0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

5
4.8/5 13 opinie

Gdy Twoje dziecko pojawi się na świecie, trzeba dopełnić wszystkich ważnych formalności. Zazwyczaj ten obowiązek spada na tatę maluszka. Podpowiadamy, co trzeba załatwić w urzędzie i jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby dziecko otrzymało m.in. akt urodzenia i numer PESEL.

5min. czytania Czer 27, 2023

Załatwianie urzędowych formalności po urodzeniu dziecka najczęściej jest zadaniem taty. Kiedy Twoja partnerka odpoczywa po porodzie i nabiera sił, Ty zajmij się rejestracją dziecka w urzędzie stanu cywilnego, dzięki czemu maluszek otrzyma numer PESEL. Zadbaj też o ubezpieczenie dziecka. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

1. Wybór imienia i nazwiska dla dziecka

Zgodnie z polskim prawem rodzice mogą nadać maluszkowi nie więcej niż dwa imiona. Zanim je wybierzecie, koniecznie sprawdźcie nasz imiennik dla chłopców i dziewczynek. Imię dla dziecka nie powinno być w formie zdrobniałej, nie może mieć ośmieszającego lub nieprzyzwoitego charakteru oraz musi wskazywać na płeć dziecka. Rodzice mogą natomiast wybrać imię obcego pochodzenia niezależnie od obywatelstwa noworodka. Jeżeli uznacie, że imię, które wybraliście, jednak nie pasuje do maluszka, na zmianę macie 3 miesiące.

Jeżeli zawarłeś związek małżeński, przy podpisywaniu niezbędnych dokumentów określone zostało, jakie nazwisko będą nosić dzieci z tego związku. Jeżeli z mamą dziecka nie masz ślubu, potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Rodzice mogą wybrać się w tej sprawie do urzędu razem lub osobno. Przy tej drugiej opcji matka dziecka ma 3 miesiące, aby potwierdzić uznanie ojcostwa.

the child's first name

2. Akt urodzenia dziecka

Zgodnie z nowymi przepisami akt urodzenia dziecka rodzice maluszka mogą otrzymać w wersji tradycyjnej (papierowej) lub online. Sporządzenie aktu jest bezpłatne. Najpóźniej 21 dni od wystawienia przez szpital tzw. karty urodzenia dziecka udaj się do urzędu stanu cywilnego. Możesz też wypełnić specjalny wniosek rejestracyjny online – niżej informacja o tym, jak i gdzie to zrobić. Akt urodzenia dziecka to dokument, który prawnie potwierdza jego narodziny. Zawarte są w nim takie dane, jak:

  • imię i nazwisko maluszka
  • płeć dziecka oraz data jego przyjścia na świat
  • imiona i nazwiska rodziców
  • daty i miejsca urodzenia rodziców
  • adres oraz numery PESEL rodziców

Ważne

Na podstawie aktu urodzenia dziecka staje się pełnoprawnym, małym obywatelem. Od niedawna obowiązuje tzw. parentyzacja. To oznacza, że numery PESEL rodziców pojawiają się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL, aby ułatwić prowadzenie statystyk publicznych i np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500+.

  • Rejestracja noworodka online

Aby zarejestrować dziecko online, wystarczy założyć tzw. profil zaufany, np. na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli już go masz, wystarczy dokonać rejestracji na stronie https://obywatel.gov.pl/dzieci/dziecko-zglos-urodzenie-dziecka. Zanim jednak zaczniesz, przygotuj swój dowód osobisty, numer aktu małżeństwa (jeśli jesteś żonaty) lub akt urodzenia (jeśli z partnerką nie macie ślubu). To ułatwi weryfikację w systemie. Potem zaloguj się, potwierdź, że jesteś tatą maluszka i zaakceptuj wszystkie dane.

Następnie przejdź do zarejestrowania narodzin maluszka. Podaj nazwę szpitala, gdzie urodziło się dziecko i jego imię. Wybierz adres, pod którym chcesz zameldować noworodka i sposób, w jaki odbierzesz dokumenty. Możesz to zrobić przez skrzynkę ePUAP, odebrać akt osobiście lub poprosić o wysłanie go pocztą. Podpisz wniosek profilem zaufanym i gotowe! Wszystko zajmie Ci przysłowiowe kilka minut!

online child documents
  • Zarejestrowanie dziecka w urzędzie stanu cywilnego

Możesz wybrać również tradycyjną drogę i udać się do urzędu w miejscowości, w której dziecko przyszło na świat. Szpital ma 3 dni, aby przekazać kartę narodzin maluszka do USC. Na rejestrację masz 21 dni od daty jej wystawienia. Jeśli karta dotarła do urzędu, zabierz ze sobą dowód osobisty i w pokoju ewidencji ludności zarejestruj maluszka! Jeżeli nie zarejestrujesz dziecka w ciągu przewidywanej liczby dni, urzędnik zrobi to za Ciebie, ale uwaga! W takim przypadku sam wybierze imię dla dziecka, dlatego lepiej nie zwlekaj z formalnościami!

3. Numer PESEL dla maluszka

Numer PESEL to jedenastocyfrowy numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Twoje dziecko otrzyma go automatycznie po sporządzeniu aktu urodzenia. Czas oczekiwania na numer PESEL wynosi do 30 dni. Dziecko otrzymuje indywidualny nr PESEL, dzięki któremu w przyszłości będzie mogło korzystać z opieki medycznej, wyrobić sobie paszport lub dowód osobisty bądź w szkole uzupełnić zaszyfrowanymi danymi arkusz egzaminacyjny.

4. Zameldowanie

Kierownik USC, który sporządza akt urodzenia dziecka, zamelduje maluszka w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców. Może też zameldować dziecko w miejscu zamieszkania tylko jednego z rodziców, np. w przypadku, gdy mama i tata nie mieszkają razem.

Ważne

Udaj się do Waszej przychodni, zgłoś narodziny maluszka i zapisz go do doświadczonego lekarza pediatry. Zrób to w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin dziecka. Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się między 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Pamiętaj także, że wcześniej czeka Was pierwsza wizyta patronażowa położnej rodzinnej (którą mama dziecka wybrała między 21. a 26. tygodniem ciąży). Wizyta powinna odbyć się nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez matkę i dziecko.

5. Zgłoszenie dziecka do ZUS

Zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia dokonuje jedno z jego rodziców w dziale kadr swojego zakładu pracy. W tym celu należy wypełnić wniosek ZUS ZCNA w terminie 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL dziecka.

child with parents

 

6. Becikowe i zgłoszenie do ubezpieczyciela

Becikowe to jednorazowa zapomoga, którą otrzymuje się w związku z narodzinami dziecka. Mogą ubiegać się o nią zarówno polscy rodzice, jak i zamieszkujący w naszym kraju cudzoziemcy, którzy mają np. kartę pobytu z odpowiednią adnotacją – dostęp do rynku pracy. Aby otrzymać becikowe, należy uzupełnić wniosek i zgłosić się do odpowiedniego urzędu – miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Na złożenie dokumentu masz 12 miesięcy od dnia porodu. O becikowe można ubiegać się, jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1922 zł netto. Kwota zasiłku to 1000 zł.

Jeśli rodzice posiadają dodatkowe ubezpieczenie, powinni po urodzeniu się dziecka skontaktować się z odpowiednim towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy jednak pamiętać o odpowiednim okresie karencji, w czasie którego nie jest możliwe otrzymanie pieniędzy z polisy po urodzeniu maluszka.

Ważne

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500+ zostało rozszerzone na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Nie zostanie przy tym uwzględnione kryterium dochodowe. To oznacza, że świadczenie będzie wypłacane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenia o dochodach czy orzeczenia o alimentach lub orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Informacje o tym, jak starać się o 500+ oraz wzory wniosków znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus.

Wyjątkowa metryczka dla Twojego dziecka

Pojawienie się dziecka na świecie to wyjątkowa chwila, którą warto uwiecznić! Gdy już zadbasz o wszystkie formalności w urzędach, razem z mamą maluszka przygotujcie spersonalizowaną metryczkę Waszego maluszka. Skorzystajcie ze specjalnego kreatora. Wpiszcie imię, masę ciała i wzrost noworodka. Przygotowaną pamiątkę prześlijcie rodzinie, pochwalcie się nią w mediach społecznościowych lub wydrukujcie i powieście w dziecięcym pokoiku.

strefa mamy
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

4.8
5
13 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    12
  • 4 star
    0
  • 3 star
    1
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
lol Kwie 27, 2023

NAWET ONLINE? BO ZŁOŻYLIŚMY WNIOSEK I JESZCZE NIE POSIADAMY PESEL

5
Tomasz Kwie 18, 2023

Krótko zwięźle i na temat

3
K&K Kwie 12, 2023

Od 2015 roku PESEL wydawany jest dziecku od ręki a nie żadne 30 dni oczekiwania.