Oczywiście nie da się uchronić dziecka przed chorobami, mniejszymi lub nawet większymi wypadkami. Możesz jednak starać się ograniczyć ich skalę i zapewnić maleństwu bezpieczne warunki rozwoju. Jeśli dowiesz się, jak należy reagować w trudnych momentach, będziesz mógł działać w sposób świadomy i opanowany. Siła Twojego spokoju może wówczas uratować sytuację. Nie przedstawimy Ci tu konkretnych porad medycznych – nasz artykuł to garść ogólnych porad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Wszystkie wątpliwości w tej kwestii powinieneś jednak zawsze skonsultować z lekarzem.
Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka?
Przede wszystkim postaw na profilaktykę – stwórzcie maluszkowi odpowiednie warunki, które pomogą go chronić przed chorobami. Zadbajcie o odpowiednią dietę, która dostarczy mu niezbędne składniki odżywcze. Nie przegrzewajcie dziecka – niektórzy lekarze twierdzą, że jest to wręcz groźniejsze niż dopuszczenie do lekkiego zmarznięcia. Starajcie się też jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Jeśli Twoja partnerka jest zmęczona, sam zabierz maluszka na spacer. Zadbasz wówczas o jego zdrowie, a jednocześnie pokażesz ukochanej, że może na Ciebie liczyć. Możesz też wyjść z dzieckiem w wózeczku na trening czy jogging w parku. Dzięki temu będziesz rozwijał swoje pasje i aktywność fizyczną, a Twoje dziecko będzie się doskonale bawiło na świeżym powietrzu, obserwując ćwiczącego tatę i czerpiąc dobre wzorce na przyszłość.
Gdy dziecko choruje...
Postawmy sprawę jasno: niezależnie od tego, jakie starania podejmiesz w ramach profilaktyki chorób u dziecka, nie da się ich całkowicie uniknąć. Jest to naturalny element nabywania odporności przez maluszka. Dobrze jednak, abyś wiedział, jakie działania podjąć przy najczęstszych problemach zdrowotnych u niemowląt. Pamiętaj też, że zawsze mogą się zdarzyć sytuacje nagłe, wymagające pilnej interwencji. Chcecie zyskać pewność, że będziecie wiedzieli, jak zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo w takich trudnych momentach? Zapiszcie się na warsztaty Bezpieczny Maluch, które odbywają się w różnych miastach całej Polski we współpracy z programem edukacyjnym Nestlé Baby&me. Podczas spotkania poznacie zasady udzielania pierwszej pomocy.
Ważne
Gdy maluszek zachoruje, jego mama może początkowo reagować bardzo emocjonalnie. To normalne, ponieważ w jej organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne. Jeśli w tej sytuacji zachowasz zimną krew, wówczas pokażesz, że jesteś odpowiedzialnym partnerem i ojcem. Aby mogło tak się stać, zdobądź jak najwięcej informacji na temat zdrowia dziecka. Dla partnerki okażesz się wówczas nieocenionym źródłem wiedzy, spokoju i wsparcia.
Gorączka u dziecka
Gdy u dziecka pojawia się gorączka, oznacza to zazwyczaj, że zmaga się ono z infekcją wirusową lub bakteryjną. Często dołącza do tego u niemowlaka katar czy kaszel. Maluszek bywa wtedy marudny, płaczliwy i senny, a na jego buzi mogą się pojawić silne rumieńce. Musisz wtedy przede wszystkim spokojnie monitorować stan dziecka. Mierz mu temperaturę – w aptece znajdziesz szeroki wybór termometrów elektronicznych, które są najwygodniejsze w przypadku niemowlaków. Pamiętaj, że jeśli termometr pokaże poniżej 38°C, to jest to tzw. stan przedgorączkowy i nie należy zbijać takiej temperatury u dziecka. Stanowi ona bowiem oznakę tego, że organizm toczy walkę z infekcją.
Jeżeli okaże się, że dziecko istotnie ma gorączkę, warto zapisywać kolejne pomiary – ułatwi to Waszemu lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy. Jeśli maluszek wydaje się w ogólnie dobrym stanie, zanim udacie się do przychodni, możecie go początkowo sami poobserwować – objawy niektórych infekcji ustępują bowiem bez żadnej interwencji. Niemniej wysoką temperaturę u dziecka na pewno należy zbijać. Można do tego wykorzystać leki przeciwgorączkowe dla niemowląt w różnej postaci (w dawce dostosowanej do masy ciała maluszka) lub chłodne okłady na czoło. Pamiętaj też, aby w przypadku gorączki koniecznie poić dziecko, aby zapobiec jego odwodnieniu – grozi to bowiem nawet wizytą w szpitalu! Najmłodsze dzieci trzeba przystawiać jak najczęściej do piersi, starsze maluszki możesz nakarmić mlekiem z butelki lub podać im wodę.
Kolki u niemowląt
Kolka u noworodków i niemowląt występuje zwykle w pierwszych tygodniach życia (w skrajnych przypadkach: do 6. miesiąca). Pojawia się nagle po karmieniu i równie niespodziewanie ustępuje. Charakteryzuje się występowaniem silnego bólu brzucha u dziecka, podczas którego bardzo głośno ono płacze, ma napięty brzuszek i pręży ciało. Mechanizm powstawania kolki nie został do końca zbadany. Przypuszcza się, że wiąże się z niedojrzałością układu pokarmowego i nerwowego u niemowląt. Pewne znaczenie może tu też mieć nieprawidłowa technika ssania u maluszków, które w czasie tej czynności połykają zbyt duże ilości powietrza, to zaś prowadzi do nadmiernego zbierania się gazów.
Kolki z czasem po prostu zanikają, ale dopóki się pojawiają, warto pomóc dziecku w tych bolesnych chwilach. Możesz wykonać przeciwbólowy masaż brzuszka, który sprawi maluszkowi ulgę. Niech dziecko czuje Twoją obecność, ponieważ to je uspokaja. Weź je na ręce, ponoś, głaszcz i przytulaj. Niektórym maluszkom przynoszą ukojenie ciepłe kompresy na brzuch lub kąpiel.
Zaparcia i biegunki u dziecka
Problemy żołądkowe – takie jak biegunki i zaparcia – u niemowląt i małych dzieci występują bardzo często. Wiąże się to ze wspomnianą już niedojrzałością układu pokarmowego, choć bywa też, że mają na przykład podłoże alergiczne lub w postaci poważniejszych chorób. Zarówno biegunce, jak i zaparciom towarzyszą zwykle silne bóle brzucha i ogólne osłabienie.
O biegunce mówimy wówczas, gdy maluszek często robi rzadkie i wodniste kupki. Pojawiają się w nich czasem niestrawione resztki pokarmu, śluz, ropa lub krew. Należy wtedy przede wszystkim zadbać o intensywne pojenie chorego dziecka – jest to kwestia absolutnie podstawowa, ponieważ zapobiega to szybko postępującemu odwodnieniu. Jeśli maluszek podczas biegunki nie ma apetytu, to nie zmuszaj go do jedzenia. Jeżeli dziecko jest głodne, zadbaj o podawanie mu posiłków lekkostrawnych, np. na bazie kleiku.
Zaparcia u niemowlaków objawiają się zwykle tym, że dziecko z trudem i bólem robi kupkę. Jego stolce są wtedy twarde i suche. Bywa, że ma to podłoże psychiczne – dziecko może się stresować na przykład zbyt szybkim nocnikowaniem lub jakimiś ważnymi zdarzeniami. Zatwardzenie pojawia się też u maluszków, których dieta jest uboga w błonnik lub gdy nie przyjmują one odpowiedniej ilości płynów. Jeśli dziecko jest już w odpowiednim wieku (po 4. miesiącu życia) i ma już rozszerzaną dietę, możesz mu wówczas podać na przykład suszone śliwki. W sytuacji gdy zatwardzenie nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Ulewanie u niemowlaka
Zjawisko ulewania u niemowląt jest związane przede wszystkim z niedojrzałością ich układu pokarmowego, a szczególnie przełyku. Objawia się jako cofnięcie pokarmu, który wypływa maluszkowi z ust tuż po karmieniu lub podczas niego. Powodami ulewania może być też zła technika karmienia lub zbyt łapczywe jedzenie, w czasie którego dziecko połyka dość duże ilości powietrza. Ulewanie to u niemowląt naturalne zjawisko i jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze, nie należy się nim martwić – najpewniej zniknie ono samoistnie około 3.–4. miesiąca.
Ulewanie można jednak ograniczyć. Po karmieniu weź dziecko na ręce, oprzyj jego główkę o swoje ramię (najlepiej osłonięte pieluszką) i przytrzymaj w takiej pozycji. Przytul maluszka do siebie, aby poczuł się spokojnie oraz bezpiecznie, i poczekaj, aż odbije połknięte powietrze. Jeśli z jakich względów nie możesz tego zrobić i musisz po karmieniu odłożyć niemowlę do łóżeczka, pamiętaj, aby nie kłaść go na wznak, tylko na boczku. W innym bowiem razie dziecko mogłoby się zakrztusić cofającym się pokarmem. Dobrze też jest przed posiłkiem zrobić maluszkowi masaż brzuszka. Pobudzi to jego jelita do pracy i może pomóc uniknąć problemów z ulewaniem.
To tylko kilka problemów zdrowotnych, które najczęściej pojawiają się u maluszków. Koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat pierwszej pomocy u dziecka w innych przypadkach. Skorzystaj z wygodnej aplikacji, która pomoże Ci odpowiednio reagować, gdy maluszek zmaga się z takimi problemami jak bezdech, zakrztuszenie, gorączka, urazy głowy, zranienia i wiele więcej!
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.