MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

15. tydzień ciąży

0
0 opinie

15. tydzień to 4. miesiąc ciąży. Dziecko bardzo intensywnie rośnie, a nieco wolniej przybiera na wadze. Jeśli jesteś szczupła, być może będziesz już w stanie wyczuć pierwsze, delikatne ruchy maluszka. 

5min. czytania Sty 15, 2024

Jesteś na początku drugiego trymestru. Dziecko coraz lepiej wyczuwa Twoje nastroje – jest radosne, kiedy Ty się śmiejesz, a smutne, kiedy masz gorszy dzień. Na początku drugiego trymestru najpewniej minęły już takie objawy jak nudności i wymioty, więc cieszysz się zwiększonym apetytem. Jeśli są takie wskazania, możesz zgłosić się teraz na tzw. test potrójny, czyli bezpieczne i nieinwazyjne badanie prenatalne.

Rozwój dziecka – 15. tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży prawie wszystkie kości dziecka są już zmineralizowane, choć oczywiście proces ten trwać będzie jeszcze przez kolejne lata, aż do zakończenia okresu dojrzewania. Nadal rozwijają się mięśnie. 

Dziecko w 15 tygodniu ciąży

Wszystko to – przy cały czas dość dużej ilości miejsca – sprawia, że ruchy dziecka stają się coraz lepiej wyczuwalne. Jeśli jesteś szczupła, być może w 15. tygodniu ciąży będziesz czuła lekkie łaskotanie w brzuchu. Na wyraźniejsze ruchy dziecka trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.

Na początku drugiego trymestru zdecydowana większość narządów wewnętrznych dziecka rozpoczęła już swoją docelową pracę, choć oczywiście wciąż trwa ich wzrost i dojrzewanie. Intensywnie funkcjonują gruczoły dokrewne: tarczyca produkuje już tyroksynę, a trzustka – insulinę. Skóra dziecka nadal jest bardzo cienka i przezroczysta, wciąż widać przez nią zarówno naczynia krwionośne, jak i bijące serce.

W 15. tygodniu ciąży dziecko potrafi już wyczuwać Twoje nastroje. Jeśli jesteś szczęśliwa i zrelaksowana, ono również czuje się dobrze, jeżeli masz gorszy dzień – dziecko dostosowuje swoje zachowanie do Twojego nastroju.

Na początku czwartego miesiąca ciąży dziecko bardzo intensywnie rośnie, natomiast jego masa ciała wzrasta nieco wolniej – dzieje się tak dlatego, że nie gromadzi jeszcze tzw. żółtej tkanki tłuszczowej. Dziecko w 15 tygodniu ciąży mierzy 10,1 cm i waży 70 g.

Płód w 15 tygodniu ciąży

 

Brzuch w 15. tygodniu ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

W 15. tygodniu ciąży Twoja macica cały czas się powiększa, w związku z czym Twój brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony. Możesz ją w prosty sposób wyczuć ręką – połóż się, rozluźnij mięśnie i lekko uciskaj ręką brzuch pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem. Dość twarda wypukłość w tej okolicy to właśnie Twoja rosnąca macica.

15. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?

Widoczny i mocniej zaznaczony rysunek naczyniowy na piersiach – to zupełnie naturalny objaw, który może pojawić się w 15. tygodniu ciąży. Skóra na piersiach cały czas się rozciąga, na skutek większych ilości estrogenu rozszerzają się także naczynia krwionośne, więc na piersiach, a czasami nawet na dekolcie, widoczne mogą być całe ich sploty. Dodatkowo niebawem pracę rozpoczną gruczoły mleczne, w których produkowany będzie pokarm dla Twojego dziecka.

 radaCały czas dbaj o swoje piersi. Regularnie nawilżaj skórę, możesz również stosować specjalne kosmetyki przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży. Pamiętaj jednak, że powstawanie rozstępów to przede wszystkim kwestia uwarunkowań genetycznych, więc czasami ich pojawieniu się nie zapobiegną nawet najlepsze kremy czy balsamy. 

Zwiększony apetyt w ciąży – na początku drugiego trymestru, po wcześniejszych nudnościach i wymiotach, możesz zauważyć u siebie zwiększony apetyt. To naturalne, że potrzebujesz więcej kalorii, witamin i składników odżywczych, bo są niezbędne również rozwijającemu się dziecku, ale nie powinnaś jeść zbyt wiele. Jeśli przytyjesz za dużo, po porodzie możesz mieć problemy z powrotem do właściwej masy ciała.
rada

Jeśli trudno Ci poskromić apetyt, zwróć uwagę na to, co jesz. Wskazane są przede wszystkim warzywa, owoce, mleko oraz jego przetwory, orzechy, chude mięso czy ryby – z pewnością będą one zdrowsze niż frytki, pizza czy słodycze. Oczywiście jeśli masz ochotę na coś słodkiego, możesz sobie na to pozwolić – pamiętaj jednak, by zachować umiar i rozsądek.

Większa ilość wydzieliny z pochwy – to również naturalny objaw, który może pojawić się w tym okresie ciąży. Twoja pochwa jest lepiej ukrwiona, dochodzi także do licznych zmian hormonalnych – zwiększona ilość wydzieliny ma m.in. chronić rozwijające się dziecko przed zakażeniami.

 rada

Dbaj o higienę intymną. Często zmieniaj wkładki higieniczne, noś przewiewną (najlepiej bawełnianą) bieliznę, pamiętaj o regularnym podmywaniu się ciepłą wodą bez dodatku detergentów.

Ważne

Jeśli wydzielina z pochwy ma biały odcień, nie cechuje się brzydkim zapachem, nie towarzyszy jej swędzenie i pieczenie miejsc intymnych – nie masz powodu do obaw. Zgłoś się do lekarza jeżeli upławy są żółtawe lub zielone, bardzo gęste lub nieładnie pachną – może to być sygnał infekcji intymnej.

15. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?

Pamiętaj o wygodnym obuwiu
W drugim trymestrze, ciąży wraz z rozwojem dziecka i zwiększaniem się brzuszka zmienia się środek ciężkości Twojego ciała. Dodatkowo może się pojawić opuchlizna stóp oraz łydek. Aby zadbać o swój komfort, a także odciążyć stawy i kręgosłup, lepiej zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. W tym okresie sprawdzi się obuwie sportowe, a także buty na płaskim obcasie czy niewielkim koturnie.

Pij odpowiednie ilości płynów
Nie zapominaj o właściwym nawadnianiu swojego organizmu. W trakcie dnia pij regularnie, małymi łyczkami, nie dopuść do wzmożonego pragnienia. Gdy wychodzisz z domu, zawsze miej przy sobie małą butelkę niegazowanej wody mineralnej.

Ważne

W ciąży podstawowe zapotrzebowanie na płyny wynosi 2-3 l dziennie. Pamiętaj, że chodzi tu nie tylko o wodę i soki. Źródłem płynów są także zupy czy soczyste owoce oraz warzywa. Każdego dnia powinnaś pić jednak przynajmniej 2 litry czystej wody. Jeśli jest gorąco – znacznie więcej, nawet 3-3,5 litra.

15. tydzień ciąży – jakie badania?

Między 15. a 22. tygodniem ciąży można wykonać tzw. test potrójny, czyli nieinwazyjne badanie prenatalne, polegające na pobraniu z żyły kobiety niewielkiej ilości krwi oraz poddaniu jej komputerowej analizie biochemicznej. Wynik badania pozwala stwierdzić, czy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka wad takich jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy uszkodzenia nerek. Test potrójny powinno się wykonywać u kobiet:

  • które nie zdążyły wykonać testu PAPPA między 10. a 14. tygodniem ciąży
  • mających więcej niż 35 lat
  • w rodzinie których pojawiały się choroby genetyczne
  • które wcześniej urodziły dzieci z wadami genetycznymi

Konsultacja merytoryczna:

DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA


Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.