Nawodnienie organizmu w ciąży

15. tydzień ciąży

Ciąża
Artykuł
Czer 20, 2025
7 min.

15. tydzień to 4. miesiąc ciąży. Dziecko bardzo intensywnie rośnie, ale jednocześnie nieco wolniej przybiera na wadze.

Jesteś na początku drugiego trymestru. Dziecko coraz wyraźniej reaguje na Twoje emocje – oznacza to, że gdy Ty się denerwujesz, jego serduszko może bić szybciej. Na początku drugiego trymestru najpewniej minęły już takie objawy jak nudności i wymioty, więc cieszysz się zwiększonym apetytem. Jeśli istnieją ku temu wskazania, jest to czas, gdy można wykonać tzw. test wolnego DNA, czyli bezpieczne i nieinwazyjne badanie prenatalne.

Najczęstsze objawy w 15. tygodniu ciąży

  • Widoczny i mocniej zaznaczony rysunek naczyniowy na piersiach – to zupełnie naturalny objaw, który może pojawić się w 15. tygodniu ciąży. Skóra na piersiach cały czas się rozciąga, na skutek większych ilości estrogenu. Rozszerzają się także naczynia krwionośne, dlatego na piersiach, a czasami również na dekolcie, widoczne mogą być całe ich sploty. Dodatkowo niebawem pracę rozpoczną gruczoły mleczne, w których produkowany będzie pokarm dla Twojego dziecka.
Rada | 15. tydzień ciąży


Cały czas dbaj o swoje piersi. Regularnie nawilżaj skórę, możesz również stosować specjalne kosmetyki przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, że powstawanie rozstępów to przede wszystkim kwestia uwarunkowań genetycznych.  Jeśli masz takie skłonności, to ich pojawieniu się mogą nie zapobiec nawet najlepsze kremy czy balsamy. Jednak odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci ograniczyć widoczność rozstępów. 
 

  • Zwiększony apetyt w ciąży – na początku drugiego trymestru, po wcześniejszych nudnościach i wymiotach, możesz zauważyć u siebie zwiększony apetyt. To naturalne, że potrzebujesz więcej kalorii, witamin i innych składników odżywczych – są one niezbędne również dla Twojego rozwijającego się maluszka. 
Rada | 15. tydzień ciąży


Zwróć uwagę na to, co jesz. Wskazane są sezonowe warzywa i owoce w różnych kolorach, pełnoziarniste produkty zbożowe, odtłuszczone mleko oraz naturalne przetwory mleczne (najlepiej fermentowane), chude mięso, ryby i nasiona roślin strączkowych. Oczywiście jeśli masz ochotę na coś słodkiego lub słoną przekąskę, możesz sobie na to pozwolić. Pamiętaj jednak o zachowaniu równowagi i zwracaj uwagę na odpowiednie zbilansowanie diety.
 

  • Większa ilość wydzieliny z pochwy – to naturalny objaw, który może pojawić się w tym okresie ciąży. Twoja pochwa jest lepiej ukrwiona, dochodzi także do licznych zmian hormonalnych – zwiększona ilość wydzieliny ma m.in. chronić rozwijające się dziecko przed zakażeniami.
Rada | 15. tydzień ciąży



Dbaj o higienę intymną. Noś przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów (najlepiej bawełny). Pamiętaj o regularnym podmywaniu się ciepłą wodą. Jeśli potrzebujesz wkładek higienicznych, to pamiętaj o ich częstym zmienianiu.

Ważne

Jeśli wydzielina z pochwy ma biały odcień, nie cechuje się brzydkim zapachem, nie towarzyszy jej swędzenie i pieczenie miejsc intymnych – nie masz powodu do obaw. Jeżeli jednak upławy są żółtawe lub zielone, bardzo gęste albo nieładnie pachną – może to być sygnał infekcji intymnej, z którym warto udać się do lekarza. 

Rozwój dziecka – 15. tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży prawie wszystkie kości dziecka są już zmineralizowane. Proces ten jeszcze się jednak nie kończy – będzie trwać przez kolejne lata, aż do zakończenia okresu dojrzewania. W 15. tygodniu nadal rozwijają się mięśnie dziecka. 

Płód w 15. tygodniu ciąży

Na początku drugiego trymestru zdecydowana większość narządów wewnętrznych dziecka rozpoczęła już swoją docelową pracę, choć oczywiście wciąż trwa ich wzrost i dojrzewanie. Intensywnie funkcjonują gruczoły dokrewne: tarczyca produkuje już tyroksynę, a trzustka insulinę. Skóra dziecka nadal jest bardzo cienka i przezroczysta, wciąż widać przez nią zarówno naczynia krwionośne, jak i bijące serce.

W 15. tygodniu ciąży dziecko może reagować na emocje mamy. Oznacza to, że może odczuwać Twoje zdenerwowanie. Waga i wielkość dziecka w 15. tygodniu ciąży 

Wielkość i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży

Na początku czwartego miesiąca ciąży dziecko bardzo intensywnie rośnie, ale jego masa ciała wzrasta nieco wolniej. Dzieje się tak dlatego, że nie gromadzi jeszcze tzw. żółtej tkanki tłuszczowej. Dziecko w 15. tygodniu ciąży mierzy około 10 cm, a jego waga wynosi w przybliżeniu 70 g.

Brzuch w 15. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 15. tygodniu ciąży macica cały czas się powiększa. Na tym etapie osiągnęła już rozmiary porównywalne do grejpfruta lub melona. W związku z tym Twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony. 

Jeśli chcesz wyczuć swoją macicę, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób. Połóż się, rozluźnij mięśnie i lekko uciskaj ręką brzuch pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem. Dość twarda wypukłość w tej okolicy to właśnie Twoja rosnąca macica.

15. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Pamiętaj o wygodnym obuwiu
W drugim trymestrze ciąży, wraz z rozwojem dziecka i zwiększaniem się brzuszka, zmienia się środek ciężkości Twojego ciała. Dodatkowo mogą pojawić się obrzęki stóp oraz łydek. Aby zadbać o swój komfort, a także odciążyć stawy i kręgosłup, warto rozważyć zrezygnowanie z butów na wysokim obcasie lub ograniczyć ich noszenie. W tym okresie sprawdzi się obuwie sportowe, a także buty na płaskim obcasie czy niewielkim koturnie.

Pij odpowiednie ilości płynów
Nie zapominaj o właściwym nawadnianiu swojego organizmu. W trakcie dnia pij regularnie, małymi łyczkami i staraj się nie dopuszczać do wzmożonego pragnienia. Gdy wychodzisz z domu, zawsze miej przy sobie małą butelkę niegazowanej wody mineralnej.

Ważne

W ciąży podstawowe zapotrzebowanie na płyny wynosi 2,3 l dziennie. Nie chodzi tutaj tylko o wodę, bo źródłem płynów są także zupy czy soczyste owoce oraz warzywa. Każdego dnia powinnaś pić jednak przynajmniej 1,5 litra czystej wody. Ilość tę należy zwiększać, jeśli jest gorąco.

15. tydzień ciąży – jakie badania?

U kobiet z grupy ryzyka między 15. a 22. tygodniem ciąży można wykonać test wolnego DNA. To bezpieczne badanie prenatalne umożliwiające ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka.

Badanie nie wymaga pobierania próbki od dziecka – wykonuje się je z krwi żylnej mamy. Następnie przeprowadza się analizę fragmentów DNA maluszka, które przedostają się do krwiobiegu kobiety. Test wolnego DNA pozwala ocenić, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń w poszczególnych parach chromosomów dziecka oraz schorzeń wynikających z tych zmian

Badanie wolnego DNA jest bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Charakteryzuje się też wysoką czułością, co pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku. 

USG 3D w 15. tygodniu ciąży

USG 3D nie jest badaniem rutynowym, ale można je wykonać, aby uzyskać trójwymiarowy obraz dziecka. Warto jednak jeszcze trochę się z nim wstrzymać. Najlepszy moment na takie badanie to okres między 24. tygodniem a 32. tygodniem ciąży. 

Najważniejsze wskazówki na 15. tydzień ciąży

  • Dbaj o zdrowy, zbilansowany jadłospis, który będzie bogaty w białko, witaminy i składniki mineralne oraz kwasy omega-3. 
  • Suplementuj dietę zgodnie z zaleceniami lekarza. 
  • Staraj się nie zapominać o odpowiednim nawadnianiu. 
  • W miarę możliwości, zapewnij sobie porcję ruchu. Spacery, joga czy pływanie świetnie wpływają na krążenie i mogą pomóc Ci w redukcji bólu pleców. 
  • Postaraj się unikać stresu. Aby się wyciszyć, poszukaj czynności, które Cię relaksują, np. czytanie książek czy słuchanie spokojnej muzyki – dobrym wyborem będą kojące kołysanki dla ciężarnych
  • Jeśli w ubraniach noszonych przed ciążą nie czujesz się już zbyt komfortowo, na tym etapie możesz zacząć wybierać luźniejsze stroje i wygodniejsze obuwie. 
  • W drugim trymestrze ciąży Twoje dziąsła mogą stać się wrażliwe, dlatego dobrze jest o nie zadbać. Pomoże Ci w tym regularne nitkowanie oraz delikatna szczoteczka do zębów. 

O co możesz zapytać lekarza lub położną podczas wizyty w 15. tygodniu ciąży?

W 15. tygodniu ciąży możesz poruszyć z lekarzem lub położną takie kwestie, jak: 

  • Dolegliwości bólowe: jeśli odczuwasz bóle lub ciągnięcie w podbrzuszu, poinformuj o tym lekarza. Najczęściej są normalnym objawem związanym z rozciąganiem macicy. Jeśli jednak budzą one Twój niepokój, warto skonsultować to ze specjalistą. 
  • Bezsenność i pozycje do spania: jeśli masz problemy ze snem lub nie możesz znaleźć wygodnej pozycji do spania, warto poprosić położną o rekomendacje dotyczące najlepszych pozycji oraz ewentualnych sposobów na poprawę jakości snu. 
  • Zmiany skórne: jeśli zauważasz przebarwienia skóry, takie jak ciemna linia na brzuchu czy ciemnienie pieprzyków i piegów, możesz zapytać lekarza o przyczyny tych zmian i ewentualne metody pielęgnacji skóry.

Wizyta u lekarza bądź spotkanie z położną to czas, gdy możesz zadać wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące ciąży zarówno na tym etapie, jak i na kolejnych. Nie bój się dociekać, jeśli coś pozostaje dla Ciebie niejasne – w medycznym żargonie łatwo się zgubić, a odpowiednia wiedza może pomóc Ci się zrelaksować i zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele.
 

FAQ
  1. Jak się czuje kobieta w 15. tygodniu ciąży?

    W 15. tygodniu ciąży kobieta najczęściej ma lepszy nastrój i więcej energii dzięki stabilizującym się hormonom. To czas, gdy rośnie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, co zazwyczaj wiąże się ze zwiększonym apetytem. Mogą pojawić się dolegliwości trawienne, takie jak zaparcia czy wzdęcia, z którymi można poradzić sobie, modyfikując jadłospis. U niektórych kobiet występują bóle podbrzusza spowodowane rosnącą i rozciągającą się macicą. W 15. tygodniu ciąży zauważalna jest również zwiększona ilość wydzieliny z pochwy.
     
  2. Jak wygląda 15-tygodniowy płód?

    W 15. tygodniu ciąży dziecko ma około 10 cm długości i waży w przybliżeniu 70 gramów. Jego rysy twarzy są coraz wyraźniejsze, porusza nóżkami i rączkami oraz może zginać palce czy nawet ssać kciuk. Skóra maluszka jest nadal bardzo delikatna i przeźroczysta, widać przez nią serduszko oraz naczynia krwionośne.
     
  3. Czy w 15. tygodniu ciąży można czuć ruchy dziecka?

    W 15. tygodniu ciąży mogą być wyczuwalne delikatne ruchy dziecka, które będą przypominały łaskotanie. Dotyczy to jednak zwykle kolejnej ciąży, a na te właściwe i bardziej intensywne ruchy trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. 
     
  4. Od którego tygodnia zaczyna się 4. miesiąc?

    4. miesiąc ciąży zaczyna się w 14. tygodniu i trwa do końca 17. tygodnia. Jest to początek drugiego trymestru.
     
  5. Co powinno niepokoić w 15. tygodniu ciąży?

    W 15. tygodniu ciąży pojawiają się nowe objawy, które są zupełnie normalne dla tego etapu. Jeśli jednak coś Cię niepokoi, możesz skonsultować się z lekarzem lub położną, żeby rozwiać swoje wątpliwości.

    Wśród niepożądanych objawów znajduje się gorączka powyżej 38°C, zawroty głowy i omdlenia, plamienie lub krwawienia, silne bóle brzucha i skurcze. 

benefity programu

Dołącz do programu Nestlé FamilyNes

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé FamilyNes umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé FamilyNes nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.