Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Błędy młodych ojców

Najczęściej popełniane błędy przez młodych ojców

Młody tata po narodzinach dziecka może czuć się niepewnie w zupełnie nowej dla siebie roli. Nie powinien jednak usuwać się na bok i przyjmować biernej postawy wobec prozaicznych czynności związanych z maluszkiem. To tylko jeden z podstawowych błędów młodych ojców. Poznaj najczęstsze wpadki świeżo upieczonych tatusiów. Nie powielaj ich, gdy na świecie pojawi się Twój potomek!

środa, 29.01.2020

To normalne, że u świeżo upieczonych tatusiów pojawia się lęk, aby nie wyrządzić żadnej krzywdy dziecku podczas jego kąpieli, ubierania i przewijania. Nie bój się nowych obowiązków i od pierwszych dni maluszka na świecie buduj z nim ojcowską relację. Zadbaj również o bliskość z partnerką i dobre kontakty z dziadkami Waszego dziecka. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać, aby być opiekuńczym tatą i troskliwym partnerem.

Młody tata a obowiązki przy dziecku

Po urodzeniu dziecka w głowie młodego taty często pojawiają się przeróżne myśli. Wielu ojców zastanawia się, czy na pewno podoła temu ważnemu zadaniu, jakim jest wychowanie maluszka. Niestety, wielu z nich popełnia podstawowy błąd, przyjmując bierną postawę i uciekając od podstawowych obowiązków związanych z małym dzieckiem. Młodzi i niedoświadczeni ojcowie pozostawiają mamie maluszka karmienie, ubieranie, przewijanie i kąpiel, twierdząc, że kobieta ma to zapisane w genach, a instynkt macierzyński pozwala jej zatroszczyć się o dziecko o wiele lepiej niż mężczyzna. To nieprawda. Wszystkiego można się nauczyć!


Jesteś jedynym żywicielem rodziny i musisz ciężko pracować, aby utrzymać bliskich? Całe dnie spędzasz w pracy i nie możesz być przy dziecku i swojej partnerce? Postaraj się poświęcić im jak najwięcej swojego wolnego czasu, np. w weekend. Zaplanuj wspólny spacer z najbliższymi i podaruj im całą swoją uwagę. Na co dzień, nawet wtedy, gdy jesteś zmęczony, zajmij się po pracy dzieckiem i zastąp choć na chwilę mamę maluszka, która spędziła z nim cały dzień w domu.

Jeżeli przygotowujesz się do bycia tatą, od pierwszych dni bądź zaangażowanym ojcem. Zaplanuj wcześniej urlop tacierzyński, zapisz się do szkoły rodzenia z partnerką, aby dowiedzieć się, jak pielęgnować maluszka. Pamiętaj, że trening czyni mistrza. Przy okazji odciążysz mamę dziecka, zaczniesz budować swój własny model ojcostwa i więzi z dzieckiem.

Kryzys w związku po urodzeniu dziecka

Pojawienie się dziecka na świecie dla wielu par bywa początkiem kryzysu w związku. Spięcia wynikają najczęściej z tego, że młody tata pozostawia kobietę bez żadnego wsparcia. Często cierpią na tym relacje między partnerami. Nie pozwól na to, aby więzi między Wami rozluźniły się po narodzinach potomka. Postaraj się pomagać partnerce nawet w drobnych obowiązkach domowych i opiece nad maluszkiem. Pokaż jej, że wciąż jest dla Ciebie najpiękniejszą kobietą na świecie i nie pozwól, aby poczuła się przytłoczona nadmiarem obowiązków.

Gdy żona lub partnerka w oczach mężczyzny przestaje być kobietą, a staje się tylko mamą niemowlaka, często czuje się samotna, odtrącona, zagubiona, niekochana i niedoceniona. Stres związany z opieką nad dzieckiem, nowa sytuacja życiowa i emocje w połączeniu z huśtawką hormonalną po porodzie mogą być nawet powodem kobiecej depresji. Zatroszcz się o swoją wybrankę! Okaż, jak bardzo jesteś z niej dumny, że poradziła sobie z porodem. Doceń jej zaangażowanie i podkreślaj, że jest najlepszą mamą dla Waszego dziecka. Takie słowa lub drobne gesty są bardzo ważne!

Innym powodem kryzysu może być sytuacja, w której to mężczyzna poczuje, że został odsunięty na dalszy plan. Nie bądź zazdrosny o maluszka i zrozum, że teraz cała uwaga jego mamy skupia się właśnie na nim. Jeśli czujesz się niekomfortowo, szczerze porozmawiaj o tym z mamą maluszka, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Teraz w sposób szczególny musicie się wspierać i próbować stworzyć zgrany duet. Razem zapewnijcie niemowlakowi spokojną atmosferę w domu, pełną miłości, zrozumienia i czułości.

Szczęśliwi rodzice z niemowlakiem

Unikaj konfliktów pokoleniowych

Nowo narodzony bobas to duma nie tylko dla rodziców maluszka, ale też dla jego dziadków. To bardzo ważny, ale też trudny moment dla całej rodziny. Konflikty pokoleniowe, które dotyczą wychowania dziecka, mogą sprawić, że nawet najlepsze stosunki między dziećmi a rodzicami czy też teściami zmienią się o 180 stopni.

Pamiętaj, że to Wy znacie najlepiej swoje dziecko. Gdy pojawią się dobre rady i wskazówki od babci czy dziadka maluszka, razem z partnerką oceń, czy chcecie je wprowadzić do swojego życia. Nie bójcie się wyrażać swojego zdania. Aby uniknąć konfliktu, w delikatny sposób podkreślcie, że dziękujecie za troskę, jednak będziecie postępować zgodnie z własną intuicją i doświadczeniem.

Dziadkowie, rodzice i niemowlę

Gdy opadną pierwsze emocje…

Kiedy maluszek pojawi się na świecie i już go nieco poznacie oraz wypracujecie Wasz rytm dnia, zorganizujcie pomoc do dziecka i razem z partnerką spędźcie czas tylko we dwoje. Takie intymne chwile pomogą Wam chociaż na chwilę oderwać się od codzienności i obowiązków, których jest mnóstwo przy noworodku. Pamiętajcie, aby podczas randki nie rozmawiać tylko o maluszku i przyziemnych sprawach domowych. To czas dla Was i dla Waszej relacji w związku, którą stale należy pielęgnować.

Szczęśliwa rodzina

Mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Ciebie pomocne i nie popełnisz żadnych błędów, gdy już zostaniesz tatą. Komunikuj partnerce to, co czujesz, wspieraj ją, otocz wsparciem i bądź zaangażowanym ojcem, a wszystko pójdzie jak z płatka!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.