MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Ojciec – jak zostać oazą spokoju?

Bycie ojcem i dobrym mężem lub partnerem to ważna i odpowiedzialna rola. Musisz zadbać zarówno o mamę dziecka, jak i samego maluszka. Przeczytaj poradnik dla taty i sprawdź, jak być oazą spokoju. Naucz się nowych obowiązków z naszą pomocą. Podejdź do ojcostwa bez stresu oraz niepotrzebnych nerwów.

4min. czytania Czer 13, 2024

Wielu mężczyzn dostrzega, że świeżo upieczone mamy po porodzie stają się bardziej nerwowe i martwią się, jak będzie wyglądała przyszłość rodziny. W takiej sytuacji nieoceniona jest rola mężczyzny, który powinien równoważyć kobiecą emocjonalność i do wszystkich spraw podchodzić ze stoickim spokojem. Sprawdź, jak to zrobić!

Młody tata na straży rodzinnego spokoju

Spokój rodziny jest bardzo ważny, szczególnie wtedy, gdy na świecie pojawia się dziecko, a opieka nad nim dla obojga partnerów jest zupełnie nową rzeczywistością. Niektórych stresujących sytuacji na początku rodzicielskiej drogi z pewnością się nie uniknie, jednak można sobie z nimi szybko poradzić. Ważne jest, abyś jako głowa rodziny zapewnił maluszkowi oraz partnerce poczucie bezpieczeństwa.

Mama dziecka musi czuć, że ma w Tobie oparcie i w każdym momencie może na Ciebie liczyć. Kiedy już opada z sił, przejmij obowiązki związane z opieką nad maluszkiem, aby mogła odpocząć i się zregenerować. Kąp i przewijaj dziecko. Kanguruj niemowlaka i przytulaj go. Nie bój się, że popełnisz błąd. Z czasem stopniowo będzie przybywać Ci doświadczenia i pojawi się magiczny instynkt tacierzyński. Przekonaj się na własnej skórze, że naprawdę fajnie jest być tatą! Jeśli nadal nie wiesz, jak pielęgnować dziecko, karmić je i opiekować się nim, zajrzyj do innych artykułów ze Strefy Taty. Znajdziesz tam pomocne rady, jak być ojcem na medal!

Dbaj o bliskość z partnerką

Nie zapominaj o bliskości z partnerką. To ważna sfera, którą należy stale pielęgnować, także wtedy gdy pojawi się dziecko. Warto na co dzień okazywać sobie uczucia. Czasami wystarczy całus, utulenie partnerki w ramionach i skomplementowanie jej czy inny drobny gest (np. kwiaty bądź własnoręcznie przygotowany obiad), którym okażesz swoją miłość, troskę i zaangażowanie. Po zakończeniu połogu, gdy nie będzie przeciwwskazań lekarza, możecie powrócić do współżycia.

Ważne

Dużą część dnia spędzasz w pracy, a mama dziecka jest z bobasem cały dzień? Postaraj się odciążyć partnerkę po powrocie do domu. Zajmij się zwykłymi, codziennymi sprawami. Zrób zakupy, wykąp wieczorem maluszka, jeżeli pije mleko modyfikowane, nakarm go butelką. Tym sposobem nie tylko pomagasz partnerce, ale również budujesz ojcowską więź oraz bliskość z własnym dzieckiem.

Bądź wyrozumiałym i czujnym partnerem

Pierwsze tygodnie po porodzie to dla kobiety ciężki okres. W tym czasie normalizuje się poziom hormonów, a świeżo upieczona mama może być nieco rozdrażniona, mieć niższe libido, popadać w niekontrolowaną histerię czy nagłą rozpacz i po prostu gorzej się czuć. To zupełnie normalne, dlatego przygotuj się na takie sytuacje i zachowaj spokój.

Nie dolewaj oliwy do ognia. Ze spokojem rozmawiaj z partnerką o tym, co ją gnębi, bądź czuły i wyrozumiały, ale też czujny. Dowiedz się również nieco więcej na temat baby blues oraz poznaj objawy depresji, które mogą pojawić się u mamy maluszka zarówno w trakcie połogu, jak i nieco później.

 

mama przytula niemowlaka

 

Obserwacje ojców poparte badaniami

Bycie tatą i wychowywanie syna lub córki nie raz będzie wymagało od Ciebie zachowania zimnej krwi w trudnej czy zaskakującej sytuacji. Gdy dziecko dopadną kolki i będzie ciągle płakało, zachoruje czy zacznie ząbkować, cierpliwość rodziców nieraz wisi na włosku. Grupa IQS specjalnie dla marki Nestlé przeprowadziła badanie „Ojcowie i matki – razem czy osobno”. Wynika z niego, że w takiej zaskakującej codzienności spokojne podejście taty jest niezwykle ważne.

Sami mężczyźni również obserwują, że podejście mam w takich newralgicznych momentach jest czasami mało racjonalne. To sprawia, że świeżo upieczeni ojcowie czują dumę, iż są potrzebni swojej rodzinie. Większość mam przyznaje też, że u swoich partnerów ceni zupełnie inne spojrzenie na dziecko, nawet jeżeli czasem bywa to powodem do sprzeczki.

 

rodzice zabawiają niemowlaka

 

Czas na hobby i odpoczynek

Świeżo upieczony tata powinien też oczywiście znaleźć czas dla siebie. Pojawienie się dziecka wcale nie musi oznaczać końca świata i rezygnacji z dotychczasowych pasji. Kiedy staniesz się tatą, zacznij od dobrego planowania. Postaraj się tak ułożyć swój dzień, aby znalazł się w nim czas także na Twój odpoczynek czy hobby. Być może już za kilka lat zarazisz nim swojego maluszka i będziecie wspólnie miło spędzać czas. Pamiętaj, że bycie oazą spokoju nie powinno sprowadzać się do kumulowania negatywnych emocji w sobie. Aby tego uniknąć, zacznij np. uprawiać sport – pomoże to odreagować stres. Warto też często powtarzać sobie stare, ale sprawdzone przysłowie, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko!

Wiemy, że bycie oazą spokoju nie jest łatwe. Gdy znajdziesz się w nowej, nieznanej sytuacji, możesz odczuwać stres, dlatego naucz się z nim walczyć. Twoja odpowiedzialna rola ojca i partnera zobowiązuje, jednak nie zapomnij wśród codziennych trosk także o sobie i znajdź chwilę, by złapać oddech. Powodzenia!

 

Wsparcie po porodzie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.