Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko pod opieką taty

Dziecko pod opieką taty – garść porad

Nadeszła Twoja kolej, aby zaopiekować się dzieckiem? Zostajesz z nim sam lub po prostu bierzesz na swoje barki ten obowiązek i dajesz odpocząć partnerce? Być może wcześniej zapewniałeś ją, że doskonale dasz sobie radę, ale teraz mogą Cię ogarniać wątpliwości: jak to będzie? Nie daj się chwilom zwątpienia przeczytaj kilka naszych porad i spraw, żeby był to niezapomniany czas zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. 

środa, 21.08.2019

Niektórzy ojcowie czują się czasem niedoceniani przez swoje partnerki i traktowani jako ten „gorszy rodzic”. Jeśli jednak samodzielnie zajmiesz się dzieckiem, dasz dowód na to, że jesteś odpowiedzialnym tatą, który świetnie sobie radzi z Waszym maleństwem. Nie staraj się być kopią jego mamy – wypracuj sobie własny model rodzicielstwa. Staniesz się wtedy nieocenioną pomocą dla partnerki, a jednocześnie zbudujesz pozytywny wizerunek taty w oczach dziecka. 

Odczytuj powody płaczu

Jest to jedna z ważniejszych rzeczy w opiece nad noworodkiem, których uczysz się z czasem – nikt bowiem nie rodzi się z taką umiejętnością. Początkowo każdy płacz będzie brzmiał dla Ciebie tak samo. Później jednak zaczniesz dostrzegać, że może się on różnić w zależności od powodu, z jakiego maluszek się skarży. Obserwuj ruchy i miny dziecka towarzyszące płaczowi. Są to cenne wskazówki, które mogą Ci pomóc rozpoznać problem i odpowiednio na niego zareagować.

uspokajanie dziecka przez tatę

Zadbaj o podstawowe potrzeby

Oczywiście możesz też działać metodą prób i błędów. Upewnij się, czy zaspokojone są podstawowe potrzeby dziecka. Może maluszek jest głodny? Podaj mu wówczas butelkę z mlekiem i spróbuj nakarmić. Sprawdź też, rzecz jasna, pieluszkę. Dziecko nie lubi, gdy jest mu mokro, może też odparzać mu się wtedy delikatna skóra na pupie. W takiej sytuacji musisz je więc przewinąć. Niemowlęta płaczą też wtedy, gdy jest im zbyt gorąco lub przeciwnie – za zimno. Oczywiście zawsze też mogą być po prostu zmęczone lub znudzone wówczas również należy odpowiednio zareagować: ułożyć do snu lub zrobić to, co lubisz najbardziej: zająć maluszka zabawą.

Bądź „dużym dzieckiem”

Ty też się baw! Oczywiście ojcostwo zapewne nieco zmieniło Twoje rozumienie zabawy. Wcześniej mogłeś ją pojmować raczej jako beztroskie spotkania z kolegami czy niczym nieskrępowane oddawanie się swoim pasjom i hobby. Rzecz jasna, to nie koniec z realizowaniem swoich pasji! Teraz jednak masz szansę dodatkowo odkryć, że drzemie w Tobie spontaniczna radość i chęć do zabawy z maluszkiem. Wygłupy ojca z dzieckiem to najlepszy przepis na pełen uciechy czas dla Was obojga. Maluszki uwielbiają w ojcach spontaniczność i ochotę do radosnej zabawy. Sięgnij po zabawki dziecka, rozśmieszaj je, łaskocz i zachęcaj do interakcji. Dzięki temu sprawisz, że maluszek będzie fantastycznie kojarzył czas spędzany z tatą, a Ty poczujesz dumę ze swojej roli jako ojca. 

zabawy taty z dzieckiem

Pokazuj maluszkowi świat

Rolą taty jest między innymi odkrywanie świata wraz z dzieckiem. Weź maluszka na spacer i staraj się mu objaśniać, co widzi dookoła. Takie mówienie do dziecka, nawet gdy jeszcze mało rozumie, ma ogromny wpływ na budowanie bliskiej więzi. Możesz też opowiadać mu o tym, co Cię interesuje, i próbować zarażać swoimi pasjami. Spacery są do tego doskonałą okazją, ponieważ dziecko z ciekawością chłonie wtedy świat i wszystko to, co mówisz. Jednocześnie przyzwyczajasz wówczas maluszka do tego, że czas spędzany z tatą jest interesujący, a Ty stajesz się dla niego prawdziwym życiowym przewodnikiem i autorytetem.


Co tata może zrobić przy dziecku? Poza karmieniem piersią – w zasadzie wszystko! Przede wszystkim jednak pamiętaj o:

 • przewijaniu
 • nakarmieniu
 • ułożeniu do snu czy na drzemkę
 • noszeniu i przytulaniu
 • wyjściu na spacer
 • kąpaniu i pielęgnowaniu ciałka
 • oraz o dobrej zabawie!

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.