Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
14. tydzień ciąży

14. Tydzień ciąży

Twoje dziecko jest już wielkości grejpfruta! Czy poczułaś już jego ruch lub kopnięcie? Jeśli nie, to powinno to nastąpić w kolejnych tygodniach. Jak wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu? Przeczytaj artykuł.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka - 14. tydzień ciąży

W tym tygodniu u Twojego dziecka rozwija się zmysł dotyku. Maluszek potrafi otworzyć usta, a nawet zmarszczyć brwi! A jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży? Jego nogi są dłuższe od ramion. Proces rozwoju skóry postępuje, a pod naskórkiem powstaje skóra właściwa. Tarczyca Twojego dziecka już pracuje, wytwarzając hormony. Od tego tygodnia ciąży Twoje dziecko staje się bardziej aktywne. Jeśli jeszcze nie poczułaś jego ruchów, z pewnością nastąpi to już niedługo.  

 

Twoje ciało

Jeśli obecnie dobrze się czujesz, jak wiele kobiet w czternastym tygodniu ciąży, to koniecznie to wykorzystaj. To wspaniały moment na podróż lub wspólnie spędzony czas z Twoim partnerem. W późniejszym okresie ciąży możesz już nie mieć na to siły. To również doskonały czas na kilka przyjemności – umów się do fryzjera lub spotkaj się wieczorem z przyjaciółmi, spraw sobie choć trochę przyjemności w tym wyjątkowym okresie.

 

Żywienie

W ciąży zaspokojenie zachcianek na słodycze wymaga trochę więcej kreatywności niż zazwyczaj - szczególnie jeśli są one silniejsze niż normalnie. Zjedzenie deseru nie jest szczególną zbrodnią dla Twojego organizmu, oczywiście pod warunkiem, że nie będziesz z tym przesadzać. Aby zaspokoić głód na słodycze i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych, wybieraj świeże owoce, desery przygotowywane z mleka, jogurtu naturalnego i suszonych owoców. Ogranicz ilość spożywanego cukru. Ciąża to piękny okres w życiu kobiety, więc należy Ci się też trochę przyjemności! Oczywiście wszystko z... umiarem. Zamiast lodów możesz zjeść sorbet lub mrożony jogurt. 

Wskazówki

Myślisz o wyjeździe na wakacje i zastanawiasz się nad tym, czy możesz? Nie ma sprawy. Wyjazd na wakacje w czwartym lub piątym miesiącu ciąży nie stanowi żadnego problemu (jeśli ciąża przebiega prawidłowo). W tym czasie nadal możesz się sprawnie poruszać i wykonywać praktycznie wszystkie czynności, na które masz ochotę. Jest kilka rzeczy, o których powinnaś pamiętać! W trakcie podróży samochodem należy robić sobie przerwy co dwie godziny. Będziesz musiała się zatrzymać, żeby skorzystać z toalety, ponieważ obecnie pijesz więcej płynów niż zazwyczaj. Nie powinnaś siedzieć zbyt długo z nogami ugiętymi w kolanach. Ciąża sprzyja powstawaniu zakrzepicy żył. Powinnaś również często wstawać, szczególnie w trakcie podróży samolotem (jest ono dozwolone do 7. miesiąca ciąży).  Podróż do krajów o gorącym klimacie nie stanowi sama w sobie ryzyka, jednak w ciąży może być nieco uciążliwa. Pamiętaj o tym, że usługi medyczne i warunki higieniczne za granicą niekoniecznie muszą odpowiadać standardom w rodzinnym kraju. Ponadto zawsze istnieje ryzyko zakażenia.  

Pamiętaj: Jeśli w ciąży konieczne jest podanie jakichkolwiek zastrzyków lub potrzebujesz leku na chorobę lokomocyjną, bezwzględnie porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym. 

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.