Rozstępy to zmiany skórne na pierwszy rzut oka przypominające blizny. W zależności od miejsca, w którym występują, mogą układać się promieniście lub równolegle wobec siebie. Pojawiają się u około 90% kobiet w ciąży, przede wszystkim na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach i biodrach. Nie ma co ukrywać – jeśli rozstępy już się pojawią, walka z nimi jest trudna i wymaga czasu.
Rozstępy – przyczyny
Największą rolę w tworzeniu się rozstępów odgrywają predyspozycje genetyczne. U niektórych kobiet w ciąży, mimo systematycznego powiększania się brzuszka i przybierania na wadze, na skórze nie pojawiają się żadne niedoskonałości. W przypadku innych wystarczy lekkie zaokrąglenie brzucha czy powiększenie piersi, by pojawiły się na nich czerwone, brunatne, a czasem nawet sine pasma.
Bezpośrednimi przyczynami anatomicznymi rozstępów są zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie w trakcie ciąży. Znaczenie ma także zmniejszająca się elastyczność włókien sprężystych skóry. W trakcie ciąży rozciąga się ona np. w toku powiększania się brzuszka czy piersi, więc jej włókna tracą swoją elastyczność i ciągłość, co objawia się właśnie powstawaniem rozstępów.
Ważne
Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów. W pierwszej – fazie zapalnej – są one mocno widoczne, mają kolor czerwono-niebieski. Z kolei w fazie zanikowej stopniowo blakną, stając się białawe, perłowe lub bladoróżowe, ale niestety nie znikają całkowicie.
Pielęgnacja skóry w ciąży – co na rozstępy?
Choć nie ma w pełni skutecznych metod profilaktyki rozstępów, to jednak poprzez odpowiednią pielęgnację skóry w ciąży można zadbać o jej nawilżenie, sprawniejszą regenerację oraz szybsze blaknięcie rozstępów. O właściwe nawilżenie skóry powinnaś oczywiście dbać na co dzień, ale w ciąży Twoje ciało wymaga szczególnej troski. Do codziennej pielęgnacji możesz używać np. oliwki lub specjalnych preparatów nawilżających skórę dla kobiet w ciąży.
Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz zainwestować również w krem na rozstępy. Kosmetyki tego typu można znaleźć właściwie we wszystkch drogeriach czy aptekach. Produkty pielęgnujące mogą przybrać postać tradycyjnych kremów, dostępne są też peelingi, balsamy czy olejki na rozstępy. To, jaki kosmetyk wybierzesz, zależy oczywiście od Twoich indywidualnych preferencji, ale pamiętaj, by produkty były dedykowane kobietom w ciąży – wówczas będą zawierały tylko bezpieczne składniki, niewywołujące podrażnień czy alergii.
Ważne
Skuteczność działania produktu zależy w dużym stopniu od sposobu aplikacji kremu czy olejku na rozstępy. Wybrany kosmetyk należy delikatnie wmasować w piersi, uda, pośladki czy brzuch. Piersi i pośladki masujemy okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Brzuch należy masować od dołu do góry.
Jak walczyć z rozstępami? Praktyczne wskazówki
Dobrym domowym sposobem na rozstępy są masaże, wykonywane w trakcie prysznica czy kąpieli przy pomocy specjalnych szczotek lub szorstkich rękawic. Poprawiają one krążenie w danej partii ciała, pomagają uelastycznić i ujędrnić skórę. Bez obaw możesz samodzielnie wykonywać takie masaże w obrębie pośladków, ud czy bioder. Lepiej natomiast nie masować szczotką lub rękawicą okolic brzucha.
Jeśli masz na to ochotę, możesz udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub do SPA na profesjonalne masaże przygotowane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży. Są one bezpieczne dla Ciebie i dla dziecka, mogą obejmować również np. nakładanie peelingów na rozstępy czy innych preparatów kosmetycznych. Tego typu masaż pozwoli Ci się także zrelaksować i odpocząć – a to jest dla Ciebie bardzo ważne!
Ważne
Choć przed rozstępami w ciąży w 100% nie uchroni żadna dieta ani aktywność fizyczna, to jednak jedz zdrowo, staraj się regularnie ruszać (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych) i kontroluj swoją wagę. Wszystko to pozwoli Ci zachować dobre samopoczucie, a także pozytywnie wpłynie na Twój wygląd.
Usuwanie rozstępów po ciąży
Jeśli rozstępy są dla Ciebie dużym problemem i obniżają Twoją samoocenę, już po porodzie oraz po zakończeniu okresu karmienia możesz zgłosić się na profesjonalne zabiegi usuwania rozstępów w gabinetach medycyny estetycznej. Może to być np. dermabrazja, peeling chemiczny, mezoterapia czy zabieg laserowy.
Choć rozstępy w ciąży to problem wielu kobiet, to jednak istnieją sposoby, by z nimi walczyć. Dbaj o swoją skórę, odpowiednio ją pielęgnuj, korzystaj z możliwości, jakie daje współczesna medycyna – to inwestycja w Twój dobry wygląd po porodzie!
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.