MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak zostać supertatą?

Bycie odpowiedzialnym ojcem jest często kojarzone z zabezpieczeniem materialnym rodziny. Jednak pomyśl o tym raczej w kategoriach wzięcia na siebie części obowiązków związanych z dzieckiem. Pokaż partnerce i Waszemu maleństwu, że mogą na Ciebie liczyć. Zostań specjalistą do spraw kąpieli dziecka, karmienia, usypiania i zabiegów pielęgnacyjnych.

4min. czytania Sty 15, 2024

Młode mamy są zwykle bardzo wyczerpane swoją nową rolą. Może Ci się wydawać, że partnerka wie od początku wszystko na temat opieki nad dzieckiem – ale to nieprawda. Także ona zwykle nie czuje się pewnie jako mama. Pomóż jej przejść ten trudny czas i pokaż, że rodzina to działanie zespołowe. Weź na swoje barki część obowiązków, nawet jeśli początkowo wydają się trochę straszne – a już wkrótce okaże się, że opanowałeś je do perfekcji!

Kąpiel noworodka

Dlaczego utarło się przekonanie, że kąpanie niemowlaka to zajęcie dla ojców? Powód okazuje się całkiem prozaiczny. Jest to po prostu jeden z obowiązków, który tata może wypełniać po powrocie z pracy, zmieniając w ten sposób partnerkę przy opiece nad dzieckiem. Poza tym mężczyźni mają zazwyczaj większe dłonie i jest im łatwiej utrzymać maluszka. Weź więc sprawy w swoje ręce i spróbuj sprawić, aby kąpiel była dla dziecka wspaniałym czasem spędzanym z tatą!

 

dad bathes the baby

 

Doceń partnerkę za wysiłek, jaki wkłada w opiekę nad maluszkiem, i poproś ją, aby odpoczęła po ciężkim dniu. Ty zaś zadbaj o pielęgnację noworodka. Spróbuj wypracować jakieś własne rytuały, które będą towarzyszyć wieczornemu myciu i usypianiu maluszka. Dzięki temu dziecko jeszcze bardziej będzie kojarzyć tę czynność i czas właśnie z Tobą. Możesz się powygłupiać i robić śmieszne miny, zrobić mu relaksujący masaż, a nawet nucić stare ballady rockowe. Przede wszystkim zaś dużo mów do swojego potomka – to bardzo ważne w budowaniu z nim bliskiej relacji!

Przewijanie noworodka

Przewijanie dziecka to absolutna podstawa – każdy rodzic musi to umieć. Być może początkowo wydaje Ci się to trudną sztuką, ale zobaczysz, że już niedługo będziesz wykonywał tę czynność niemal mechanicznie. Ważne jest tylko to, abyś zadbał o bezpieczną przestrzeń i o to, aby wszystkie niezbędne akcesoria mieć w zasięgu ręki. Przewijanie może też stanowić doskonałą okazję do nawiązania fizycznego kontaktu z dzieckiem. Czuły dotyk jest niezwykle istotny dla jego rozwoju, działa też relaksująco – a to szczególnie ważne przy wieczornych rytuałach. A jeśli maluszek cierpi na ból brzuszka, odpowiednio wykonany masaż będzie miał właściwości przeciwbólowe i pozwoli dziecku spokojnie zasnąć.

Karmienie noworodka

Wasze dziecko jest karmione piersią, więc czujesz, że w tej kwestii nie możesz pomóc? Nic bardziej mylnego! Jeśli mama odciąga pokarm – np. dlatego, że musi gdzieś wyjść – podczas jej nieobecności Ty możesz podać maluszkowi mleko w butelce. Dzięki temu będziesz mógł uczestniczyć w żywieniu dziecka i także w ten sposób odciążyć partnerkę. Umożliwi jej to spokojne wyjście z domu, aby zregenerować siły – bez konieczności martwienia się o to, że pod jej nieobecność dziecko zrobi się głodne. Poza tym zawsze lepiej być przygotowanym na sytuacje awaryjne – gdyby takie się zdarzyły, lepiej, abyś nie szukał nerwowo informacji, jak nakarmić dziecko.

Jeśli w nocy maluszek się obudzi i będzie głodny, czasem to Ty wstań i pójdź po dziecko, aby podać je przemęczonej obowiązkami partnerce. Gdy skończy karmić maleństwo, delikatnie odłóż je z powrotem do łóżeczka. Dzięki temu mama nie będzie musiała za każdym razem wstawać do dziecka. Oczywiście każde z Was potrzebuje snu, ale gdy macie w domu maluszka, powinniście się pogodzić z tym, że noce będą czasem nieco niespokojne. Dzielcie się więc obowiązkiem wstawania do dziecka, abyście przeszli ten trudny czas, wspierając się nawzajem.

 

dad is feeding the baby

 

Jeśli maluszek karmiony jest butelką, możesz włączyć karmienie do swoich wieczornych rytuałów z dzieckiem. Po pierwsze, dołożysz wtedy kolejny element do wspólnego czasu z maluszkiem i nawiążesz z nim jeszcze głębszą więź. Po drugie, najedzone dziecko śpi spokojniej – to będzie Twoja zasługa! Po trzecie zaś – nie ma co ukrywać: patrzenie na to, jak maluszek leży w Twoich objęciach i je ze smakiem, bywa po prostu urocze. Nawet dla prawdziwych twardzieli!

Twoje wieczorne rytuały z maluszkiem:

  • wykąp dziecko
  • nakremuj i wymasuj jego ciałko
  • ubierz w śpioszki czy body do spania
  • podaj dziecko mamie do nakarmienia piersią lub nakarm mlekiem z butelki
  • połóż maluszka do łóżeczka
  • poczytaj dziecku do snu
  • upewnij się, czy maluszek już śpi, daj mu buziaka w czółko i sprawdź, czy jest dobrze przykryty

A na samym początku nie zapomnij zrobić partnerce kubka herbaty i wysłać ją na odpoczynek!

 

strefa mamy
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.