0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Ojcostwo nie takie straszne!

0
0 opinie

Gdy na świecie pojawia się maluszek, niemal każdy świeżo upieczony tata zastanawia się, jak być dobrym ojcem. Każdy mężczyzna ma prawo czuć się niepewnie, gdy zostaje postawiony w tak nowej i nieznanej mu dotychczas roli. Możesz zastanawiać się, czy wywiążesz się ze swoich obowiązków – wobec dziecka i partnerki – a jednocześnie zapewnisz byt swojej rodzinie. Pamiętaj jednak, że ojcostwa – tak jak macierzyństwa – trzeba się po prostu stopniowo nauczyć, bo nie mamy go w genach.

3min. czytania Marz 9, 2023

Bycie mężem i ojcem może Ci się początkowo jawić niczym jazda na rollercoasterze. Wraz z pojawieniem się niemowlęcia w Waszym życiu świat zdaje się wywracać do góry nogami. Odczuwasz nawał nowych obowiązków, masz poczucie odpowiedzialności za zapewnienie bytu Waszej rodzinie, a do tego jeszcze czasem nawiedza Cię myśl, że może wcale nie idzie Ci najlepiej…? Daj sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją, a na razie podejdź do sprawy zadaniowo.

Ojcostwo jako ważna zmiana w życiu

Być może zdajesz już sobie sprawę z tego, że gdy zostajesz tatą, stanowi to pewien przełom w Twoim życiu. Z jednej strony czujesz, że bardzo spełniasz się w swojej męskiej roli. Wyjątkową troską otaczasz partnerkę i Wasze maleństwo, a jednocześnie zapewniasz bezpieczny byt Waszej rodzinie. Z drugiej jednak strony zwykle wiąże się to też z lękiem przed tym, jak sobie poradzić, gdy zakres Twojej odpowiedzialności tak gwałtownie się poszerza. W początkowym okresie ojcostwa możesz też odnosić szczególnie silne wrażenie, że nie łączy Cię z dzieckiem tak bliska więź jak jego mamę.

family with baby

Nie wymagaj jednak od siebie, że w okamgnieniu odnajdziesz się w nowej sytuacji. Pamiętaj o tym, że Twoja partnerka – jako mama – w inny sposób nawiązuje bliską relację z dzieckiem, ale także ona dopiero się tego uczy. Spróbuj nie poddawać się napadającym Cię wątpliwościom i postaraj szybko wdrożyć się w nowe obowiązki. Dzięki temu odciążysz swoją partnerkę – która jest z pewnością bardzo zmęczona – a jednocześnie zyskasz niepowtarzalny czas ze swoim nowo narodzonym potomkiem.

Opieka i pielęgnacja

Bezpośrednio po porodzie należy przede wszystkim zatroszczyć się o to, aby zaspokoić potrzeby maluszka i zapewnić mu bezpieczny, prawidłowy rozwój. Zarówno Ty, jak i Twoja partnerka dopiero uczycie się swojego dziecka – jego reakcji i wyrażania emocji. Uważnie je więc obserwuj – a żeby się to udało, musisz być blisko niego. Nawet jeśli dzień spędzasz w pracy, postaraj się przejąć część obowiązków opiekuńczych i pielęgnacyjnych po powrocie do domu.

father with baby

Ustal, że na przykład mycie dziecka czy kładzenie go do snu należy wyłącznie do Ciebie. W życiu maluszka powinny być obecne rytuały, zachowania powtarzane niezmiennie każdego dnia. Taki wyłącznie Wasz czas pozwoli Ci też poczuć się mistrzem w danej czynności – a to wpłynie na Twoje poczucie pewności siebie jako taty. Co więcej, budujesz wówczas w oczach dziecka obraz taty obecnego w wychowaniu i zaangażowanego. Twoja partnerka zaś zyska niezastąpione wsparcie w tym trudnym dla niej czasie.

Rola taty

Pamiętaj o tym, że ojciec to nie jest druga, „gorsza” wersja mamy. Twoja rola jako taty jest nie do przecenienia w procesie rozwoju i wychowania dziecka. Maluszek potrzebuje bowiem silnego męskiego wzorca – na równi z tym kobiecym. Ponadto możesz teraz wykazać się siłą spokoju i charakteru. Mama Waszego maluszka przeżywa naturalne wahania emocjonalne i burzę hormonalną. Twoje spokojne, pomocne podejście może stanowić dla niej znaczne wsparcie. Ty sam zaś szybko wyrobisz sobie swój własny model ojcostwa i przekonasz się, jak wielką dumę może budzić bycie niezawodnym partnerem oraz troskliwym tatą.

Twoje zadania:

 • odciąż partnerkę i zadbaj o jej odpoczynek
 • przejmij przynajmniej jeden rytuał w opiece nad dzieckiem
 • spędzaj czas z maluszkiem, aby budować z nim więź

 

happy family

 

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię