MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą

Niedługo będziesz ojcem? A może już nim jesteś? Przekonaj się, że nie tylko mama w życiu maluszka jest ważna. Ty też możesz zostać bohaterem dla swojego dziecka. Bądź z niego dumny, ciesz się z najmniejszych sukcesów i przekazuj potomkowi swoją życiową mądrość. Poznaj 6 powodów, dlaczego fajnie jest być tatą. 

6min. czytania Sty 15, 2024

Bycie tatą to najpiękniejsze, co może się przydarzyć mężczyźnie. Od pierwszych chwil życia Twojego dziecka jesteś dla maluszka osobą, która odpowiada za jego zdrowie i życie. Choć ojcostwo może na początku nieco przerażać, ma wiele pozytywnych aspektów. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze z nich. Sprawdź, dlaczego fajnie jest być supertatą!

1. Dziecko uczy odpowiedzialności i szybkiego reagowania na zaistniałe sytuacje

Relacja tata-dziecko ma ogromny wpływ na to, jakim człowiekiem w przyszłości będzie Twój maluszek. Być może już nie raz zastanawiałeś się, jak być dobrym ojcem. Gdy pojawi się w Twoim życiu taka mała osoba, przekaż jej ważne wartości oraz otocz miłością. To najlepsze, co możesz dać od siebie. Mały szkrab potrafi przewrócić cały świat do góry nogami i przestawić Twoje dotychczasowe priorytety. Takie zmiany wymagają adaptacji – każdy potrzebuje chwili, by się do nich przyzwyczaić. Ojcowie odczuwają, że pojawienie się dziecka na świecie to decydujący, zwrotny moment w ich dorosłym życiu. Założenie rodziny i wzięcie odpowiedzialności za bliskich jest oznaką tego, że w końcu wydoroślałeś i rozpoczynasz nowy etap w swoim życiu. Teraz musisz zrobić wszystko, aby ochronić bezbronne maleństwo i szybko, a przede wszystkim mądrze reagować w różnych sytuacjach.

 

happy family

 

2. Maluszek to powód do dumy

Bycie tatą to mnóstwo powodów do dumy. Przez całe swoje życie, nawet wtedy, gdy Twoje dziecko już osiągnie pełnoletniość i założy własną rodzinę, będziesz cieszyć się z jego osiągnięć. W pierwszych latach życia dziecka są to pierwsze słowa, kroki i umiejętności zdobywane w kolejnych skokach rozwojowych. Gdy dziecko nauczy się czegoś nowego, zawsze wywołuje to przecież w rodzicach nieopisaną radość. Z pewnością nie raz będziesz z dumą opowiadać o swoim małym szkrabie znajomym w pracy. W końcu chyba większość mężczyzn marzy o tym, aby pozostawić po sobie jakiś ślad, przekazać jak najlepsze geny, majątek oraz talenty swojemu potomkowi, a potem z podziwem obserwować jak dziecko rośnie, rozwija się i osiąga sukcesy.

Ważne

Ojcostwo jest dla mężczyzn jednym z najbardziej istotnych punktów na drodze do osiągnięcia życiowego spełnienia. Bycie tatą i fakt, że dziecko dobrze się rozwija (co świadczy o właściwej opiece rodziców), jest powodem do dumy. Dla wielu ojców dumą jest również społeczne uznanie, które jest okazywane im samym oraz ich dzieciom.

3. Bycie tatą sprawi, że staniesz się bardziej kreatywny

Ojcostwo to dla niejednego mężczyzny okazja do tego, aby pobudzić na nowo kreatywność. Będziesz mógł zrealizować swoje pomysły we wspólnej zabawie z dzieckiem i przypomnisz sobie, jak sam byłeś mały. Aby spędzić miło czas, możesz zaproponować np. wspólne robienie latawca czy sklejanie drewnianych modeli, a w przygotowanie zabawek zaangażować również swojego maluszka. Jeśli masz małe dziecko, przygotuj dla niego coś od siebie. Pomyśl, co potrafisz robić najlepiej i swój talent wykorzystaj do samodzielnego stworzenia czegoś niesamowitego – może to będzie napisana przez tatę kołysanka, rakieta z kartonu, samolot albo domek dla lalek? Sposobów na wykorzystanie własnej kreatywności masz naprawdę wiele!

 

father playing with son

 

4. Odkryjesz w sobie nowe cechy charakteru i nauczysz się nowych rzeczy

Pojawienie się dziecka na świecie i bycie tatą to w życiu mężczyzny czas, w którym odkrywa siebie na nowo. Bycie tatą dziewczynki lub chłopca bardzo często sprawia, że mężczyźni rozbudzają w sobie zupełnie nowe cechy charakteru, których do tej pory nie dostrzegali. Być może staniesz się bardziej cierpliwy, nauczysz się walczyć z negatywnymi emocjami, będziesz bardziej opanowany i zorganizowany. Ojcostwo to także codzienna nauka nowych rzeczy – od przewijania noworodka, jego kąpieli i opieki nad dzieckiem, aż po przyspieszony kurs gotowania czy godzenia życia rodzinnego z zawodowym. Nie bój się, jeśli na początku będziesz popełniać drobne błędy – to normalne. Może ojcostwo w końcu doda Ci odwagi, aby zmienić pracę i kupić większy samochód lub mieszkanie? Już wkrótce sam przekonasz się, jak bycie tatą potrafi zmienić na lepsze dotychczasowe przyzwyczajenia i styl życia.

Ważne

Wiele umiejętności i cech charakteru, które uda Ci się posiąść jako ojcu, możesz wykorzystać także w życiu zawodowym. Co ciekawe, pracodawcy chętniej zatrudniają ojców. Są oni postrzegani jako ci bardziej sumienni i odpowiedzialni pracownicy, którym można zaufać. Tym samym zyskują społeczne uznanie. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że zapewnienie bytu najbliższym przez pracownika, który jest żywicielem rodziny, bardzo często idzie w parze z jego większą pracowitością.

5. Tata to superbohater!

Gdy zostajesz ojcem, jedno jest pewne. Dla Twojego dziecka jesteś najlepszym tatą za każdym razem, kiedy naprawiasz popsutą zabawkę, zaklejasz plasterkiem starte kolano i jesteś inicjatorem zabaw pełnych radości i śmiechu malca. Dla dziecka nawet zwyczajne rzeczy, które na co dzień robisz, wydają się Twoją ponadprzeciętną supermocą! Kiedy tłumaczysz swojemu maleństwu różne zjawiska i odpowiadasz na nurtujące pytania, imponujesz szkrabowi swoją wiedzą. Zrób zatem wszystko, abyś był największym autorytetem dla dziecka. Jak to zrobić? Poświęcaj mu swój czas, pokazuj otaczający go świat, bądź przy maluszku, gdy Cię potrzebuje i okazuj swoją miłość. Przy okazji sam się przekonasz, że ojcostwo nadaje życiu sens oraz wyzwala w człowieku nowe pokłady pozytywnej energii. Kiedy bierzesz pierwszy raz na ręce swoje dziecko, możesz poczuć się jak superbohater, który właśnie rozpoczyna swoją najważniejszą misję – ojcostwo!

 

happy father and son dressed as superman

 

6. Ojcostwo zacieśnia więzy rodzinne

Bycie tatą sprawia, że na pewne wydarzenia z własnego życia patrzy się z perspektywy czasu zupełnie inaczej. Być może teraz, gdy sam zostaniesz ojcem i będziesz odpowiadać za zdrowie i życie maluszka, nareszcie zrozumiesz, co przez wszystkie lata czuli Twoi rodzice. To jednak nie oznacza, że musisz powielać wzór ojcostwa własnego taty i kanon rodziny, z której wyrosłeś. Najlepiej metodą prób i błędów wypracuj swój własny model. Założenie rodziny to również czas budowania zupełnie nowej relacji ze swoją partnerką. Teraz jesteście tatą i mamą – najbliższymi osobami dla Waszego maluszka. Jesteście zgraną drużyną, która ma jeden wspólny cel – wychować dziecko i dać mu to, co najlepsze. To bardzo zbliża, ale jednocześnie niekiedy może być źródłem konfliktów, dlatego, gdy już pojawi się dziecko, nie zapominaj o pielęgnowaniu miłości między Wami!

 

happy family lying in bed

 

Jeśli w głowie masz mnóstwo wątpliwości, czy na pewno spełnisz się w roli ojca, pamiętaj, że dla maluszka jesteś i będziesz superbohaterem! Nieprzespane noce z pewnością zrekompensuje Ci poczucie, że jesteś potrzebny swojemu dziecku! Ojcostwo, choć jest wymagające i wiąże się ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń, nie jest takie straszne jak mogłoby się czasem wydawać. Przede wszystkim daje w zamian mnóstwo powodów do radości. Wspomnieliśmy tylko o niektórych, z pewnością jako tata odkryjesz ich dużo więcej. Powodzenia!

 

mother and father smiling baby
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.