Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

PWC 2 - Back to trimester

2675221

2675226

2675231

Article - udostępnij
X
Odpoczynek w ciąży

14. tydzień ciąży

14. tydzień ciąży to początek zarówno czwartego miesiąca, jak i drugiego trymestru. To także ostatni moment, by zgłosić się na pierwsze zalecane kobietom w ciąży badanie USG. Być może w jego trakcie uda się już rozpoznać płeć Twojego dziecka. 

czwartek, 07.03.2019

Rozpoczynasz właśnie 4. miesiąc ciąży, a zarazem jej 2. trymestr. W związku z tym mogą się pojawić u Ciebie kolejne objawy, np. krwawienia z nosa. Jeśli nie pomyślałaś o tym wcześniej, 14. tydzień ciąży to dobry czas, by rozpocząć systematyczny trening mięśni Kegla.

Rozwój dziecka – 14. tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży nadal trwa proces prostowania się dziecka jego główka oddala się od klatki piersiowej, a szyja wciąż się wydłuża.

brzuch 14 tydzień ciąży – waga i rozmiar dziecka
Dziecko w 14. tygodniu ciąży nieustannie trenuje swoje umiejętności ruchowe nadal ma ono jednak dużo miejsca, więc jeszcze nie poczujesz jego ruchów.

Na początku drugiego trymestru twarz dziecka staje się coraz bardziej symetryczna i wyraźniej zarysowana. Oczy kontynuują swoją wędrówkę ku środkowej części głowy. Coraz bardziej widoczny jest nos, swoją ostateczną pozycję oraz kształt przybierają uszy. Można już też zauważyć kości policzkowe maluszka.

W 14. tygodniu ciąży trwa rozwój narządów płciowych. U chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek jajniki przemieszczają się z jamy brzusznej do miednicy. W niektórych przypadkach w trakcie badania USG będzie już można potwierdzić płeć dziecka. Zwykle jednak wiarygodną informację otrzymuje się dopiero między 17. a 20. tygodniem ciąży.

Jak natomiast zmieniła się długość i masa ciała Twojego dziecka w 14 tygodniu ciąży? Mierzy ono już 8,7 cm i waży 43 g.

14 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Brzuch w 14. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 14. tygodniu ciąży Twój brzuch może już być dość wyraźnie zaokrąglony, jednak wciąż nie jest duży i nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Cały czas mogą powiększać się Twoje piersi, a także ciemnieć brodawki sutkowe.

Inne zmiany, które zachodzą w Twoim ciele, są tak naprawdę indywidualne wiele pań w ciąży wygląda pięknie: poprawia się im cera, lśnią włosy, wzmacniają się paznokcie. Inne z kolei mogą borykać się z przebarwieniami, wypryskami i nadmiernym owłosieniem. Wszystko to jest efektem produkcji olbrzymiej ilości hormonów.


14. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Krwawienia z nosa – w 14. tygodniu ciąży cały czas poszerzają się Twoje naczynia krwionośne, także te w nosie. Wciąż zwiększa się również ilość przepływającej przez nie krwi. Wszystko to zwiększa ryzyko pęknięcia delikatnych naczynek w nosie i pojawienia się krwawienia, zwłaszcza jeśli masz za wysokie ciśnienie, kichasz, jesteś alergiczką lub przebywasz w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze.

rada
W razie pojawienia się krwawienia, usiądź, lekko pochyl głowę do przodu i ściśnij nos. Możesz również położyć chłodny kompres na grzbiet nosa. Nie unoś głowy do góry możesz wtedy zachłysnąć się krwią! Na co dzień staraj się zachować odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu, by zmniejszyć ryzyko wysychania błon śluzowych nosa oraz ich pękania. Możesz stosować krople do nosa zawierające naturalne oleje lub kwas hialuronowy pomogą one nawilżyć śluzówkę.

 

Kłopoty ze snem – w 14. tygodniu ciąży mogą one mieć wiele przyczyn, np. ucisk rosnącej macicy na pęcherz moczowy i związane z tym zwiększone parcie na mocz. Czasami u kobiet w ciąży pojawiają się nocne skurcze łydek. Niektóre ciężarne nie wiedzą też, w jakiej pozycji spać, by nie zaszkodzić dziecku.

rada
Przed snem unikaj jedzenia ciężkostrawnych potraw i picia dużych ilości płynów. Wywietrz sypialnię, zasłoń okna, by nie dostawało się przez nie uliczne światło. Wieczorem zrezygnuj z aktywności, które pobudzają zrelaksuj się i wycisz. Wyłącz telefon komórkowy. Możesz spróbować domowej aromaterapii, czyli stosowania naturalnych olejków ułatwiających zasypianie.

Wygodną pozycją do snu dla wielu ciężarnych jest ułożenie się na lewym boku z dodatkową poduszką pod głową oraz małą poduszką między kolanami.

14. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla
Mianem mięśni Kegla określa się mięśnie dna macicy i krocza podtrzymują one narządy jamy brzusznej, wpływają na prawidłowe ciśnienie w jej wnętrzu oraz ustawienie narządów wewnątrz miednicy. Zależy od nich m.in. umiejętność powstrzymywania wypływu moczu, ale także intensywność doznań erotycznych. Ciąża i poród w wielu przypadkach są przyczyną zwiotczenia oraz rozluźnienia mięśni Kegla, więc warto je trenować, aby dobrze zniosły trudy ciąży i porodu. Co ważne, ćwiczenia te nie wymagają wysiłku fizycznego. Polegają po prostu na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy oraz odbytu: zaczynamy od 5 powtórzeń, a z biegiem czasu dochodzimy do 25. Wytrenowane mięśnie Kegla są bardzo pomocne przy porodzie i pomagają zapobiegać dość częstemu u młodych mam nietrzymaniu moczu.

Pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w witaminę C
Witamina C jest substancją bardzo potrzebną zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Bierze udział we wchłanianiu żelaza przeciwdziała więc często występującej u kobiet w ciąży niedokrwistości. Witamina C stymuluje działanie układu odpornościowego, pobudza więc odpowiedź immunologiczną. Jest też niezbędna w syntezie kolagenu ważnego składnika skóry, a także chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, czyli stresem oksydacyjnym.

Witaminę C znajdziesz w warzywach i owocach, m.in. pietruszce, papryce, brukselce, brokułach, pomidorach, porzeczkach, truskawkach, kiwi i cytrusach.

14. tydzień ciąży – jakie badania?

14. tydzień ciąży to ostatnia chwila, by przeprowadzić tzw. USG genetyczne płodu, podczas którego można ocenić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Zaleca się, by zostało ono przeprowadzone między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jeśli jest taka potrzeba, zapisz się również na wizytę kontrolną u stomatologa.

 


 

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Super

Nawet nie słyszałam od nikogo, by ewentualnie zgłosić się do stomatologa. Poza tym bardzo fajna i istotna informacja na temat właśnie krwawień z nosa. Mi się to nie przydarzyło, ale gdyby było inaczej to pewnie wpadłabym w panikę. Ale że też ze mnie taka panikara to dlatego zrobiłam USG genetyczne u doktor Romzmus-Warcholińskiej w Częstochowie i nieco mnie to uspokoiło.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.