MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

19. tydzień ciąży

0
0 opinie

19. tydzień to 5. miesiąc, a zarazem połowa drugiego trymestru ciąży. Twoje dziecko nadal ma w macicy sporo wolnego miejsca, więc nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz jego ruchów. Troszcz się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie: jedz zielone, żółte i pomarańczowe warzywa, unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Zmniejszysz dzięki temu ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień. 

5min. czytania Sty 15, 2024

W 19. tygodniu ciąży układy i narządy wewnętrzne Twojego dziecka pracują coraz efektywniej. Nadal ćwiczy ono poruszanie się, trenuje również płuca. Swoimi rozmiarami przypomina owoc mango. Ogromny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie wciąż wywierają hormony. To one mogą być powodem zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji dróg moczowych albo nasilonego kataru. Jeśli coś Cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że początek 5. miesiąca ciąży to najlepszy czas na USG połówkowe.

Rozwój dziecka – 19. tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży płuca Twojego dziecka są niemal całkowicie wykształcone.

Dziecko w 19 tygodniu ciąży

Co prawda nie potrafi ono jeszcze oddychać, ale do dnia porodu będzie połykać wody płodowe, co pozwoli mu wyćwiczyć wszystkie niezbędne w procesie oddychania mięśnie.

W 5. miesiącu ciąży rozwijające się dziecko nadal cieszy się dość dużą swobodą ruchów – nie jest jeszcze zbyt duże, więc może wygodnie się przewracać, robić fikołki, wiercić się czy kopać. Być może odczułaś już jego pierwsze ruchy. Jeżeli nie, nie musisz się martwić – zdarza się, że w 19. tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo delikatne, a na wyraźniejsze oznaki jego obecności będziesz musiała poczekać jeszcze tydzień lub dwa.

W połowie drugiego trymestru ciąży normalnie funkcjonuje już układ krwionośny dziecka, a także większość pozostałych układów oraz narządów wewnętrznych. U chłopców kształtują się teraz jądra, które rozpoczynają wydzielanie testosteronu. W jajnikach dziewczynek już znajdują się komórki jajowe.

Dziecko w 19 tygodniu ciąży mierzy 15,3 cm i waży 240 g.
 

Płód w 19 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 19. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 19. tygodniu ciąży – nawet jeśli jesteś osobą wysoką czy wysportowaną – Twój brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony. Macica cały czas się powiększa i obecnie znajduje się tuż pod pępkiem. Z tego powodu możesz nadal odczuwać nieprzyjemne, a nawet bolesne ciągnięcie w pachwinach. To Twoje więzadła, rozciągane przez rosnącą macicę.

Ważne

W łagodzeniu dolegliwości bólowych w obrębie pachwin mogą pomóc masaże. Możesz wykonywać je samodzielnie, leżąc. Połóż się, ugnij nogę w kolanie i delikatnie wymasuj bolące miejsce.

19. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Swędzenie skóry na brzuchu – Twój brzuch z każdym kolejnym tygodniem się powiększa, do czego musi się przystosować również skóra. Stąd bierze się jej napięcie, któremu bardzo często towarzyszy uporczywe swędzenie. Może to być (ale nie musi) także pierwszy sygnał, że na Twojej skórze niebawem pojawią się rozstępy.

radaPielęgnuj skórę brzucha przy pomocy przeznaczonych dla kobiet w ciąży preparatów przeciw rozstępom. Kluczowe jest jednak regularne nawilżanie. Przynajmniej dwa razy dziennie smaruj skórę brzucha oliwką. Jest ona teraz najlepszym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji Twojego ciała.

 

 

Infekcje dróg moczowych – zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie ciężarnej, sprawiają, że bakterie zyskują doskonałe warunki do rozwoju. Wśród objawów zakażeń dróg moczowych można wymienić częste uczucie parcia na mocz, bóle brzucha, szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu, a także obecność w nim krwi.

 radaJeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Nieleczone infekcje dróg moczowych grożą powikłaniami, np. w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jeżeli infekcja nie ma ciężkiego przebiegu, lekarz może zalecić przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. Czasami konieczne bywa jednak zastosowanie antybiotyków.

 

 

Nieżyt nosa – powszechnie znany jako katar. W 19. tygodniu ciąży może to być objaw przeziębienia, ale również kolejny efekt zmian hormonalnych. Zwiększone stężenie estrogenu i progesteronu wywołuje wzrost przepływu krwi przez śluzówkę nosa, jej obrzmienie, a czasem także produkcję wodnistej wydzieliny.

 radaJeżeli nieżytowi nosa towarzyszą kaszel, gorączka, uczucie rozbicia i złe samopoczucie, koniecznie zgłoś się do lekarza. W Twoim stanie lepiej jest konsultować nawet najdrobniejsze infekcje i przeziębienia. Nie przyjmuj żadnych leków bez porozumienia się z lekarzem. Na katar spowodowany zmianami hormonalnymi nie ma niestety cudownego lekarstwa. Można jedynie starać się nawilżać powietrze w domu, zwłaszcza w okresie grzewczym.

 

19. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Sięgaj po zielone, żółte i pomarańczowe warzywa
Przez całą ciążę w Twojej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców, które są bezcennym źródłem witamin oraz mikroelementów. Pewne ich grupy są jednak dla Ciebie szczególnie ważne. Zielone warzywa, takie jak: sałata, szpinak czy brokuły zawierają mnóstwo kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju dziecka. Z kolei w żółtych i pomarańczowych warzywach – marchewce, papryce, dyni – można znaleźć duże ilości witaminy A. Jest ona niezbędna do prawidłowego widzenia oraz reguluje wzrost tkanki nabłonka.

Bądź ostrożna podczas wygrzewania się na słońcu
Wiadomo, że ekspozycja skóry na słońce jest niezbędna do syntezy witaminy D, ale każdy człowiek – a szczególnie kobieta w ciąży – powinien robić to bardzo rozsądnie. Lepiej zrezygnuj z intensywnego opalania. Długie leżenie na słońcu może powodować bóle głowy, przegrzanie organizmu, a nawet zasłabnięcia. Ze względu na zmiany hormonalne jesteś teraz bardziej narażona na powstawanie przebarwień posłonecznych, które są niestety nieodwracalne. Dlatego stosuj kremy z wysokimi filtrami UV, osłaniaj twarz czapką z daszkiem lub kapeluszem.

19. tydzień ciąży – jakie badania?

Jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, w 19. tygodniu ciąży zgłoś się na drugie badanie USG zalecane kobietom spodziewającym się dziecka, zwane USG połówkowym. Należy je wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży. W czasie tego badania lekarz ocenia m.in. rozwój, masę i wiek ciążowy płodu, a także jego budowę pod kątem występowania wad wrodzonych.

Ważne

Jeżeli masz wadę wzroku, przed porodem potrzebna będzie konsultacja okulistyczna. Możesz już teraz umówić się na wizytę u swojego okulisty.

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.