Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
mama-kąpiąca-dziecko

Pielęgnacja noworodka po porodzie - chłopca i dziewczynki

Czas zająć się pielęgnacją noworodka po porodzie. Od czego zacząć? Jak przygotować się do pierwszej kąpieli? 

środa, 02.11.2016

Pielęgnacja niemowlaka, od czego zacząć?

Hura, jesteście w domu! Przed Wami mnóstwo kolejnych wyzwań. Czas zająć się pielęgnacją noworodka po porodzie. Od czego zacząć? Jak przygotować się do pierwszej kąpieli? Bez paniki, już za kilka tygodni sami będziecie specjalistami od pielęgnacji maluszka, a na ten pierwszy trudniejszy okres postaramy się udzielić Wam kilku cennych wskazówek. 

Pierwsza kąpiel - jak dobrać miejsce do kąpieli

Łazienka wydaje się oczywistym wyborem, ale nie każdy znajdzie w niej wystarczająco dużo miejsca, żeby zmieścić wanienkę dla niemowląt czy przewijak. Jeśli musicie wybrać inne pomieszczenie, zadbajcie, aby nie było w nim przeciągu oraz aby nie było w nim zimno. Warto też wziąć pod uwagę, że pełna wody wanienka jest ciężka i przeniesienie jej do łazienki będzie wymagało wysiłku. Kolejne pytanie, to w czym kąpać dziecko? Możecie sięgnąć po jedną z wielu dostępnych na rynku klasycznych wanienek dziecięcych, być może przyda się Wam także specjalny stojak. Możecie też wybrać wersję droższą, wyprofilowaną. W takiej wanience dziecko można wygodnie ułożyć nie trzymając bez przerwy na rękach. Oczywiście nie możecie zostawić noworodka bez asekuracji w wanience. Możecie też wybrać specjalny leżaczek lub gąbkę do dużej wanny. 

Akcesoria i kosmetyki do kąpieli niemowlaka

 • Żel myjący dla niemowląt 
 • Emolienty do wody – do natłuszczenia skóry maluszka 
 • Szampon dla niemowląt – jeśli dziecko ma już włoski
 • Krem lub emulsja do nawilżenia ciała po kąpieli, ewentualnie oliwka
 • Krem do pielęgnacji pupy
 • Roztwór soli fizjologicznej do pielęgnacji oczu dziecka
 • Waciki kosmetyczne
 • Gaza da przetarcia okolic pępka 
 • Nożyczki do paznokci 
 • Delikatna szczotka do włosów
 • Ewentualnie termometr do sprawdzenia temperatury wody (powinna mieć ok 37° C) 
 • Ręcznik – wyprany wcześniej w dziecięcym proszku i możliwie delikatny 
 • Czyste ubranko do przebrania maluszka
 • Pieluszka jednorazowa
 • Pieluszka tetrowa 

Jak kąpać niemowlę?

Chwyć dziecko pewnie, tak aby główka dziecka opierała się na Twoim przedramieniu, a dłonią obejmij jego ramię. Drugą ręką podtrzymaj pupę dziecka i stopniowo zanurzaj je w wodzie. Gdy dziecko będzie już w wanience, możesz umyć je dłonią, która wcześniej podtrzymywała pupę. Delikatnie obmyj nóżki, brzuszek, rączki i plecki dziecka.  

 • Twarz 

Umyj wacikiem kosmetycznym nasączonym czystą wodą. Możesz także posmarować dziecku twarz kremem nawilżającym (odpowiednio dobranym do jego skóry).

 • Oczy

Zmocz gazik w roztworze soli fizjologicznej i delikatnie przetrzyj dziecku oczy, zaczynając od zewnątrz i kierując się do wewnętrznego kącika oka.

 • Uszy 

Delikatnie przetrzyj tetrową pieluszką jedynie zewnętrzną małżowinę uszną i tył ucha dziecka (za zagięciem).

Pielęgnacja dziewczynki i chłopca - poznaj różnicę i zasady pielęgnacji

Higiena i prawidłowa pielęgnacja niemowlaka jest bardzo ważna niezależnie od płci dziecka. Podstawą pielęgnacji miejsc intymnych niemowlaka jest regularne zmienianie pieluch i każdorazowe przemycie okolic intymnych specjalną chusteczką. Podczas zaawansowanej pielęgnacji np. w trakcie kąpieli, należy wziąć pod uwagę różnice w budowie ciała wynikające z płci dziecka i uwzględnić je podczas pielęgnacji malucha. Przed rozpoczęciem pielęgnacji dziewczynki i chłopca należy zapoznać się z różnicami wynikającymi z budowy narządów płciowych.

Pielęgnacja dziewczynki:

Podczas wykonywania czynności higienicznych należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek mycia narządów płciowych dziewczynki. Kierunek mycia powinien być zawsze od sromu do odbytu – tak, aby bakterie z okolic odbytu nie miały szansy dostać się do pochwy. Jeśli jest potrzeba, należy delikatnie rozchylić wargi sromowe dziewczynki i delikatnie je przemyć letnią wodą. Czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywane w sposób delikatny, należy pamiętać również o tym, aby nie namydlać i nie smarować kosmetykami do pielęgnacji ciała miejsc intymnych dziecka.

Pielęgnacja chłopca:

Przez pierwsze 6 miesięcy życia chłopca jego napletek jest przyrośnięty do prącia i przez ten czas nie należy próbować go odciągać podczas pielęgnacji. Pielęgnacja chłopca polega na delikatnym umyciu i prącia, i jąder. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć miejsca intymne chłopca. 

Jak często kąpać dziecko?

Zdania na temat częstotliwości kąpania noworodka, pielęgnacji pępka, a także ściągania u chłopców napletka są wśród lekarzy ciągle podzielone. Najlepiej zrobicie, konsultując nurtujące Was tematy z zaufanym pediatrą lub położną. 

Pielęgnacja noworodka to wyjątkowy moment dla Was i dla Waszego dziecka. Pamiętajcie, żeby się dobrze zorganizować i wszystko mieć w zasięgu ręki! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was pomocne i że teraz czujecie się pewniej. Powodzenia!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

termin grudzien 2018

Chyba przeczytalam juz wszystkie artykuly o ciazy w internecie ;) ale troche sie stresuje jak czytam o kapielach, takie deliktane cialko i to jeszcze chlopak, wiec dodatkowe wyzwania o ktorych tutaj jest napisane. synek bedzie z nami chyba an wigilie (taki prezent) i juz sie przygotowuje. czy są tu jakies inne dziewczyny ktore rodza w grudniu? #rodzew2018

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.