MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

6 najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka

Gdy Twój maluszek pojawi się na świecie, w określonym czasie należy dopełnić ważnych formalności po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj ten obowiązek spada na tatę. Podpowiadamy, co trzeba załatwić w urzędzie i jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby noworodek otrzymał m.in. akt urodzenia i numer PESEL. 

6min. czytania Sty 15, 2024

Załatwianie urzędowych formalności po urodzeniu dziecka najczęściej jest zadaniem taty. Kiedy Twoja partnerka odpoczywa po porodzie i nabiera sił, Ty zajmij się rejestracją w urzędzie stanu cywilnego, dzięki czemu maluszek otrzyma numer PESEL. Zadbaj też o ubezpieczenie dziecka. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać! 

1. Wybór imienia i nazwiska dla dziecka

Jedną z najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka jest wybranie imienia dla szkraba i jego rejestracja w urzędzie. Zgodnie z polskim prawem rodzice mogą nadać maluszkowi nie więcej niż dwa imiona. Zanim je wybierzecie, koniecznie sprawdźcie nasz imiennik dla chłopców i dziewczynek. Imię dla dziecka nie powinno być w formie zdrobniałej, nie może mieć ośmieszającego lub nieprzyzwoitego charakteru oraz musi wskazywać na płeć dziecka.

Rodzice mogą natomiast wybrać imię obcego pochodzenia niezależnie od obywatelstwa noworodka. Jeżeli uznacie, że imię, które wybraliście, jednak nie pasuje do maluszka, na zmianę macie 3 miesiące. 

Jeżeli zawarłeś związek małżeński, przy podpisywaniu niezbędnych dokumentów określone zostało, jakie nazwisko będą nosić dzieci z tego związku. Jeżeli z mamą dziecka nie masz ślubu, potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Rodzice mogą wybrać się w tej sprawie do urzędu razem lub osobno. Przy tej drugiej opcji Twoja partnerka ma 3 miesiące, aby potwierdzić uznanie ojcostwa. 

 

the child's first name

 

2. Akt urodzenia dziecka

Zgodnie z nowymi przepisami akt urodzenia dziecka rodzice maluszka mogą otrzymać w wersji tradycyjnej (papierowej) lub online. Sporządzenie aktu jest bezpłatne. Na tę ważną formalność po urodzeniu dziecka masz 21 dni, liczone od wystawienia przez szpital tzw. karty urodzenia dziecka. Przed upływem tego terminu udaj się do urzędu stanu cywilnego lub wypełnij specjalny wniosek rejestracyjny online. Niżej znajdziesz informację o tym, jak i gdzie to zrobić. Akt urodzenia dziecka to dokument, który prawnie potwierdza jego narodziny. Zawarte są w nim takie dane, jak:

  • imię i nazwisko maluszka
  • płeć dziecka oraz data jego przyjścia na świat
  • imiona i nazwiska rodziców
  • daty i miejsca urodzenia rodziców
  • adres oraz numery PESEL rodziców

Ważne

Na podstawie aktu urodzenia dziecko staje się pełnoprawnym, małym obywatelem. Od niedawna obowiązuje tzw. parentyzacja. To oznacza, że numery PESEL rodziców pojawiają się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL, aby ułatwić prowadzenie statystyk publicznych i np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500+. 

A jak wygląda rejestracja noworodka online? Wystarczy założyć tzw. profil zaufany, np. na stronie www.pz.gov.pl. Jeśli już go masz, dokonaj rejestracji na stronie https://obywatel.gov.pl/dzieci/dziecko-zglos-urodzenie-dziecka. Zanim jednak zaczniesz, przygotuj swój dowód osobisty, numer aktu małżeństwa (jeśli jesteś żonaty) lub akt urodzenia (jeśli z partnerką nie macie ślubu). To ułatwi weryfikację w systemie. Potem zaloguj się, potwierdź, że jesteś tatą maluszka i zaakceptuj wszystkie dane. Następnie przejdź do zarejestrowania narodzin maluszka. Podaj nazwę szpitala, gdzie urodziło się dziecko i jego imię. Wybierz adres, pod którym chcesz zameldować noworodka i sposób, w jaki odbierzesz dokumenty. Możesz to zrobić przez skrzynkę ePUAP, odebrać akt osobiście lub poprosić o wysłanie go pocztą. Podpisz wniosek profilem zaufanym – i gotowe! Wszystko zajmie Ci przysłowiowe kilka minut! 

 

online child documents

 

W przypadku rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego możesz wybrać również tradycyjną drogę i udać się do urzędu w miejscowości, w której dziecko przyszło na świat. Szpital ma 3 dni, aby przekazać kartę narodzin maluszka do USC. Na rejestrację masz 21 dni od daty jej wystawienia, dlatego nie zwlekaj z tą ważną formalnością po urodzeniu dziecka. Jeśli karta dotarła do urzędu, zabierz ze sobą dowód osobisty i w pokoju ewidencji ludności zarejestruj maluszka! Jeżeli nie zarejestrujesz dziecka w ciągu przewidywanej liczby dni, urzędnik zrobi to za Ciebie, ale uwaga! W takim przypadku sam wybierze imię dla dziecka. 

3. Numer PESEL dla maluszka

Numer PESEL to jedenastocyfrowy numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Twoje dziecko otrzyma go automatycznie po sporządzeniu aktu urodzenia. Czas oczekiwania na numer PESEL wynosi do 30 dni. Dziecko otrzymuje indywidualny nr PESEL, dzięki któremu w przyszłości będzie mogło korzystać z opieki medycznej, wyrobić sobie paszport lub dowód osobisty bądź w szkole uzupełnić zaszyfrowanymi danymi arkusz egzaminacyjny. 

4. Zameldowanie

Kierownik USC, który sporządza akt urodzenia dziecka, zamelduje maluszka w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców. Może też zameldować dziecko w miejscu zamieszkania tylko jednego z rodziców, np. w przypadku, gdy mama i tata nie mieszkają razem.

Ważne

Udaj się do Waszej przychodni, zgłoś narodziny maluszka i zapisz go do doświadczonego lekarza pediatry. Nie odkładaj na ostatnią chwilę tej ważnej formalności po urodzeniu dziecka. Najlepiej zrób to w ciągu pierwszego miesiąca od narodzin maluszka, ponieważ pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się już między 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Pamiętaj także, że wcześniej czeka Was pierwsza wizyta patronażowa położnej środowiskowej (którą mama dziecka wybrała między 21. a 26. tygodniem ciąży). Wizyta powinna odbyć się nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez matkę i dziecko. 

5. Zgłoszenie dziecka do ZUS

Zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia dokonuje jedno z jego rodziców w dziale kadr swojego zakładu pracy. W tym celu należy wypełnić wniosek ZUS ZCNA w terminie 7 dni od daty otrzymania numeru PESEL maluszka. To kolejna formalność po urodzeniu dziecka, której należy jak najszybciej dopełnić, aby szkrab został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. 

 

child with parents

 

6. Becikowe i zgłoszenie do ubezpieczyciela

Ostatnią formalnością po urodzeniu dziecka jest wnioskowanie o becikowe. To jednorazowa zapomoga, którą otrzymuje się w związku z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny. Mogą ubiegać się o nią zarówno polscy rodzice, jak i zamieszkujący w naszym kraju cudzoziemcy, którzy mają np. kartę pobytu z odpowiednią adnotacją – dostęp do rynku pracy. Aby otrzymać becikowe, należy uzupełnić wniosek i zgłosić się do odpowiedniego urzędu – miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Na złożenie dokumentu masz 12 miesięcy od dnia porodu. O becikowe można ubiegać się, jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1922 zł netto. Kwota zasiłku to 1000 zł. 

Jeśli rodzice posiadają dodatkowe ubezpieczenie, powinni po porodzie skontaktować się z odpowiednim towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy jednak pamiętać o okresie karencji, w czasie którego nie jest możliwe otrzymanie pieniędzy z polisy po urodzeniu maluszka. 

Ważne

Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500+ zostało rozszerzone na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Nie zostanie przy tym uwzględnione kryterium dochodowe. To oznacza, że świadczenie będzie wypłacane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenia o dochodach czy orzeczenia o alimentach lub orzeczenia o niepełnosprawności dziecka. Informacje o tym, jak starać się o 500+ oraz wzory wniosków znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus.

Przyjemna formalność po urodzeniu dziecka: stworzenie wyjątkowej metryczki dla Maluszka 

Pojawienie się nowego członka rodziny na świecie to wyjątkowa chwila, którą warto uwiecznić! Gdy już zadbasz o wszystkie formalności po urodzeniu dziecka w urzędach, razem z mamą maluszka przygotujcie spersonalizowaną metryczkę Waszej pociechy. Skorzystajcie ze specjalnego kreatora. Wpiszcie imię, masę ciała i wzrost noworodka. Przygotowaną pamiątkę prześlijcie rodzinie, pochwalcie się nią w mediach społecznościowych lub wydrukujcie i powieście w dziecięcym pokoiku. 

 

strefa mamy
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.