MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak zadbać o relacje z mamą dziecka?

Powiększenie rodziny to cudowne wydarzenie w życiu obojga partnerów. Zachwyt nad maluszkiem nie ma końca! W natłoku nowych zadań przy dziecku i ustalania nowego rytmu dnia nie zapominaj jednak o mamie maluszka. Sprawdź, jak zadbać o relacje partnerskie, aby miłość między Wami nie zaczęła wygasać.

4min. czytania Sty 15, 2024

Noworodek potrafi wywrócić życie świeżo upieczonych rodziców do góry nogami. Właśnie z tego powodu potrzebujesz czasu, aby odnaleźć się w nowej taty. Ważne jest to, abyś był troskliwym ojcem, ale również kochającym partnerem. Zobacz, jak dbać o relacje z mamą Twojego dziecka.

Dobry tata, mąż i partner – co to oznacza?

Każda kobieta po porodzie potrzebuje wsparcia. Połóg nie jest dla mamy łatwym czasem. Jej organizm potrzebuje regeneracji po wyczerpującym porodzie i ciąży. Zmiany hormonalne, które mają wtedy miejsce, wpływają na emocje i ogólne samopoczucie świeżo upieczonej mamy. Zmęczenie i nocne pobudki na karmienie nie ułatwiają sprawy. Czasami pojawia się baby blues lub depresja poporodowa. Bądź wsparciem dla kobiety. Wypełnianie ojcowskich obowiązków i opieka nad dzieckiem to pierwsza zasada budowania więzi z partnerką po porodzie. Chociaż nie każdy tata o tym wie, możesz nawet kangurować noworodka – to naprawdę łatwe, nie wymaga dużego zaangażowania, a potrafi wzmocnić relację tata-dziecko-mama.

Ważne

Aby Twojej partnerce sprawić przyjemność, pomyśl o prezencie dla niej. Wyraź swoją wdzięczność za to, że urodziła Wasze maleństwo. Biżuteria bądź okazały bukiet ulubionych kwiatów dla świeżo upieczonej mamy są dobrym pomysłem.

Dzięki temu mama maluszka czuje, że nie jest w tym wszystkim sama, a Ty budujesz więź z dzieckiem i masz poczucie, że jesteś potrzebny całej rodzinie. Choć pierwsze miesiące z niemowlakiem mogą być dla Was trudne, bądź oazą spokoju i zachowaj trzeźwe myślenie. Wspieraj mamę maluszka, gdy karmi piersią. Jeśli dziecko nie jest już przystawiane do piersi, naucz się karmienia butelką, a jeśli rozszerzacie już jego dietę – także przygotowywania posiłków dla bobasa.

 

family

 

Potrzeby taty i mamy, czyli sztuka wyrażania emocji

Kiedy rodzi się dziecko, w związku może pojawić się kryzys. Jeżeli poczujesz się zazdrosny o maluszka, szczerze porozmawiaj o tym z partnerką. Wasze relacje muszą być stabilne. Nie możesz budować w sobie negatywnych emocji i walczyć o uwagę partnerki, bo to tylko niekorzystnie odbije się na dziecku. Ustalcie, czego oczekujecie od siebie w nowej roli, jaką jest rodzicielstwo. Jak już wspomnieliśmy, nie uciekaj od obowiązków ojcowskich, tylko bądź zaangażowanym tatą i pomagaj młodej mamie.

Z drugiej strony, nie dawaj się zepchnąć na boczny tor przez mamę maluszka, która twierdzi, że tylko ona wie, jak najlepiej zająć się Waszym dzieckiem. Zarówno instynkt macierzyński, jak i ojcowski, kształtuje się na bazie Waszych doświadczeń. Pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć. Również obsługi noworodka, która wcale nie jest taka trudna, jak to się wydaje.

 

father with baby

 

Zadbaj o bliskość z mamą maluszka

Zupełnie innym obszarem są Wasze intymne kontakty. W połogu musicie zrezygnować z seksu, ale to nie oznacza, że bliskość między Tobą a partnerką powinna na kilka tygodni całkowicie zniknąć. Wręcz przeciwnie! To dobry czas, aby podsycać uczucie w związku. Bądź czuły dla mamy maluszka. Pokazuj jej każdego dnia, jak bardzo jesteś dumny, że dała radę podczas porodu i wydała na świat Wasz największy skarb!

Ważne

W niektórych związkach dziecko, które śpi między rodzicami, bywa powodem zazdrości ojców, a nawet przyczyną oddalenia się od siebie partnerów. Dodatkowo, nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Od samego początku nauczcie więc maluszka, aby w nocy spał sam, a nie między Wami. Jeżeli nie chcecie wstawać do dziecka kilka razy w nocy i przechodzić do drugiego pokoju, wstawcie do sypialni łóżeczko dziecka, kosz Mojżesza albo użyjcie dostawki do łóżka. Dzięki temu dziecko pozostanie cały czas pod Waszą opieką, a jednocześnie będzie mogli być blisko siebie.

Spędźcie razem wolny czas

Postaraj się znaleźć czas tylko dla Was. Zorganizuj pomoc do dziecka i wyjdź z partnerką do kina, kawiarni albo na spacer. Jeżeli wolicie spędzić wspólne chwile w domu, gdy maluszek zaśnie, po prostu znajdźcie kilka minut tylko dla siebie i zapomnijcie o codziennych problemach. Zróbcie z tego swój mały rytuał i np. raz w tygodniu zaplanujcie taką minirandkę.

Celebrujcie wspólne chwile, pielęgnujcie uczucie między Wami i poczujcie się chociaż raz na jakiś czas tak, jakbyście znów byli parą zakochanych na początku swojej znajomości. Nie zapominaj, że kobieta potrzebuje komplementów. Szczególnie teraz, kiedy po porodzie wraca do formy i może nie czuć się jeszcze w 100% atrakcyjnie w ciele po ciąży.

 

cheerful husband and wife

 

Nasz artykuł zawiera tylko niektóre sposoby, aby pomóc Ci zadbać o relacje z mamą dziecka. Na pewno znajdziesz jeszcze mnóstwo innych pomysłów! Z pewnością pojawienie się maluszka na świecie to szansa na lepsze poznanie siebie. Każdy związek jest inny i każdy z partnerów ma zupełnie inne potrzeby, które muszą zostać spełnione, by mógł poczuć się kochany. Przed Tobą nowe wyzwania, dlatego trzymamy kciuki, aby udało Ci się zbudować szczęśliwą i kochającą się rodzinę!

 

strefa mamy
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.