Wiele przyszłych mam zastanawia się, w jakiej pozycji spać w ciąży i czy ma to jakiś wpływ na rozwój oraz zdrowie maluszka. Wyjaśniamy, w jaki sposób kobieta w ciąży powinna układać się do snu z poduszką ciążową. Rozwiewamy również wątpliwości dotyczące zasypiania na brzuchu, plecach oraz prawym lub lewym boku.
W jakiej pozycji spać w ciąży?
W I trymestrze oraz w pierwszej połowie II trymestru ciąży przyszła mama może bezpiecznie zasypiać w każdej pozycji. Kładąc się do łóżka, może ułożyć ciało na wznak bądź wybrać prawy lub lewy bok. Nie musi też obawiać się, jeżeli do tej pory zasypiała tylko na brzuchu. Gdy ciążowy brzuszek jest jeszcze mały, ciężarna może spokojnie kontynuować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Sytuacja nieco zmienia się pod koniec II i w III trymestrze. Gdy brzuszek jest spory, zasypianie może nie być już tak komfortowe jak na początku ciąży lub wręcz niemożliwe ze względu na rozmiary brzucha. Dodatkowo na ostatniej prostej mogą nasilać się różne dolegliwości ciążowe, które nie pozwalają spać spokojnie.
Ważne
Przyszła mama powinna się dobrze wysypiać. Niestety nie zawsze tak jest. Ciężarnym mogą towarzyszyć różne dolegliwości, które nie pozwalają spokojnie zasnąć. Zdarza się, że pojawiają się bolesne nocne skurcze łydek. Kobieta w ciąży może też cierpieć na bezsenność lub budzić się w nocy z powodu pełnego pęcherza. To dlatego warto zrobić wszystko, aby poprawić swój komfort snu.
Spanie na wznak w ciąży
Lekarze zalecają, aby już pod koniec II trymestru ciąży przyszła mama nie układała się do snu i nie leżała np. w ciągu dnia na plecach. Kiedy macica jest rozciągnięta do dużych rozmiarów, a dziecko ma już dużą masę, przyszła mama sama może odczuć, że po ułożeniu się w łóżku na plecach jest jej niedobrze (może mieć duszności, kołatanie serca lub mroczki przed oczami). Dzieje się tak, ponieważ ciężarna macica uciska w tej pozycji na duże naczynia odprowadzające krew z dolnych partii ciała do serca. W takiej sytuacji mniejsza objętość krwi dociera do serca, wskutek czego dochodzi do ograniczenia jej przepływu w innych narządach, w tym w łożysku. W takim przypadku należy od razu zmienić pozycję – najlepiej na chwilę usiąść lub położyć się na boku.
Spanie na brzuchu i na lewym boku
Spanie na brzuchu w zaawansowanej ciąży jest bardzo trudne. Kobieta w ciąży, kładąc się spać, powinna wybierać któryś z boków. Wśród przyszłych mam często panuje przekonanie, że w ciąży powinno się spać tylko i wyłącznie na lewym boku. Okazuje się, że nie ma takich zaleceń lekarskich. Prawdą jest jednak, że wzdłuż kręgosłupa przebiega aorta oraz nieco po stronie prawej – żyła główna dolna. Podczas leżenia na prawym boku ciężarna macica może uciskać żyłę główną dolną. Przez to zmniejsza się przepływ krwi. Ucisk może dotyczyć również wątroby. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby nie spać na prawym boku, gdy ciężarna ma dobre samopoczucie i nie zauważa u siebie niepokojących dolegliwości. Matka natura tak stworzyła kobiecy organizm, że przyszła mama poczuje, kiedy dana pozycja będzie dla niej niewygodna do zaśnięcia.
Jak spać z poduszką ciążową?
Przyszłe mamy mogą nieco poprawić komfort swojego snu. Aby dobrze ułożyć się w łóżku, kiedy brzuszek jest już duży, mogą wykorzystać specjalne ciążowe poduszki. Rogale do spania lub poduchy ciążowe przypominają kształtem zrolowany wałek czy cyfrę 7. Dzięki tym gadżetom ciążowym do spania, mama układa się w pozycji pośredniej (leży na boku, z wsuniętą między nogi poduszką). Rogal umożliwia ciężarnej przyjęcie takiej pozycji, w której kręgosłup i staw biodrowy są jak najmniej obciążone.
Warto wybrać dużą poduszkę, która zapewni komfort snu, podpierając nogi, plecy i kark. Można ją wykorzystać także podczas siedzenia, podpierając obolałe lędźwie lub opuchnięte nogi. Poduszka nie jest tylko zakupem na okres ciąży. Można z niej korzystać np. podczas karmienia piersią. Gdy maluszek podrośnie, może to być świetna podpora przy nauce siadania lub ochraniacz do łóżeczka bez barierek dla starszego dziecka. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę, aby poduszka miała zdejmowaną poszewkę, którą można bez problemu uprać w pralce.
Warto trzymać się wytycznych lekarzy ginekologów i unikać spania na plecach pod koniec ciąży. Duży brzuszek w III trymestrze również może być przyczyną braku komfortu w zasypianiu. Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań do pozycji, w której powinno się spać w oczekiwaniu na maleństwo. Jeżeli ciężarna nie może zasnąć, warto zainwestować w dobry materac i spróbować ułożyć się w pozycji pośredniej – z pomocą zwykłej lub specjalnej ciążowej poduszki do spania. Jeszcze tylko kojąca muzyka, przewietrzona sypialnia oraz koszula nocna, która nie krępuje ruchów, i można spać spokojnie. Dobranoc!
Pytania i odpowiedzi
1. Jak spać w ciąży?
W I trymestrze ciąży można spać w dowolnej pozycji. Sytuacja jednak zmienia się, gdy pod koniec II i na początku III trymestru brzuch osiąga pokaźne rozmiary. Wtedy najwygodniejsze jest spanie na lewym boku – np. z poduszką ciążową między nogami.
2. Jak spać z poduszką ciążową?
Poduszkę ciążową – najlepiej w kształcie litery „C” lub „U” – układa się w taki sposób, aby ciało przyjęło pozycję pośrednią. To oznacza, że kobieta w ciąży leży na boku i ma wsuniętą poduszkę między nogi. Poduszka ciążowa sprawia, że kręgosłup i staw biodrowy są mniej obciążone w trakcie snu.
3. Jak spać w 3. trymestrze ciąży?
Gdy kobieta rozpoczyna 8. miesiąc lub 9. miesiąc ciąży, rozmiar brzucha jest dosyć spory. Może to utrudniać znalezienie odpowiedniej pozycji w łóżku. Nie powinno się spać na brzuchu i na wznak. Najlepszą pozycją jest zasypianie na lewym boku. Aby ciężarnej było wygodnie, można użyć poduszki do spania, która może pomóc odciążyć kręgosłup i lędźwie.
4. Dlaczego w ciąży trzeba spać na lewym boku?
Wzdłuż kręgosłupa – po jego prawej stronie – przebiega żyła główna dolna. Macica, która podczas ostatnich miesięcy ciąży przybiera dosyć spore rozmiary, może ją uciskać w trakcie snu na prawym boku. To najczęściej powoduje dyskomfort i zmniejszenie przepływu krwi, dlatego zaleca się spanie na lewym boku. Nie ma jednak zaleceń lekarskich, by robić to tylko i wyłącznie w takiej pozycji. Jeśli przyszła mama dobrze się czuje i nie ma żadnych niepokojących objawów, może spokojnie zasypiać także na prawym boku.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.