MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Trudna sztuka ubierania niemowlaka

Świeżo upieczeni rodzice często stresują się tym, jak ubierać noworodka, aby nie dopuścić do jego przegrzania czy przeziębienia. Boją się, że nie odczytają sygnałów świadczących, iż maluszkowi jest za ciepło lub za zimno. Co więcej, może się wydawać, że sprawne ubranie niespokojnego noworodka graniczy z cudem. Warto jednak pamiętać o jednym: praktyka czyni mistrza!

5min. czytania Sty 15, 2024

Należy dobrze pilnować tego, czy noworodek jest odpowiednio ubrany. Oczywiście nie może marznąć, ale pamiętaj o tym, że równie niekorzystne jest zbytnie przegrzewanie dziecka. Ogólna zasada brzmi: wkładaj noworodkowi o jedną warstwę więcej, niż sam masz na sobie. Jednak tak czy owak sprawdzaj, czy maluszkowi nie jest za ciepło lub za zimno, ponieważ odczuwanie temperatury to bardzo indywidualna sprawa.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane?

Gdy maluszek nie jest dobrze ubrany, najpewniej zakomunikuje Ci to płaczem. Jeśli chcesz się przekonać, czy nie jest mu za ciepło lub za zimno, dotknij jego karku. Gdy skóra tam jest zimna i sucha, oznacza to, że dziecko marznie i koniecznie należy mu założyć kolejną warstwę ubranka lub przykryć je kocykiem. Jeśli zaś kark okaże się gorący i lekko wilgotny – to maluszek się poci, a zatem jest mu za ciepło i trzeba go trochę rozebrać. Sprawdzanie karku to najefektywniejsza metoda. Rączki i nóżki dziecka często bowiem są zimne – ale nie z powodu marznięcia, tylko w związku z niedojrzałym jeszcze układem krwionośnym noworodka.

 

ubieranie niemowlaka

 

Ubranka dla niemowląt

Dla noworodka lub niemowlaka należy wybierać takie ubranka, w których będzie mu wygodnie i które nie będą się podwijać, nawet gdy szkrab będzie się wiercił. Dobrze jest sięgać po odzież o jeden rozmiar większą, wykonaną z naturalnych materiałów – aby nie krępowała ruchów dziecka. Zadbaj o to, aby nie miała gryzących szwów, metek czy innych elementów, które mogłyby podrażniać skórę maluszka. Zwracaj też uwagę na to, żeby wybierane ubranka gwarantowały łatwy dostęp do pieluszki, ponieważ noworodka będziesz przewijać nawet kilkanaście razy dziennie. Znaczną wygodę zapewniają szerokie, kopertowe wykończenia body lub bluzeczek – noworodki bardzo nie lubią przeciskania niczego przez główkę, trzeba więc to robić w możliwie najbardziej komfortowy dla nich sposób.

ubranka dla niemowlaka

 

Jak ubierać noworodka w domu?

Jeśli w domu panuje właściwa dla noworodka temperatura (czyli 20–22°C za dnia i nie mniej niż 18°C w nocy), to zwykle ubiera się go w dwie warstwy, na przykład body niemowlęce i pajacyk. W przypadku gdy maluszek drapie się przypadkowo paznokciami u rąk, możesz mu założyć tzw. rękawiczki niedrapki. Do spania zaś najlepiej jest okryć maleństwo kocykiem lub umieścić je w śpiworku. Pamiętaj, że w domu nie ma potrzeby zakładania czapki dla niemowląt. Można to zrobić wyjątkowo po kąpieli, ale nie na dłużej niż około pół godziny.
 

Jak wygląda ubieranie noworodka? Film instruktażowy dla świeżo upieczonych tatusiów pokaże Ci, jak zrobić to w prawidłowy sposób.

Jak ubierać noworodka zimą, a jak latem?

Jeśli chcesz zapewnić partnerce trochę odpoczynku i sam wybierasz się z maluszkiem na spacer, również musisz zadbać o ubranie dostosowane do panującej temperatury. W zimie jako ocieplenie przydadzą się różnego rodzaju sweterki czy polarowe kaftaniki. Maluszek musi też mieć kombinezon zimowy lub specjalny śpiworek do wózka. Koniecznie trzeba zadbać o czapeczkę zimową, ponieważ niemowlęta dużo ciepła tracą właśnie przez głowę. Załóż maleństwu również grube rękawiczki i skarpetki. I pamiętaj, aby co jakiś czas sprawdzać, czy maluszkowi nie jest za ciepło lub za zimno!

 

niemowlak na spacerze zima

 

W lecie natomiast, kiedy robi się naprawdę gorąco, odstąp od zasady „jedna warstwa więcej”. Możesz wtedy ubrać dziecko w rampersy czy body niemowlęce – tak aby nie było mu za gorąco. Ważne jest też osłonięcie główki przed słońcem. Możesz do tego wykorzystać na przykład cienką chustkę, przewiewną czapeczkę albo specjalną parasolkę montowaną do wózka. Pamiętaj też o tym, aby posmarować dziecko specjalnym kremem z wysokim filtrem, który ochroni delikatną skórę przed działaniem promieni słonecznych.

Jak ubierać noworodka – krok po kroku

  1. W miejscu, w którym będziesz ubierać dziecko, zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy – np. pieluszkę, body, pajacyk i skarpetki.
  2. Unieś lekko pupę maluszka, wsuń pieluszkę i ją załóż.
  3. Jeśli body jest wkładane przez głowę, zbierz je w dłoniach i mocno rozciągnij wokół wycięcia na główkę. Następnie umieść tylną jego krawędź pod główką maluszka – tam, gdzie dotyka ona materaca. Zdecydowanym, ale delikatnym ruchem przełóż przód wycięcia pod brodę dziecka, a potem pociągnij także materiał za główką maluszka.
  4. Aby włożyć rączkę dziecka w rękaw, zwiń go i wsuń w niego od zewnątrz dwa lub trzy palce. Następnie delikatnie schwyć palcami rączkę maluszka i naciągnij na nią rękaw. Jeśli chcesz, aby rączka dziecka na chwilę się wyprostowała, możesz delikatnie stuknąć palcem wskazującym w jego łokieć.
  5. Następnie przeciągnij body przez resztę ciałka i zapnij je zatrzaskami w kroku.
  6. Weź pajacyk i załóż jego rękawek na jedną rączkę w taki sposób jak przy wkładaniu body. Następnie zwiń nogawkę, a gdy dziecko lekko ugnie nóżkę, włóż ją w nogawkę. Aby potem maluszek wyprostował nogę, możesz lekko stuknąć go palcem w kolano.
  7. Delikatnie obróć dziecko na drugi bok, przeciągnij pod nim pajacyk i analogicznie włóż mu rękawki oraz nogawki. Zapnij całe ubranko zatrzaskami, rzepami czy guziczkami.
  8. Na koniec sięgnij po skarpetki i też je zwiń – tak jak np. pończochy. Odczekaj, aż maluszek nie będzie wierzgał nóżkami. Rozciągnij otwór skarpetki i szybkim ruchem nałóż ją na stopę dziecka. Jeśli wszystkie ubrania maluszka są o rozmiar większe, możesz najpierw założyć skarpetki, a dopiero potem pajacyk.

Nie zapomnij!

Podczas ubierania niemowlęcia nigdy nie wolno zostawiać go samego! Wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecko gwałtownie się poruszyło i spadło z przewijaka czy kanapy. Dbaj o jego bezpieczeństwo i nie spuszczaj go z oczu w czasie ubierania.

Zachowaj spokój!

Pogódź się z tym, że w początkowym okresie życia Waszego maluszka ubieranie go może się jawić niczym walka. Spróbuj jednak zachować spokój, ponieważ Twoje nerwy udzielają się także dziecku. Ustal sobie jedno miejsce, w którym ubierasz maluszka, i staraj się, aby czynność ta przebiegała zawsze zgodnie z ustalonym rytuałem. Możesz przy tym zagadywać dziecko, wygłupiać się czy delikatnie je połaskotać – tak aby się rozluźniło i nie spinało ciałka. Zobaczysz, że jeśli będziesz trzymać się takich zasad, ubieranie maluszka może stać się doskonałą wspólną zabawą taty i dziecka.

 

zostales ojcem
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.