Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Poród w wodzie

0
0 opinie

Porody w wodzie stają się coraz bardziej popularne. Ciepła woda może pomóc się zrelaksować i nieco złagodzić bóle porodowe. Przyszła mama może zdecydować się na taki poród i przebywać w wodzie w jego 1. fazie lub aż do rozwiązania. Przedstawiamy zalety tzw. immersji wodnej oraz podpowiadamy, jakie są przeciwwskazania do porodu w wodzie. 

4min. czytania Lip 5, 2023

Woda jest środowiskiem znanym maluszkowi. Już w brzuchu mamy przebywa on w otoczeniu wód płodowych, które umożliwiają jego prawidłowy rozwój i pełnią ochronną rolę przed bodźcami z zewnątrz. Zapewniają maluszkowi także stałą temperaturę. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, rodząca może wybrać, czy chce urodzić na łóżku położniczym, czy jednak woli relaksować się w basenie lub wannie z ciepłą wodą.

Poród w wodzie – na czym polega?

Immersja wodna to określenie dla porodu w wodzie. Oznacza to, że przyszła mama chce urodzić maluszka w specjalnej wannie do porodu w szpitalu lub decyduje się na poród domowy w wodzie, do którego potrzebny będzie specjalny basen porodowy. Jak wygląda poród w wodzie? Ciężarna może wejść do wanny lub basenu porodowego w każdym momencie porodu i przebywać w wodzie tak długo, jak zechce. Jej ciało powinno być zanurzone w wodzie na głębokość około 50-60 cm. Woda powinna mieć temperaturę 36-37°C. W 1. fazie przyszła mama zazwyczaj musi kilkakrotnie wchodzić do wanny lub basenu. Kiedy z niego wychodzi, wymieniana jest woda, do której trafiają wody płodowe, krew oraz śluz.

Ważne

Jeżeli przyszła mama decyduje się na poród w domu, można wypożyczyć specjalny basen porodowy z całą aparaturą potrzebną do wymiany wody i jej podgrzewania. Należy pamiętać, że basen przed użyciem trzeba dokładnie zdezynfekować i postawić go na specjalnej folii, która gwarantuje ochronę bakteriologiczną.

W pomieszczeniu musi być ciepło, aby rodząca nie zmarzła i czuła się komfortowo oraz przyjemnie, gdy zanurzy się w wodzie. Warto, aby miała w wannie lub w basenie dużo miejsca, by móc przybierać różne pozycje. Istotne jest także stabilne, wysokie podparcie, aby ciało mamy mogło bez przeszkód oprzeć się o rant i odpocząć między skurczami. Wanny w szpitalach często mają specjalne podpory na nogi czy uchwyty na ręce. Mają także różne wymiary i kształty.

zdj1 16

Zalety porodu w wodzie

Rodząca w wodzie może rozluźnić mięśnie i złagodzić napięcie nerwowo-mięśniowe, co pomaga przetrwać ból porodowy. Dlatego kobiety decydujące się na taką metodę porodu rzadziej korzystają z leków przeciwbólowych czy analgezji. Ciepła woda powoduje, że kobiecie łatwiej się poruszać, zmieniać pozycje i oszczędzać energię. Przebywanie w wodzie i stan odprężenia wpływają korzystnie na rozwieranie szyjki macicy, a także na tkanki krocza. W wypadku porodów do wody stwierdza się mniejszy odsetek urazów i nacięć krocza.

Spokojna i zrelaksowana w trakcie porodu ciężarna to także spokojny maluszek. Dziecko, które przychodzi na świat do wody, prosto ze środowiska wodnego w jamie macicy trafia do podobnego środowiska. Szok porodowy jest złagodzony – dziecko jest stymulowane nieco mniejszą ilością bodźców niż podczas porodu np. na fotelu położniczym. Dla noworodka światło oraz dźwięki są pod wodą stłumione, a dotyk nieco delikatniejszy. Maluszek może po narodzinach jeszcze około minutę pozostać pod wodą. Nie zachłyśnie się nią, ponieważ pierwszy oddech weźmie dopiero po wynurzeniu. Inicjują go zazwyczaj: zimno, światło, hałas i wzrost stężenia dwutlenku węgla po zaciśnięciu pępowiny. Mama i dziecko mogą razem przebywać w wodzie również w 3. fazie porodu, czyli w trakcie rodzenia łożyska.

zdj1 61

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Aby ciężarna była zaklasyfikowana do porodu w wodzie, przebieg ciąży i porodu musi być fizjologiczny, a ciąża donoszona (po 37. tygodniu). Kobieta powinna mieć też prawidłowe wyniki badań (HIV, HCV, HBS, WR, badanie moczu z ostatniego miesiąca oraz posiew z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących).

Niestety nie każda przyszła mama może pozwolić sobie na poród w wodzie. Istnieje szereg medycznych przeciwwskazań, które wykluczają taką możliwość, np. nieprawidłowy przebieg ciąży, wszelkie patologie położnicze, jak wcześniactwo, wady płodu, nieprawidłowe położenie, zaburzenia tętna płodu, krwawienie z dróg rodnych. Dodatkowo przeciwwskazaniem do przebywania w wodzie są:

 • gorączka u mamy powyżej 38°C,
 • choroby układu krążenia u mamy, w tym nadciśnienie lub obniżone ciśnienie tętnicze,
 • zakażenia skóry, dróg rodnych lub uogólnione infekcje (HIV, HCV, HBV),
 • zapalenie błon płodowych,
 • zakrzepica miednicy mniejszej,
 • odpływanie gęstego, zielonego płynu owodniowego.

W Polsce coraz więcej szpitali oferuje pacjentkom możliwość rodzenia w wodzie. Warto sprawdzić, czy wybrany przez przyszłych rodziców szpital ma taką opcję. Ciężarna w swoim planie porodu powinna także zaznaczyć, że chciałaby, aby jej poród odbył się w wodzie.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię