MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Zachować męskość i znaleźć czas dla siebie

Niezależnie od tego, jak dobrze odnajdujesz się w swoim ojcostwie i jak bardzo chcesz spędzać chwile z Waszym maluszkiem – powinieneś czasem wziąć oddech i oderwać się od obowiązków. Gdy zajmiesz się swoimi sprawami i zadbasz o swój relaks, wrócisz potem do codzienności z nowymi pokładami energii. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Każdy powinien czasem powiedzieć sobie: „stop”. W przypadku młodych rodziców ta zasada nabiera szczególnego znaczenia. Zmęczeni nawałem obowiązków, możecie nawet nie zauważyć, kiedy dopada Was poczucie „wypalenia”. To prawda, że nie jest łatwo połączyć pracę z życiem rodzinnym, a do tego jeszcze zadbać o czas dla siebie. Jednak zarówno Ty, jak i Twoja partnerka powinniście pamiętać, że musicie nawzajem zadbać o swoje dobre samopoczucie i chwilę odpoczynku.

 

Keep masculine and find time for yourself

 

Spełniony mąż, tata i mężczyzna

W życiu odgrywasz różne role społeczne. Być może jakiś czas po narodzinach dziecka wydawało Ci się, że Twój świat „skurczył się” jedynie do wypełniania funkcji ojca i zapewniania bytu rodzinie. Jednak bardzo ważne jest to, aby odnaleźć równowagę między byciem tatą, mężem i mężczyzną. Każda z tych ról bowiem wiąże się z innymi Twoimi potrzebami, które powinny zostać spełnione, abyś poczuł się naprawdę szczęśliwy. Nie pozwól więc sobie na wyrzuty sumienia, tylko ustal z partnerką zasady, których będziecie się trzymać, abyście oboje znaleźli czas dla siebie.

Ważne

Pamiętaj, aby wyrażać wdzięczność wobec partnerki za jej wkład w Wasze wspólne życie rodzinne. Oboje potrzebujecie czuć się docenieni za podejmowane wysiłki. Zwykłe „dziękuję” lub wyrażenie podziwu mogą dodać skrzydeł po męczącym dniu. Jeśli sam będziesz doceniał działania swojej partnerki, ona również zwróci uwagę na to, by okazywać radość z powodu Twojego zaangażowania. To zaś pomoże Ci się poczuć spełnionym mężczyzną i partnerem.

Omówcie wspólnie, kto za co odpowiada w codziennym życiu Waszej rodziny, i na tej podstawie rozrysujcie sobie podział obowiązków domowych. Dzięki temu będzie Wam łatwiej zaplanować również czas wolny – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej partnerki. Powiedz szczerze ukochanej, jakie pasje pragniesz dalej realizować i kiedy chciałbyś to robić. Wysłuchaj także jej oczekiwań i spróbujcie ustalić, kiedy każde z Was będzie miało czas wyłącznie dla siebie.

 

Fulfilled husband, dad and man

 

Pasje i relaks

Być może słyszałeś już od kogoś, że pojawienie się na świecie dziecka oznacza, iż musisz zrezygnować ze swoich pasji. Nie jest to jednak prawda! Oczywiście dobro dziecka jest teraz najistotniejsze, ale równie ważne jest to, abyś czuł się spełniony życiowo. Podjęcie no nowo Twoich ulubionych aktywności pomoże Ci poczuć się w pełni sobą, a jednocześnie zapewni Ci dawkę relaksu – którego każdy potrzebuje, aby działać na wysokich obrotach. Oczywiście część swoich pasji możesz realizować razem z maluszkiem, ale czasem będziesz miał potrzebę poprzebywać wyłącznie w dorosłym towarzystwie.

 

Passions and relaxation

 

Ustal z partnerką konkretny termin, kiedy chciałbyś mieć wolne od obowiązków, i zajmij się swoimi zainteresowaniami, pójdź uprawiać ulubiony sport lub spotkaj się z kolegami. Zaplanuj sobie czas w taki sposób, abyś rzeczywiście odczuł, że zregenerowałeś swoje siły i że Twoje życie nie koncentruje się wyłącznie na wypełnianiu obowiązków. Gdy spełniasz swoje marzenia i realizujesz pasje, odczuwasz radość, która napędza Cię do efektywnego działania także na innych polach życia – takich jak praca czy rodzina. Staraj się więc dobrze wykorzystać swój czas wolny.

Poczucie męskości i dobry wzorzec

Dawniej zwykło się mawiać, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić dziecko, wybudować dom i posadzić drzewo. Gdy zostajesz ojcem, zwykle wzmacnia to Twoje poczucie męskości, jednak nie jest to jedyny aspekt Twojego życia. Jeśli masz jakieś hobby, realizujesz swoje pasje, stajesz się również interesującym mężczyzną dla swojej partnerki. Robisz wrażenie osoby o szerokich horyzontach, budzącego ciekawość i podziw. To zaś przełoży się na Wasze dobre relacje i szczęśliwe, zgodne życie rodzinne.

 

A sense of masculinity and a good role model

 

Postać taty pełnego pasji jest też bardzo ważna w budowaniu wzorca męskości w oczach Twojego dziecka. Maluszek uczy się tego, jak ważne w życiu jest to, aby mieć ambicje i rozwijać swoje zainteresowania. Gdy zarówno Ty, jak i Twoja partnerka macie czas wolny dla siebie, możecie realizować się w różnych rolach i zyskać okazję do relaksu. A kiedy już wrócisz wypoczęty i spełniony, wówczas przejmij opiekę nad dzieckiem i odciąż swoją partnerkę. Pamiętaj bowiem o tym, że warunkiem szczęścia dziecka jest to, że ma szczęśliwych rodziców.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.