Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Baby blues

Baby blues a depresja poporodowa

Początki macierzyństwa bywają dla niektórych kobiet trudne. Młode mamy zmagają się z obniżonym nastrojem i złym samopoczuciem. Mogą czuć się przemęczone i niepewne swojej nowej roli. Taki stan – gdy jest przejściowy – nazywamy baby blues. Jeśli jednak objawy nasilają się i trwają dłużej, może się okazać, że mamy do czynienia z depresją poporodową.

środa, 23.10.2019

Spadki samopoczucia po ciąży wynikają między innymi z wahań hormonalnych i są naturalną reakcją na poród oraz zmiany związane z pojawieniem się maluszka na świecie. Bywają też jednak zapowiedzią poważniejszych stanów, mających charakter chorobowy. Warto się dowiedzieć, jak odróżnić naturalne wahania emocjonalne od postaci chorobowych, aby umieć odpowiednio zareagować w konkretnych przypadkach.

Pobierz broszurę

Baby blues

Syndrom baby blues pojawia się u około 80% kobiet. Charakteryzuje się występowaniem wahań emocjonalnych, łagodnych objawów depresyjnych, płaczliwości i stanów lękowych. Towarzyszą mu więc symptomy podobne do tych obecnych w depresji, ale baby blues cechuje się tym, że jest stanem przejściowym, ustępującym samoistnie. Rozpoczyna się zazwyczaj kilka dni po porodzie i trwa od kilku dni do mniej więcej trzech tygodni. W tym czasie młoda mama czuje się rozbita i niepewna siebie. Boi się, czy poradzi sobie w nowej roli i czy umie odpowiednio zadbać o dziecko. Może sobie też wmawiać, że nie nadaje się na matkę.

Wsparcie przy "baby blues"

Czas trwania baby blues w dużej mierze zależy od tego, czy dotkniętej tym syndromem kobiecie zostanie udzielone wsparcie i pomoc. Partner i inne bliskie osoby powinni bowiem otoczyć zagubioną młodą mamę szczególną troską. Należy ją odciążyć w opiece nad dzieckiem i dać jej szansę na odpoczynek. Niektórym kobietom w takiej sytuacji pomaga też zrozumienie tego, że w swoich lękach nie są jedyne – że takie czarne myśli pojawiają się u wielu mam i potem mijają. Jeśli masz podejrzenia, że dotknął Cię baby blues, nie wahaj się i mów otwarcie o swoich obawach i emocjach. Partner musi wiedzieć, co się z Tobą dzieje, aby mógł Ci pomóc.

Depresja poporodowa

Początkowo objawy depresji poporodowej przypominają te występujące przy baby blues. Mogą się pojawić niemal od razu po porodzie lub nawet rok po ciąży. W tym jednak przypadku nie należy oczekiwać, że miną same. Depresja poporodowa jest bowiem chorobą i nie należy jej bagatelizować. Polega ona na odczuwaniu głębokiego smutku, lęku i przygnębienia, a do tego dochodzą zwykle objawy somatyczne – takie jak bezsenność, brak apetytu, chroniczne uczucie zmęczenia. Ponadto zaburzeniu ulega więź między młodą mamą a jej dzieckiem. Kobieta nie wierzy w swoje możliwości jako matki, toteż zdarza się, że odmawia zajmowania się maluszkiem. Może też twierdzić, że nie kocha i nie chce dziecka.

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa – tak jak ciążowa czy każdy inny jej rodzaj – wymaga leczenia. Im szybciej kobieta dotknięta tą chorobą opowie bliskim o swoich myślach i odczuciach, tym szybciej ma szansę trafić pod opiekę specjalisty. Leczenie depresji po porodzie obejmuje różne formy psychoterapii, czasem włącza się także terapię farmakologiczną. Ważne jest też odciążenie kobiety w obowiązkach, tak aby mogła szybciej wracać do zdrowia. Pomoc powinna być udzielona możliwie jak najszybciej, ponieważ młoda mama chora na depresję poporodową przeżywa bardzo ciężkie chwile.

Problemy młodej mamy a wyrzuty sumienia

Kobiety, które zmagają się z problemami emocjonalnymi po urodzeniu dziecka, często mają wyrzuty sumienia z powodu swoich wątpliwości. Nie chcą się przyznawać do targających nimi uczuć, ponieważ obawiają się potępienia ze strony innych osób – tego, że w ich oczach będą złymi matkami. Jednak nie myśl w ten sposób! Jeśli tylko czujesz, że jesteś osłabiona psychicznie, niepewna, smutna, to podziel się tym z partnerem czy inną bliską osobą. To naprawdę normalne, że czujesz się zmęczona i niepewna siebie w nowej roli. Z czasem wszystko się unormuje, ale dopóki czujesz się gorzej – nie wstydź się o tym mówić i nie bój się prosić o pomoc.

Wsparcie psychiczne dla kobiety po porodzie

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.