MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

14. tydzień ciąży

5
5/5 1 opinie

14. tydzień ciąży to początek zarówno czwartego miesiąca, jak i drugiego trymestru. To także ostatni moment, by zgłosić się na pierwsze zalecane kobietom w ciąży badanie USG. Być może w jego trakcie uda się już rozpoznać płeć Twojego dziecka. 

5min. czytania Sty 15, 2024

Rozpoczynasz właśnie 4. miesiąc ciąży, a zarazem jej 2. trymestr. W związku z tym mogą się pojawić u Ciebie kolejne objawy, np. krwawienia z nosa. Jeśli nie pomyślałaś o tym wcześniej, 14. tydzień ciąży to dobry czas, by rozpocząć systematyczny trening mięśni Kegla.

Rozwój dziecka – 14. tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży nadal trwa proces prostowania się dziecka – jego główka oddala się od klatki piersiowej, a szyja wciąż się wydłuża.

Dziecko w 14 tygodniu ciąży

Dziecko w 14. tygodniu ciąży nieustannie trenuje swoje umiejętności ruchowe – nadal ma ono jednak dużo miejsca, więc jeszcze nie poczujesz jego ruchów.

Na początku drugiego trymestru twarz dziecka staje się coraz bardziej symetryczna i wyraźniej zarysowana. Oczy kontynuują swoją wędrówkę ku środkowej części głowy. Coraz bardziej widoczny jest nos, swoją ostateczną pozycję oraz kształt przybierają uszy. Można już też zauważyć kości policzkowe maluszka.

W 14. tygodniu ciąży trwa rozwój narządów płciowych. U chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek jajniki przemieszczają się z jamy brzusznej do miednicy. W niektórych przypadkach w trakcie badania USG będzie już można potwierdzić płeć dziecka. Zwykle jednak wiarygodną informację otrzymuje się dopiero między 17. a 20. tygodniem ciąży.

Jak natomiast zmieniła się długość i masa ciała Twojego dziecka w 14 tygodniu ciąży? Mierzy ono już 8,7 cm i waży 43 g.
 

Płód w 14 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 14. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 14. tygodniu ciąży Twój brzuch może już być dość wyraźnie zaokrąglony, jednak wciąż nie jest duży i nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Cały czas mogą powiększać się Twoje piersi, a także ciemnieć brodawki sutkowe.

Inne zmiany, które zachodzą w Twoim ciele, są tak naprawdę indywidualne – wiele pań w ciąży wygląda pięknie: poprawia się im cera, lśnią włosy, wzmacniają się paznokcie. Inne z kolei mogą borykać się z przebarwieniami, wypryskami i nadmiernym owłosieniem. Wszystko to jest efektem produkcji olbrzymiej ilości hormonów.

14. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Krwawienia z nosa – w 14. tygodniu ciąży cały czas poszerzają się Twoje naczynia krwionośne, także te w nosie. Wciąż zwiększa się również ilość przepływającej przez nie krwi. Wszystko to zwiększa ryzyko pęknięcia delikatnych naczynek w nosie i pojawienia się krwawienia, zwłaszcza jeśli masz za wysokie ciśnienie, kichasz, jesteś alergiczką lub przebywasz w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze.

 radaW razie pojawienia się krwawienia, usiądź, lekko pochyl głowę do przodu i ściśnij nos. Możesz również położyć chłodny kompres na grzbiet nosa. Nie unoś głowy do góry – możesz wtedy zachłysnąć się krwią! Na co dzień staraj się zachować odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu, by zmniejszyć ryzyko wysychania błon śluzowych nosa oraz ich pękania. Możesz stosować krople do nosa zawierające naturalne oleje lub kwas hialuronowy – pomogą one nawilżyć śluzówkę.

Kłopoty ze snem – w 14. tygodniu ciąży mogą one mieć wiele przyczyn, np. ucisk rosnącej macicy na pęcherz moczowy i związane z tym zwiększone parcie na mocz. Czasami u kobiet w ciąży pojawiają się nocne skurcze łydek. Niektóre ciężarne nie wiedzą też, w jakiej pozycji spać, by nie zaszkodzić dziecku.

rada

Przed snem unikaj jedzenia ciężkostrawnych potraw i picia dużych ilości płynów. Wywietrz sypialnię, zasłoń okna, by nie dostawało się przez nie uliczne światło. Wieczorem zrezygnuj z aktywności, które pobudzają – zrelaksuj się i wycisz. Wyłącz telefon komórkowy. Możesz spróbować domowej aromaterapii, czyli stosowania naturalnych olejków ułatwiających zasypianie.

Ważne

Wygodną pozycją do snu dla wielu ciężarnych jest ułożenie się na lewym boku z dodatkową poduszką pod głową oraz małą poduszką między kolanami.

14. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla
Mianem mięśni Kegla określa się mięśnie dna macicy i krocza – podtrzymują one narządy jamy brzusznej, wpływają na prawidłowe ciśnienie w jej wnętrzu oraz ustawienie narządów wewnątrz miednicy. Zależy od nich m.in. umiejętność powstrzymywania wypływu moczu, ale także intensywność doznań erotycznych. Ciąża i poród w wielu przypadkach są przyczyną zwiotczenia oraz rozluźnienia mięśni Kegla, więc warto je trenować, aby dobrze zniosły trudy ciąży i porodu. Co ważne, ćwiczenia te nie wymagają wysiłku fizycznego. Polegają po prostu na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy oraz odbytu: zaczynamy od 5 powtórzeń, a z biegiem czasu dochodzimy do 25. Wytrenowane mięśnie Kegla są bardzo pomocne przy porodzie i pomagają zapobiegać dość częstemu u młodych mam nietrzymaniu moczu.

Pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w witaminę C
Witamina C jest substancją bardzo potrzebną zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Bierze udział we wchłanianiu żelaza – przeciwdziała więc często występującej u kobiet w ciąży niedokrwistości. Witamina C stymuluje działanie układu odpornościowego, pobudza więc odpowiedź immunologiczną. Jest też niezbędna w syntezie kolagenu – ważnego składnika skóry, a także chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, czyli stresem oksydacyjnym.

Ważne

Witaminę C znajdziesz w warzywach i owocach, m.in. pietruszce, papryce, brukselce, brokułach, pomidorach, porzeczkach, truskawkach, kiwi i cytrusach.

14. tydzień ciąży – jakie badania?

14. tydzień ciąży to ostatnia chwila, by przeprowadzić tzw. USG genetyczne płodu, podczas którego można ocenić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Zaleca się, by zostało ono przeprowadzone między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeśli jest taka potrzeba, zapisz się również na wizytę kontrolną u stomatologa.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
1 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    1
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Karolina Wrz 13, 2023

Super rozpisany tydzien po tygodniu ciąży. U mnie większość sie sprawdza.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.