MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Kangurowanie po cesarce

Poród to dla maluszka niełatwe doświadczenie. Opuszcza swoją bezpieczną przestrzeń, w której spędził okres ciąży, dlatego zaraz po przyjściu na świat warto zapewnić mu to, czego najbardziej potrzebuje: obecność najbliższych. Kangurowanie – czyli kontakt skóra do skóry dziecka i osoby dorosłej – zaspokaja tę potrzebę, uspokaja noworodka i pozwala stworzyć unikalną więź. Co jednak w przypadku cesarskiego cięcia? Czy kangurowanie po cesarce jest możliwe? I jaka może być tu rola taty?

4min. czytania Czer 3, 2024

Co znajdziesz w artykule?

Kangurowanie po cesarce – czy jest możliwe?

Pierwsze godziny po porodzie nie są dla dziecka najłatwiejsze. Są jednak bardzo ważne. Dlatego bezpośrednio po narodzinach warto zadbać o kontakt skóra do skóry, czyli położyć maluszka na klatce piersiowej dorosłej osoby, by uspokoił się i poczuł bezpiecznie. To standard w szpitalach, zwłaszcza jeśli poród odbył się siłami natury. Jeżeli przebiegł bez komplikacji, mama może przytulić maluszka od razu.

Nieco inaczej jest w przypadku cesarskiego cięcia. Warunki sali operacyjnej nie pozwalają na długie kangurowanie. Jeśli mama była operowana pod narkozą, jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu porodu pozostaje nieprzytomna, dlatego nie może zaopiekować się maleństwem. W przypadku, gdy zastosowano znieczulenie podpajęczynówkowe, zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do tego, by mama mogła zobaczyć dziecko i przytulić je, a następnie – na czas szycia i kończenia operacji – przekazała je do kangurowania tacie.

Kangurowanie dziecka po cesarce – dlaczego warto?

Kangurowanie ma wiele zalet. Bliskość ciała dorosłej osoby pozwala maleństwu łatwiej przystosować się do nowego środowiska, a odgłos bicia serca oraz ruchy klatki piersiowej działają uspokajająco.

Wśród zalet kontaktu skóra do skóry wymienia się również stabilizację temperatury ciała maleństwa, ułatwienie karmienia piersią oraz przekazanie flory bakteryjnej rodziców (zanim organizm dziecka skolonizują bakterie szpitalne). To także emocjonalny moment dla rodzica – pierwsze chwile z dzieckiem to dla wielu z nich niezapomniany czas, który wspominają jako jeden z najpiękniejszych w życiu.

 

Kangurowanie ojca po CC – rodzice z noworodkiem

 

Kangurowanie przez tatę po cesarce

Na szczęście tata może zastąpić mamę w kangurowaniu po CC – i sprawdzi się w tym doskonale. Zazwyczaj wygląda to tak, że w trakcie operacji przebywa on w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu, do którego położna lub pielęgniarka neonatologiczna (specjalizująca się w opiece nad noworodkiem) przynosi maluszka bezpośrednio z sali operacyjnej. Tata siada na fotelu rozebrany od pasa w górę, a lekarz układa nagie dziecko na jego piersi i przykrywa kocem, by zachowany został komfort cieplny. W takim ułożeniu czekają razem na zakończenie cesarskiego cięcia.

Ważne

W grudniu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące kangurowania dzieci przez osobę towarzyszącą przy porodzie zakończonym cięciem cesarskim. Zgodnie z nimi tata może przebywać z dzieckiem, jeśli spełni kilka podstawowych wytycznych związanych z ochroną przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Kangurowanie przez ojca po CC trwa zwykle 30-40 minut. Po tym czasie maleństwo zabierane jest do mamy i przystawiane do piersi. Ważne, by pierwsze karmienie po cesarskim cięciu odbyło się do 2 godzin po porodzie, bo zwiększa to szansę na udaną laktację. Ponadto siara, czyli pierwsze mleko, które dostaje maluszek, ma bogaty i unikatowy skład, dlatego warto podać ją maleństwu jak najszybciej.

Kangurowanie po cesarce – czy wymaga przygotowań?

Kangurowanie przez ojca albo innego członka rodziny nie wymaga żadnych przygotowań. Nie trzeba się golić, korzystać z żeli odkażających lub antybakteryjnych czy ubierać odzieży ochronnej. W kontakcie skóra do skóry chodzi bowiem o przekazanie flory bakteryjnej, stosowanie antyseptyki jest więc działaniem wbrew zamierzeniom.

Ważne

Noworodka może kangurować nie tylko tata, lecz także inna osoba blisko spokrewniona – babcia, dziadek czy ciocia. Personel szpitala musi być jednak o tym poinformowany przez mamę przed rozpoczęciem operacji.

Mężczyźni czasem obawiają się, że zrobią krzywdę maluszkowi, nie będą wiedzieć, jak się zachować, albo że zarażą go jakąś chorobą. To jednak nieuzasadnione obawy i nie warto z ich powodu odbierać sobie szansy na niezapomniane przeżycie. Kangurowanie po CC to prosta czynność, która nie wymaga żadnych kwalifikacji, niesie za sobą za to wiele dobrego dla obu stron i buduje między rodzicem i dzieckiem silną więź. Jeśli wiecie, że poród odbędzie się przez cesarskie cięcie, warto zawczasu zaplanować, że to właśnie tata spędzi z maleństwem pierwsze chwile, poinformować o tym personel szpitala i wpisać to w plan porodu.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.