę w tym obszarze. Warto dopytać położną, jakie pozycje przyjmowane w trakcie porodu mogą pomóc Ci ochronić tę delikatną strefę. Porozmawiaj też z nią o nurtującym Cię dyskomforcie związanym z defekacją i mikcją.
Gdy już zacznie się cała akcja, postaraj się nie panikować. Dobre przygotowanie do rozwiązania (udział w zajęciach w szkole rodzenia czy spotkaniach w ramach edukacji przedporodowej prowadzonej przez położną, przeczytanie artykułów i e-booków dla przyszłych mam albo uczestnictwo w poradnikowych webinarach) z pewnością sprawi, że będziesz spokojniejsza, gdy już dostaniesz regularnych skurczów.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
1 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    1
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Aga Lab Kwie 13, 2023

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.