Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
15. tydzień ciąży

15. Tydzień ciąży

Pomimo tego, że maluszek jest głęboko zagnieżdżony w Twojej macicy, to w tym tygodniu ciąży rozwija się jego zmysł węchu. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego tygodnia ciąży.

czwartek, 17.11.2016

Rozwój dziecka

W tym tygodniu u Twojego dziecka wykształciły się wszystkie struktury odpowiedzialne za zmysł węchu. Jego klatka piersiowa zaczyna się unosić i opadać. Na razie te ruchy są nieregularne, ale oznaczają, że maluszek pobiera płyn owodniowy. To właśnie dzięki temu zmysł węchu pozwala Twojemu dziecku „poczuć“ otaczające go środowisko, rozpoznając cząsteczki substancji aromatycznych zawieszone w płynie owodniowym. Niemniej jednak Twoje dziecko poczuje prawdziwe zapachy dopiero w 7. miesiącu ciąży, kiedy jego układ nerwowy będzie już wystarczająco dojrzały.

 
Twoje ciało

To już 17. tydzień, kiedy nie masz miesiączki, co odpowiada 15. tygodniowi ciąży. Twoje dziecko powinno pojawić się na świecie za około 24 tygodnie. Z jednej strony teraz możesz czuć się wspaniale - podekscytowana ciążą i pełna energii. Z drugiej zaś strony, możesz czuć się przytłoczona całą tą sytuacją, ponieważ masz wrażenie, że Twoje ciało jest Ci zupełnie obce. W obydwu przypadkach nie ma powodu do obaw. To zupełnie normalne. Jeśli akurat Tobie bliższy jest ten drugi scenariusz i czujesz się nieco przygnębiona, porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym. Nie tylko Ty masz takie rozterki, a lekarz może zaproponować Ci pewne rozwiązania, które pomogą Ci odnaleźć siebie. 

 
Żywienie

Niestety w ciąży zaparcia są często spotykanym problemem. Na szczęście istnieją pewne pokarmy, które pomagają w ich łagodzeniu, np. błonnik żytni pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Warto również pić dużo wody i jeść pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, tj. świeże owoce i warzywa, chleb pełnoziarnisty i inne produkty zbożowe oraz suszony groch i fasolę. Jeśli pomimo tego problem się utrzymuje, staraj się codziennie jeść małą miseczkę płatków zbożowych na śniadanie. Jeśli to też nie pomaga, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. Być może zapisze Ci jakieś leki.

Wskazówki

Seks w ciąży - zastanawiałaś się już nad tym? Generalnie z medycznego punktu widzenia nie musisz się go obawiać. Stosunek płciowy nie spowoduje uszkodzenia płodu. Dziecko jest odpowiednio zabezpieczone! To raczej kwestia Twojej ochoty. Niektóre kobiety są tak zaabsorbowane swoją ciążą, że tak naprawdę nie mają nastroju na seks. Dodatkowo, zmiany hormonalne mogą wpływać na żeńskie narządy płciowe. Poza tym niektórzy przyszli tatusiowe mogą mieć problem z dostosowaniem się do nowej sytuacji. Niemniej jednak dla niektórych par ciąża to intensywny seksualnie okres w życiu. W sumie nie musisz się zabezpieczać - przecież nie zajdziesz w ciążę! Poza tym dla wielu mężczyzn partnerka w ciąży staje się bardziej atrakcyjna. Nabierasz krąglejszych kształtów, a piersi stają się większe niż zazwyczaj. To wszystko dodaje Ci seksapilu. W tym okresie możesz czuć się bardzo atrakcyjna!

1. Trymestr
1
2
2. Trymestr
3. trymestr

Czytaj dalej

Wybierz tydzień

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Opinie o artykule

Podziel się opinią

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.