Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

0
0 opinie

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży. Ich powstawanie to przede wszystkim kwestia czynników genetycznych, więc nie można im w pełni skutecznie zapobiegać. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja skóry w ciąży może zmniejszyć ich widoczność.

4min. czytania Lip 5, 2023

Rozstępy to zmiany skórne na pierwszy rzut oka przypominające blizny. W zależności od miejsca, w którym występują, mogą układać się promieniście lub równolegle wobec siebie. Pojawiają się u około 90% kobiet w ciąży, przede wszystkim na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach i biodrach. Nie ma co ukrywać – jeśli rozstępy już się pojawią, walka z nimi jest trudna i wymaga czasu.

Rozstępy – przyczyny

Największą rolę w tworzeniu się rozstępów odgrywają predyspozycje genetyczne. U niektórych kobiet w ciąży, mimo systematycznego powiększania się brzuszka i przybierania na wadze, na skórze nie pojawiają się żadne niedoskonałości. W przypadku innych wystarczy lekkie zaokrąglenie brzucha czy powiększenie piersi, by pojawiły się na nich czerwone, brunatne, a czasem nawet sine pasma.
 

rozstepy art

Bezpośrednimi przyczynami anatomicznymi rozstępów są zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie w trakcie ciąży. Znaczenie ma także zmniejszająca się elastyczność włókien sprężystych skóry. W trakcie ciąży rozciąga się ona np. w toku powiększania się brzuszka czy piersi, więc jej włókna tracą swoją elastyczność i ciągłość, co objawia się właśnie powstawaniem rozstępów.

Ważne

Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów. W pierwszej – fazie zapalnej – są one mocno widoczne, mają kolor czerwono-niebieski. Z kolei w fazie zanikowej stopniowo blakną, stając się białawe, perłowe lub bladoróżowe, ale niestety nie znikają całkowicie.

Pielęgnacja skóry w ciąży – co na rozstępy?

Choć nie ma w pełni skutecznych metod profilaktyki rozstępów, to jednak poprzez odpowiednią pielęgnację skóry w ciąży można zadbać o jej nawilżenie, sprawniejszą regenerację oraz szybsze blaknięcie rozstępów. O właściwe nawilżenie skóry powinnaś oczywiście dbać na co dzień, ale w ciąży Twoje ciało wymaga szczególnej troski. Do codziennej pielęgnacji możesz używać np. oliwki lub specjalnych preparatów nawilżających skórę dla kobiet w ciąży.
 

rozstepy art1

 

Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz zainwestować również w krem na rozstępy. Kosmetyki tego typu można znaleźć właściwie we wszystkch drogeriach czy aptekach. Produkty pielęgnujące mogą przybrać postać tradycyjnych kremów, dostępne są też peelingi, balsamy czy olejki na rozstępy. To, jaki kosmetyk wybierzesz, zależy oczywiście od Twoich indywidualnych preferencji, ale pamiętaj, by produkty były dedykowane kobietom w ciąży wówczas będą zawierały tylko bezpieczne składniki, niewywołujące podrażnień czy alergii.

Ważne

Skuteczność działania produktu zależy w dużym stopniu od sposobu aplikacji kremu czy olejku na rozstępy. Wybrany kosmetyk należy delikatnie wmasować w piersi, uda, pośladki czy brzuch. Piersi i pośladki masujemy okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Brzuch należy masować od dołu do góry.

Jak walczyć z rozstępami? Praktyczne wskazówki

Dobrym domowym sposobem na rozstępy są masaże, wykonywane w trakcie prysznica czy kąpieli przy pomocy specjalnych szczotek lub szorstkich rękawic. Poprawiają one krążenie w danej partii ciała, pomagają uelastycznić i ujędrnić skórę. Bez obaw możesz samodzielnie wykonywać takie masaże w obrębie pośladków, ud czy bioder. Lepiej natomiast nie masować szczotką lub rękawicą okolic brzucha.

Jeśli masz na to ochotę, możesz udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub do SPA na profesjonalne masaże przygotowane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Są one bezpieczne dla Ciebie i dla dziecka, mogą obejmować również np. nakładanie peelingów na rozstępy czy innych preparatów kosmetycznych. Tego typu masaż pozwoli Ci się także zrelaksować i odpocząć a to jest dla Ciebie bardzo ważne!

Ważne

Choć przed rozstępami w ciąży w 100% nie uchroni żadna dieta ani aktywność fizyczna, to jednak jedz zdrowo, staraj się regularnie ruszać (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych) i kontroluj swoją wagę. Wszystko to pozwoli Ci zachować dobre samopoczucie, a także pozytywnie wpłynie na Twój wygląd.

Usuwanie rozstępów po ciąży

Jeśli rozstępy są dla Ciebie dużym problemem i obniżają Twoją samoocenę, już po porodzie oraz po zakończeniu okresu karmienia możesz zgłosić się na profesjonalne zabiegi usuwania rozstępów w gabinetach medycyny estetycznej. Może to być np. dermabrazja, peeling chemiczny, mezoterapia czy zabieg laserowy.

Choć rozstępy w ciąży to problem wielu kobiet, to jednak istnieją sposoby, by z nimi walczyć. Dbaj o swoją skórę, odpowiednio ją pielęgnuj, korzystaj z możliwości, jakie daje współczesna medycyna to inwestycja w Twój dobry wygląd po porodzie!

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię