MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy – zwane również żylakami odbytu – to dość częsty problem kobiet spodziewających się dziecka. Odczuwasz ból w okolicy odbytu w ciąży? Zauważasz krew na papierze toaletowym po wypróżnieniu? To właśnie mogą być objawy hemoroidów. Wiele osób uważa to schorzenie za dość wstydliwe, natomiast można sobie z nim skutecznie radzić. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Wypełniające się krwią naczynia to prawidłowa struktura budująca odbyt. Ich głównym zadaniem jest uszczelnianie odbytu. Dzięki naczyniom oraz mięśniom odbytu można kontrolować wydalanie gazów oraz wypróżnianie. Problem pojawia się wtedy, gdy prawidłowej wielkości naczynia nadmiernie wypełniają się krwią, czyli dochodzi do ich powiększenia, uwypuklenia i uszkodzenia ścian. Wówczas mamy do czynienia z żylakami odbytu czyli hemoroidami.

Jeśli przekrwieniu ulega splot żylny znajdujący się wewnątrz odbytu, diagnozuje się hemoroidy wewnętrzne. Nie widać ich na skórze, ale mogą pozostawiać ślady krwi na papierze toaletowym. Hemoroidy zewnętrzne są natomiast widoczne na skórze w okolicach odbytu.

Ważne

Istnieje wiele czynników ryzyka pojawienia się żylaków odbytu. Częściej występują one u osób prowadzących siedzący tryb życia oraz borykających się z przewlekłymi zaparciami i biegunkami. Ryzyko hemoroidów zwiększa również ciąża.

Hemoroidy w ciąży – przyczyny

Żylaki odbytu w ciąży mogą mieć kilka przyczyn. Najczęściej przyczyną powstawania żylaków odbytu jest powiększająca się macica, która wraz z rozwojem ciąży coraz bardziej uciska na znajdujące się w jamie brzusznej naczynia żylne. Utrudnia to odpływ krwi z żył dolnych partii ciała, co może prowadzić do wystąpienia żylaków w miednicy i żylaków odbytu.

Dodatkowo, zachodzące w organizmach ciężarnych zmiany hormonalne spowalniają procesy trawienne. Wszystko, co zjesz, jest trawione powoli i długo zalega w jelitach. To zmniejsza częstotliwość wypróżnień oraz może powodować zaparcia. Wkładanie wysiłku w oddawanie stolca sprawia, że ciśnienie krwi w okolicach odbytu wzrasta. Wówczas naczynia żylne rozszerzają się, powiększają i wypełniają krwią.

Krew z odbytu w ciąży? To mogą być hemoroidy!

Hemoroidy w ciąży nie są bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego zdrowia albo rozwoju Twojego dziecka. Objawiają się jednak dość nieprzyjemnie i mogą być przyczyną dyskomfortu. Pierwszym symptomem żylaków odbytu jest swędzenie w tych okolicach, później ból i uczucie podrażnienia – przede wszystkim podczas wypróżniania. Im bliżej porodu, tym bardziej uciążliwe mogą być dolegliwości.

 

man with toilet paper

 

Drugim charakterystycznym objawem hemoroidów w ciąży jest obecność krwi na bieliźnie lub na papierze toaletowym po wypróżnianiu. Gdy naczynia krwionośne są już bardzo osłabione i mocno wypełnione krwią – ich ściana może stać się przepuszczalna dla niewielkich ilości krwi. To może dawać o sobie znać bólem oraz lekkim krwawieniem.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

Ulgę przy tego typu dolegliwościach może przynieść już odpowiednia higiena intymna. Okolice odbytu warto regularnie przemywać płynem z wyciągiem z kory dębowej albo nagietka. Nawilżą one okolice odbytu oraz złagodzą uczucie pieczenia. Pomocna będzie też zwyczajna chłodna woda z delikatnym mydłem.

Skutecznym środkiem łagodzącym krwawienie i obrzęki jest herbata, a dokładniej zawarta w niej tanina. Do okolic odbytu można więc przyłożyć ciepłą torebkę z herbatą lub wacik nasączony naparem. W aptekach można również znaleźć specjalne żelowe okłady. Po schłodzeniu przykłada się je w bolące miejsca.

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć?

Jeśli domowe sposoby na hemoroidy w ciąży okażą się nieskuteczne, zgłoś to swojemu lekarzowi. Może on przepisać Ci bezpieczne leki, np. w postaci maści, kremów czy czopków. Zazwyczaj zawierają one substancje pochodzenia roślinnego, które hamują krwawienie i wzmacniają naczynia krwionośne. Pamiętaj jednak, by nie stosować ich bez zgody lekarza!

 

pregnant at the doctor

 

W skrajnych przypadkach, jeżeli w obrębie hemoroidów pojawia się zakrzepica, u kobiet w ciąży konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna. Są to zabiegi mało inwazyjne. Wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Jeśli problem nie mija ewentualne leczenie w postaci krioterapii (wymrażania) czy skleroterapii (podania leku zwłókniającego żylaka) przeprowadza się już po porodzie.

Oczywiście warto pamiętać, że hemoroidom w ciąży można zapobiegać. Do prostych i niewymagających metod profilaktyki zaliczają się m.in. dieta bogata w błonnik, picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie oraz regularna aktywność fizyczna. Przestrzeganie tych zasad może zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów w ciąży.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.