MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Plan porodu – jak i kiedy go wypełnić?

Plan porodu to dokument określający oczekiwania rodzącej związane z opieką okołoporodową, samym porodem i połogiem. Warto go przygotować, by poczuć się pewniej. Możesz to zrobić pod okiem lekarza prowadzącego lub położnej. Sprawdź, co powinno się znaleźć w Twoim indywidualnym planie i kiedy najlepiej go sporządzić.  

6min. czytania Sty 15, 2024

Plan porodu jest bardzo ważnym dokumentem. To właśnie w nim kobieta określa swoje oczekiwania wobec przebiegu akcji porodowej czy też opieki medycznej w trakcie i po porodzie. Warto pomyśleć o takim planie już w II trymestrze ciąży.

Czym jest plan porodu?

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, na które warto dobrze się przygotować. Może pomóc w tym plan porodu, czyli dokument, którego sporządzenie zalecają obowiązujące standardy opieki okołoporodowej. Najlepiej plan porodu opracować we współpracy z ginekologiem lub doświadczoną położną. Jeśli zdecydujesz się spisać plan porodu, powinnaś dołączyć taki dokument do swojej ciążowej teczki. 

Plan porodu – czy warto go mieć?

Plan porodu warto przygotować dla własnego komfortu psychicznego. Pozwoli Ci to również poznać wszystkie procedury medyczne, które lekarz i położna mogą Ci zaproponować w trakcie porodu. Zawarte w Twoim planie oczekiwania wobec przebiegu akcji porodowej i opieki po porodzie są najlepszą wskazówką dla lekarza i położnej. Pamiętaj, aby  wcześniej omówić taki dokument również z osobą, która będzie Ci towarzyszyła przy porodzie – np. z mężem, mamą, przyjaciółką lub doulą

Ważne

Poród to zjawisko fizjologiczne, którego nie da się do końca zaplanować. Zawsze mogą pojawić się nieoczekiwane zwroty akcji. Twoje oczekiwania zawarte w planie porodu mogą być więc odpowiednio modyfikowane i dostosowywane do zaistniałej sytuacji, aby chronić Ciebie i maluszka. W planie zaznaczyłaś, że nie chcesz korzystać ze znieczulenia, ale skurcze są nie do zniesienia? Możesz zmienić zdanie i poprosić o uśmierzenie bólu, oczywiście o ile nie będzie na to za późno. Ostateczną decyzję podejmie lekarz w trosce o Wasze zdrowie i życie.

Co zawiera plan porodu?

Plan porodu można podzielić na kilka kluczowych części. Każdą z nich powinnaś dokładnie przemyśleć i rozważyć wszystkie argumenty „za” oraz „przeciw”. Oto kilka przykładowych zagadnień.

Informacje o sposobie przygotowania się do porodu, m.in.:

 • czy chcesz rodzić sama czy z osobą towarzyszącą
 • czy wyrażasz zgodę na obecność przy Twoim porodzie studentów medycyny
 • czy godzisz się na założenie wenflonu, golenie krocza lub wykonanie lewatywy
 • czy chcesz pobrać krew pępowinową

Informacje o tym, jak ma przebiegać poród, m.in.:

 • czy chcesz spożywać drobne przegryzki i pić napoje w trakcie porodu
 • czy chcesz korzystać z wanny, piłki, materaca lub drabinki
 • czy godzisz się na nacięcie krocza, a może wolisz, aby położna próbowała je ochronić
 • czy chcesz przyjmować dowolne pozycje porodowe 

Informacje o wydarzeniach, które będą miały miejsce po porodzie, m.in.:

 • czy chcesz być z maluszkiem w kontakcie skóra do skóry przez 2 godziny po porodzie
 • czy zgadzasz się na zaszczepienie dziecka
 • czy chcesz jak najszybciej nakarmić dziecko, gdy tylko pojawi się na świecie
 • czy chcesz mieć dziecko przy sobie w trakcie rodzenia łożyska 

 

Birth plan 1

 

Jak wypełnić plan porodu?

Poczytaj wcześniej o fazach porodu, sposobach łagodzenia bólu i standardach postępowania, kiedy dziecko już przyjdzie na świat. Dobrze przygotuj się do tego ważnego wydarzenia w życiu.

Ciekawe artykuły ciążowe na naszej stronie, kalendarz ciąży przygotowany razem ze specjalistami Zdrowego Startu w Przyszłość oraz fachowa literatura dla mam i blogi lekarzy czy położnych będą najlepszym źródłem informacji dla Ciebie. Dzięki nim nie tylko rozwiejesz swoje wątpliwości, ale przede wszystkim zmniejszysz strach przed porodem i zdobędziesz wiedzę o tym, co dzieje się z Twoim ciałem podczas porodu i zaraz po nim. To sprawi, że wypracujesz własne zdanie na temat tego, jak chciałabyś, aby przebiegała akcja porodowa, dzięki czemu będziesz mogła przekazać położnej i lekarzowi swoje oczekiwania (np. stosunek do ochrony krocza, środków przeciwbólowych czy przyspieszającej poród oksytocyny). 

Sprawdź swój szpital

Upewnij się, czy szpital, w którym chcesz rodzić, spełnia Twoje oczekiwania zawarte w planie porodu. Spróbuj poznać opinie innych mam, które już rodziły w danej placówce. Możesz również porozmawiać z położną, która pracuje w danym szpitalu i dokładnie wybadać grunt. 

Ważne

Początek III trymestru to ostatni moment na wybór szpitala. Nie zostawiaj tej kwestii na ostatnią chwilę. Jeśli coś Ci się nie spodoba, będziesz miała jeszcze czas, aby wybrać inne miejsce, w którym przyjdzie na świat Twoje dziecko.

Zapytaj o przebieg porodu swojego lekarza

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co będzie najlepsze dla Ciebie i maluszka w trakcie porodu, zapytaj o to swojego lekarza. Pamiętaj również, że przygotowany plan nie jest sztywną regułą, której nie można zmienić. 

Na sali porodowej i poza nią masz prawo do informacji, co dzieje się na bieżąco z Tobą i dzieckiem. Możesz także nie wyrazić zgody na proponowane przez personel medyczny rozwiązania, jeśli to nie zagraża Waszemu życiu i zdrowiu.

 

Birth plan 2

 

Poród to ważny moment w życiu kobiety. Przygotowujesz się do niego przez całą ciążę. To także bardzo wyczerpujące zadanie dla organizmu. Dokładnie przemyśl, jak chciałabyś, aby wyglądał Twój poród i nie bój się wyrazić własnego zdania na ten temat. Powodzenia!

icon 1

 

 Pytania i odpowiedzi
 

1. Co to jest plan porodu?
Plan porodu to dokument, który według obowiązujących standardów medycznych warto wypełnić przed rozwiązaniem. Należy włożyć go do teczki z ciążowymi badaniami i po przyjeździe do szpitala wręczyć ją położnej. W dokumencie znajdują się oczekiwania rodzącej dotyczące m.in. przygotowania do porodu, znieczulenia, przebiegu akcji porodowej, a także opieki po porodzie. To w nim możesz określić m.in. czy chcesz rodzic sama czy z osobą towarzyszącą, czy chcesz mieć wywoływaną czynność skurczową, czy chcesz pobrać krew pępowinową, czy godzisz się na nacięcie krocza lub czy chcesz przystawić dziecko do piersi zaraz po porodzie. To tylko niektóre zagadnienia, które możesz określić w planie porodu. 

2. Jak wypełnić plan porodu?
Aby wypełnić plan porodu, warto wcześniej skonsultować się z położną lub ginekologiem, który prowadzi Twoją ciążę, i dopytać o ważne kwestie dotyczące rozwiązania. Spróbuj też samodzielnie zgłębić wiedzę i sprawdź, jak przebiega poród czy opieka okołoporodowa. Następnie wyobraź sobie, w jaki sposób ma wyglądać opieka okołoporodowa i wykonywanie czynności medycznych w trakcie akcji porodowej. Czy chcesz rodzić sama czy z osobą towarzyszącą, czy chcesz ochronić krocze przed nacięciem i skorzystać ze znieczulenia itp. W kolejnym kroku pobierz gotowy formularz (np. ze strony szpitala, w którym planujesz rodzić) i zaznacz w nim swoje oczekiwania dotyczące tego ważnego wydarzenia w Twoim życiu.

3. Jak wygląda plan porodu?
Plan porodu to dokument, który składa się z kilku części. Przypomina formularz, gdzie należy odpowiedzieć na pytania lub zaznaczyć poszczególne kwestie związane z porodem. Dotyczą one m.in. sposobu przygotowania się do rozwiązania, samej akcji porodowej i zdarzeń, które mogą mieć miejsce po przyjściu dziecka na świat. 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.