Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
szczesliwa-mama-bawiaca-sie-ze_swoim-maluszkiem

Urlop macierzyński oraz urlop tacierzyński

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, ile trwa urlop macierzyński, tacierzyński lub rodzicielski? Warto znać swoje prawa i obowiązki po urodzeniu dziecka.

środa, 02.11.2016

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się jakie świadczenia przysługują Ci po narodzinach dziecka? A może maluszek już jest na świecie, a Ty nie wiesz, kiedy i jakie podania o urlop złożyć u pracodawcy? Sprawdzamy, co na ten temat mówi Kodeks Pracy!

Urlop macierzyński

Wymiar urlopu macierzyńskiego to obecnie 26 tygodni (20 tygodni urlopu podstawowego + 6 tygodni urlopu dodatkowego*) w przypadku narodzin jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku bliźniąt, (plus kolejne 2 tygodnie na każde kolejne dziecko)  – liczonych od dnia narodzin dziecka. Urlop ten, w przypadku umowy o pracę, (pierwsze 26 tygodni) płatny jest 100% lub 80%, jeżeli kobieta jednocześnie składa wniosek o wykorzystanie w pełni urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
*Dodatkowy urlop macierzyński może być wykorzystany przez któregokolwiek z rodziców.
Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego należy złożyć u pracodawcy.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o urlop macierzyński:

  • zaświadczenie ze szpitala o porodzie
  • odpis aktu urodzenia dziecka
  • PESEL dziecka 

Zasiłek dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą to niezależnie od wysokości odprowadzanych składek, 1 tysiąc złotych netto. Na zasiłek ten mogą liczyć także kobiety bezrobotne, zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, zlecenie i studentki.  
Dodatkowo musisz wiedzieć, że masz prawo wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.
Urlop macierzyński rodzice mogą dzielić między siebie, jednak matka musi odbyć co najmniej 8 tygodni urlopu.

Urlop rodzicielski 

Wymiar urlopu rodzicielskiego to obecnie 32 tygodnie, naliczany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, należy złożyć do 21 dni po porodzie. Natomiast wniosek o urlop rodzicielski należy zgłosić nie później niż 14 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. 

Urlop rodzicielski można wykorzystać w pełnym wymiarze lub niepełnym, podzielonym na 1 do 4 części nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Urlop ten płatny jest 60% wynagrodzenia. W przypadku rozłożenia urlopu rodzicielskiego na części, należy z nich korzystać bezpośrednio jedna po drugiej. Urlop rodzicielski rodzice mogą dzielić między siebie. 
16 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać w części niewystępującej bezpośrednio po sobie. Ma to jednak wpływ na zmniejszenie przysługującego urlopu wychowawczego. 
Po urlopie rodzicielskim masz możliwość złożenia wniosku o urlop wychowawczy, z którego rodzice mogą korzystać do ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi maksymalnie 36 miesięcy.

Urlop ojcowski 

Ojciec dziecka, zatrudniony na umowę o pracę, może skorzystać z 2. tygodni 100% płatnego urlopu ojcowskiego. Urlop ten należy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. 
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku:

  • odpis aktu urodzenia dziecka 
  • PESEL dziecka 

Po zakończeniu urlopu, pracodawca zobowiązany jest przyjąć pracownika na dotychczasowe stanowisko pracy, z wynagrodzeniem, jakie by otrzymywał, gdyby nie skorzystał z urlopu.
Powinnaś także wiedzieć, że po zakończeniu urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego pracodawca jest zobowiązany dopuścić Cię do pracy na tym samym stanowisku. W przypadku, gdy powrót na to samo stanowisko nie jest możliwy, pracodawca ma obowiązek dopuścić Cię do pracy na innym stanowisku odpowiadającym Twoim kwalifikacjom, z zachowaniem wynagrodzenia sprzed okresu urlopu. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.